Конфлікти в сім'ї - причини, шляхи вирішення
19.07.2017 0

Конфлікти в сім'ї - причини, шляхи вирішення

Психологія
В закладки


Конфлікти супроводжують кожну людину протягом усього життя. Конфлікти в родині являють собою особливу проблему, адже їх учасниками стають самі близькі та рідні один одному люди.

Причини виникнення

Виникнення сімейних конфліктів пов'язано з рядом причин. Часто їх неможливо уникнути або повністю усунути, але зіткнення подібного роду необхідно виводити на конструктивне дозвіл, тому важливо розуміти справжню причину конфлікту.

Найбільшу розповсюдженість отримали наступні причини конфліктів в сім'ї:

  • подружжя мають різні погляди на сімейне життя;
  • один з членів сім'ї (в деяких випадках обидва) має шкідливу звичку або залежність, наприклад, алкоголізм, наркоманія і т. д.;
  • викриття чоловіка або дружини в невірності;
  • накопичена незадоволена потреба, наприклад, в спільне проведення часу;
  • матеріальні і житлові проблеми;
  • нешанобливе ставлення до родичів;
  • небажання вести спільне господарство, допомагати в домашніх справах;
  • відмова від участі у процесі виховання дітей;
  • неповагу по відношенню один до одного;
  • різні духовні, соціальні і релігійні інтереси;
  • темпераментні рассогласованные особливості;
  • егоїстичні тенденції в поведінці;
  • ревнощі.

Це основні проблеми, з якими стикаються сім'ї. Бувають виняткові випадки, їх відносять до категорії «особливих», коли конфлікти виникають через інших факторів, але це явище рідкісне.

Тип темпераменту

Кожна людина наділена певним типом темпераменту, хоча правильніше говорити про певної комбінації, в якій один з типів домінує, а інші знаходяться «на других ролях», але в тій чи іншій мірі здатні проявлятися в поведінці.

Сім'я – це завжди кілька людей, кожен з яких має певний темперамент. Вдале поєднання темпераментів людей, що створюють родину, дозволяє встановлювати гармонійні стосунки (хоча і вони не зможуть обійтися без деяких зіткнень). Але люди з полярно різними темпераментними властивостями приречені на часті сімейні конфлікти.

Типи темпераменту і поведінка в сім'ї можна охарактеризувати наступними фактами:

  1. Холерики не терплять одноманітності і рутини, їм швидко набридає сімейний побут, саме це і стає основною причиною розбіжностей. Холерики запальні, емоційні. У пориві гніву вони здатні кричати на співрозмовника (яким часто є чоловік або дружина), ображати, а через невеликий проміжок часу забути про своїх словах і вимагають того ж від опонента. Будь-яка критика на адресу холерика провокує скандал.
  2. Флегматики врівноважені і спокійні. При виникненні конфлікту воліють промовчати і залишатися незворушними. У рідкісних випадках флегматики здатні спровокувати зіткнення. В домашніх справах вони повільні. Флегматики – це консервативні люди, для яких будь-які нововведення стають справжнім випробуванням. Особистості з таким типом темпераменту прагнуть як можна частіше залишатися на самоті, а їх емоційні прояви вкрай убогі, що і викликає від чоловіка або дружини обурення.
  3. Меланхоліки дуже вразливі і вразливі. Замкнуті, сором'язливі і сором'язливі меланхоліки володіють слабкою волею і низьким рівнем стресостійкості. Для них будь-які зміни вкрай болючі, а суспільство інших людей викликає страхи і хвилювання. Меланхолікам комфортно бути в самоті, тому людині ,связавшему своє життя з особою-носієм такого типу темпераменту, необхідно буде зрозуміти тонку душевну організацію і підтримувати свого супутника, має слабку нервову систему.
  4. Сангвініки відкриті і доброзичливі. Невгамовна енергія в цьому типі темпераменту гармонійно поєднується з врівноваженим емоційним фоном. Такі люди комунікабельні і неконфліктні, але в сімейному житті можуть не звертати уваги на проблеми чоловіка або дружини, вважаючи це дрібницями.

