Суп харчо. Рецепти приготування покроково з фото: з баранини, яловичини, курки, свинини, з рисом, в мультиварці
Суп харчо - не тільки популярне перша страва у багатьох країнах світу, а й візитна картка кухні Грузії. Рецептів його приготування існує дуже багато і вони досить прості, тому можна без зусиль зробити це наваристі ароматне блюдо в домашніх умовах.
Загальні принципи приготування
У традиційному варіанті суп харчо готується з яловичини. Серед інших важливих особливостей приготування страви, є такі моменти:
- Обов'язковий інгредієнт класичного рецепту - тклапі (сушене пюре з м'якоті аличі). Як його заміни використовується соус ткемалі.
- Додати страві кислинку можна за допомогою помідора, але не варто з ним «переборщувати».
- Потрібно правильно розрахувати оптимальну кількість рису, щоб замість супу не вийшло каша.
- Для готування використовується безліч ароматних приправ і зелені.
- Зазвичай суп готується з пряними травами на м'ясному бульйоні (підійде не тільки яловичина, але свинина і птиця), крім пісного рецепта.
Вибір продуктів для харчо
Класичний рецепт має на увазі для страви м'ясо - яловичину, тому досвідчені кухарі рекомендують вибирати саме яловиче м'ясо на кістці. Воно повинно бути свіжим і не дуже жирним, мати щільну структуру.
Якісна яловичина не має сторонніх запахів і відрізняється світло-червоним відтінком без сірих і зелених вкраплень. Також для приготування підійдуть свинячі реберця або філе, курячі стегенця або грудка, бараняча шия або лопатка.
Іншими правилами вибору продуктів прийнято вважати такі:
- Для харчо зазвичай використовується круглий рис. Він добре розварюється і виглядає апетитно. Можна замінити його довгозернистим. Не підходить для страви подрібнений або пропарений рис.
- Надати супу оригінальний смак допоможуть помідори черрі. Як їх заміни застосовуються звичайні помідори, з яких потрібно обов'язково зняти шкірку, видалити насіння і подрібнити м'якоть.
- Зелень - обов'язковий компонент, що входить в суп харчо. Рецепт приготування в домашніх умовах включає кріп, петрушку або кинзу. Їх стебла і листя повинні мати яскраво-зелений відтінок і бути не тьмяними.
- Ідеально підійде невелика головка часнику. Вона повинна бути сухою і твердою.
Прянощі та приправи
У всі грузинські страви додається велика кількість спецій. Суп харчо - не виняток. Зазвичай використовуються такі прянощі і приправи:
- Уцхо-сунелі.
- Хмелі-сунелі.
- Червоний і чорний перець горошком.
- Коріандр.
- Імеретинський шафран.
- Лавровий лист.
Також додається зелень:
- Кінза.
- Базилік.
- Розмарин.
- Селера.
Безсумнівно, головним компонентом є соус «тклапі» або «ткемалі».
Приготування соусу ткемалі
Справжній тклапі, крім Грузії, знайти досить складно, тому можна додати в блюдо домашній соус ткемалі. Найкраще для нього підійде злегка недоспіла зливу кислих сортів. Найідеальніший варіант - алича. Також використовується сорт сливи «Угорка».
Список інгредієнтів:
- Слива - півкіло.
- Стебло кінзи - 1 шт.
- Хмелі-сунелі - 2 ч. Ложки.
- Часник - 4 зубці.
- Помідори черрі - 5 шт.
- Сіль.
Етапи готування:
- Сливу цілком помістити в каструлю, залити окропом, додати помідори черрі, закрити кришкою і варити до м'якого стану.
- Перетерти дані інгредієнти через сито, знову помістити в каструлю, додати дрібно порубаний часник і кінзу, засипати чайну ложку хмелі-сунелі, присолити, гарненько перемішати.
- Довести суміш до кипіння, зняти з плити, остудити.
- Перебити масу блендером.
