Як підвищити самооцінку - чоловікові, жінці, підліткові, дитині, вправи, поради психолога
14.07.2017 0

Як підвищити самооцінку - чоловікові, жінці, підліткові, дитині, вправи, поради психолога

Психологія
В закладки


Як підвищити самооцінку? Стати впевненим у собі людиною не складно, якщо дотримуватися всі рекомендації психологів.

Ви постійно критикуєте себе? Ви вважаєте, що не заслуговуєте похвали, і все робите недостатньо добре? Тоді у вас однозначно занижена самооцінка.

Якщо цей стан виникає періодично і швидко проходить, то можна говорити про високі вимоги до себе. Якщо правильно розставити пріоритети, досягти високої планки буде нескладно.

Але якщо занижена самооцінка – величина постійна, необхідно визначити причини і провести роботу над помилками. Адже саме внутрішній стан визначає якість життя.

Звідки ноги ростуть?

Причин може бути дуже багато, дати однозначну відповідь практично неможливо навіть самому собі. Але психологи виділяють ряд основних чинників, які можуть спровокувати низьку впевненість у собі.

Іноді люди демонстративно говорять про те, що вони не справляються з поставленими завданнями. Але в цьому випадку така «показуха» не має нічого спільного з заниженою самооцінкою. Скоріше, це спосіб піти від відповідальності і перекласти важливі справи на інших людей.

А ось людина, у якого дійсно немає впевненості у своїх силах, повинен виконати серйозну роботу над собою і розібратися, як підвищити власну самовпевненість.

Помилки батьків

Дуже часто дорослі, самі того не бажаючи, взрастают в дитині зернятко невпевненості. Привід не обов'язково повинен бути вагомий, досить образливих слів із-за розбитої чашки, забруднених штанів або отриманої двійки.

Негативна реакція батьків залишає осад у дитячій вразливої душі, і з кожною необ'єктивною або грубою критикою він тільки збільшується.

Негативні події

за Причиною того, що впевненість у власних силах зійшла на «ні», можуть послужити неприємні події: проблеми на роботі, безгрошів'я, зрада друзів.

Якщо відбувається збіг таких обставин, людина шукає причини в собі, і, як правило, знаходить. Ось тільки не завжди ця «знахідка» відповідає дійсності. Тому не варто робити поспішних висновків не в свою користь.

Тип темпераменту

Важливе значення на те, як людина сприймає все, що з ним відбувається, впливає і тип темпераменту:

  • Сангвініки і флегматики більш впевнені в собі, їх складно «вибити із сідла».
  • Холерики можуть впадати в крайності: шкала їх самооцінки постійно рухається то вгору, то вниз.
  • А ось меланхоліки дуже часто невпевнені в собі.

kak-povyisit-samootsenku-devushke_big

Чим небезпечно низька самосприйняття

Оточуючі люди бачать в нас те, що ми бачимо в собі. Тому дуже важливо правильно мислити. Наші думки стають нашими вчинками. Людина з заниженою самооцінкою навряд чи стане успішним і щасливим.

Невпевненість у собі негативно відбивається на психічному і фізичному здоров'ї:

  • знижується стійкість до стресів,
  • виникають депресії,
  • різного роду фобії,
  • порушення функціонування ШЛУНКОВО-кишкового тракту.

Тому так важливо працювати над підвищенням власної самооцінки.

Як підвищити самооцінку

Вже давно не секрет, що чоловіки і жінки по-різному сприймають світ і оцінюють події. Але свідомі спроби підняти впевненість у собі необхідні всім: дітям, підліткам, сильній і слабкій статі.

Психологи дають рекомендації, які допоможуть досягти успіху.

Вважаєш, дружба між чоловіком і жінкою існує? Читай статтю.

Чоловікові

Як правило, чоловік починає сумніватися в собі, коли:

  • його можливості виявляються нижче, ніж малювала його уява;
  • після розставання не з його ініціативи;
  • він не відповідає власним уявленням про себе;
  • не виправдовує довіру, покладений на нього батьками.

Підніме чоловікові самооцінку:

  1. Позитивне мислення. Вчіться концентруватися на приємних моментах, переживати ці емоції не один раз. Якщо тривожні думки не дають спокою, не варто гарячково намагатися від них позбутися. Набагато ефективніше переключити увагу на щось інше, те, що викликає у вас усмішку.
  2. Правильно ставити завдання. Це дуже важливо. Якщо неправильно сформулювати мету, досягти її набагато складніше. Невдачі будуть ще більше знижувати самооцінку. Масштабні завдання потрібно ділити на більш дрібні етапи. Тоді їх легше досягти, і шлях до вершини не викликає такої паніки.
  3. Скажи «ні» нудьзі. Бездіяльність не кращим чином позначається на сприйнятті себе. Енергії необхідно давати вихід, щоб вона не «консервировалась»» всередині. Русло можна вибрати будь-який: кар'єру, спорт, активні прогулянки.
  4. Забудьте про змаганнях. Не потрібно постійно гнатися за людьми, які здаються набагато успішніше. Змагатися чоловік повинен тільки з самим собою. Якщо сьогодні ви станете краще, ніж учора – це вже перемога.
  5. Знайдіть свій «коник». Людина не може бути першим у всьому, тому важливо правильно визначити свою нішу. Знайдіть те, що виходить у вас найкраще, і рухайтеся в цьому напрямку.

