Комплекси чоловіків - Едипів, Наполеона, неповноцінності, маленького росту, симптоми
При всьому ретельно створюваний імідж чоловіків як сильної статі, кожен з них може бути схильний до самим несподіваним комплексів. Якими саме вони бувають, і яка специфіка цих комплексів – про все це піде мова далі.
Психологія сильної невпевненості
Сутнісна характеристика комплексу сильної половини полягає в переживанні з приводу якогось «слабкої ланки» своєї особистості, больової точки – мнимої (уявної) або реальної (але сприйманої гіпертрофовано – з перебільшенням).
Описуючи загальну психологію чоловіки з комплексом, слід згадати кілька особливостей (характерні симптоми):
- «спотворення» в сфері спілкування у чоловіків (можуть зустрічатися крайнощі – або особистості занадто нелюдимые, або прагнуть до загального визнання і з підвищеною балакучістю);
- «перекоси» в емоційній сфері (зайва сентиментальність і емоційність, або сором'язливість і небажання демонструвати емоції напоказ);
- неадекватність у сфері самооцінки (при заниженому її варіанті – пошук схвалення, орієнтація на думку інших; при завищеній самооцінці – зайве критиканство, «знищення» авторитетів, підозрілість і прискіпливість);
- порушення соціалізації (відчуття, що ніхто тебе не розуміє, відчуженості і непотрібності; почуття, що не виправдав надій, що кругом – лише недоброзичливі люди).
Комплекси чоловіків
Без комплексів навряд чи можна уявити життя сучасного суспільства. Найчастіше саме вони штовхають чоловічу половину людства завойовувати вершини, накопичувати капітал, робити відкриття, приносити користь суспільству.
Буває комплекс наполеона у жінок? Читай статтю.
Але ті ж комплекси можуть перетворювати людину в невдалий слабку особистість з масою упереджень, помилок з приводу власної психіки.
Комплекси у чоловіків можуть набувати саму несподівану форму і найчастіше обумовлюватися:
- особливостями виховання (надмірно суворе, або надто лояльне);
- неповноцінною, неповної сім'єю (дитина, що виросла без мами, позбавлена материнської турботи і відірваний від необхідних емоцій, буде більш схильний до розвитку у нього комплексів; втім, це стосується і будь-якого хлопчика, що виріс без батька і батьківської опіки, – тоді відсутнє орієнтує приклад чоловічої поведінки);
- різними психологічними травмами і потрясіннями (втрата близьких людей, невдала любов або шлюб, стресова за своїми особливостями діяльність);
- особливостями психіки і психічного розвитку людини (специфічні риси темпераменту і властивості характеру окремого індивіда);
- нав'язаними суспільством стереотипами (хто саме вважається невдахою, відбувся людиною, як саме потрібно проявляти себе в тій чи іншій складній ситуації і т. д.).
У чому моя ущербність?
У чоловіків комплекс неповноцінності виражається через психічний і емоційний стан, при якому індивід беззастережно впевнений у власній неспроможності (збитковості), поряд з безпідставною вірою, що всі без винятку оточуючі люди повністю його перевершують.
Комплекс супроводжується зниженим настроєм, навіть депресією, переживанням власної меншовартості і ненормальності.
В юнацькому та молодому віці чоловіки схильні маскувати відчуття неповноцінності з допомогою:
- підвищеної агресії;
- вживання алкогольних напоїв;
- статусних символів (дорогий автомобіль, смартфон, модний одяг і аксесуари);
- зарозумілості (при внутрішньому відчутті себе як малодостойной особистості);
- ревнощів у любовних і шлюбних відносинах.
Комплекс людини маленького росту
Ще одна назва цього комплексу – Наполеона. Проявляється через завищену амбіційність чоловіки, перебільшений рівень домагання і глобальність цілей.
Люди низького зросту – вірніше чоловіки, які вважають себе низькорослими, всіма силами прагнуть реалізувати власні життєві амбіції. У них проявляється упереджене, вкрай негативне ставлення до більш високим людям.
Послідовники Олександра Македонського
Власники даного комплексу болісно переживають можливі ситуації виглядати немужественными в очах інших людей – або просто, гомосексуалістами.
Саме давній цар з Македонії (Олександр) мав схильність до статевих зв'язків з іншими чоловіками – звідси і назва.