Приготований по даним рецептом соус ткемалі можна відразу додавати в суп харчо або залишити на зберігання в домашніх умовах.
Для цього його потрібно розлити по стерилізованим скляним банкам, закатати кришками і поставити в прохолодне місце. У такому вигляді продукт може зберігатися протягом року.
Тонкощі варіння бульйону
- Краще варити м'ясо цілісним шматком. Так воно не стане сухим і збереже корисні властивості.
- При сильному кипінні бульйон стає більш насиченим, але якість м'яса стає гірше.
- Обов'язково потрібно знімати пінку під час варіння, інакше бульйон стане каламутним. В цьому випадку його необхідно буде процідити.
Рецептів супу харчо налічується велика кількість, але всі вони практично однакові. Якщо слідувати всім вищевказаним порадам з приготування, без проблем вийде зробити це відоме грузинське страва в домашніх умовах.
Справжній грузинський рецепт з хмелі-сунелі
Особливістю класичного варіанту страви є використання нежирної свіжої яловичини. Щоб бульйон вийшов наваристим і ароматним, м'ясо краще брати на кістки. Рис обов'язково потрібно промити кілька разів. Не рекомендується купувати довгозерний рис, оскільки він має властивість розварюватися по краях. Соус ткемалі необхідний для додання страві обов'язкової кислинки.
етапи приготування
- Спочатку слід зробити бульйон. Для цього знадобитися 0,5 кг. яловичини. М'ясо необхідно покласти в посуд, призначену для приготування бульйону, і залити водою, досить буде 2,5 л. Варити його краще одним цільним шматком. Потрібно стежити, щоб рідина не сильно кипіла. Приблизно через 2 години яловичину слід дістати, відокремити від кістки, порізати на невеликі шматки і покласти назад в бульйон.
- Далі потрібно додати рис, знадобитися 4 столових ложки. Коли страва буде майже готове, в каструлю необхідно покласти 100 р подрібнених і попередньо обсмажених горіхів, 1 столову ложку товченого часнику, а також 50 г. соусу ткемалі.
- Кінзу і петрушку слід дрібно нарізати і додати в киплячий суп, досить буде по 1 пучку. На завершальному етапі в каструлю кладуть 1 десертну ложку хмелі-сунелі.
Рецепт супу харчо з курки
Відмінним варіантом для тих, хто турбується про зайву вагу, є низькокалорійний суп харчо. Рецепт приготування в домашніх умовах дуже простий.
Необхідно замість яловичини використовувати куряче м'ясо. Додатково в суп кладуть овочі:
- картопля;
- томати;
- морква;
- цибуля.
Але і в цьому рецепті не обійтися без прянощів, рису і соусу ткемалі. інакше суп буде неповноцінним.
Рекомендації з приготування
Основою для супу харчо в даному випадку є курячий бульйон. Знадобитися приблизно 700 м курки.
- Куряче м'ясо необхідно добре вимити, прибрати шкіру і покласти в каструлю, заливши водою. Слід варити м'ясо 30-40 хвилин.
- Після цього його потрібно дістати з рідини шумівкою, видалити кістки і подрібнити. Порційні шматочки слід повернути назад в каструлю.
- Необхідно додати в м'ясну рідина жменю рису, а також, нарізані на невеликі кубики, 2-3 картоплі.
- Наступний етап передбачає приготування засмажкою. Слід 1 цибулину і 2 моркви подрібнити блендером. Овочі потрібно трохи обсмажити, потім додати 2 дрібно нарізаних томату і розім'яту часник.
- Зажарку потрібно гасити приблизно 10 хвилин, після цього її необхідно перекласти в каструлю з супом. На завершальному етапі рекомендується додати подрібнену петрушку.
Рецепт супу харчо зі свинини
Щоб блюдо вийшло наваристим, ароматним і дуже смачним, крім свинячого м'яса, необхідно використовувати лук, томати, свіжу зелень. Відмінно підійде кріп і петрушка. Не обійтися і без часнику.