Жінці

Якщо чоловіча самооцінка в більшій мірі базується на внутрішньому сприйнятті себе і власні досягнення, то для жінок дуже велике значення має зовнішність. Але далеко не всі вміють цінувати власну індивідуальність. Особливо гостро жінки відчувають невпевненість після зради.1384225108_samootsenka

Фахівці пропонують простий план дій. Він є базою, але жінки можуть вносити в нього свої корективи:

  1. Позбавляємося від комплексу «відмінниці». Багато жінки пред'являють до себе невиправдано високі вимоги. Це відбувається незалежно від того, яка стоїть завдання: приготувати борщ або скласти квартальний звіт. Дозвольте собі помилятися, це нормально.
  2. Відпочинок – обов'язковий! Наскільки б не була суетлива ваше життя, виділіть собі хоча б один день на тиждень, який будете проводити так, як хочете ви, а не члени вашої родини. Але вони можуть приєднатися до вас і весело провести час.
  3. Жорстка самокритика – головний ворог. Вона повинна бути помірною і адекватною. Така самокритика стане двигуном прогресу. Але не перестарайтеся з «копняки», іноді потрібно пожаліти себе і дати можливість перепочити перед новим стартом.
  4. Установки суспільства. Перестаньте, нарешті, їх слухати! У вас своє життя, у батьків, друзів і оточуючих – інша. Прислухайтеся до свого внутрішнього голосу, визначте, чого ви хочете, випустіть свою жіночу інтуїцію на свободу.
  5. Прийміть себе такою, яка ви є. Впевненість у своїх силах не можлива без самоповаги.
  6. Не виправдовуйтеся! Ніколи не пояснюйте людям причини своїх вчинків, якщо не вважаєте за потрібне це робити. Коли виникла така необхідність, говорите чітким і твердим голосом, демонструєте впевненість у правильності свого рішення.
  7. Не порівнюйте себе з іншими жінками. Категорично забороніть собі це робити. Їли все-таки не втрималися, то до кожного «мінуса» відразу ж додайте ваш «плюс», якого немає у конкурентки.
  8. Щодня виділяйте певний час, яке ви будете присвячувати догляду за своєю зовнішністю. Це допоможе вам завжди виглядати охайно і доглянуто.
  9. Фліртуйте. Особливо це правило актуально для жінок після розлучення.
  10. Прощайте! Ви – Королева, тому варто звертати увагу на людей, які несхвально про вас відгукуються? Простіть і відпустіть. Оточуйте себе людьми, які не будуть принижувати вас.

Дівчині/хлопцю-підлітку

У підлітковому віці діти дуже вразливі морально. Будь-яка невдача вбиває впевненість у собі.

Підняти самооцінку підлітка під силу тільки батькам, самостійно впоратися з цією задачею йому буде дуже складно:

  1. Хваліть! Заохочуйте будь-які позитивні прагнення дитину, хваліть його. Якщо у нього щось не виходить, не треба критикувати. Краще запропонуйте свою допомогу або ненав'язливо дайте цінну пораду.
  2. Допомогти повірити в себе. Частіше говоріть дитині, що у нього все вийде, що він впоратися. Підліток повинен бути впевнений в тому, що ви в нього вірите.
  3. Навчіть правильно сприймати критику. Цікавтеся справами дитини, знайте про його труднощі. Тоді вам буде легше навчити його правильно ставитися до критики вчителів або друзів.
  4. Не «Ти», а «Я». Це правило відноситься до висловлювання претензій. Не потрібно звинувачувати дитину і говорити фрази, подібні цьому: «Ти ніколи не слухаєш...». Краще замінити на: «Я дуже засмучуюсь, коли ти...».
  5. Дайте право вибору. Будь-яка дитина коли-небудь стане дорослим, тому вже в дитинстві потрібно вчити його приймати рішення.
  6. Визначте талант дитини і допоможіть йому розвивати його, підтримуйте прагнення домогтися успіху.
  7. Завжди і за будь-яких обставин любіть дитину!