Frustrated couple doing their billsТипи темпераменту не можна класифікувати, як «погані» або «хороші». Досить знати їх особливості і прояви, щоб вміти орієнтуватися не тільки в конфліктній ситуації, але і в сімейному житті в цілому.

Рівень самооцінки

Завищена самооцінка одного або обох подружжя – одна з найпоширеніших причин сімейних конфліктів. У таких ситуаціях один з партнерів вважає, що гідний більшого, що він міг би знайти «більш гідну партію».

Інша сторона ситуації – це момент, коли конфлікт вже знаходиться в гострій стадії і необхідно вживати дії для його конструктивного вирішення, але і в цьому випадку завищена самооцінка заважає подружжю, не дає їм можливості піти назустріч один одному, просто вибачитися.

Таким чином, навіть дрібна сварка може перерости в серйозний конфлікт тільки з-за того, що хтось із подружжя не зміг адекватно оцінити зупинку.

Ревнощі

Громадська думка зводиться до того, що ревнощі – супутниця любові. «Ревнує, значить любить», говорять представники старшого покоління. Але сьогодні безперечним залишається позиція, що ревнощі тільки отруюють сімейне життя, а якщо вона ще й безпідставна і набуває патологічно риси, то конфлікти стають постійними супутниками сім'ї.

конфлікт між учителем і учнемЄ побоювання за благополуччя дитини в школі? Дізнайся, як виявити і залагодити конфлікт між учителем і учнем.

Про способи вирішення конфліктів у діловому спілкуванні читай тут.

Найчастіше ревнують люди, які мають певні риси характеру:

  • підозрілість;
  • невпевненість в собі;
  • недовірливість;
  • емоційна неврівноваженість.

Зазвичай ревнощі з'являється в тій сім'ї, де подружжя не змогли бути один з одним досить відвертими та щирими.

Невірність

Подружня невірність виникає з двох основних причин:

  1. Один з подружжя володіє слабкою волею. Він не здатний протистояти спокусам і легко зачаровується відносинами на стороні. У цьому випадку зрада може бути випадковою, між коханцями навряд чи можлива серйозна емоційний зв'язок.
  2. В сім'ї неблагополучна обстановка, між подружжям немає взаєморозуміння, тож чоловік або жінка шукають розради з коханцями. Тут рішення про зраду може формуватися роками і призводить до кардинальних змін у сімейних відносинах.

Основне розуміння подружжя повинно зводитися до того, що друга половина йде не до іншої жінки (або чоловіка), вона відходить від дружини (або чоловіка). А це свідчить про те, що в родині були допущені певні помилки. Звичайно, їх здійснюють обоє, але хтось один повинен бути мудрішими і взяти на себе функції збереження сім'ї.

Типи

Конфліктологія як наука виділяє об'єктивну і суб'єктивну сторони конфлікту, а також причину і привід для конфлікту.

Специфіка сімейного конфлікту полягає в тому, що поступово привід трансформується в причину, а об'єктивна і суб'єктивна сторона легко можуть помінятися місцями.

591601_import-laska-vztah-vztahy-hadka-rozchod-laska-vztah-vztahy-hadka-crop-crop-crop-crop-cropІснує певна класифікація типів конфліктів, під яку потрапляє певна зіткнення:

  1. Демонстративний конфлікт, в якому учасники створюють рольові гри на публіку. Емоційні, лабільні подружжя прагнуть втягнути в конфлікт якомога більше глядачів. Якщо ж вони мають одного співрозмовника, то розмова переводиться в досить мирне русло.
  2. Емоційний конфлікт, для якого характерне переживання учасники не об'єктивних умов ситуації, а своїх особистісних переживань. Специфіка конфлікту полягає в його замкнутості. Переживання наростають як сніжний ком, а виходу негативним і безпідставною емоціям немає, тому в якийсь момент вони вихлюпуються в грандіозний скандал, який супроводжується істериками і взаємними образами.
  3. Конфлікт заздрості, коли один з подружжя просто починає заздрити успіхам і досягненням іншого. Причому конфлікт посилюється, якщо більш успішна сторона починає усвідомлювати ситуацію і прагне до ще більш високих результатів, тим самим викликаючи ще більшу заздрість у чоловіка або дружини.
  4. Битва за ресурси, коли учасники конфлікту починають щось ділити: владу, територію, матеріальні засоби. Цей тип конфлікту може бути дозволений конструктивно (учасники приходять до компромісу і зіткнення просто припиняється), і деструктивно (конфлікт трансформується в емоційний і втрачається першопричина проблеми).
  5. Конфлікт за сценарієм, іншими словами це ситуація маніпулювання, в якій одна із сторін чітко розуміє, як, з якої причини, яким чином буде починатися, розвиватися і закінчуватися ситуація зіткнення. До подібних прийомів найчастіше вдаються жінки, зацікавлені в матеріальній вигоді.
  6. Подружня зрада, як тип конфлікту досить поширене явище. Розвиток і результат такої ситуації повністю залежить від того, як подружжя ставляться до самого факту невірності. У будь-якому випадку зрада змушує обох партнерів переглянути особливості своїх внутрішньосімейних взаємин.

Типи сімейних конфліктів розділені умовно. У деяких ситуаціях можливо і поєднання декількох типів.

Міжособистісні конфлікти в сім'ї

Молодій сім'ї

Перший рік сімейного життя іменується «притиранням», і в цей період конфлікти являють собою нормальне явище. В цей час, справедливо називається кризою першого року спільного життя, молоде подружжя повинні зрозуміти, що зберегти сім'ю – це означає вміти йти на компроміс.

Будь нерозуміння здатне призвести до байдужості. А ось сформувати довірчу і доброзичливу атмосферу в сім'ї можуть лише по-справжньому люблять один одного люди.

Між батьками і дітьми

Психологи прийшли до висновку, що сімейні конфлікти між батьками і дітьми виникають з ряду причин:

  • нестійке батьківське сприйняття, в результаті якого дорослі бачать дитину не достатньо розумною, привабливою, акуратним і т. д.; в такій ситуації батьки бачать тільки недоліки і зовсім не помічають гідності своїх дітей; особливо гостро стоїть проблема в сім'ях, де ще є діти і порівняння стає неминучим;
  • батьки-диктатори, постійно контролюючі дії дітей, які критикують і вимагають неухильного виконання певних правил і вказівки; природно, що в певний період часу дитина починає бунтувати проти подібної авторитарності;
  • прихований конфлікт, який ховається під візуальним мирним співіснуванням, коли батьки просто вибирають позицію невтручання, кожен член родини має свої інтереси і заняття, а до інших йому немає справи; у таких сім'ях панує система виховання «без заборон», плоди якої можуть бути досить плачевні;
  • конфлікт опіки, в основі якої лежить прагнення батьків всіляко відгородити дітей від будь-яких труднощів; проявляючи турботу таким чином, дорослі вирощують безініціативних і пригноблених підлітків, які з плином часу їх самих і починають дратувати своєю млявістю і комфортністю;
  • «шокова терапія», під якою розуміється бажання батьків виростити з дитини генія, щоб досягти поставленого завдання, вони ретельно займаються з ним музикою, вчать мови, при цьому успіхи залишаються непоміченими, немає ні похвали, ні заохочень; підсумком такої поведінки стає невпевненість дитини в своїх силах, невміння співпереживати і співчувати, так між батьками і дітьми наступає «період " холодної війни», який може затягнутися на довгі роки.

99-3414644635134778863413884Між дітьми

Відносини між дітьми в сім'ї – це особлива сфера, в якій конфлікти стають певними етапами розвитку. Сиблинги (брати і сестри в сім'ї) рідко ростуть в атмосфері взаємної любові і дружби. Вони ведуть постійну боротьбу за батьківську увагу, територію, іграшки, солодощі і т. д.

Батьки повинні прийняти той факт, що їхні діти відчувають один одному негативні емоції. Адже саме у взаєминах з братами і сестрами формуються такі поняття, як:

  • лідерство;
  • компроміс;
  • пристосування;
  • вміння проводити аналіз міжособистісних відносин;
  • повага до інтересів інших людей;
  • розвиток індивідуальності;
  • вміння вирішувати конфлікти.
конфлікти на підприємствіПідлеглий персонал перебуває у постійній конфронтації один з одним? Дізнайся про причини конфліктів на підприємстві.