Рекомендації з приготування
Знадобитися близько 400 г. свіжої свинини.
- М'ясо слід варити 40 хвилин. Воно має зменшитися в розмірах і поміняти колір. Далі необхідно додати приблизно 80 м рису і 1 головку подрібненого лука. Суп потрібно мучити ще 15 хвилин.
- У цей час слід дрібно нарізати томати і відправити їх на сковороду. Обсмажені помідори потрібно додати в основне блюдо. Рекомендується заправити його також подрібненим часником, кропом і петрушкою.
Рецепт супу харчо з яловичини
Суп харчо з яловичого м'яса в домашніх умовах приготувати не складно. В рецепт класичного блюда, крім яловичини, входить:
- Мал;
- пюре з кислих слив;
- цибуля;
- пряні трави.
За бажанням і смаковим уподобанням можна додати моркву, томати і болгарський перець.
Спосіб приготування
Приблизно 400 г яловичини необхідно залити 2 л. води. Варити слід близько 2 годин. Для отримання хорошого бульйону можна скористатися рекомендаціями з першого рецепта.
- Поки вариться м'ясо, слід підготувати овочі. Знадобиться по 1 моркви і цибулині, а також 2 болгарських перцю. Їх можна подрібнити блендером або дрібно нарізати і пасерувати близько 20 хвилин.
- Після цього рекомендується додати пюре, приготовлене з 3-4 слив, їх можна потерти на тертці. Готові овочі слід помістити в бульйон.
- Разом з ними потрібно додати кілька ложок рису, попередньо промивши його у воді. Блюдо повинне нудитися під кришкою 15 хвилин.
- Далі слід приготувати заправку. Для цього необхідно в окремому посуді перемішати подрібнений часник, кілька пучок хмелі-сунелі, дрібно нарізані томати (досить 2 штук) і пряні трави.
Все це слід помістити в суп і варити не більше чверті години.
пісний рецепт
Головною особливістю пісного супу харчо є приготування бульйону. Відмінно в цьому випадку підійдуть гриби (лисички, шампіньйони). Але найкраще віддати перевагу Боровик, оскільки, приготований з них бульйон, володіє найтоншим ароматом і ніжним смаком. Гриби можна використовувати як свіжі, так і сушені.
Рекомендації з приготування
- 100 м відварених білих грибів необхідно залити 3 л. води. Готуватися бульйон не довго, достатньо 15 хв.
- Далі рекомендується додати 3-4 картоплі, нарізаних на невеликі кубики і 3 л. рису. На сковороді необхідно приготувати овочеву зажарку. Знадобиться по 1 моркви і цибулині, а також половина головки часнику.
- Щоб блюдо придбало необхідну кислинку, знадобиться 1 л. томатної пасти. Овочі потрібно нарізати соломкою, часник потовкти у ступці, все обсмажити на маслі. Готову зажарку слід перекласти в суп.
Рекомендується додати прянощі, відмінно підійде кріп, кінза.
Суп харчо з томатною пастою
Загальні продукти:
- Яловичина (вирізка) - 500 г.
- Рис - 200 г.
- Цибулю, моркву, томати, картопля - по 2 шт.
- Сіль і перець за смаком.
Готується суп дуже просто:
- Для початку слід відварити м'ясо і вийняти його через 50 хв. У вийшов бульйон засипати рис.
- Потім потрібно подрібнити овочі, підсмажити їх на сильному вогні.
- Необхідно додати в бульйон томатну пасту і все перемішати, довести до кипіння.
- Зажарку слід додавати за кілька хвилин до готовності.
- Для смаку можна покласти кілька часточок часнику або зелень.
Харчо в мультиварці
Спосіб приготування:
- Необхідно дрібно нарізати м'ясо і овочі, натерти моркву.
