Як підвищити самооцінку і впевненість у собі, відео, вправи, поради психолога
Як часто особливо в юному віці людина копаючись в собі, знаходить купу недоліків. І батьки іноді підливають масла у вогонь, і знайомі ненароком посміються, і купа зростає. А навколишні ще більше переконуються, що були праві у вашій оцінці, ще більше накладаючи в купу. Зачароване коло!
Що це таке
Самооцінка – складне слово з двома коренями. Те, як людина сама оцінює себе. Часом йому здається, що це єдина правда про нього.
насправді людина є триєдиним:
- Ви такий, як самі про себе думаєте.
- Ви такий, як думають про вас інші люди.
- Ви такою, якою ви є, відмінний від перших два і схожий на них.
Ідеально і правильно, коли людина оцінює себе близько до третього пункту, не дуже звертаючи увагу на другий.
Тут з самооцінкою все в порядку. Частіше буває навпаки. Підліток так сильно залежимо від другого пункту, від думки інших людей, що з часом змінюється навіть третій.
Підвладне вам в цій таблиці напряму – тільки ви самі, ваша самооцінка. Потім вже від неї зміняться й інші пункти.
Причини низької оцінки себе
- Перша і головна причина – це характер. Песиміст і скиглій завжди страждає від приниження і нерозуміння. І, навпаки, ніякі зовнішні фактори не змусять егоїста або оптиміста знизити свою самооцінку.
- Виховання. Затюкали, завоспитали батьки, намагаючись виростити слухняної дитини, забуваючи, що йому потім доведеться жити без них ось таким слухняним один на один з усім світом.
- Авторитетне оточення, в якому ніяк не знаходиться гідне місце. Відчуваючи себе на посилках, власну самооцінку не підвищиш.
Як підвищити самооцінку
Не порівнюйте себе з оточуючими
Легше сказати, ніж зробити. Людина ходити і говорити-то тільки вчиться, порівнюючи себе з оточуючими і наслідуючи їм. І раптом перестати?! Не реально і нерозумно. Ну, як, перебуваючи в ізоляції, ви зрозумієте, що живете добре або, навпаки, погано?!
Порівнювати треба, тільки з сьогоднішнього дня не з тими, які вище, розумніші і сильніше вас. А навпаки, зі слабкими, бідними і нещасними. Все пізнається в порівнянні.
В цьому може переконати вас людина, що потрапив в аварію і отримав серйозні травми. Для нього це стало великою бідою, яка майже закрила всі можливості в житті. Поки він не потрапив в палату, де виходжували тяжкохворих. Там він був самим здоровим і зрозумів, що життя триває.
Оберніться до тих, хто слабший і дурніші за вас, допоможіть, поспівчувайте. Ось так можна найпростіше підвищити самооцінку та впевненість у собі, нічого в собі не змінюючи.
Більше похвали
Звичайно! Тільки як її досягти? Знову будете намагатися, стелитися, догоджати, робити так, як хочуть інші? Хіба так можливо підвищити самооцінку собі?
на Жаль, ви підвищите її лише тим, кому угождаете. Ось отримати похвалу випадково, не розраховуючи на неї, дорогого коштує! Як би це пояснити ненав'язливо вашим близьким людям?! А поки вони не зрозуміють, спробуйте хвалити себе самі.
Я дуже негарна, що робити? Читай далі.
Сформуйте перелік позитивних якостей
Пам'ятаєте фільм «найчарівніша і найпривабливіша»? Починайте день, як її героїня з бальзамом на свої душевні рани. Напишіть на папері все, що у вас є хорошого і повісьте її на саме видне місце.
Якщо ви вважаєте, що є з одних недоліків, напишіть великими літерами тільки одне слово: СКРОМНИЙ. Читайте весь список вголос кожен раз, проходячи повз.
Складіть список своїх досягнень
Напишіть на інший папірці, що ви можете краще, ніж ваші друзі. Підійде все! Ви вище їх зростанням – пишіть. Ви плюєте далі інших – пишіть. У вас красиві зуби і ви краще всіх робите кави і т. д.
Намагайтеся щотижня додавати в цей список як можна більше пунктів. Викинете і ніколи більше не пишіть перелік своїх недоліків.
Відповідайте на компліменти
Зазвичай ми їм не віримо. Комплімент не може бути правдою за визначенням. А якщо вам кажуть не комплімент, а інформацію?! Уявіть, що це так, повірте і від усієї душі скажіть у відповідь «Дякую!».
Ви ж теж часто хваліть когось щиро від усієї душі. Чому ж не припустити, що вас і правда хвалять?
Використовуйте афірмації
Придумайте гасло, під яким ви будете інтенсивно зростати свою самооцінку. Напишіть його на стіні над ліжком, читайте перед сном і вранці спросоння. Вона поступово налаштує підсвідомість в потрібному напрямку, виведе на новий рівень.
