Як побороти страх перед бійкою, водіння автомобіля, висоти, смерті, перед польотом на літаку
03.08.2017 0

Як побороти страх перед бійкою, водіння автомобіля, висоти, смерті, перед польотом на літаку

Психологія
В закладки


Що таке страх? Це сама НЕОБХІДНА реакція для виживання організму, наділеного нервовою системою та мозком. Страх безпосередньо пов'язаний з інстинктом самозбереження. За великим рахунком, це він і є. Правда, іноді це почуття стає настільки глибоким і незбагненним, що не піддається ніякій логіці і руйнує всі інстинкти.

Давайте відразу відметемо в бік цей нонсенс - паніку, яка не допомагає, а заважає жити. Людина не боїться, він взагалі випадає з реальності, дозволяючи тілу здійснювати хаотичні необґрунтовані рухи тіла, які не піддаються логіці і не призводять до гарних результатів.

Страх – це не паніка, а усвідомлене почуття, що змушує здійснювати дії для порятунку себе.

Чому ми боїмося?

Немовля народився. З ним народився страх за своє життя. Не вірите?! Спробуйте його підкинути вгору. Він розкине руки і злякається.

Ніколи не падаючи раніше, він вже боїться впасти. Ніколи не відчуваючи болю від вибухів і ударів блискавки, він боїться гучних звуків, грохотания грози. Цей страх у нього в крові, в генах.

Страх не вижити змушує новонародженого стискати пальчики, як тільки шкіра його долоні відчує зіткнення з чим-небудь іншим. І тут же це «що-небудь» тягнеться в ротик. Цей вроджений рефлекс допомагав вижити жодному мауглі.

Ми боїмося НЕ ВИЖИТИ. Це головне хвилювання, воно присутнє у всіх інших страхи і пояснює їх. Вся наша природа запрограмована на ЖИТТЯ. Вона така мудра і благоразумна, що передбачила все: вибухи наднових, чорні діри, магнітні бурі, СНІД та чорнобильські катастрофи.

Для того, щоб ми з вами не вляпалися в чергову халепу у нас є вроджене почуття самозбереження, страх НЕ ЖИТИ.

найцікавіше, що страх не завжди виникає внаслідок прямої загрози життю. Просто ви потрапляєте в незвичайні для вас обставини (нова обстановка, невідомість в темряві, чужа територія тощо), і мозок відразу посилає сигнали небезпеки.

Як побороти страх

Перед бійкою

Страх перед бійкою не треба бороти, його треба правильно використовувати. У цій ситуації необхідно просто знати, що робити. Очі бояться – руки роблять. Руки повинні знати, що робити. Так, бажана бойова підготовка, хоча б знання кількох прийомів до автоматизму. Головне, щоб страх не перейшло в паніку.

Використовуйте всі резерви, страх в тому числі. Бояться всі. Різниця між сміливцем і боягузом полягає в тому, що тільки боягуз боїться, а сміливий ще й робить.

Страх перед боєм підвищує вміст адреналіну в організмі, а вже він не дасть пропасти просто так. В крайньому випадку, зайвий адреналін допоможе перестрибнути триметровий паркан і втекти.wpid-903048

Водіння автомобіля

Розберіться зі своїми побоюваннями, проаналізуйте тривогу. Ви боїтеся:

  • збити пішохода, зіткнутися з іншою машиною;
  • потрапити в аварію і постраждати фізично;
  • насмішок оточуючих, виглядати нерозумно;
  • керувати цим складним незрозумілим величезним механізмом.

Побороти страх і невпевненість в собі вам допоможуть наступні вже давно доведені істини:

  1. Ви не повірите, але жоден пішохід не хоче бути збитим і жоден водій не хоче зіткнутися з вашою машиною. Навіть якщо ви невміло вырулите на зустрічну смугу, з вами постараються роз'їхатися. Повірте в це і заспокойтеся.
  2. Якщо ви за кермом дотримуєте всі правила дорожнього руху, не відповідаєте на дзвінки мобільного і не п'єте каву під час поїздки, аварії вам не загрожують.
  3. Запитайте себе: кожен з них, тих, хто сигналить, сміється над вами, кричить якісь неприємні слова, народився з кермом в руках? Вони теж були колись такими ж неумехами. І ще, навіщо вам їх думку? Вихований, а головне, розумна людина ніколи не стане насміхатися над тим, хто вчиться щось робити. Ось його думка може бути для вас важливим.
  4. Відкрийте схему автомобіля і в загальних рисах спробуйте зрозуміти, чому ж він рухається. Як тільки ви побудуєте логічний ланцюжок від причини до слідства і зрозумієте, що саме ви є головним законодавцем і правителем всієї системи, ваші страхи зникнуть. Ви керуєте всім, а не навпаки.
конфлікти на роботіЧасто стаєш жертвою службових провокацій? Читай про лінії поведінки в конфліктах на роботі.

Як навчитися запобігати конфлікти в спілкуванні? Дізнайся зі статті.

