Лаванда: вирощування з насіння в домашніх умовах: посадка й догляд, зимівля
20.09.2017 0

Лаванда: вирощування з насіння в домашніх умовах: посадка й догляд, зимівля

Для жінок
В закладки


Крім описаних видів, що зустрічаються в природі, в квітникарстві широко затребувана гібридна (голландська) лаванда, вона ж лавандин. Це група високодекоративних, великоквіткових міжвидових гібридів, зацвітають у другій половині літа. Серед любителів культури добре зарекомендували себе такі сорти лавандіна, як Олімпія, Heavenly Angel, Захоплення, Жовтень, Grosso.

Терміни посадки

Для вирощування лаванди в приміщенні насіння висівають в лютому-березні, або в листопаді, але майте на увазі, що створити оптимальні умови для розвитку сіянців навесні набагато простіше. У разі осіннього посіву вам доведеться забезпечити сіянцям тривале штучне досвечивание.

Вирощування з насіння

Щоб сходи лаванди вийшли дружними, посівний матеріал необхідно піддати двомісячної обробці холодом. На початку зими змішайте насіння з вологим піском, зсипте в миску і приберіть на нижню полицю холодильника. Поки насіння стратіфіціруют, можна зайнятися приготуванням поживного субстрату, до складу якого повинні входити перегній (2 частини) і пісок (1 частина). Інгредієнти ретельно перемішують, прожарюють суміш в духовій шафі при температурі +110...+130 °C, після чого просівають через дрібне сито, щоб позбутися від грудочок. Оброблену грунтосуміш помістіть в посадковий контейнер, попередньо поклавши на дно шар дренажу. Посівні роботи здійснюються наступним чином:

  • Підготовлені насіння лаванди розсипають по поверхні грунту і припорошують тонким (близько 3 мм) піщаним шаром.
  • Посіви обприскують теплою водою через пульверизатор.
  • Контейнер накривають склом або поліетиленом і розміщують у світлому місці при температурі +15...+22 °C.

З появою першої зелені сіянцям забезпечують додаткове освітлення, щоб вони не витягувалися. Покривне скло або плівку щодня знімають, щоб «молодь» поступово звикала до природної аерації. Коли розсада підросте і зміцніє, покриття можна буде зняти зовсім, а через деякий час распикировать кущики за схемою 5х5 див.

У віці 55-60 днів сіянці розсаджують по окремим глиняним неглазурованным горщиками діаметром 25-30 див. Грунт для дорослих рослин готують з торфу, піску та перліту (1:1:1). Щоб зробити субстрат більш лужним, в нього додають 1 ст. ложку меленого вапняку або подрібнену шкаралупу від 2 курячих яєць, попередньо ошпарену окропом. Містити лаванду рекомендується на теплому, добре освітленому підвіконні, а на літо горщики з чагарничками рекомендується виносити в сад або на відкриту терасу.

Рекомендації по догляду

Доглядати за горщечкової лавандою не складніше, ніж за будь-яким іншим кімнатною рослиною. В умовах приміщеннях вередує вона вкрай рідко і потребує лише таких агротехнічних меиоприятиях, як:

  • Полив. Повинен бути регулярним і рясним, але заболачивать грунт при цьому не варто, інакше коріння рослини загинє. Подавати воду слід тільки після просихання поверхневого шару субстрату. У сильну спеку кущі поливають частіше, ніж в похмуру погоду.
  • Підживлення. Здійснюється 2-3 рази за період вегетації. У цьому питанні слід віддавати перевагу калійної складової, оскільки азотовмісні добрива і органіка викликають активний приріст зеленої маси, але затримують довгоочікуване цвітіння лаванди.
  • Обрізка. Ця процедура проводиться відразу після цвітіння та перед періодом спокою. Влітку видаліть з рослини зів'ялі суцвіття-колоски, а восени злегка вкоротити пагони, підтримуючи природну форму куща. Якщо ваша цвіте лаванда недостатньо пишно, перед зимівлею обріжте всі пагони на висоті 5-6 див.
  • Пересадка. Кожні рік-два кущі перевалюють разом зі старим земляним комом в більш широкий горщик і підсипають свіжий грунт.

Може бути, лаванда й дівчисько, як стверджують деякі початківці квітникарі, але в чуйності їй не відмовиш. За увагу і турботу вона віддячить вас рясним цвітінням.

Хвороби та шкідники

Зростаюча в приміщенні лаванда не уражається шкідниками, але під час літнього утримання на відкритому повітрі чагарник може постраждати від навали райдужних жуков, цикадок і слинявих пенніц. Проти пенніц лаванду обприскують «Карбофосом» або «Фитовермом», а жуков і цикадок оббирають вручну. Після знищення паразитів верхній шар грунту в горщику рекомендується замінити.

З захворювань найбільшу загрозу для лаванди являє сіра гниль, розвитку якої сприяє застій вологи в грунті. Виявивши на рослині сизий повстяний наліт, негайно виріжте і спаліть уражені пагони, щоб інфекція не охопила весь кущ. Однак запобігти проблему значно простіше, ніж її вирішувати – дотримуйтесь поливний режим, а в період затяжних дощів ховайте горщик з лавандою, «гуляє» на вулиці, під навіс або забирайте в будинок.

Зимівля горщечкової лаванди

Після активного розвитку і рясного цвітіння запашної красуні необхідно забезпечити гідний відпочинок. На зиму лаванду визначають у світле приміщення і містять при температурі +8...+15 °C. Якщо з якихось причин ви не можете (а може бути, не хочете) надати рослині прохолодну зимівлю, забезпечте йому повноцінний догляд і умови утримання, близькі до природних, щоб не переривати вегетацію.

Комментарии (0)
Додати коментар
Портулак: вирощування з насіння в домашніх умовах. Посадка й догляд, хвороби і шкідники
В сприятливих умовах насіння портулаку дають перші дружні сходи вже через 7-12 днів. З їх появою плівку з контейнера прибирають. На початку розвитку догляд за сіянцями
Момордика: вирощування з насіння в домашніх умовах. Посадка й догляд, хвороби і шкідники
З появою сходів скло прибирають, грунт зволожують теплою водою з пульверизатора і влаштовують стаканчики з розсадою на добре освітленому підвіконні. Для захисту від
Чорнобривці: вирощування з насіння. Посадка і догляд в домашніх умовах
При дотриманні всіх умов сходи з'являться через 4-6 днів. У фазі 3-4 справжніх листків сіянці розсаджують по квіткових горщиків, рясно поливають і влаштовують на
Як приготувати гранолу: смачні і корисні домашні мюслі
Гранола — традиційний сніданок американців, що нагадує за своїм виглядом і складом мюслі. До її складу входять: вівсяні пластівці, горіхи, сухофрукти, насіння соняшнику,
Варення з кабачків з апельсином на зиму, покроковий фото рецепт
В кінці літа, радіючи достатку овочів і фруктів, так хочеться запастися на довгу зиму вітамінів! Крім перевірених, фірмових рецептів домашніх заготовок Твоя Ізюминка