Комплекс провини перед дитиною, батьками, за минуле, як позбутися
12.07.2017 0

Комплекс провини перед дитиною, батьками, за минуле, як позбутися

Психологія
В закладки


Багато людей протягом довгих років живуть з почуттям провини, яке з'їдає їх зсередини. Якісь події стали або стають причиною постійного докори. В пригніченні, яку вони переживають, немає ні свободи, ні радості. Як виявити внутрішні проблеми і розібратися з ними допоможе стаття про комплекс провини.

Дуже часто людей виправдовують або звинувачують їх мотиви. З чого виникає почуття провини, а, як наслідок, і комплекс? З бажання бути або здаватися хорошим, добрим, добропорядним, відповідальним, безвідмовним і т. д. людиною.

Добре, якщо все це є в серці. А якщо ні, то неправильний вчинок, здійснений чи ні, не дає спокою. Людина, як би намагається довести, що він не такий насправді, він краще, тому викликає жалість до себе, звинувачуючи інших. Або навпаки, носить в собі почуття меншовартості, живучи з самосвідомістю своєї поганої натури.

Важке, іноді неадекватне почуття, що представляє собою комплекс провини, у психології часто називається душевним болем.

Що це таке

Негативне почуття, причиною якого є вчинок, який завдав іншим людям негативні наслідки, як здається людині, що виражається у нього почуттям провини або докорами совісті.

Що означає людина без комплексів? Читай тут.

По суті, почуття провини несе в собі поняття заподіяння шкоди. Але є велика різниця між тим, коли людина відчуває себе винуватим і винен насправді.

В результаті постійно випробовується почуття розвивається комплекс провини, який представляє собою агресію людини, яку він спрямовує на самого себе.

Будучи неврожденным, сформувався дитячий комплекс переходить у доросле життя. Неправильне виховання, через постійні осуду, покарання, осуду закладають в свідомості дитини почуття винуватості. Дитина емоційно звикає відчувати себе «поганим».

Велику роль у цьому відіграють висловлювання батьків типу: «Треба ж було таким народитися», «Ми стільки для тебе зробили, а ти такий невдячний» і т. д. Вони викликають у дитини стійке сприйняття своєї особистості, як «У мене ніколи нічого не виходить», «Я в усьому винен», «Із-за мене все страждають».

Наслідками у дорослому житті стають:

  • низька самооцінка;
  • невпевненість в собі;
  • незадоволеність;
  • постійне самозвинувачення;
  • невміння будувати близькі стосунки з людьми.

Зовнішній образ людини приймає:

  • нещасне обличчя;
  • безрадісний винуватий погляд;
  • згорблені при ходьбі плечі.

Стан може виражатися в психосоматичних захворюваннях і проблемах з хребтом.

Ознаки

В людині комплекс провини викликає стан дискомфорту, страху і розгубленості перед життям позбавляючи його почуття відповідальності, сили, енергії і правильного вибору.majo_ja_plachu_vmeste_s_tem_umirau

Якими основними ознаками може володіти особистість, яка носить у собі тяжкі відчуття:

  • внутрішній стан «плохости» в будь-яких життєвих ситуаціях;
  • «винні» часто опиняються під тиском маніпуляторів, які використовують їх слабкі сторони для управління і отримання своїх егоцентричних результатів;
  • піддаються безпідставними звинуваченнями з боку людей: гнів, образу, критиці, подразнення, крику, сліз і ін., а потім ще більше відчувають себе винуватими;
  • весь час прагнуть бути «хорошими»: нікому ні в чому не відмовляють, не з'ясовують стосунки, бояться приймати правильні рішення, бояться когось образити, не можуть бути чесними з людьми;
  • постійно переживають про думку людей про них;
  • вважають себе завжди і скрізь відповідальними і не дають собі права на помилку;
  • знімають з себе відповідальність з-за страху перед неправильним вчинком і подальшими докорами совісті;
  • намагаються врятувати будь-яке положення і не дають іншим людям зробити свій вибір, навіть неправильний;
  • намагаються відповідати вимогам людей;
  • загладжують провину у разі неправильного вчинку;
  • часто замкнуті, не здатні розповісти правду;
  • постійно заводять стосунки з людьми, які викликають у них почуття провини;
  • часто живуть з людиною, який використовує їх і маніпулює ними, але не можуть розірвати стосунки через почуття провини перед ним;
  • знаходяться під гнітом депресії і невдоволення життям, собою, оточуючими.

