Деградація - що це таке, значення слова, особистості, суспільства
Навіть якщо ви успішні, розумні і реалізовані, не думайте, що деградація особистості не про вас. Вона причаїлася поруч і чекає свого часу.
Деградація це рух вниз. Іноді буває, побачиш однокласника через 10 років, і царапнет погляд його вигляд: порожні очі, понурі плечі, млявість або, навпаки, метушлива заклопотаність не до місця. Ще не розуміючи до кінця, в чому справа, думаєш: «Як він опустився...».
Деградація: що це
Деградувати, значить опустити для себе планку допустимого. Не усвідомлюючи того або вступаючи цілком усвідомлено, але людина робити те, що ще вчора вважав для себе не прийнятним.
Сантиметр за сантиметром особистість втрачає гостроту почуттів, тверезість суджень і активну соціальну роль.
Значення слова, яке визначається словниками: «Занепад, зниження або погіршення якостей об'єктів живої та неживої матерії, товариств і об'єднань; руйнування протягом часу або під несприятливим впливом».
Ознаки
Якщо моральна деградація не викликана алкоголізмом або психічним захворюванням, а є наслідком способу життя, то вона має певний сценарій:
- Людина усвідомлено перестає брати на себе зайву, з його точки зору, відповідальність: «А мені яке діло, я, чи що винен?». Такий внутрішній аргумент доводиться до автоматизму, не даючи розуму навіть секунди на роздуми.
- Перше місце в лексиконі міцно займає слово «хочу». Все інше: «треба», «необхідно» і т. д. – сприймаються як перешкода.
- Оточення поволі звужується: спочатку суспільство просто ділиться на своїх – сім'я, родичі і друзі і чужих – сусіди, товариші по службі і всі інші люди. Але по мірі посилення проблеми, з цього кола вибувають по черзі всі, хто вимагає від деградуючого людини навіть мінімального участі: сусід хоче обговорити вступ в ОСББ? – людина уникає зустрічей з сусідами; дитина хоче допомоги з уроками? – він відговорюється втомою і зайнятістю т. д.
- Спрощення усної мови. Невимушено розмовляти з усім літературним канонам можуть одиниці, є люди, яким це дано від природи. Іншим, що б висловлюватися правильно та зрозуміло, потрібно напружувати мозок. Деградуючі ж, уникаючи найменшої розумової діяльності, все більше починають висловлюватися вигуками та жестами: «Ну ось, як це... ну я ж кажу!».
- Неохайний зовнішній вигляд. Товариство має стандарти. Чистий одяг, акуратна зачіска і відсутність «брудних» запахів – це неодмінна вимога до людини. Є дуже мало причин, які виправдовують в наших очах недотримання цього простого правила: важка хвороба або глибока безпорадна старість, може бути.
Звичайно, кожен окремо або по відношенню до дійсно зайнятим і захопленим людям, ці ознаки не говорять про починається розпад особистості: ми з дитинства знаємо історії про людину розсіяному з вулиці Басейної.
У чому виражається міжнаціональна толерантність? Відповіді тут.
Але разом з втратою інтересу до всього і відмовою від сім'ї, друзів і суспільства, це дійсно ознаки деградації.
Суспільний занепад
Деградація – це шлях вниз, протилежність прогресу і вдосконалення. Це визначення вірно як для людини, так і для суспільства.
Деградує наше суспільство сьогодні? Спірне питання. Здається, що все говорить за занепад:
- Населення здебільшого байдуже до економічного розвитку держави: зростають ціни і відсоток інфляції; зарплати і пенсії не встигають за ними, але повноцінні і рівноправні члени нашого суспільства сприймають це як природні явища – «Ну що я можу зробити?», «Один в полі не воїн» і т. д.
- Відсутня політична воля: вибори сприймаються як якась тягар, середньостатистичний громадянин, якщо і йде на вибори, то абсолютно не відчуває своєї особистої відповідальності за відданий голос. Ідея про те, що всі «вирішено і поділено» в деякій мірі навіть зручна: знімає обов'язок вивчати і порівнювати пропозиції кандидатів, вирішувати - вірити або не вірити. Взагалі будь-який вибір для деградуючого суб'єкта – це якраз те, чого він всіляко намагається уникнути.
- Масове споживання «низькопробної культури: невеликий попит на світові культурні цінності, класику. І, навпаки, популярність нехитрих ток-шоу, вульгарні серіали та ін. Популярність одіозною передачі «Дом-2» говорить сама за себе. Та ін
З іншого боку, наше суспільство дбає про старих і дітей, про хворих та інвалідів; вулиці прибираються від сміття, дороги чиняться, будинки будуються. Їжа і товари першої необхідності доступні, предмети для комфортного існування, теж.
