Дитячий комплекс - як позбутися
Неофіційні, але обов'язкові для виконання правила поведінки переслідують сучасних дітей з раннього віку. Відбувається постійний тиск на психіку дитини, з яким батьки навряд чи стикалися в часи своєї юності. Виникає багато проблем, які в сукупності іменуються дитячими комплексами.
Причини появи
Обставини, що викликали такий вплив на психіку малюка, значною мірою зумовлюють способи боротьби з цим явищам та потенційну здатність позбутися негативного впливу комплексів.
Нагорода від батьків
Маленький чоловічок живе абсолютно вільно і природно. Тільки ситуаційні обставини визначають його сприйняття навколишнього світу. Поступово в низку безпосередніх фактів вторгається емоційний зв'язок між батьками і їх дітьми. Дитина прислухається до того, що йому кажуть і як оцінюють його вчинки.
Негативні відгуки дорослих поступово входять у свідомість впевненістю у власній ліні, нездатності до навчання та інших негативних якостей.
Кращі, як їм здається, спонукання люблячих батьків призводять до появи найбільш сильних комплексів.
Парадоксально, але позбутися від дитячих комплексів набагато простіше важким підліткам-бунтарям. Відкидаючи всі поради старших, як дику нісенітницю, такі діти не тільки відкидають корисне зерно в батьківських нравоучениях, але і йдуть від негативу, який приклеєний до них оцінкою оточуючих порадників.
Дуже часто з часом схильності до проказам і підлітковий максималізм проходять самі собою, а комплекси вже не повертаються.
Комплекси, придбані в колективі
Основною причиною проблем, що виникають в процесі спілкування в колективі однолітків, зазвичай стає своєрідний «комплекс слабкості».
Нездатність протистояти агресивним вчинкам і безпорадність притаманні сором'язливим малюкам - «тихоням».
З плином часу в минулому залишаються відібрані іграшки, бійки і несправедливість, а почуття незахищеності супроводжує особистість постійно.
Складність в тому, що вже доросла людина переносить цей комплекс на всі аспекти свого життя. Постійними супутниками «слабкою» особистості стають:
- невпевненість у відносинах з протилежною статтю;
- проблеми з упевненістю у власних силах у навчанні та на роботі;
- боязнь почати щось нове із-за можливої невдачі .
Дитячий комплекс перетворюється на величезну доросле проблему.
Як позбутися від невпевненості дорослим
Вже в зрілі роки шлейф дитячих проблем стає завданням, що вимагає оперативного втручання для прогресу у всіх сферах нашої діяльності.
Емоції і слова, що запам'яталися назавжди з тієї пори, несправедливі ярлики і негативні враження впливають на сприйняття навколишнього світу і вчинки в екстремальних ситуаціях, що вимагають чіткої реакції.
До основних способів подолання дитячих комплексів можна віднести:
- Визнання причин. Необхідно чітко усвідомити для самого себе наявність проблем, зізнатися в цьому рішуче і без варіантів. Така відвертість відкриває шлях до можливості рухатися вперед і здійснювати потрібні дії. Без усвідомлення причин неможливо виправити ситуацію.
- Самоаналіз поведінки. Аналіз повторюваних подій допоможе усвідомити власну модель поведінки, що залишається незмінною в будь-якій обстановці, незалежно від зміни обставин. Закомплексованість у поведінковому алгоритм майже завжди є причиною всіх невдач. Розібравшись з цими деталями свого поводження, можна починати роботу по їх усуненню.
- Повний назад. Розібравшись зі своїми думками та емоціями неприємних обставин, часто приходить усвідомлення, що в голові повторюються слова і фрази, почуті в дитинстві і переживавшиеся тоді особливо сильно. Прикладом можуть бути невдалі спроби побудувати любовні стосунки з винесеним з тієї далекої пори відчуттям, що вас ніхто не любить. Подолати зациклення на цьому моменті можна дієвим способом – як тільки з'являється така думка, надсилайте свої роздуми в абсолютно протилежному напрямку. Звичка змінювати зміст своїх думок стане справжньою панацеєю від негативу.
