Конфлікт братів - що робити батькам, поради психолога
18.07.2017 0

Конфлікт братів - що робити батькам, поради психолога

Психологія
В закладки


Конфлікти між дітьми існували завжди! Роль дорослих, батьків, наставників, педагогів у цьому питанні дуже необхідна. Як налагодити дружні і поважні відносини між дітьми, звести до мінімуму конфлікт братів і сестер? Як подолати агресивне суперництво у вашому домі?

Коріння проблеми

Суперництво в сім'ї між дітьми може виникати через декілька причин:

  1. Боротьба за отримання більшої уваги і ласки від батьків. Це стосується діток з 3-5-річною різницею у віці.
  2. Відсутність зайнятості у дітей, елементарна нудьга і втома від повсякденного часу проведення часу.
  3. Побутові негаразди, або налагодження особистого життя одним з батьків.
  4. Неправильна поведінка мами чи тата, коли одній дитині дається все: турбота, увага, заохочення, а іншому – одні суцільні покарання. Це сприяє руйнуванню самоповаги між дітьми. Така поведінка батьків антигуманне і антипедагогическое, і якщо вчасно не втрутитися, можна досягти жалюгідних результатів. Гірше того, коли мама каже «чому ти не такий слухняний, як твій брат» або ж «подивися, як твоя сестра склала іграшки, а ти так не можеш». Ось такі щоденні фрази здатні винести землю з-під ніг» у малюка: створити важку проблему, породити суперництво, різні форми агресивного прояву конкуренції, крики і скандали, інші неприємності.

Конфлікт братів

Між братами існує сильний зв'язок, вона проявляється не тільки в період їх розлуки, але і штовхає на особливий вид емоційного «буйства».

Неважко простежити коріння суперництва ще з дитячих років, коли мати мимоволі одному приділяє більше часу, а інший залишається поза сценою «любові» і докірливо дивиться на взаємини батьків і молодшого брата.

Такі почуття можуть бути викликані не тільки неправильним поведінкою батьків, може позначатися і «індивідуальність» генів. Братися зовсім по-різному переживають різні життєві ситуації, сприймають дійсність, чинять так, як вважають за потрібне (породжуючи конфлікти в сім'ї).

Також причинами сварок можуть стати наступні ситуації:

  • брати кричать один на одного за шматок торта, зошит, олівці, велосипед та багато іншого;
  • не зійшлися в думці, куди піти пограти – на майданчик або у сусідський будинок;
  • сварка за улюблену одяг, побутові речі;
  • ревнощі по відношенню до друзів, неможливість проявити себе індивідуально.

Всі ці конфлікти з часом можуть перерости в серйозні наслідки:

  • неможливість постояти на себе, проявити силу волі;
  • викликати надмірну нервозність;
  • людина не зможе йти на компроміс, вчитися домовлятися в конфліктній ситуації;
  • тверезо дивитися на існуючі негаразди, дозволивши вільність у прояві сили.

Крім цих факторів, конфлікт братів ще залежить від черговості появи на світ малюків. Старший брат може проявляти гіперопіку над молодшим, тим самим мимоволі породжує загострення їхніх відносин.

169117512Сестри і брата

Конфлікт братів і сестер – особливий тип відносин, що виникає на грунті «влади» і недостатнє взаєморозуміння, а також:

  • у пошуках рівності і справедливості;
  • при поділі особистого простору і майна;
  • суперництва за друзів;
  • при розходженні інтересів;
  • нестачі ресурсів;
  • незадоволеності психологічних потреб.
психологія конфліктуЩо таке конфлікт, і яка його сутність? Читай про психологію конфлікту і способи його дозволу.

Які характеристики ескалації конфлікту? Читай в статті.

Проблеми можуть різнитися в залежності від віку дітей:

  1. Велика помилка батьків – звалювати на плечі старшої дитини відповідальність за молодшого, соромити за те, що він не справляється з цими обов'язками. Якщо мама і тато будуть надмірно суворі до старшого сина, а молодшу донечку будуть балувати і плекати, то перший зросте невпевненою і некоммуникабельной особистістю.
  2. Коли старша в сім'ї дівчинка, то не треба робити з неї «мужика в спідниці», нерідко вона з ранніх років відчуває себе лідером і намагається підпорядкувати собі брата, а згодом – інших чоловіків!