Комплекс провини

Свої переконання або нав'язані чужі дають людині підставу зробити висновки про невідповідність загальноприйнятим образу. Комплекс провини супроводжується страхом. Постійно йдучи на поступки, людина виглядає «хорошим» в своїх і чужих очах.

Іншою стороною стає самобичування внаслідок неправильних, помилкових, слабовольних, необдуманих і випадкових вчинків, за які людина роками несе уявну відповідальність.

Як відомо, кожна людина має право на помилку, і не всі обставини залежать від нас. Найпоширенішими і сильними почуттями виявляються ті, які викликають масу емоцій і надовго залишаються в пам'яті.

Дуже часто люди занурюються в стан винуватості, постійно лають себе за неправильні вчинки, не здатні жити в сьогоденні і змінити ситуацію, продовжують шкодувати про минуле.

Перед дитиною

Відчувати почуття провини перед дитиною, маленьким, підростаючим або дорослим властиве практично всім батькам. Цьому сприяє думка оточуючих, зазвичай близьких, на очах яких батьки виховують своїх чад.

Як правило, молоді батьки роблять багато помилок, про які потім шкодують усе життя. Якщо в житті дитини щось складається не так, як вони хотіли або планували, вони звинувачують себе буквально у всьому, не припускаючи, що кожна людина робить свій вибір.

Побита фраза батьків: «Ми його не правильно виховали», не завжди відповідає дійсності. Часто діти з дуже благополучних сімей стають не на той шлях, а комплекс провини за їх провини несуть батьки у своїх серцях.

Часті причини самобичування:

  • Багато молоді мами буквально виснажують себе підвищеними зобов'язаннями перед дитиною, не можуть залишити його з ким-небудь з родичів, тим самим закидають своє життя і не приділяють уваги.
  • Батьки можуть надмірно працювати, виправдовуючи себе підвищеними зобов'язаннями за фінансове благополуччя сім'ї.
  • Багато батьків не розуміють, що дитина навчається не на словах, а на вчинках. Іноді вони вносять у процес виховання багато покарань і обмежень, а часто і рукоприкладство, за яке потім дуже сильно каються.

Що робити:

  • припинити займатися самоїдством і жити нормальним життям;
  • приділяти дитині необхідний час, не забуваючи про себе;
  • стримувати свої емоції, проявляти більше любові і турботи;
  • у випадку неправильних дій бути готовим попросити у дитини прощення і пояснити йому свою неправильну поведінку;
  • не варто загладжувати батьківську провину подарунками, краще більше часу проводити в спілкуванні з дитиною.

cocugum-sozumu-hic-dinlemiyor-ne-yapmaliyim-resim-vertПеред батьками

Провину перед батьками зазвичай відчувають дорослі діти. Ставши самі батьками вони розуміють, як часто засмучували своїх батьків і матерів, як говорили грубі слова, доводили маму до інфаркту своєю поведінкою, ображалися, не дзвонили, не приходили в гості, не відвідували хворих стариків і багато іншого.

Іншим фактом розвитку комплексу провини може служити маніпуляція з боку батьків, внаслідок якої дорослі діти відчувають негативні почуття:

  1. Егоїстична батьківська любов часто не відпускає дітей від себе, надмірна опіка навіть над дорослими дітьми не дає їм права на власний вибір.
  2. Батьки не зуміли вчасно зняти з себе відповідальність за дорослих дітей, несуть її і закидають непокору. А діти продовжують відчувати, як в дитинстві, емоційне почуття провини, тому що не догодили батькам.

