Вітамін К - роль і значення для організму, користь і шкода, в яких продуктах міститься. Таблиця
08.08.2018 0

Вітамін К - роль і значення для організму, користь і шкода, в яких продуктах міститься. Таблиця

Здоров'я
В закладки


Вітаміни групи К були виявлені ще в 30-х роках XX століття. З тих пір биохимиками досить докладно вивчені властивості і структура цих мікроелементів, вміст в продуктах і в яких процесах життєдіяльності вони беруть участь.

Для чого потрібен вітамін К, його роль в житті людини

Вітамін До отримав свою назву «koagulations vitamin» від лат. Coagulatio, що перекладається як згущення. Він дійсно служить для нормалізації складу крові і бере участь в синтезі як необхідних для згортання крові протромбіну і проконвертина, так і для створення беруть участь в протилежних процесах протеїнів С і S.Вітамін К - роль і значення для організму, користь і шкода, в яких продуктах міститься. Таблиця

Без цього мікроелемента неможливий синтез в організмі різних складних білкових структур, що входять до складу тканин внутрішніх органів (серця, легенів) і необхідного для оновлення та формування кісток остеокальцину.

Володіє вітамін К також і анаболічна функція - нормалізує енергетичний обмін в організмі на клітинному рівні і здатністю виводити токсини, що накопичуються в кишечнику через вживання неякісних продуктів, а також бере участь в процесах, що забезпечують регулювання рівня цукру в крові.

Кому потрібна підвищена доза вітаміну К?

У нормі добова доза споживання вітаміну К для дорослої людини варіюється в межах від 0,5 до 1,0 мкг / кг. Велика дозування - від 1,2 до 3,0 мкг / кг маси тіла необхідна спортсменам, так як в результаті інтенсивних тренувань виникають мікротравми м'язів, частішають пошкодження і розриви тканин.

Вітамін К - роль і значення для організму, користь і шкода, в яких продуктах міститься. Таблиця
Додатковий прийом вітаміну К необхідний дітям при грудному вигодовуванні

Прийом великих доз вітаміну К призначають пацієнтам перед хірургічним втручанням, а також для підвищення згортання крові в разі тривалого прийому розріджують засобів, таких як аспірин.

У перші дні життя в організмі немовляти рівень протромбіну знижений через відсутність нормальної мікрофлори, здатної до синтезу вітаміну К, тому в цей період дітям показаний прийом нутриента для профілактики ГБН (геморагічної хвороби новонароджених). Особливо це актуально для недоношених дітей.

У жіночому молоці вітамін К практично відсутня, тому при виключно грудному вигодовуванні до введення прикорму дитині також необхідно його додаткове споживання з метою профілактики підвищеної кровоточивості і нормалізації складу крові. Всі сучасні поживні суміші для штучного вигодовування збагачені вітаміном К.

Роль нутриента для майбутніх мам

Полівітамінні комплекси і продукти виробників БАД для майбутніх мам не містять вітамін К, так як при нормальному перебігу вагітності потреба в ньому не збільшується.

Фахівці рекомендують додатковий прийом нутриента тільки індивідуально в якихось конкретних випадках, наприклад:

  • при низькому рівні протромбіну з метою профілактики внутрішніх кровотеч, провокують відторгнення плоду;
  • для поліпшення стану кісткових тканин при дефіциті остео кальцін;
  • при лікуванні антибіотиками або протисудомними препаратами;
  • у пацієнток із захворюваннями, що викликають істотну ступінь мальабсорбції або зміни кишкової флори.

Види вітаміну К: К1, К2, К3, К4

Тільки два вітаміну групи К містяться в продуктах харчування в натуральному вигляді - це K1 (филлохинон) і K2 (менахінон). На сьогоднішній день немає ніяких достовірних досліджень, які підтверджують переваги одного з них для організму. Обидва на рівних беруть участь у згортанні крові, впливають на стан кісткових тканин і серцевого м'яза.

Филлохинон має рослинне походження і становить близько 75-90% всього вітаміну К, споживаного людьми, при цьому фактично засвоюється організмом менше 10%.

Вітамін К - роль і значення для організму, користь і шкода, в яких продуктах міститься. Таблиця
Найбільше вітаміну К в продуктах рослинного походження.