У міру дорослішання різностатеві діти можуть швидше знайти спільну мову, симпатизувати один одному. Брати і сестри, які в дитинстві билися за кожну дрібницю, в шкільні роки можуть стати опорою один для одного.

Психологи радять батькам:

  1. Уникнути сварок і образ в кожній родині просто неможливо, брати та сестри можуть відчувати один до одного почуття злості, ненависті, ревнощів і невдоволення. Але батьки не повинні закривати на це очі, тим самим заганяючи ворожість далеко в серці, яке з часом буде підігріватися образами, виною і страхом, формуючи комплекси і інші складнощі у поведінці вже дорослої людини.
  2. Важливо ставитися до дітей справедливо, шанобливо, з урахуванням їх біологічних і фізіологічних особливостей, звертаючи увагу на потреби кожної дитини.
  3. Якщо стався конфлікт, необхідно розвести дітей по різних кімнатах і дати їм час подумати, а не змушувати відразу ж просити прощення, не розібравшись в ситуації.

Ще є такий прекрасний спосіб порятунку дітей від зла і конфронтації – дати їм листок і олівець і попросити намалювати самих себе в гніві, потім наочно порвати ці листочки і викинути. Такий прийом сприяє выплеску агресії, налаштовує на доброзичливі стосунки дітей.

Двох сестер

Часом сестри переходять всі межі при з'ясуванні відносин, що позначається на психологічному та моральному стані сім'ї. Іноді сцени ревнощів можуть заподіяти біль батькам, друзям і знайомим.100510_28626

Серед найбільш поширених причин конфлікту двох сестер можуть бути:

  • ревнощі до батьківської любові;
  • традиція – доношувати речі за старшою;
  • надмірна опіка молодшого дитини;
  • закоханість сестер в одного хлопчика.

З одного боку – владна старша сестра, а з іншого – бажання бути особистістю і не слухати її безцеремонні докори і повчання. Молодша сестра найчастіше усувається з поля бою, приймає позу ображеної людини, замикається в собі і ігнорує будь-яке спілкування. В гіршому випадку – починає війну, отруюючи при цьому життя всім рідним і собі в тому числі.

Психологи радять:

  1. Дітям. Під час дорослішання у сестер формується власну думку, погляди на життя, з'являється індивідуальний побут і особисте життя. Дуже часто найкраща подруга ставати набагато ближче, ніж сестра. Щоб зовсім не зіпсувати родинні зв'язки, необхідно частіше спілкуватися, разом їздити на відпочинок, піклуватися один про одного і допомагати батькам. Підліткові конфлікти легко вирішити, якщо поговорити по душам, висловити свою точку зору, знайти компромісне рішення виходу із ситуації.
  2. Батькам. Коли дитячі бійки виникають через дрібниці, дівчатка не можуть поділити іграшку або платтячко, то дорослим важливо вчасно втрутитися і правильно розставити акценти у вихованні своїх улюблених дочок, щоб вони виросли неэгоистичными особистостями, і завжди слідували золотий істині: сестра – це близька подруга і найрідніша людина на світі!

Двох братів

Якщо в сім'ї народжуються брати-двійнята, близнюки або трійнята, то тут більше буде грати генетична схильність до суперництва. Звичайно, якщо батьки не будуть весь час повторювати, що Вова народився першим, а вже після Ваня, Саша або Коля.

Така стратегія зробить одного брата «вище» над іншим, дозволивши бути старшим, приймаючи роль опікуна і командира.

Брати-близнюки надзвичайно близькі один з одним, часто діють як одна людина, сприймають себе як одне ціле. Навіть можуть мати одну воздыхательницу, і не будуть сваритися із-за цього. Їх загальний світ на двох, вони готові на самопожертву заради блага іншого.

В сім'ї трійнят сварки виникають через побутових речей, іграшок, одягу, дитячого транспорту, боротьба за батьківську увагу, постійні чвари між собою за дружні відносини. Психологи радять віддавати таких дітей у різні класи, щоб вони не стали залежними один від одного, і навчилися приймати рішення самостійно.