Конфлікт поколінь і способи його подолання в нашій статті.

Про стратегії уникнення протиріч у конфлікті читай далі.

Наслідки і шляхи вирішення

Найбільш серйозним наслідком конфліктів у сім'ї може стати розлучення подружжя. В інших випадках опоненти можуть перестати довіряти один одному і намагатися приховувати якісь моменти свого життя.

До конструктивних наслідків конфліктів у родині варто віднести формування здатності йти на компроміс і бажання почути партнера.

Основні шляхи вирішення конфлікту можуть бути представлені наступним чином:

  • виявити об'єктивну причину конфлікту;
  • оцінити роль кожного учасника в конфлікті;
  • відключити емоції;
  • піти на компроміс, тим самим врятувати відносини;
  • профілактика виникнення конфлікту.

Варто пам'ятати, що сімейне життя не може бути абсолютно безконфліктної, але уміння розв'язувати зіткнення конструктивно і є справжнє призначення будь-якого сімейного людини!

Як уникнути сімейних конфліктів: поради психолога

Чоловікам

  • приділяти більше часу дружині;
  • робити компліменти з приводу зовнішності своєї супутниці;
  • розподіл обов'язків з ведення домашнього господарства;
  • приділяти час вихованню дітей;
  • знаходити час на те, щоб просто поговорити, хоча б кілька хвилин в день ділитися своїми думками, почуттями і переживаннями;
  • вміти домовлятися та йти на компроміс;
  • за необхідності звернутися до сімейного психолога.

Дружинам

  • приділяти більше часу дружину;
  • цікавитися його справами на роботі;
  • підтримувати будь-які починання дружину, вселяти в нього впевненість;
  • знаходити час на те, щоб просто поговорити, хоча б кілька хвилин в день ділитися своїми думками, почуттями і переживаннями;
  • разом обговорювати побутові питання;
  • вміти домовлятися та йти на компроміс;
  • у складних випадках вдатися до допомоги фахівця.

Дітям і батькам

  • знайти спільну коло інтересів і друзів;
  • в багатодітній родині не виділяти улюбленців;
  • не порівнювати дітей один з одним;
  • дати дітям можливість самостійно залагодити конфліктну ситуацію;
  • заохочувати прагнення до компромісу і згоди;
  • в особливих випадках скористатися допомогою дитячого психолога, який запропонує методи корекції взаємин.

Безумовно, найкращий спосіб вийти з сімейного конфлікту – його не створювати. Але природні умови існування будь-якої сім'ї нерозривно пов'язані з певними труднощами і зіткненнями.

У зв'язку з цим кожен член сім'ї повинен докладати максимум зусиль для того, щоб у сім'ї панувала атмосфера любові і взаєморозуміння, а конфлікти вирішувалися тільки в конструктивному напрямку.

Відео: Як уникнути базових конфліктів в сім'ї

Комментарии (0)
Додати коментар
Подружні конфлікти - причини, профілактика, способи вирішення
Подружні конфлікти: причини виникнення, способи вирішення, методи запобігання. Причини і джерела Вчені вивчили природу подружніх конфліктів і виявили найбільш часто
Міжнаціональні конфлікти - у чому небезпека, приклади, причини, шляхи подолання
Поняття міжнаціональних конфліктів, причини і форми їх виникнення, можливі наслідки і шляхи виходу з них – основні ключі до вирішення серйозної проблеми взаємин
Конфлікти на підприємстві - причини, методи врегулювання, управління
Конфлікт – це зіткнення двох і більше сторін. Це визначення відображає основну суть ситуації. Конфлікти на підприємстві – це специфічні конфлікти, що відбуваються в
Конфлікт поколінь - особливості, позитивні сторони, способи вирішення
Конфлікти поколінь: визначення, класифікація, способи вирішення, позитивні сторони.
Конфлікт між учителем і учнем - причини, особливості, способи вирішення
Навчання – складний і багатогранний процес, протягом якого неможливе без деяких зіткнень і суперечностей між учителем і учнем.