Менахінон міститься в продуктах тваринного походження, а також продукується кишковими бактеріями. Оскільки вітамін К є жиророзчинний вітамін, а K2 часто зустрічається в харчових продуктах, що містять жир, то він краще абсорбується і засвоюється, ніж K1.

Експерти вважають, що тривалий час циркуляції вітаміну K2 (від 12 до 72 годин) дозволяє організму використовувати його у всіх тканинах, в той час як K1 в основному відкладається в печінці, де розкладається протягом декількох годин після надходження.

Вітамін К - роль і значення для організму, користь і шкода, в яких продуктах міститься. ТаблицяВсі інші похідні сполуки в групі отримані синтетичним шляхом. Найбільш часто використовуються такі аналоги вітаміну К як менадіандіфосфат (К4) і менадион (К3).

Основна їхня функція - підвищення факторів згортання крові, виробництво проконвертина і протромбіну. Обидва мікроелемента ефективно застосовуються у виробництві преміксів і комбікормів з метою профілактики виникнення гіповітамінозу К через недостатнє споживання свіжої рослинності в зимовий період у сільськогосподарських тварин і птахів.

Вітамін К - роль і значення для організму, користь і шкода, в яких продуктах міститься. ТаблицяУ фармакології частіше застосовується вітамін К3 (препарат «Вікасол») після хірургічних втручань і поранень, при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, гострої променевої хвороби, довгих кровотечах носових, ювенальних і гемороїдальних.

Фактори, що погіршують засвоєння вітаміну К

Синтез і всмоктування вітаміну К відбувається в шлунково-кишковому тракті, тому його успішному засвоєнню перешкоджають такі хворобливі стани, як:

  • ентероколіт;
  • жовчокам'яна хвороба;
  • муковісцидоз;
  • інфекційні та токсичні гепатити;
  • цироз печінки;
  • дизентерія;
  • велика резекція кишечника.

Більшість медикаментів для лікування цих та подібних захворювань пригнічують мікрофлору кишечника, що також призводить до зниження вироблення вітаміну К.

{ad1}

Симптоми нестачі (гіповітаміноз) вітаміну K

Нестача вітаміну К у дорослих людей розвивається на тлі патологічних станів: в разі важкого ураження печінки, тривалої терапії саліцилатами і антикоагулянтами, захворювань кишкового тракту або тривалого жорсткого обмеження харчування аж до повного голодування.

Новонароджені і діти до 1 року на грудному вигодовуванні частіше схильні до гіповітамінозу вітаміну К через нездатність несформованою мікрофлори кишечника до повноцінного синтезу нутриента.

Гострий дефіцит мікроелемента проявляється геморагічним синдромом - кровотечами підшкірними і внутрішньошкірним, з носа і сечоводу, кривавою блювотою, проносом, можливі внутрішньочерепні крововиливи (у немовлят).

Діагностують нестача вітаміну К на підставі аналізу крові на протромбін. Нижня межа норми протромбіну - 78%, зниження його змісту до 35% підвищує ризик кровотеч при травмах, важкі кровотечі розвиваються при показнику нижче 20%.

Показання до прийому вітаміну K

Застосування вітамінів групи К необхідно при клінічно підтвердженому нестачі цього мікроелемента в організмі пацієнта, що спричинило виникнення геморагічного синдрому.

Індивідуально може бути призначений для профілактики остеопорозу або з метою зменшення ризику кровотеч після хірургічного втручання, при аномально тривалих менструаціях.

Протипоказання до застосування вітаміну К

Прийом вітаміну К заборонений:

  • в разі алергічних реакцій або гіперчутливості до препарату;
  • одночасно з антикоагулянтами;
  • при тромбоемболії;
  • в разі тяжкої печінкової недостатності;
  • в III триместр вагітності.

