Як підняти самооцінку підлітка - дівчині, хлопцю
02.08.2017 0

Як підняти самооцінку підлітка - дівчині, хлопцю

Психологія
В закладки


Підлітковий вік – це складний період і для дитини, і для його батьків. Настає час переоцінки цінностей і руйнування певних стереотипів. У цей момент дуже важливо допомогти дитині правильно оцінити свою особистість.

Батьки повинні докласти чимало зусиль, щоб перехід дитини з дитячого світу в дорослий пройшов без проблем. Про те, як підняти самооцінку підлітка, розповість ця стаття.

Впевнений дитина в собі – визначальні ознаки для батьків

Дитинство проходить, дитина починає своє знайомство з дорослим світом, де не завжди все гладко і красиво. В цей період відбувається оцінювання дитиною своєї особистості. Вплив на неї чинять не тільки батьки, але й однолітки, однокласники і друзі підлітка.

Занижена самооцінка у дитини-підлітка є наслідком надмірної критики. Він сумнівається в значущості власної особистості, не вірить у свої сили, соромиться і знаходиться в постійній напрузі.

Головною трудністю для батьків в цей час є розпізнавання низької самооцінки у підлітка. Багато діти ретельно приховують від дорослих, всі свої переживання. Звичайно, уважний батько зможе довідатися, чи все гаразд із самооцінкою у його дитини.

Для прояснення ситуації дорослі повинні ознайомитися з декількома ознаками, що вказують на низьку оцінку особистості підлітка:

  • підліток погано контактує з однолітками із-за страху бути висміяним;
  • у дитини спостерігаються панічні настрої, висока тривожність;
  • думка оточуючих для підлітка має величезне значення;
  • підліток не хоче вчитися чомусь новому, тому що боїться невдачі;
  • у дитини з низькою самооцінкою з'являється предмет для наслідування серед однолітків;
  • будь-який свій успіх підліток пояснює випадковою удачею;
  • дитина категорично не хоче брати участь у шкільних заходах;
  • підліток не бажає гуляти з друзями, для нього краще провести вільний час на самоті;
  • свої тривоги, переживання, успіхи або невдачі дитина приховує від дорослих, не хоче нічого розповідати батькам.

Якщо ви спостерігаєте у своєї дитини один-два ознаки з усіх перерахованих вище, то приводу для паніки немає. Просто поспостерігайте деякий час за ним. Допомога підлітку необхідна в тому випадку, коли у нього є три (або більше) ознаки низької самооцінки.

Як підвищити самооцінку та впевненість у собі дитині? Дізнайся тут.

Батьки повинні розуміти, що несвоєчасна реакція на перші сигнали про низькій самооцінці підлітка може призвести до серйозних наслідків, коли дитині доведеться відвідувати дитячого психолога.

Щоб правильно боротися з низькою самооцінкою у підлітка, необхідно знати причини, що спровокували її появу. Оцінка особистості дитини знижується під впливом таких факторів:

  • неправильне виховання, постійна критика з боку батьків;
  • низький авторитет дитини в середовищі друзів та однолітків;
  • погана успішність у школі, негативне ставлення вчителів;
  • особистісні особливості підлітка;
  • зовнішній вигляд дитини, його фізіологічні фактори (зайва вага, носіння окулярів, неохайність).

Parents-Discipline

Як допомогти підліткові підвищити самосприйняття

Отже, якщо ви помітили у своєї дитини схильність до низької самооцінки, постарайтеся виправити ситуацію самостійно. Батьки повинні розуміти, що їх вплив на оцінку особистості дитини величезна.

Якщо близькі люди не бачать у підлітка переваг, постійно критикують і лають – він стає замкнутим, сором'язливим, відлюдькуватим.

І навпаки, коли батьки постійно підтримують підлітка, уважні до нього, звертають увагу на його успіхи, схвалюють хороші вчинки – підліток відчуває свою особистісну значимість, його самооцінка приходить в норму.

В перехідному віці на оцінку особистості дитини справляють певний вплив його друзі та однолітки. Батьки повинні це враховувати і докладати всі зусилля, щоб формування самооцінки у підлітка проходило в позитивному ключі.