- Потім слід викласти яловичину в мультиварку і підсмажити на маслі, встановивши режим випічки на 40 хвилин.
- Морква, цибуля і томати додаються через 20 хвилин з невеликими інтервалами, все ретельно перемішується.
- Слід готувати до сигналу мультиварки, потім - додати рис і картопля, воду, все посолити і ще раз перемішати.
- Потрібно переключити на режим гасіння і варити до готовності 1,5 ч. В кінці необхідно дати супу настоятися протягом 15 хвилин.
особливості: при варінні рис починає розбухати, тому води не повинно бути занадто багато, інакше вона може вилитися з чаші.
Харчо в скороварці
Докладна інструкція:
- Встановити на скороварке режим смаження і протягом 10 хвилин обсмажувати дрібно порізану цибулю, періодично його помішуючи.
- Потім потрібно порізати яловичину і картопля невеликими шматочками і викласти в чашу, туди ж додати добре промитий рис.
- Рекомендується покласти трохи часнику або лавровий лист.
- Слід ретельно все перемішати і залити водою, так, щоб вона не вилилася з чаші під час приготування.
- Варити харчо варто в режимі «Суп» протягом 40 хвилин.
Особливості. З особливою обережністю варто відкривати клапан після сигналу про готовність - можна отримати сильні опіки.
Суп харчо від Лазерсона
Кілька порад від відомого шеф-кухаря Лазерсона, щоб зробити рецепт приготування супу харчо в більш цікавим і легко здійсненним в домашніх умовах:
- Не слід солити бульйон, сіль краще додавати за кілька хвилин до кінця приготування.
- Рекомендується покласти кілька порізаних стебел селери.
- Головна «кислинка» супу харчо - НЕ помідори, а соус ткемалі, який готується з сливи і аличі. Кількість томатів потрібно звести до мінімуму, і видалити з них насіння і всю шкірку, залишивши тільки м'якоть.
- Замість перцю і волоських горіхів для гостроти смаку рекомендується додавати приправу уцхо-сунелі.
Рецепт приготування харчо від Лазерсона майже не відрізняється від попередніх рецептів, якщо не брати до уваги кілька «родзинок». В самому кінці слід додати трохи зелені і часник.
Рецепт від Юлії Висоцької
М'ясо рекомендується брати на кісточці, щоб зробити смак більш насиченим. Перший крок - приготування бульйону:
- Дрібно порізані овочі і яловичину необхідно відварити в холодній воді, через 10 хв. додати ретельно промитий рис.
- Потім слід на повільному вогні підсмажити помідори і цибулю, все перемішати і викласти в каструлю.
Необхідно довести суп до кипіння і залишити настоюватися ще на 20 хв.
особливість рецепта Юлії Висоцької криється в гострій заправці, яка готується з червоного перцю, подрібненого часнику і оливкового масла. Необхідно все додати в харчо і перемішати, потім залишити настоятися ще на кілька хвилин.
Рецепт від Сталика Ханкішіева
Основне правило Сталика Ханкішіева - нічого зайвого.
- У холодну воду слід викласти нарізану яловичину і довести до кипіння.
- Рекомендується варити майбутній суп на середньому вогні 15-20 хв.
- Потім - подрібнити цибулю і підсмажити його в томатній пасті на сильному вогні.
- Можна покласти пару ягід чорносливу.
- Лук, рис і картопля викласти в каструлю до м'яса, додати трохи соусу ткемалі. Рекомендується варити харчо протягом 15 хв. на сильному вогні.
Існує багато різних рецептів, за якими можна приготувати суп харчо в домашніх умовах.
Кожен рецепт супу має свої особливості, але грузинські кухарі, як один, рекомендують подавати харчо гарячим, прикрашеним гілочками свіжої петрушки і невеликою кількістю майонезу. Але, в залежності від смакових уподобань, можна доповнити блюдо гострим перцем, меленим коріандром, а також спеціями хмелі-сунелі.