Є кілька правил у написанні тверджень:
- Ніколи не вживайте в них негативних оборотів з «не» і «ні».
- Використовуйте тільки даний час.
- Стислість – не тільки сестра таланту, але і можливість швидко запам'ятати фразу.
- Афірмація – це твердження!
Спілкуйтеся з позитивними людьми
Давно помічено, що ниття і песимізм співрозмовника швидко «витягує» у людини життєві сили і енергію. Ви відчуваєте себе, як выжитый лимон, поговоривши з таким знайомим всього півгодини. Сучасні маги і чаклуни називають це явище «енергетичним вампіризмом».
Але раз є вампіри, то повинні бути і енергетичні донори. Це, звичайно, позитивні люди, оптимісти.
Спілкуйтеся з ними, подзаряжайтесь добротою і життєрадісністю, вчіться любити життя просто так, як вони, забирайте собі позитивну енергетику. Від них не убуде, як від сонечка.
віддавайте
Як це ні парадоксально, але той, хто дарує, дає людина набуває набагато більшого почуття власної гідності, здорове самолюбство і задоволення від скоєного доброго вчинку.
Вторинний ефект – це повага друзів і заздрість ворогів. Не кожній особистості притаманна дарувати від чистого серця. Ви подарували плаче маленькій дівчинці цукерку, і вона перестала плакати, а ви задоволений і гордий собою, пішли далі. Ось так і ходіть.
Займайтеся улюбленою справою
Тільки роблячи щось з задоволенням, можна домогтися рекордів, нових відкриттів, неперевершених результатів.
Навіть сам цей процес, сама робота чи хобі дарує вам час, коли ви навіть не замислюєтеся над якоюсь там самооцінкою. Ви просто живете щасливим!
Вірність собі
не Можна ламати свої принципи, йти на компроміси, принижуючись, згинаючи, ламаючи самолюбство. Якщо ви вважаєте себе правим, не зраджуйте собі.
Які аргументи можуть змусити вас змінити свої позиції? Чиєсь аргументований виступ, що вас переконало? Браво! Тільки сильній людині дано змінити свою думку і визнати правоту іншого вголос.
Як пережити розставання з коханою людиною? Відповіді читай в статті.
Як пережити зраду чоловіка після двадцяти років шлюбу? Читай далі.
Але якщо вас змусили, використовуючи силу або шантаж, а ви в глибині душі зовсім не згодні тепер вже і з собою?! Ось ця сама ваша глибина, незгодна з вами, влаштує вам душевні муки і падіння самооцінки до самої нижньої планки. Поважайте свою думку.
Дійте!
Якщо ви це читаєте, значить, вже дієте, ви вже на шляху до мети. Дорогу здолає той, хто йде. Продовжуйте, і все вийде. Не впадайте у відчай через невдач. Щоб досягти успіху, треба час. Не все відразу. Перемоги попереду. Дійте!
Вправи
На превеликий жаль, просто одні фізичні вправи в цій справі не допоможуть. Хіба що ви станете майстром спорту з боксу чи чемпіоном з футболу.
- Починайте і закінчуйте свій день, читаючи гасло над ліжком.
- Заповнюйте список своїх досягнень.
- Даруєте подарунки.
- Підтягуйтеся на турніку кожен день. Записуйте, якщо стали підтягуватися хоч на один раз більше. Чергове досягнення!
Поради психолога
Чіткої відпрацьованої методики не існує. До кожного людині підхід повинен бути індивідуальним.
- Почнемо спочатку. З чого ви взяли, що у вас занижена самооцінка і її треба підвищувати? Ви її виміряли? В чому? З чим порівнюючи? Все це лише ваше внутрішнє відчуття. Ви не допускаєте думки, що ваші друзі можуть наодинці з собою, оцінювати себе також низько? Це стан власної неповноцінності переживає половина юнаків і дівчат. Зрозумійте це і зробіть висновки. Перейдіть в іншу половину.
- Комплекси неповноцінності (занижена самооцінка) з'являються у людини в ранньому дитинстві. Винні в цьому батьки, близькі старші родичі, які оточують дитину. Боротися з комплексами самостійно дуже важко. Необхідно взяти в союзники тих же самих близьких людей.
- Або, навпаки, усунути їх із щільного контакту, щоб не заважали. Міняти самому свій характер дуже важко. Мінімум, що для цього треба – змінити обстановку. Хлопцю краще піти в армію, дівчині піти жити в гуртожиток. Ви потрапите в оточення, де ніхто не знає про ваших слабкостях. Пишіть з чистого аркуша.
Всі ці комплекси і знижені оцінки відбуваються тільки через нестачу любові. Людини мало люблять. Він намагається переконати близьких, що гідний їхньої уваги. Він копається в собі, придумуючи, що ще змінити, щоб його нарешті оцінили і полюбили.
Дорогі і улюблені дівчата і юнаки, полюбіть себе самі! Це буде саме вірне рішення проблеми.