Висоти

Страх висоти є у багатьох (це нормальне побоювання), і тільки 5% населення живе з ним так тісно, що їх стан можна назвати акрофобія. Їх хвороба заважає в повсякденному житті.

Якщо ви не входите в ці сумні відсотки, ваші страхи можна купірувати:

  1. Використовуйте логіку. Уявіть собі, що якщо ви не будете ходити по карнизу на даху хмарочоса і підкорювати вершини Евересту, то шанс впасти з висоти пташиного польоту у вас 1:2000000;
  2. Просто розслабтеся. Легше сказати, ніж зробити. Спробуйте замучити свій організм фізично до такої міри, що йому буде все одно на якій висоті йому розслабитися і відпочити;
  3. Поступово збільшуйте висоту комфортності. Подивіться на землю через перила балкона на висоті 2-го поверху, 3-го, 4-го і т. д.

Перед польотом на літаку

Сидячи в кріслі в салоні літака у вільний час ви починаєте прислухатися до вібрації, турбулентності, придивлятися до конструкцій за склом ілюмінатора. Починаєте боятися!

У чому біда? У вільному часі! Приберіть його: заповніть читанням, музикою, сном, походами в туалет, їжею, захоплюючим діалогом з цікавим співрозмовником, фліртом з сусідкою. Вашій страху в голові не залишиться часу з'явитися.

Смерті

Танатофобія відрізняється від інших страхів тим, що вона поза джерела самої загрози. Поки ви живі, смерті немає. Як тільки вона є, ви цього не відчуваєте. Тоді який сенс її боятися?mirtis-63221258

Ми боїмося:

  • відсутність буття, реальності;
  • втрати контролю над ситуацією;
  • передсмертній болю;
  • завдати болю близьким і коханим людям;
  • невідомості.

Просто треба змиритися з думкою, що нічого вічного на світі немає. Народження – життя – смерть. Це нормальний звичайний цикл для всього існуючого у всесвіті. Найцікавіше, що всі атоми, електрони, протони, з яких ви були складені, не лопнуть відразу. Вони залишаться, але складуться в щось інше. Як у класика «... але весь я не помру душа ...».

Можна вдаритися в релігію і згадати про душу. Невблаганна статистика мовить, що 50% населення в похилому віці забувають про депресію і починають вірити в Бога і загробне життя. Чому ні?! Хороший спосіб позбутися від танатофобии.

Перед іспитом

Іспиту не боїться той студент або школяр, який знає все і той, який не знає нічого. Всі інші бояться перевірки знань більшою або меншою мірою.

Якщо ви нормальний студент і прогуляли пару-трійку лекцій, не встигли прочитати п'ят тим, але точно знаєте, який предмет прийшли здавати і як звуть викладача, бійтеся! Так-так, ось так і заходите в аудиторію, трясучись і заїкаючись. У вас є всі шанси витягнути квиток з тією самою темою, яку прогуляли.

Краще подивіться на себе з боку, посміхніться і згадайте, що удача не любить скигліїв. Зібралися, посміялися над собою, плюнули на свій внутрішній страх і пішли здавати іспит. Світ не перевернеться, якщо ви його не здасте.

Болю

Немає на світі людей, які не бояться болю, не нервують перед стоматологом, не переживають перед пологами. Просто у нас у всіх різний психологічний і больовий поріг. Хтось може терпіти, коли йому голки під нігті, а кому-то кров з пальчика здати несила.

Мудрі фармацевти вже давно придумали різні лікарські препарати, що відключають нервові закінчення, знеболюючі наші тіла.

Біль – це сигнал організму про те, що в ньому що-то неправильно, що необхідно втручання, допомогу. Не бійтеся її. Прислухайтеся, допоможіть собі, а потім прийміть знеболювальні ліки.

Сцени, публіки

Якщо дитини з самого раннього дитинства не ставили на стілець перед гостями, щоб він прочитав віршик, не водили в гурток танців або музичну сцену, йому важко буде в зрілому віці винести своє тіло під софіти на загальну увагу.

Якщо у нього є претензії до своєї зовнішності або костюма, він просто згорить від сорому під перехрестям поглядів цілого залу.

Так, для того, щоб впевнено себе почувати на підмостках, досить просто любити себе, бути впевненим і трохи зухвалим, точно знати, що зараз ви покажете всім таке, що їм сподобається, розповісте те, що вони не чули, і їм буде цікаво.

Треба переконати себе в тому, що ви в чомусь краще, ніж публіка і маєте можливість і право зараз це довести.

524330

Темряви

Никтофобией часто страждають і діти, і дорослі. Привчити малюка не боятися бути без світла можна за допомогою гри «піжмурки»:

  1. Ви зав'язуєте очі дитині, і він шукає вас на дотик і по звуку.
  2. Згодом можна підсилити ефект, не обмежуючи огляд, а просто зайшовши в темну кімнату. Пограйте з ним там в гру «знайди мене». Такі регулярні заняття привчать дітей не сильно боятися темряви.