Рекомендовані дози. Таблиця норм споживання вітаміну для дорослих і дітей

Національною академією наук США у 2000 році були рекомендовані такі денні норми споживання вітаміну К в залежності від віку та приладдя цільовій групі:

Цільова групадітипідліткиЧоловік-чиниЖінки-КиївщиниВагітні та жінкиВозраст0-6 мес.7-12 мес.1-3 лет4-8 лет9-13 лет14-18 лет19 років і старше19 років і старше18 років і младше19 років і старшеНорма, мкг22,530556075120907590

Джерела вітаміну К

Основний використовуваний організмом ресурс вітаміну К - синтезується в тонкому кишечнику менахінон. Також мікроелемент надходить з продуктів харчування та / або спеціальних синтетичних добавок, медикаментів.

Вітамін К - роль і значення для організму, користь і шкода, в яких продуктах міститься. ТаблицяВітамін До в таблетках - назви препаратів

  • Канави, діюча речовина: фитоменадион (вітамін К1).
  • Вікасол, діюча речовина: менадіона содиум бісульфат (вітамін К3).
  • Конакіон, діюча речовина: вітамін К1 Фітоменадіон 10мг.
  • Мефітон, діюча речовина: фітонадіон.

Вміст вітаміну K в деяких харчових продуктах

У складі більшості продуктів харчування є вітамін К. У яких продуктах міститься мікроелемент в найбільших кількостях на 100 грам, топ 10:

  1. Зелень петрушки - 1,6 мг;
  2. Кульбаби листя - 0,8 мг;
  3. Кресс-салат - 05 мг;
  4. Листя шпинату - 0,48 мг;
  5. Листя базиліка - 0,4 мг;
  6. Зелень кінзи - 0,3 мг;
  7. Салат листовий - 0,2 мг;
  8. Перо цибулі зеленого - 0,17 мг;
  9. Брокколі (капуста) - 0,1 мг;
  10. Капуста білокачанна - 0,08 мг.

рослинні джерела

Рекордсмени за вмістом філлохинону серед їстівної рослинності - зелень (шпинат, петрушка, салат) і капуста (броколі, цвітна, білокачанна, кольрабі).

Вітамін К - роль і значення для організму, користь і шкода, в яких продуктах міститься. Таблиця
Вітамін До міститься в таких продуктах харчування.

Багаті вітаміном К також волоські і кедрові горіхи, гарбуз, висівки пшениці, авокадо, банани і ківі.

тварини джерела

Всі продукти харчування тваринного походження містять вітамін К. У таких, як м'ясо і жирні сорти риби його концентрація становить від 0,5 до 4 мкг. на 100 м, у вершковому маслі - 7 мкг., в сирах - 3 мкг., а в молоці і яйцях всього 0,3 мкг.

Зберігання та переробка продуктів з вітаміном К

Заморожування і зберігання продуктів харчування з вітаміном К, їх непромислова обробка, в тому числі термічна, не роблять істотного впливу на його збереження.

Вітамін К - роль і значення для організму, користь і шкода, в яких продуктах міститься. Таблиця
Вітамін До міститься в таких продуктах харчування.

Вміст вітаміну К в заморожених продуктах знижується не більше, ніж на 20%. У свіжих овочевих і фруктових соках, приготованих в домашніх умовах, кількість нутриента зменшується на 10-15%, а промислова переробка фруктів в соки позбавляє кінцевий продукт до 80% вітаміну К. При термічній обробці значущою втрати корисної речовини не відбувається.

Крему і мазі, що містять вітамін К

Вітамін До в косметології зарекомендував себе в якості сосудосуживающего, що відновлює і відбілюючого шкіру засоби.

Вітамін К - роль і значення для організму, користь і шкода, в яких продуктах міститься. Таблиця
Крем з вітаміном К від купероза, почервоніння і гематом.

Дерматологи ефективно застосовують його для лікування судинних сіточок на початковій стадії розвитку, він успішно бореться з темними колами під очима, різного виду пігментації, в тому числі і віковими.

Використовується фахівцями для зменшення гематом і гіперемії після видалення під впливом лазера шкірних новоутворень, ринопластики і інших пластичних операцій.

В основному застосовується в професійних косметичних засобах.

Косметика з вітаміном К:

  • Регенеруючий крем для повік Bi-Care Eye від Janssen Cosmetics.
  • Антикуперозна заспокійлива сироватка Arkana Sakura Sensitive Serum.
  • Крем для поліпшення кольору обличчя Reviva Labs Vitamin K Cream.
  • Крем для повік з вітаміном К Eye Cream with Vit.K Matrixyl New Youth.

