![Чорнобривці: вирощування з насіння. Посадка і догляд в домашніх умовах](/templates/flatty/dleimages/no_image.jpg)
Чорнобривці: вирощування з насіння. Посадка і догляд в домашніх умовах
При дотриманні всіх умов сходи з'являться через 4-6 днів. У фазі 3-4 справжніх листків сіянці розсаджують по квіткових горщиків, рясно поливають і влаштовують на теплому, добре освітленому, підвіконні.
Рекомендації по догляду
У змісті домашні чорнобривці невибагливі, як, втім, і їх садові родичі. Догляд за ними передбачає лише регулярний полив з наступним розпушуванням грунту. Варто врахувати, що субстрат у горщику пересихає набагато швидше, ніж у вуличному квітнику, тому стежити за вологістю грунту потрібно більш ретельно. Залишати горщикові чорнобривці без вологи надовго не можна: кущики будуть худорлявими, а суцвіття – занадто дрібними.
Систематичні підживлення бархатцам не потрібні, але якщо 2-3 рази за вегетацію ви підживите рослини розчином комплексного мінерального добрива для декоративно-квітучих культур, вони у відповідь на процедуру будуть цвісти ще пишніше.
Час від часу занадто витягнулися пагони чорнобривців вкорочують, надаючи кущах красиву кулясту форму. Для збереження зовнішньої привабливості зів'ялі квіткові головки своєчасно обривають, завдяки чому кущики виглядають охайно і швидше набирають нові бутони.
Хвороби та шкідники
З-за характерного аромату шкідників у кімнатних чорнобривців практично немає. У рідкісних випадках кущі може облюбувати червоний павутинний кліщ, появи якого сприяє надмірна сухість навколишнього повітря. Проти паразита рослини обробляють настоями пекучого перцю, тютюну, гіркого полину або деревію. Однак якщо ви періодично будете обприскувати чорнобривці і повітря навколо них прохолодною водою, то проблема не виникне зовсім.
Систематичне перезволоження ґрунту може спровокувати зараження чорнобривців чорною ніжкою і сірою гниллю. На ранніх стадіях хворобу можна зупинити за допомогою препаратів-фунгіцидів («Фітоспорин», «Фундазол», «Ридоміл Голд»). У разі сильного ураження занедужившие кущі краще знищити, щоб не допустити поширення інфекції.
Види і сорти
Для вирощування в горшковій культурі найкраще підійдуть чорнобривці відхилені (французькі, дрібноквіткові) – компактні сильногіллясті кущики з витонченими перисто-розсічені листям темно-зеленим листям і дрібними (4-6 см в діаметрі) бархатистими суцвіттями-кошиками. Популярні сорти: Кармен, Болеро, Вогненний герой, Боніта, Лимончики, Гармонія, Вишневий браслет, Казкова скриня, Провіденс, Абрикос, Бджілка і ін
Якщо дозволяє місце, можна посадити чорнобривці прямостоячі (африканські). Високорослі розлогі кущі з перисто-роздільними листками і великими однотонними суцвіттями-помпонами будуть виглядати в інтер'єрі дуже ефектно. Сорти: Экінокс лимонний, Геркулес, Місячна рапсодія, Портос, Бурштин, Фантастика, Блиск, Ескімо, Дюна, Саншайн та інші.
Любителям витончених форм припадуть до смаку чорнобривці тонколиста (мексиканські) з ажурно-мереживний листям і розсипом дрібних квіток-вогників, що виділяють ніжний аромат. Сорти: Паприка, Мимимикс, Золота коштовність, Урсула, Старшайн та ін
Застосування
Чорнобривці на підвіконні – це не тільки красиво, але і корисно. Завдяки високому вмісту фітонцидів, вони знезаражують навколо себе повітря, оберігаючи тим самим себе і сусідні рослини від грибкових інфекцій. Пряний аромат сонячних квіток дуже не подобається комарів та мух, а значить, настирливі комахи не проберуться в будинок. Не підпускають близько чорнобривці і злісних шкідників кімнатних квітів – тлю, трипсів, белокрылку.
З квіткових головок готують цілющі настої і відвари, які допомагають при астмі, бронхітах, стоматитах, простудних захворюваннях. Ванни з чорнобривцями показані при стресах і неврозах. Пелюстки квіток додають у заспокійливі лосьйони для обличчя і живильні бальзами для губ. Крім того, гурмани всього світу чорнобривці цінуються насамперед як пряність. У кулінарії їх листя і суцвіття додають у соуси, випічку і маринади. Не обділені чорнобривці і магічною силою: вважається, що вони віднаджують від будинку недоброзичливців і заздрісників.
![Портулак: вирощування з насіння в домашніх умовах. Посадка й догляд, хвороби і шкідники](/templates/flatty/dleimages/no_image.jpg)
![Момордика: вирощування з насіння в домашніх умовах. Посадка й догляд, хвороби і шкідники](/templates/flatty/dleimages/no_image.jpg)
![Лаванда: вирощування з насіння в домашніх умовах: посадка й догляд, зимівля](/templates/flatty/dleimages/no_image.jpg)
![Як зберегти зрізану бузок в домашніх умовах, щоб стояла у вазі довше](/templates/flatty/dleimages/no_image.jpg)