Чоловіки з цим комплексом прагнуть демонстративно виявляти свою «мужність», через грубість та агресію, хвастощі і приниження інших.
Цар Едіп і комплекс його імені
Цей вид чоловічого відхилення змістовну частину бере з міфу про стародавньому царя з Греції – Едіпа, який мимоволі вбиває власного батька і бере в дружини свою матір. Саме фіксація на матері як об'єкт потягу і суперництво з іншими чоловіками відрізняють едипів комплекс від інших.
Деякі його прояви:
- уникання будь-яких сексуальних відносин тривалий час (мати несвідомо сприймається як головний об'єкт любові, зв'язок з іншими жінками втрачає сенс);
- побудова відносин з жінкою (часто старшої за віком), що нагадує матір;
- двоїсте, суперечливе почуття до батьків: до матері (як до об'єкту любові) – потяг до батька (як до конкурента) – відторгнення.
Ревнивий Отелло
Комплекс ревнощів (Отелло): розвивається у чоловіків як надмірну увагу до порівняння себе з іншими чоловіками і очікування зради від партнерки.
Відчуття при цьому вельми негативні:
- ущербність («що говорити, адже я гірше інших, тому мені і змінюють!»);
- жертовне переслідування (чоловік – мисливець і заєць «в одному флаконі»);
- панування і володіння як самоціль («якщо не моя – то нічия!»);
- почуття покинутого, кинутого (як в дитинстві – своєрідне зрада, коли мати залишала одного і довго не приходила).
Комплекс відходу від справ (пенсіонера)
При комплексі пенсіонера – а він формується задовго до самого факту виходу чоловіки на пенсію – індивід відчуває невідповідність між бажанням «не збавляти обертів» і зростаючим почуттям втоми.
З тим обсягом навантаження, що взваливалась чоловіком «на плечі» в молодому віці (до 35-38 років), він вже не справляється, але психологічно прагне все реалізувати, хоч вже мало що виходить.
Комплекси в області сексуального життя
Даний тип комплексів проявляється або безпосередньо в ліжку, або в ситуації сексуальної або близькою до неї обстановки.
Найбільш поширеними вважаються комплекси:
- «Не той розмір. Чоловік переживає з приводу фізичних розмірів власного статевого органу. Основи комплексу закладаються ще з дитинства, коли власний орган хлопчик випадково порівнює з батьківським, або ж більш старших дітей. Чоловіком опановує думка, що «з таким» успіху з жінками і бути не може.
- «Як там у неї все влаштовано?!». Особливо можуть переживати чоловіки в сексі з приводу задоволення жінки. Не доведення її до оргазму – факт не просто страхітливий, але іноді змушує відмовитися від статевого акту. Або інша крайність – уникнення навіть спроб здійснити необхідну прелюдію – нехай, мовляв, сама, я в цьому «не рубаю».
- «Інстинкт тварини». Проявляється комплекс у чоловіків, які страждають від браку уваги. Неприборканим (= грубим і агресивним) сексуальним темпераментом і поведінку такий індивід прагне досягти самоствердження – адже його, вельми незаслужено і несправедливо, недооцінюють (в колективі, серед друзів, у сім'ї).
- «Голосно – значить якісно». Проявляється цей комплекс в залежності чоловіки від зворотного аудіо реакції жінки під час статевого акту (причина – вплив стереотипів з порнофільмів) – гучні зойки і стогони, похвала та активізуючі фрази. Якщо вони відсутні, значить, все робиться «не те і не так», чоловік відчуває себе в стані кинутого у безодню невпевненості і неспроможності.
«Фізіологічні» комплекси
Люди, невпевнені в собі, можуть страждати із-за власних фізіологічних особливостей, формуючи власне неадекватне ставлення до них і негативізм.
Серед множинності подібних комплексів, можна розглянути основні їх різновиди:
- Волохатість або комплекс підвищеної волосатості. Чоловік вимушено відмовляється від відвідування курортів, зон відпочинку і пляжів – боїться опинитися в центрі негативного уваги оточуючих, порівняння з твариною. Хоча навряд чи в сучасному суспільстві на це зверне увагу так вже й багато людей.