Взаємодія вітаміну K з іншими речовинами, лікарськими препаратами

Вітамін До краще засвоюється в поєднанні з продуктами, що містять жири, так ка є жиророзчинних речовиною. Він не заважає засвоєнню інших корисних мікроелементів. Не рекомендується одночасний прийом з антикоагулянтами і гемолітичними лікарськими засобами.

Перешкоджають повноцінному засвоєнню мікроелемента вживання:

  • алкоголю і газованих напоїв;
  • продуктів харчування з високим вмістом харчових барвників і консервантів;
  • сульфаніламідних лікарських засобів;
  • великої кількості вітаміну Е в день (близько 2200 ME);
  • протисудомних, снодійних та антибактеріальних препаратів.

токсичність

Вітамін К не є токсином, отруїтися їм практично неможливо, але в разі прийому синтетичних аналогів можлива індивідуальна непереносимість або алергічні реакції.

Ознаки передозування (гіпервітамінозу). можлива шкода

Симптоми гіпервітамінозу вітаміну К: почервоніння шкірних покривів, підвищене потовиділення, розлади шлунково-кишкового тракту і не є небезпечними для життя. Однак тривалий прийом вітаміну К понад норму призводить до накопичення його в організмі, що призводить до порушення роботи печінки, підвищення рівня білірубіну в крові і може викликати гемолітичну анемію.

Медикаменти, які використовуються як антидоти при отруєннях

Кумарин і його похідні, використовувані в засобах для знищення гризунів, є сильнодіючими антикоагулянтами, тому симптоми отруєння такими речовинами це перш за все кривава блювота і кривавий пронос.

Оскільки вітамін К сприяє згортанню крові, то він є протиотрутою в цьому випадку. На жаль, в природі немає ніяких продуктів, що містять елемент в достатній кількості для використання в якості антидоту.

У разі отруєння препаратами кумарину необхідно застосування синтетичних аналогів вітаміну К у вигляді ін'єкцій. Найбільш ефективними для цих цілей визнані такі медикаменти як Вікасол і канави.

Вітамін До необхідний не тільки для регулювання згортання крові, він забезпечує міцність кісткових тканин і нормальне функціонування печінки і серця.

Дефіцит цього елемента легко заповнимо за умови достатнього вживання продуктів, що містять вітамін К, або будь-яких його синтетичних аналогів. Гіпервітаміноз нутриента зустрічається вкрай рідко і також досить легко виліковний. Успішно застосовується в дерматології, а також може бути корисний при отруєннях антикоагулянтами.

Відео про вітамін К, в яких продуктах міститься

Все про вітамін К: для чого він потрібен, в яких продуктах міститься, його добова норма:

Вітамін К - функції і користь для здоров'я, ознаки дефіциту, добова норма, джерела вітаміну К:

Комментарии (0)
Додати коментар
Вітамін в12 в яких продуктах міститься. Таблиця продуктів
Організм людини - дуже складний механізм. Для правильної роботи всіх органів і систем необхідна велика кількість різних вітамінів і мікроелементів. Кожен з них вкрай
Вітамін В3: в яких продуктах міститься
вітамін В3 - єдиний лікарський елемент серед всіх вітамінів, що робить його в своєму роді абсолютно унікальним. Сучасне найменування елемента - ніацин.
Вітамін Д 3: в яких продуктах міститься
Якщо ви вирішили вести здоровий спосіб життя і стали на шлях правильного харчування, важливо знати про те, в яких продуктах (фруктах і овочах) міститься велика кількість
Чи можна вагітним черешню в 3 триместрі
Черешня одна з перших весняних ягід, які із задоволенням починають вживати, все без винятку. Організм після зими, вимагає поповнення вітамінами і мікроелементами.
Біотин вітамін
Біотин вітамін
Біотин вітамін
25.12.17 Продукти для краси
Біотин - водорозчинний вітамін групи В, а саме - вітамін В7 або вітамін Н, як його прийнято називати. Біотин входить до складу ферментів, які регулюють білковий і