Щоб допомогти дитині збільшити свою самооцінку, дорослі повинні дотримуватися таких рекомендацій:

  • ні в якому разі не критикувати зовнішність дитини, але обов'язково постаратися допомогти йому у вирішенні проблем: якщо у підлітка є зайва вага, батьки повинні мотивувати його на спільні заняття спортом, при появі у дитини прищів на обличчі необхідно допомогти їй підібрати правильні засоби для догляду за шкірою;
  • батьки повинні поважати свою дитину, прислухатися до його думки, не принижувати його і розмовляти з підлітком на рівних;
  • підлітка потрібно постійно хвалити, але тільки по справі і конструктивно;
  • не варто порівнювати свою дитину з іншими дітьми, ставити йому когось з друзів в приклад;
  • за зовнішнім виглядом підлітка необхідно ретельно стежити: дитина повинна ходити в чистому одязі, вибрати свій стиль в одязі, батьки повинні навчити підлітка правильно поєднувати елементи одягу;
  • дорослим необхідно допомогти підлітку досягти успіху в якійсь справі, правильно розвивати його приховані здібності і таланти;
  • підліток повинен вміти говорити «ні», це допоможе йому закріпити своє становище в суспільстві і підвищити самооцінку.

У психології існують спеціальні вправи і прийоми, що допомагають підвищити самооцінку підлітка:

  1. Аутотренінг. Підліток повинен переконувати себе в тому, що він гідний поваги інших людей. Для цього можна надрукувати хвалебний текст на великому ватмані і повісити його на стіну у дитячій кімнаті. Підлітку необхідно повторювати ці слова щодня, вранці перед дзеркалом і ввечері перед сном.
  2. Спілкування на благо. Невпевнений у собі підліток повинен як можна більше спілкуватися з позитивними, випромінюють радість людьми. Йому необхідно частіше зустрічатися з друзями, які його люблять і цінують такий, який він є насправді. А ось егоїстичних і зарозумілих людей в оточенні підлітка бути не повинно.
  3. Реакція на похвалу. Дитину потрібно навчити правильно сприймати похвали і компліменти, які відпускаються на його адресу. На всі хвалебні промови йому краще відповідати коротким «спасибі», але ніколи не заперечувати сказану похвалу.
  4. Допомога оточуючим. Привести самооцінку підлітка в норму можна, відвідуючи разом з ним різні благодійні акції. Допомагаючи іншим людям, дитина відчуває свою значущість для суспільства, його самооцінка підвищується.
  5. Боротьба зі страхами. У підлітковому віці у дитини виникає велика кількість страхів. В основному він боїться здатися безглуздим і смішним в очах оточуючих. Батьки повинні допомогти дівчинці або хлопчикові усвідомити, що виглядати смішним – не так вже й страшно. І найкращим способом для цього буде створення ігрової моделі ситуації, в якій дитині потрібно буде зустрітися зі своїм страхом. Наприклад, можна запропонувати підлітку взяти участь у гумористичному спектаклі, вбравшись в безглуздий і смішний костюм.

eb5831c8f907aba4f41c435ed0746173

Як підняти самооцінку підлітку самостійно

Дівчині

  1. Обери свій стиль. Не варто сліпо слідувати модним віянням і поповнювати свій гардероб речами, які тобі зовсім не підходять. У тебе має бути свій індивідуальний стиль одягу. Він буде унікальним, і обов'язково додасть впевненості.
  2. Приділи увагу своїм інтересам. Якщо дівчинка-підліток хоче танцювати, то це бажання потрібно реалізувати. Зараз у багатьох школах є спеціальні танцювальні гуртки, де можна освоїти новий вид спорту, танцювальні рухи, техніки живопису.
  3. Стеж за особистою гігієною. Щоб твоя самооцінка була на високому рівні, необхідно регулярно стежити за особистою гігієною, піклуватися про своє тіло. Щодня чистить зуби, регулярно мій голову і розчісуй волосся.
  4. Носи акуратний і чистий одяг. За речами, які ти носиш, потрібен регулярний догляд. Прати їх треба в міру забруднення, видаляти плями, розгладжувати м'яті ділянки. Одяг повинен підходити тобі за розміром, не утрудняти рухів.
  5. Займайся спортом. Регулярні спортивні заняття допомагають дівчинці сформувати фігуру, відчувати себе енергійною і здоровою. Вибери для себе оптимальний вид спорту (біг, стрибки, присідання, плавання) і займайся ним регулярно.
  6. Зроби свій раціон збалансованим. Правильне харчування допоможе тобі відчувати себе здоровою, поліпшить настрій, подарує більше енергії.
  7. Аутотренінг допоможе стати впевненіше. Щоранку вимовляй перед дзеркалом чарівні слова «Я вродлива, я приваблива, я люблю і мене люблять оточуючі». Якщо ти будеш щодня нагадувати собі про ці реальні речі, то незабаром зможеш повірити в те, що кажеш і піднімеш свою самооцінку.
занижена самооцінкаПідозрюєш, що дитина не впевнений у собі? Читай про ознаки заниженої самооцінки.