- Комплекс лисіючого (або лисого) людини – комплекс Котовського. Хоча в лисому чоловікові немає нічого особливого, дуже багато індивіди приходять в непідробний жах з приводу випадіння волосся або їх «рідкості» на голові. Це пов'язано зі стереотипом збитковості здається, що в тебе чогось не вистачає, дуже важливого і невід'ємного.
- Комплекс викривлених або нерівних зубів. Він змушує чоловіків всякими шляхами уникати ситуацій, коли повинна демонструватися посмішка або мимоволі відкривається рот, вести себе вкрай неприродно. Це тільки погіршує ситуацію – адже невимушене, привітне і природна поведінка, приємна манера спілкування, здатні повністю відвернути увагу оточуючих від перебільшених «потворності».
- Комплекс нестачі в зовнішності (в науковому середовищі – дисморфофобія). Частіше виникає як неприйняття якої-небудь ознаки або деталі власної зовнішності (асиметрія обличчя, довгий ніс, стирчать вуха та інше). Чоловікові думається, що він викликає лише огиду у оточуючих людей, що його «дефект» глобальний і нездоланний.
Уникати або позбавлятися?
Володіючи комплексом, кожен чоловік може вибирати:
- Знайти стратегію мирного співіснування з ним, що призводить до застою психіки, навіть до деградації чоловіки, психологічного розладу.
- Спробувати впоратися з психологічною проблемою, що заважає розвиватися, а часом і просто роз'їдає особистість. Це створює сприятливі умови для руйнування психологічних стереотипів і розширення свідомості особистості чоловіка.
Кілька послідовних процедур допоможуть повернути енергію комплексу в позитивне русло.
1. Пробуємо розібратися в особливостях власного комплексу
Мета процедури повинна закінчуватися одним результатом – усвідомлення проблемної ситуації. Підходи кожна людина з комплексом знаходить сам:
- методика «питання-відповідь» (послідовно задаються питання про комплекс – що саме відбувається, як це відбувається, коли, в чому небезпека, який результат – і даються докладні відповіді на кожне);
- методика «власні обмеження» – визначаються межі комфорту та дискомфорту особистості чоловіка (чертится коло, що включає в себе два вкладених: у центрі – зона легкості і комфорту, її оперізує зона переборних труднощів, далі – зона непереборного, де і знаходиться комплекс).
2. Виявляємо ключові сфери комплексу
Тут чоловікові важливо відстежувати емоційне навантаження власної поведінки в різних подіях життя – що саме викликає найбільші тривоги, побоювання і страхи. Допоможе з'єднання ланцюжки з компонентів: «сфера життя» – «перешкода» – «страх».
Наприклад: фінансова сфера – бідність і невпевненість – боюсь нестабільності, боюся прогоріти, ризикувати.
3. Намагаємося застосувати «погляд з боку»
Необхідно домогтися завершення себе і страху: він як би вирізається з особи чоловіка, здійснюється спостереження – окремо за ним і за власною поведінкою.
Треба реалізовувати кроки по подоланню страху:
- орієнтуємося на думку (засудження) оточуючих людей – робимо ті речі, які важливі для нас, хоч і з осудом сприймаються іншими;
- боїмося знайомитися – йдемо і знайомимося.
Ще одна процедура – просто сісти в людному місці і спробувати відчути «смак життя», спостерігаючи за людьми і подіями, відзначаючи кожну деталь і особливість навколишнього середовища.
4. Фіксуємо позитиви і досягнення
Важливо завжди пам'ятати, що головне у перемозі над комплексами – діяти. Тільки так можна побачити результат – комусь знадобитися кілька спроб, комусь- їх безліч.
- Потрібно поступово «чіплятися» за позитивні зрушення і саме на них засновувати подальші дії.
- Покидаючи зону комфорту, чоловік не повинен пасувати перед виникають страхом – важливо привчити себе перебуває в дискомфорті, поступово він буде зникати.
- Відволіктися від психологічного напруження допоможе фізичне навантаження – можна бігати або походити в тренажерний зал.
Як боротися з фобіями та страхами самостійно? Читати тут.
Як позбутися від почуття провини за минуле? Читай далі.
Які б не були комплекси у чоловіків, справжнім показником сильної людини буде не ретельне їх приховування або маскування за зухвалою поведінкою, агресією і прискіпливість до інших, а конструктивне подолання комплексів (іноді існуючих з дитинства і продовжують мучити людину навіть у зрілі роки).