- Вигідна підміна мислення. Об'єктивне усвідомлення причин, які постійно призводять до повторюваних невдалим ситуацій, послужить виробленням основи стратегії поведінки в кризові моменти, зможе допомогти замінити звичну оцінку і свою реакцію новими реаліями. Ви почнете жити з відчуттям, що лякає подія вже відбулася, і від нього вдалося отримати бажаний результат. Підміна негативного сприйняття позитивним сформує нову модель поведінки. Наповніть своє життя тим, чого так не вистачало в житті: мисліть позитивно, частіше хваліть себе і живіть з упевненістю, що вас оточують люблячі і цінують вас люди.
Як запобігти дитячі комплекси
Є основні правила, про які слід пам'ятати батькам, щоб допомогти малюкам вирости з упевненістю у власних силах, здатність подолати будь-психологічний комплекс.
Ніколи не порівнюйте дітей з кимось іншим
Нескінченно порівнюючи дитину з оточуючими дітьми, ми втягуємо його в стан повної залежності від думки сторонніх людей.
Батьки оцінку порівнюють з тією, яку отримав однокласник, звертають увагу, що у кого-то одяг чистіше, захоплюються, що дитина сусідів не плаче.
Фахівці радять не так часто використовувати навіть похвалу, щоб зменшити залежність від чужої думки.
Батьки неусвідомлено задовольняють власні амбіції, висловлюючи вголос аргументи, не завжди йдуть на користь їх дитині. Малюк звалює на свої тендітні плечі непомірну відповідальність від постійних думок, як його оцінять сторонні.
Орієнтир – власні успіхи і досягнення
Головним джерелом радості для малюка і причиною законної гордості повинні стати його успіхи, а не думка когось стороннього. Це послужить стимулом для нових досягнень.
Критерієм стають вчинки дитини, без порівняння з успіхами, зовнішнім виглядом і поведінкою інших дітей. Причин для такої позитивної оцінки знайдеться безліч:
- перша самостійна поїздка на велосипеді;
- зліплена з пластиліну фігурка;
- зав'язані без сторонньої допомоги шнурки, адже кожен день в такому віці стає відкриттям нових горизонтів у свої вміння і таланти!
Згладжуйте недоліки
Здається самим простим спосіб одночасно залишається і найскладнішим. Дорослим потрібно вирішити нелегке завдання – пояснити дитині, що його відмінності від усіх інших і роблять його абсолютно унікальним.
Зовнішність вашого малюка вимагатиме такої ж уваги, як і догляд за собою. Зате дитина просто перетвориться, його недоліки будуть майстерно приховані, а переваги стануть більш доступними для погляду з боку.
Дефекти зору або надмірна вгодованість теж не причина для акцентування на них уваги. У першому випадку виходом може стати модна оправа окулярів, у другому – розумна, ненав'язлива дієта.
Сприяйте розвитку сильних сторін
Не слід загострювати увагу на слабких сторонах. Боротися з ними, звичайно, треба, але набагато ефективніше розвивати те, що виходить у малюка найкраще.
Дитина повинна пишатися своїми талантами. Це зовсім не хвастощі, а те, що іменується грамотним позиціонуванням.
Секрет внутрішньої гідності допоможе подолати будь-дитячий комплекс.
Прагнеш досконалості і не допускаєш думки про промаху? Читай про те, як позбутися синдрому відмінниці.
Що таке комплекс Електри в дівчаток? Дивись тут.
Є комплекси чоловіків? Читай статтю.
Не скупіться на похвалу
Ваша висока оцінка своєї дитини обов'язково передатися і самому малюкові. Не варто думати, що вираз любові і похвала свідчать про вседозволеність і потурання. У набагато більшій мірі такі прояви батьківських почуттів прищеплюють нашим дітям вміння самим любити, співчувати та співпереживати.
Не отримавши свого часу тепла і доброти в дитинстві, людина все життя і сам залишається скупим на щирі і добрі вчинки.
Відео: Говорить фахівець