Зовсім не боятися відсутності зору неможливо. Це суперечить інстинкту самозбереження. Якщо ми не бачимо, куди йдемо, ми можемо впасти, зіткнутися з небезпекою. Боязнь темряви – це нормально.

Води

Людина може страждати аквафобией тільки, якщо в його минулому була якась нехороша історія пов'язана з водою. Ми вийшли з води, ми складаємося з води, просто так боятися її неможливо. Якщо немовля один раз занурили в гарячу воду, він буде заливатися плачем кожне купання, поки не забуде ту біль.

Змусити вже підлітка або зрілу особистість повірити, що вода може тримати на поверхні його тіло можна за допомогою нехитрих вправ:

  1. Налийте в таз теплої води, покладіть на дно якої-небудь предмет і опустіть голову так, щоб і вуха теж були у воді. Відкрийте очі і дістаньте зубами предмет.
  2. Зайдіть у воду по пояс, глибоко вдихніть, підігніть ноги, обійміть коліна і дозвольте вашій спині стати поплавцем. Ви зрозумієте, що вода ТРИМАЄ ВАС!
  3. Багато плавці не бояться води, а невідомості, що таїться в ній. Одягайте маску і дивіться в глибину. Там немає нічого небезпечного, все дуже красиво і мирно.
дитячі страхиЧитай про методи корекції страхів у дітей дошкільного віку.

Про симптоми панічного страху читай тут.

Яка психологія жіночих страхів? Дізнайся зі статті.

Поради психолога

Страх перед обставинами, що загрожують твого життя, твого благополуччя і твоєму здоров'ю можна побороти:

  1. Подружіться з ним. Скажіть своєму страху подумки: «Привіт, страх! Я знаю, що ти рятуєш мене від небезпеки. Спасибі тобі. Ти мене попередив і можеш іти». А тепер подивіться на себе з боку і посміхніться. Все, що ви залишилися в гордій самоті. Страхи не виносять почуття гумору.
  2. Спробуйте увійти в страшну ситуацію не самотнім подорожнім. Якщо вам страшно в темній кімнаті, покличте маму. Удвох, взявшись за руки, ви ощупаете всю темряву руками і переконайтеся, що в кімнаті нікого і нічого небезпечного немає. Страшно летіти в літаку? Подивіться скільки, крім вас у ньому ще людей! Ви не самотні.
  3. Дослідіть невідомість. Щось страшне рипить дверима або шелестить у шафі. Загляньте за двері, відкрийте шафу. Ви боїтеся собак? Поспілкуйтеся з кінологами, познайомтеся з їх вихованцями, потрепите їх по холці, потисніть волохату лапу. Коли невідоме стає відомим видимим і, страх проходить.
  4. Підготовка і аутотренінг. Цей спосіб дієвий, коли страх виникає в запланованої ситуації, і ви знаєте заздалегідь, що будете боятися. Візьміть аркуш паперу і напишіть на ньому відповіді на кілька питань:
  • чого і чому я боюся;
  • найстрашніші наслідки;
  • райдужні перспективи;
  • чи варто овчинка вичинки»?

5. Перенастраивайте сприйняття відчуттів. Сприймайте це, як розвага, «чортове колесо» або «печеру страху». Нехай це буде СТРАШНО

ЦІКАВО! Можна увійти в ситуацію, навпаки, без підготовки та обмірковування, стрімко і не вникаючи. Для цього достатньо заздалегідь відкрити гостросюжетний детектив або всунути у вуха навушники з улюбленими ритмами. Страшна територія або лякаючий проміжок часу буде подолано непомітно для вашого страху. Він не встигне відреагувати.

Страх – це нормально, це інстинкт самозбереження, без якого ми не виживемо. Бояться всі, не боїться тільки дурна людина. Боятися не соромно, просто необхідно знати, як перемогти страх, або направити це почуття в потрібне русло.

Відео: Як побороти страх

Комментарии (0)
Додати коментар
Що таке страх - ознаки, причини, як лікувати
З праць знаменитих розумних психологів ми знаємо, що страх, даний нам природою, для виживання. Це почуття попереджає про те, що виникла чи може виникнути ситуація, яка
Страхи людини
Страхи людини
Страхи людини
05.07.17 Психологія
Страх – це нормальна реакція людини на небезпеку. Як і біль, яка дає сигнал про те, що в організмі щось розладналося і якийсь його орган вимагає прийняття термінових
Страх висоти - як побороти
Страх висоти - як побороти
Страх висоти - як побороти
27.07.17 Психологія
Страх висоти чи акрофобія властивий великій кількості людей. 10% всього населення планети має ту чи іншу ступінь фобії. При слабких його проявах подолання страху можливо
Страх водіння по місту, у новачків, як подолати
Стаття про те, як подолати страх водіння. Автофобия – що це таке, чого конкретно ви боїтеся, і як з цим справлятися. Практичні поради психологів і вправи дихальної
Ліки від страху - проти тривоги, хвилювання, паніки
Страх – емоційний стан людини, сигнал про небезпеку – реальної чи уявної. Його називають базовою емоцією людини, яка закладена на генетичному рівні.