Що робити:

  • вийти на відверту розмову з батьками;
  • при необхідності попросити вибачення за завдані сердечні рани;
  • за можливості батькам приділяти час, дзвонити, приходити в гості, доглядати, допомагати матеріально;
  • пробачити себе.

Перед померлим

Стан горя від втрати близької людини – сильне, виснажливе почуття. Дуже часто люди навіть не можуть з ним впоратися, їм потрібна кваліфікована допомога. Буквально у кожної людини знайдеться причина, по якій він буде звинувачувати себе перед тим, хто вже пішов з життя.

Всім властиво робити помилки. Тільки мала частина людей замислюється над тим, як потрібно берегти час спілкування з близькими, яких можна втратити в будь-який момент. А тим більше, якщо дійсно є причини почувати провину.

Каяття і глибоке почуття провини, яке може стати комплексом на довгі роки часто вражає тих, чиї батьки рано пішли з життя. Дорослі діти розуміють, як багато втратили, втративши близьких та відданих їм людей.

Для більшості людей втрата – це незгасний комплекс провини за незроблені добрі вчинки, сварки, відсутність любові, уваги та багато іншого, що вже не можна зробити для померлого.

Що робити:

  • усвідомити те, що повернути людину вже неможливо;
  • пробачить себе за будь-які неправильні вчинки по відношенню до людини при його житті;
  • відпустити з серця ці спогади, відмовити від докорів сумління;
  • прийняти той факт, що зло на землі відбувається нарівні з добром і всі люди учасники того й іншого;
  • зрозуміти те, що вмер, той звільнивсь від усього, і від ваших неправильних вчинків по відношенню до нього.

За минуле

Є такий вислів, що минуле йде за нами слідом, завжди готовий накинутися на нас. І відбувається це саме тоді, коли ми обертаємося тому, згадуємо не тільки гарне, але й погане.

Минуле – мертво, і дуже часто це найкраще, що може нас очікувати в сьогоденні. Комплекс провини за зраду, вчинки, зради, те, що викликало біль у інших людей, дуже часто не дає спокою і нагадує про себе.

Найчастіше це навіть не вина за вчинки, але усвідомлення власного падіння в очах людей, яким що-небудь відомо. Таємні гріхи відомі тільки людині і Богу, а явні ще й оточуючим.190413_original-vert

Життя минулого, думки про це, співчуття, почуття не дають рухатися вперед. Щоб почати жити нормальним життям, з минулим краще розібратися раз і назавжди.

Що робити:

  • пробачити собі проступки, які вчинили, розуміючи, що всі люди в цьому житті не без гріха;
  • постаратися викреслити з пам'яті свої минулі огріхи;
  • зайняти себе іншими справами, які докорінно будуть відрізнятися від попередніх;
  • якщо є можливість, попросити вибачення у людей, яких образили, вкрали у них щось і ін;
  • почати жити з нового аркуша, з оптимізмом дивлячись у майбутнє і вірячи в те, що ніщо погане більше не повторитися.

За смерть

Людям властиво звинувачувати себе за смерть кого-то, хоча вони розуміють, що не владні над цим. Всі приходять у цей світ з волі Божої і йдуть так само.

Якщо трапляється ситуація, в якій постраждала людина, пішовши з життя передчасно, а хтось не зміг допомогти, простягнути руку допомоги, ненавмисно штовхнув до того, що трапилося, слід визнати те, що сталося тому, що на землі трапляються багато погані речі.

Буває комплекс жертви у чоловіків? Читай тут.

Що таке комплекс Наполеона? Читай в статті.