Люди шанують і зберігають традиції. Розумні, талановиті й старанні діти отримують хороше безкоштовну освіту, важко і серйозно хворі люди мають необхідну медичну допомогу і т. д.
Називати наше суспільство деградованою не можна. Не Ренесанс, звичайно, але і не «трущобное» держава. Нормальне розвивається суспільство: є недоліки, і є потенціал для їх виправлення.
Причини
Значні зміни особистості відбуваються на порожньому місці. Їм завжди передує якийсь поштовх – причина; ніхто не народжується деградуючим, схильним до саморуйнування людиною.
Маленькі діти дуже добрі і чуйні істоти, вони охоче працюють, не можуть ні дня прожити без творчості. Вони, наслідуючи дорослим, з готовністю приймають наші традиції: вмиваються, одягаються, намагаються акуратно їсти і т. д. Лінь, безвідповідальність, байдужість – все з'являється потім, в більш дорослому віці.
Трапляється щось, і людині починає здаватися, що його життя – тяжкий хрест; або долає ленна апатія і життя втрачає барви і все важливе вчора, сьогодні тільки заважає.
Регресують люди, в основному, за одним і тим же причин.
Алкоголь і наркотики
Чим більше отрути, тим швидше втрачається людський вигляд. Брудні істоти з однією єдиною думкою в голові – роздобути алкоголь чи наркотики. Вони здатні вкрасти, вбити, заподіяти будь-якої шкоди і не відчувати ні краплі каяття чи жалю.
Алкогольна деградація необоротна. Алкоголіків, не опустилися морально, не існує. Як тільки горілка (спирт, пиво, коньяк – не важливо) робиться необхідною, вона тут же стає і достатньою.
Лінь
Зараз її іноді називають відсутністю мотивації та інтересу, є багато цікавих теорій на цей рахунок. Наприклад, якщо людині створити умови для роботи і творчості, відповідні його природного складу, то ліні не залишиться в принципі.
Тут є протиріччя: людина повинна сама знайти себе, а для цього йому необхідний душевний труд, який вже і розвиток, і ліки від деградації.
Значить потрібно перестати лінуватися, стрепенутися і змусити себе, а це праця. Людство вижило завдяки праці, в тому числі і духовному.
Як розвинути амбіції? Читай далі.
Про що можна поговорити з колишнім хлопцем? Відповіді в статті.
Приватний випадок душевної ліні - це деградація особистості після виходу на пенсію або втрати роботи. Людина опиняється один на один із самим собою, але йому нічого запропонувати собі: розпорядок, обов'язки, відповідальність – все залишається на роботі і він опиняється у вакуумі. Душевних сил, почати життя заново, немає, і особистість поступово деградує.
Трагедія
Зіткнувшись з подією настільки страшним, що все інше, включаючи власне «я», відходить на другий план, людина може деградувати. Тіло його живо, а душа, як кажуть у народі, «мертва».
Проблема духовного занепаду
Духовна деградація починається там, де суспільство ставить під сумнів вічні цінності.
Доброта, щирість, людську гідність стають другорядними якостями особистості, а то й зовсім перешкодою.
Молодь і культура
Підростаючи, діти починають наслідувати старшим товаришам, а ті, у свою чергу, дорослим. Якщо в суспільстві переважає культ матеріальних цінностей, як вищого блага, то і культура в ньому відповідна:
- гроші, особливо на перших порах, створюють ілюзію щастя і захищеності;
- грошей потрібно все більше – з'являються нові потреби;
- заробити багато грошей гідним способом можливо, але для цього потрібно дуже важко і довго працювати;
- гроші потрібні тут і зараз, тому деградує все заважає, що гальмує швидкість наживи: совість, гідність і т. д.: – «Я не гордий» або «Ти що, дуже гордий?»;
- щоб зрозуміти і відчути потребу в культурних людських цінностях, потрібна духовна робота, а деградуючі особистості вже витратили всі свої душевні сили на боротьбу з самим собою і з видовими конкурентами, тому воліють все, що простіше: сериальчики по телевізору, легке чтиво, веселу попмузыку.
Як зупинити
Зупинити духовний занепад можливо. Почати потрібно з себе і своїх близьких:
- Озирніться, може бути для когось вже залишилася єдина радість – прийти з роботи, впасти на диван з пляшкою пива і клацнути пультом телевізора? А може це ви?
- Починайте себе торсати, ходите в кіно, гуляйте в парку, йдіть в музей, читайте класику.
- Допоможіть літньому перейти через дорогу – відчуйте задоволення, яке приносить допомогу людям.
Спочатку буде важко, але ви прокинетеся і побачите – світ прекрасний: він різнокольоровий і добрий, варто тільки вибратися з одиночної камери деградації. Удачі!