Батьки повинні сформувати у дітей уявлення про себе як про окремої особистості, щоб вони змогли знайти своє призначення самостійно, правильно обрали життєвий шлях, а не ховались один за одного, створюючи проблеми не тільки собі, але й оточуючим.feaca40f2364950d5c594f64fa7cf9b0

Що робити батькам дітей-суперників?

Суперництво між дітьми може створити несприятливу атмосферу в домі, привести до виникнення стресу у батьків.

Крім негативу, така конкуренція дозволяє в ранньому віці вибудувати систему відносин «підлеглий - керівник», вивчити систему налагодження дружніх зв'язків в колективі.

Фахівці давно підтвердили, що здатність співпрацювати з іншими людьми, уміння витримувати конкуренцію зароджується в ранньому дитинстві, це ті моделі взаємозв'язку маленьких братиків і сестричок. Ось чому так важливо батькам стежити за поведінкою дітей і вносити в нього свої обдумані і корисні корективи.

Основні рекомендації психологів батькам малюків-суперників зводяться до наступного:

  1. Необхідно зберігати нейтралітет і спокій під час дитячих суперечок. Не бігти в кімнату на вигуки малюків, витримати паузу – дати дітям зрозуміти, що свої сварки вони повинні вирішувати самі. При висловлюванні дітей щодо конфлікту звернути увагу на всі аспекти ситуації, не піддаватися емоціям, часто більше кричить сам призвідник сварки, а ображений стоїть в сторонці і бере все на себе.
  2. Не виділяти улюбленців, не порівнювати дітей. Кожна особистість індивідуальна, все залежно від статі, віку і батьківських переваг. Якщо Маша добре малює, то Коля не зобов'язаний робити це самі. Він хоче грати на гітарі або співати пісні!
  3. Карати кожного дитини однаково. Тут більше грає вік малюка, якщо він менший, це не означає, що він повинен менше отримувати «на горіхи», ніж старший.
  4. Обов'язково потрібно роз'яснити дітям, що словами можна залагодити конфлікт, а не починати бійку. Покажіть на своєму прикладі, як потрібно вирішити цю ситуацію без насильства.
  5. Дозвольте дітям вийти з конфліктної ситуації самостійно, знайти компромісне рішення. Причому це потрібно робити без втручання з боку дорослого в якості судді.
  6. Батькам важливо проконтролювати результат ситуації, упевнитися - чи залишилася образа у дітей чи ні, адже вона може глибоко «засісти» в дитини в душі і вирости до агресії та насильства в майбутньому.
конфлікти в організаціїСварки підлеглих виходять з під контролю? Дізнайся про управління конфліктами в організації.

Про причини виникнення конфліктів читай в статті.

Які форми прояву внутрішньоособистісних конфліктів? Читай тут.

І найголовніше, мамі і татові необхідно подавати позитивний приклад, щоб діти навіть у найскладніших ситуаціях могли вирішити проблему методом договорів і компромісів. І тоді Ваші малюки будуть завжди дружними і щасливими!

Відео: Конфлікт дітей в сім'ї

Комментарии (0)
Додати коментар
Подружні конфлікти - причини, профілактика, способи вирішення
Подружні конфлікти: причини виникнення, способи вирішення, методи запобігання. Причини і джерела Вчені вивчили природу подружніх конфліктів і виявили найбільш часто
Ревнощі дитини при народженні другої - як уникнути, поради психолога
Ревнощі дитини при народженні другого – цілком поширене і звичайна справа. А що ж робити батькам, які хочуть заздалегідь запобігти скандали в сім'ї і зробити всіх діток
Причини конфліктів - національних, соціальних, сімейних, міжособистісних
Конфлікти можна класифікувати в залежності від складу їх учасників. Спірні ситуації мають різні способи рішення, які призводять як негативних, так і позитивних наслідків.
Чому виникають конфлікти між батьками і дітьми - як їх вирішити
Самою природою закладена особлива зв'язок дитини і батьків, яка безумовна на відміну від інших уподобань. Чому ж виникають конфлікти між батьками і дітьми?
Конфлікт між учителем і учнем - причини, особливості, способи вирішення
Навчання – складний і багатогранний процес, протягом якого неможливе без деяких зіткнень і суперечностей між учителем і учнем.