200285795-001Дитині

В принципі, всі поради, які працюють з підлітком, справедливі і для дітей молодшого віку. Але є деякі доповнення та рекомендації:

  1. Просіть рада. Щоб підкреслити важливість малюка, частіше просіть у нього раду, де це доречно. І слідуйте їй. Просіть допомоги, як у рівного.
  2. Покарання повинні бути доречні. Дисциплінарні заходи необхідно застосовувати так, щоб не шкодити психічному або фізичному здоров'ю дитини.
  3. Прощайте малюка. Дитина повинна знати, що батьки не тримає на нього зла і не таять образу.
  4. Не принижуйте.
  5. Не беріть всі обов'язки на себе, дайте дитині можливість відчути себе дієздатною особою. Це дуже зміцнює впевненість у своїх силах.
  6. Не порівнюйте дитини з іншими дітьми.
  7. Власним прикладом демонструйте, як потрібно працювати над помилками. Наприклад, «У мами не вийшов торт. Ну, нічого, спробую ще раз».
  8. Разом аналізуйте невдачі.
самооцінка жінкиЗавжди зараховувала себе до відстаючим? Тоді читай про те, як підняти самооцінку жінки.

Читай психологічні вправи на підвищення самооцінки тут.

Про співвідношення самооцінки і рівня домагань дізнайся далі.

Підвищення впевненості в собі. Вправи

Людська психологія така, що іноді не достатньо просто послухати або почитати поради. Результат приходить тільки тоді, коли робляться практичні заняття.

Фахівці пропонують ряд вправ, що допомагають швидко підняти рівень самооцінки:

  1. «Ода самому собі». На папері зафіксуйте всі свої позитивні якості. Не соромтеся і не соромтеся, хваліть себе. Кожен день перечитуйте оду, звертайтеся до неї в будь-якій ситуації, коли ваша впевненість починає падати.
  2. «Формула любові». Кожен день підходите до дзеркала, і зізнайтеся собі в любові. Говорите добрі слова, компліменти. Такий прийом допоможе вам прийняти себе і полюбити. Не треба боротися з собою, дозвольте собі бути недосконалим.
  3. «Викликаємо впевненість». Скорочення м'язів пов'язані з роботою мозку, тому позитивні емоції можна штучно викликати. Затримайте усмішку на кілька секунд ви відчуєте радість. Грайте зі своїм обличчям, вчіться викликати потрібні емоції. Робіть вигляд впевненої людини.

Способи підняти самооцінку іншій людині

Дуже складно змінити іншу людину, якщо він не хоче змінюватися. Але можна допомогти йому подивитися на ситуацію з іншого боку.

Якщо ви бачите, що людина страждає від низької самооцінки, допоможіть йому повірити в себе:

  • на листок паперу потрібно виписати: всі його перемоги, цілі, які він досяг і вчинки, гідні поваги;
  • робіть компліменти;
  • спілкуйтеся з задоволенням, посміхайтеся;
  • запитуйте рада;
  • підкресліть значущість людини для вас.

Поради психолога

Всі рекомендації фахівців, як підняти занижену самооцінку, зводяться до наступного:

  • любіть себе;
  • приймайте себе з усіма недоліками;
  • дайте собі право на помилку;
  • не концентруйтеся на недоліки;
  • спілкуйтеся з упевненими в собі людьми.

І наостанок: якщо ви відчуваєте, що ситуація виходить з-під контролю, і ви стрімко втрачаєте впевненість у собі, робіть глибокий вдих-видих і рахуйте до 10. Думки почнуть відступати, впевненість у своїх силах знову почне зростати.

Відео: Як підвищити самооцінку - поради психолога

Комментарии (0)
Додати коментар
Як підвищити самооцінку дитини - поради психолога
Вам не подобається, як веде себе дитина, або боїтеся побачити невпевненість і неспроможність малюка в майбутньому? Тоді варто знати, яка самооцінка у вашого чада і як її
Як підвищити самооцінку і впевненість у собі, відео, вправи, поради психолога
Як часто особливо в юному віці людина копаючись в собі, знаходить купу недоліків. І батьки іноді підливають масла у вогонь, і знайомі ненароком посміються, і купа
Занижена самооцінка - ознаки, причини, що робити
У статті розглядається феномен заниженої самооцінки: загальне поняття, причини та способи корекції думки людини про себе самого.
Висока самооцінка - що це, ознаки
Коли говоримо про високу самооцінку, обов'язково передбачається деяке порівняння з чим-то еталонним. Але психологія не є точною наукою. А раз так, то справедливо
Адекватна самооцінка - що це, у підлітків, у молодших школярів
Не можете зрозуміти, наскільки адекватна самооцінка дитини? Підводить горезвісний материнський інстинкт?! Дізнайтеся, як впоратися з проблемою, не вдаючись до допомоги