Комплекс попелюшки в психології
Про те, що таке комплекс попелюшки і як розпізнати його в собі. Шляхи виходу з цього «казкового» стану.
Трохи статистики
Про те, що в психології існує поняття комплекс Попелюшки, знають небагато. Однак більшість росіян навіть не підозрюють про те, що вони відчувають цей комплекс на собі.
Його суть зводиться до того, що людина інертно і безініціативно проживає дні, танучи в собі заповітну мрію. Таким людям не властиво прикладати навіть мінімальних зусиль до того, щоб вона втілилася в життя.
Дані річного опитування, який був реалізований Інститутом соціології РАН, виявив, що:
- 42% жителів країни займаються нелюбимою справою і лише мріють про отримання хорошої посади, яка буде приносити задоволення;
- 30% населення мріють про те, щоб поліпшити свій добробут;
- 29% вважають, що не в змозі повністю висловити свій потенціал в рідній країні і шукають собі місце за кордоном;
- 10% зовсім не прагнуть поліпшити своє життя, але при цьому мріють про багатство і достаток.
Які бувають комплекси людини? Читати тут.
З великою часткою ймовірності можна стверджувати, що якщо по закінченні місяця зібрати всіх опитаних знову, то мало хто з них реалізував свою мрію на практиці.
Як розпізнати в собі комплекс попелюшки
Щоб самостійно розібратися, чи має місце бути комплекс головної героїні казки Шарля Перро, потрібно ознайомитися з ознаками, характерними цього стану. Серед них:
- Життя людини проходить в мріях, а не «тут і зараз». Мрії про багатство, благополуччя, достатку, принца на білому коні – про що завгодно, тільки не про насущні справи.
- Наявність комплексу неповноцінності і занижена самооцінка. Людина не впевнена в собі, хоча потай вважає себе гідним чогось більшого.
- Невдалі спроби самим складним і трудомістким шляхом заслужити загальну любов і схвалення – це в кращому випадку. Заради чергової похвали такі люди влаштовують зусилля. Але найчастіше «попелюшки» просто пасивно проживають своє життя, не докладаючи зусиль для втілення власної мрії в життя.
- Незаперечну надія на диво.
- Послух і покірливість, невміння відстоювати власну позицію.
- Наявність супутніх комплексів: комплекс відмінниці, комплекс провини, комплекс жертви.
- Невміння отримувати задоволення від життя.
- Постійне прагнення сподобатися всім і кожному.
- Сильна прихильність до близьких людей. Це може бути чоловік, друг, батьки. Вони ж, у свою чергу, вважають жінку несамостійною і постійно приймають активну участь в її житті.
- Вміння підлаштовуватися під чужі цінності, бажання, думки. Робити це «попелюшку» змушує страх залишитися на самоті, без підтримки. Подібна пластичність не дозволяє людині реалізуватися в житті, розкрити власний потенціал.
- Романтичність – окрема риса, яка властива всім «золушкам». Надмірне захоплення серіалами, романами, віра в ідеального обранця – все це заганяє людину в рамки, які він намагається, а вірніше, мріє реалізувати в житті.
Зустрітися з обранцем, з вигаданим Принцом – ось апогей мрії будь Попелюшки. Вона вважає своє життя безглуздою без нього і живе в передчуття близького щастя.
Психологія принців
Комплекс попелюшки в психології - це не тільки життя в постійних мріях, але і невміння розбиратися в людях.
Саме тому так довго грезив про Принца, наївна і не має життєвого досвіду Попелюшка закохується в людину, який далекий від ідеалу. Зовсім не обов'язково, що він буде поганим, просто казкових персонажів у житті не існує.
Крім того, безмежна любов, самопожертва і непомірна ніжність почне душити навіть самого люблячого чоловіка. У результаті він або йде, або продовжує жити з жінкою, але його увага переключається на інші інтереси.
Нехтування для «попелюшки» - це важкий удар. Щоб уникнути його, вона:
- впродовж довгих років намагається зберегти відносини, відчайдушно борючись з реальністю;
- живе мріями і спогадами, поступово занурюючись в депресію;
- і як варіант розвитку – життя з мрією про те, щоб зустріти нового принца, який цього разу виявиться справжнім.
Але тільки сучасні «принци» - відомі, багаті і успішні чоловіки не шукають собі скромних і малопривабливих жінок, які не мають власної думки.
Навіть якщо «на балу» дівчині вдасться привернути увагу такого молодого людини, його в подальшому необхідно буде втримати. Саме це у інфантильною попелюшки навряд чи вийде.
А було щастя?
Більшість сучасних психологів сходяться на тій думці, що якби існувало продовження знаменитої казки Перро, то в ній Принц навряд чи знайшов щастя зі своєю обраницею. Адже тієї інтриги, того епатажу він у своїй Попелюшку вже б не виявив.
У повсякденному житті – це скромна і не вміє відстоювати власну думку дівчина, яка без допомоги Хресної не в змозі навіть перетворитися.
Одна справа – заманити чоловіка і зовсім інша – утримати його. До того ж навіть сама любляча Хрещена не може бути постійно поруч.
Як вийти з казки
Якщо раптом виявилося, що комплекс Попелюшки накладає друк на життя і не дає мріям втілюватися в реальність, то з цим необхідно боротися. Усвідомлення і прийняття факту наявності проблеми – це половина успіху на шляху до її вирішення.
Що робити з комплексом Електри у дорослої жінки? Дізнайся далі.
Як дізнатися комплекси чоловіки в ліжку? Читай тут.
Кожна «попелюшка» є доброю, турботливою і щирою дівчиною, яка вміє любити і прощати. Їй важливо навчитися бачити й цінувати в собі позитивні якості, відкидати думки про власні недоліки.
Щоб впоратися з казковим комплексом, який накладає на життя зовсім несказочный відбиток, буде корисно:
- Відвідувати тренінги, на яких реалізуються методики, спрямовані на підвищення самооцінки. Вони здатні сформувати почуття впевненості в собі. Не варто сподіватися, що результат буде досягнутий миттєво, необхідно затратити не тільки час, але і сили. Але під керівництвом грамотного психолога налагодити своє життя і позбутися від комплексу цілком реально.
- Потрібно знайти нові захоплення, перестати боятися вийти з тіні квартири. Чим різнобічно розвинена дівчина, чим ширше коло її знайомств, тим впевненіше і цікавіше для протилежної статі вона стає.
- Необхідно розлучитися із звичною роллю жертви на внутрішньому рівні, а не тільки змінивши свою зовнішність. Недостатньо зробити якісний макіяж і одягнутися у модні речі. Потрібно змінюватися зсередини, переглянути свої погляди на життя.
- Важливо вміти не тільки любити, але і приймати відповідне відчуття. Розуміння того, що жінка гідна бути коханою – важливий крок на шляху позбавлення від комплексу.
Впоратися з комплексом казкової героїні насправді не так складно, як може здатися. Головне, перестати бачити в Попелюшку кумира, у якої життя вдалося завдяки наявності казкової родички.
Щоб мрії втілювалися в реальність, потрібно діяти, а не безвольно марити про далеких речах і людях.