Важко усвідомлювати, що в аварії загинула дитина, якого батьки могли залишити в той момент вдома, а вони залишилися живі. Це просто нещасний випадок, чому він стався, насправді не знає ніхто. Але фактом є те, що ці батьки будуть жити з почуттям провини і непоправною нічим втратою все життя, якщо не зможуть вийти з цієї ситуації.

За смерть близької часто картають себе ті, хто не доклав максимум зусиль для його порятунку. Тут комплекс провини поєднується з почуттям невиконаного боргу. Це, напевно, найбільш сильні докори сумління.

Що робити:

  • проаналізувати ситуацію події;
  • визнати той факт, що людина не всесильна і не може передбачити всі ситуації, щоб дозволити;
  • пробачити себе, якщо дійсно є непряма вина у смерті іншої людини;
  • прийняти той факт, що людини вже не повернути і по можливості миритися з ситуацією, що склалася;
  • зрозуміти те, що фізична смерть розділяє людей лише на час, одного разу вони зможуть зустрітися в царстві живого Бога, якщо вірять в Нього;
  • знайти людину, з яким можна буде розділити горе втрати.

Як позбутися

Стати вільним від комплексу провини часто буває досить складно, особливо якщо цей гніт сягає своїм корінням у дитинство. Але боротися необхідно, тільки так можна змінити себе і своє життя.

Психологи радять:

  1. Виявити у себе комплекс провини і чесно визнати його руйнівну дію.
  2. Виписати на листочок всі тривожні переживання.
  3. Пробачити себе та інших людей від усього серця.
  4. Забути минуле, змінивши хід своїх думок зусиллям волі.
  5. Повірити в іншу істину про себе: я хороша людина, у мене все виходить, я вмію будувати правильні стосунки з людьми, я беру відповідальність за свої вчинки і т. д.
  6. Припинити займатися самобичуванням і з упевненістю дивитися в майбутнє.
  7. Не робити з себе ідеалу, здатного на вирішення будь-якої проблеми, а дати собі право на помилки.
  8. Полюбити себе таким, який є.
  9. Припинити реагувати на критику, намагатися не потрапляти під маніпуляцію людей.
  10. Навчитися виражати свої негативні і позитивні почуття в коректній формі.
  11. Записувати свої досягнення на листочку і хвалити самого себе.
  12. Почати дякувати за ті добрі речі, які є в житті.
  13. Поставити собі мету і досягти успіху в якій-небудь справі.
  14. Винести життєвий урок з різних ситуацій.

Позбутися від почуття, яке обтяжувати душу, змінює характер і сильно впливає на складні ситуації можливо і необхідно. Людина, який зміг позбутися від патологічного комплексу провини звільняє себе та інших людей, з якими йде рука об руку від багатьох проблем, і відкриває шлях до нового життя.

Відео: Розбір поняття

Комментарии (0)
Додати коментар
Комплекси людини - що таке, які бувають, список, як позбутися
Життєві труднощі можуть торкнутися кожного – іноді вони безпосередньо залежать від особливостей людської психіки і носять назву «комплекси людини». Розібравшись з їх
Комплекси чоловіків - Едипів, Наполеона, неповноцінності, маленького росту, симптоми
При всьому ретельно створюваний імідж чоловіків як сильної статі, кожен з них може бути схильний до самим несподіваним комплексів. Якими саме вони бувають, і яка
Комплекс неповноцінності - ознаки, як позбавитися, у чоловіків, у жінок, у дітей
Комплекс неповноцінності може бути обумовлений різними причинами – відношенням батьків, критика ос боку оточуючих людей, часті «провали». Щоб впоратися з ними, потрібно
Комплекс попелюшки в психології
Про те, що таке комплекс попелюшки і як розпізнати його в собі. Шляхи виходу з цього «казкового» стану.
Комплекс жертви - у жінок, у чоловіків, як позбутися
Є такі люди, у яких завжди все погано. І хваляться вони не приємними новинами, подіями, а нещастя в житті. Чому з ними завжди трапляються неприємності? А може вони самі