Як може самооцінка жінки впливати на її успішність? Дізнайся зі статті.

Про види самооцінки читай тут.

Хлопцеві

  1. Досягати своїх цілей. Хлопчики-підлітки мріють бути краще і успішніше за своїх однолітків. Для цього їм зовсім не потрібно вміти битися. Адже можна досягати успіху, займаючись чимось вартісним і важливим. Приміром, навчися вдосконалювати своє тіло, регулярно займаючись спортом. Намагайся добре вчитися, отримувати високі оцінки з предметів. Будь досягнення – це твій привід для гордості!
  2. Виробляй почуття відповідальності. Вміння відповідати за свої слова - хороша риса для будь-якого хлопця. Почуття відповідальності допоможе тобі справитися з багатьма проблемами і труднощами.
  3. Стань волонтером. Підвищити свою самооцінку можна, допомагаючи нужденним людям. Займися волонтерською діяльністю, просто допоможи старенького сусіда (сусідки) або бездомним тваринам. Такі маленькі благородні вчинки допоможуть тобі відчути свою значимість.
  4. Знайди собі хороших друзів. Боротися з труднощами набагато легше, якщо поруч знаходяться вірні та надійні друзі. Добре, якщо у них будуть такі ж інтереси, як і в тебе. Не дружи з тими, хто знижує твою самооцінку, погано думає про тебе.
  5. Будь наполегливим. Щоб знайти упевненість в собі і збільшити самооцінку, тобі потрібно навчитися слідувати своїм бажанням і не дозволяти оточуючим собою помикати. Не бійся висловлювати свою думку в присутності однокласників і однолітків. У тебе не повинно бути почуття провини, коли ти відмовляєш комусь у виконанні якийсь прохання.
  6. Намагайся висипатися. Дефіцит сну у підлітковому віці може негативно позначитися на твоєму здоров'ї в більш зрілі роки. Крім того, недолік сну позначиться на твоїй самооцінці. У добу тобі потрібно виділяти на сон не менше 8 годин.
  7. Не прагни до ідеальності. Ідеал – це умовне поняття, яке насправді нічого не означає. Намагаючись стати ідеальним, ти будеш випробовувати більше розчарувань, а це аж ніяк не сприяє підвищенню самооцінки.

Підліток, який вміє правильно оцінювати свої особистісні характеристики, досягне більшого успіху в житті. Впевненість в собі допоможе йому в майбутньому налагоджувати відносини з хорошими людьми, уникати поганих компаній і домагатися своїх цілей.

В підлітковий період дитина повинна отримувати необхідну підтримку від дорослих (батьків і вчителів), щоб успішно перейти з дитинства у доросле життя.

Відео: Як Підвищити Самооцінку

Комментарии (0)
Додати коментар
Страхи підлітків - смерті, темряви, відповіді біля дошки, як побороти, вправи
Підлітковий страх ніколи не виникає безпричинно. Зрозумівши їх, можна допомогти дитині впоратися з одолевающими його тривогами.
Як підвищити самооцінку дитини - поради психолога
Вам не подобається, як веде себе дитина, або боїтеся побачити невпевненість і неспроможність малюка в майбутньому? Тоді варто знати, яка самооцінка у вашого чада і як її
Як підвищити самооцінку - чоловікові, жінці, підліткові, дитині, вправи, поради психолога
Як підвищити самооцінку? Стати впевненим у собі людиною не складно, якщо дотримуватися всі рекомендації психологів.
Види самооцінки в психології особистості
Стаття присвячена самооцінки як комплексного поняття психології особистості. Характеризуються види самооцінки людини та їх особливості, наводяться загальні підходи до
Адекватна самооцінка - що це, у підлітків, у молодших школярів
Не можете зрозуміти, наскільки адекватна самооцінка дитини? Підводить горезвісний материнський інстинкт?! Дізнайтеся, як впоратися з проблемою, не вдаючись до допомоги