Ожина в раціоні дітей: корисно і смачно. З якого віку можна давати?
29.09.2017 0

Ожина в раціоні дітей: корисно і смачно. З якого віку можна давати?

Для жінок
В закладки


ОжинаСоковита, з дивним ароматом і чудовим смаком ожина відноситься до числа найбільш приємних лісових делікатесів. Виростає переважно в природних умовах — ох і важко ж зібрати ягоди, надійно охороняються колючими гілками чагарнику! Зате по цінності і корисним властивостям вони нітрохи не поступаються своєї найближчої родички — малині.

Користь ожини

В 100 г ягід ожини лише 31 ккал. Тільки уявіть, якою приємною може бути дієта з її використанням. В замороженому вигляді плоди значно калорійніше — до 64 ккал/100 р. В цінній ягоді міститься ціла скарбниця корисних речовин. Тут вам і кислоти — в тому числі саліцилова, винна і фруктові, і вітаміни, і мінеральні речовини. Також в ожині є пектини, клітковина і дубильні сполуки.

Крім вітамінів в цій ягоді є багато мінеральних елементів, необхідних нашому організму: натрій, калій, мідь, нікель, барій, ванадій, залізо, фосфор і багато інших. Корисні не тільки плоди ожини, але і її листя, насичені дубильними речовинами. Ще в них містяться амінокислоти, мінерали і аскорбінова кислота. За рахунок значної кількості цінних речовин ожину активно використовують і в традиційному, і в народній медицині. Користь вона приносить чималу:

  • підтримує організм у весняний період — навіть в консервованому вигляді в ягодах зберігається достатньо вітамінів і мінералів;
  • позитивно впливає на стан судин і склад крові;
  • за рахунок антибактеріальних властивостей вельми ефективна в боротьбі з вірусними інфекціями, полегшує стан при грипі;
  • регулярне вживання ожини сприяє підвищенню імунітету;
  • вона володіє протизапальною дією, її варто використовувати як доповнення до препаратів традиційної терапії.

Серед безлічі жарознижуючих засобів аспірин відносять до одного з найпопулярніших. Так от, йому є чудова альтернатива — ожина. Кількох ягід досить, щоб у малюка знизилася температура. Якщо вживати її плоди протягом 2-3 днів, знизиться інтенсивність запальних процесів.

Завдяки вмісту в ожині поліфенолам вона активно сприяє виведенню з організму токсинів і шлаків. Поліпшується стан шкіри і волосся, нігтьові пластини стають міцнішими. Дитина відчуває себе бадьоріше навіть при значних фізичних навантаженнях. Листя ожини використовують для приготування лікувального чаю — він допомагає при діареї та дизентерії. Напій з ягід теж корисний. Примітно, що чай з переспілої ожини рекомендований при запорах, а з недоспілих — при проносі.

Славиться ожина не тільки вітамінами і мінералами. Ця ягода на третьому місці за вмістом антоціанів — це особливі речовини, що забезпечують окислювальні процеси. В ожині їх стільки ж, скільки в чорносливі або ізюмі. Є думка, що антоціани знижують ризик захворювання на рак.

Ожина в лікуванні дітей

Важко переоцінити значення ожини в народній медицині. На відміну від фармацевтичних препаратів ягода не дає побічних ефектів, її вживання набагато безпечніше, ніж традиційних таблеток. Надзвичайно популярний сік з ягід і молодих листочків. Він допомагає при бронхіті, захворюваннях верхніх дихальних шляхів, запаленні горла, анемії, лихоманках і розладі кишечника.

При стоматиті не поспішайте бігти в аптеку, недугу можна вилікувати за допомогою соку з листя ожини — його використовують для полоскання ротової порожнини. Допомагає він і при інших дерматологічних захворюваннях: лишаях (після погладжування котиків), екземах (часто виникають за індивідуальній непереносимості пральних порошків), дерматозах. Ожина сприяє інтенсивному відновленню після хірургічних втручань. Також її рекомендують вживати при проблемах з суглобами або цукровому діабеті (без обмежень по кількості). Поради щодо застосування:

Потогінний засіб. Настояти 2 столові ложки сушеної ожини в 1 склянці окропу протягом 20 хвилин. Отриманий чай пити кожні 1,5–2 години при простудних захворюваннях — по 200 мл. Від діареї. Подрібнити сушену ожину з допомогою блендера. Давати тричі на день по 0,5 чайної ложки. На смак ліки не особливо приємне, тому можна до нього додати трохи меду (якщо немає алергії) або цукрової пудри. При стоматиті. Приготувати настій листя ожини: 5 стіл. ложок залити 0,5 л окропу, почекати півгодини, відцідити.

Настояні сухі ягоди забезпечують потужний сечогінний ефект. Чай зі свіжої ожини хороший для неспокійних дітей, які погано засинають.

Заходи безпеки

Далеко не всі діти добре сприймають ожину. У деяких з них її вживання може викликати серйозну алергію з набряком Квінке, діареєю і блюванням. Заборонено її є і при деяких інших захворюваннях:

  • гастриті з підвищеною кислотністю;
  • виразці шлунка і дванадцятипалої кишки;
  • проблеми з тонким кишечником;
  • нефрологічних захворюваннях.

Вживання ожини в надмірній кількості може викликати розлад травної системи.

Знайомство з ожиною

Думки з приводу найбільш вдалого часу введення ожини в раціон дітей розходяться. На форумах батьки стверджують, що пропонують її крихтах вже з 8 місяців. Проте багато лікарів рішуче заперечують, мотивуючи це тим, що не станеться нічого страшного, якщо дитина познайомиться з цим продуктом пізніше, коли його травна система зміцніє і стане витривалішими.

Якщо малюк здоровий, бадьорий, веселий і не схильний до алергії, спробуйте привчати його до ожини з 12 місяців. Для початку додавайте по половинці ягід в десерти — пропонуйте їх у першій половині дня, щоб мати можливість поспостерігати за дитиною. Якщо все в порядку, порцію можна поступово збільшувати. Частота вживання — до 3 разів на тиждень.

Малюк схильний до алергії? Тоді радимо дегустацію ожини відкласти до півтора років. Простежте, щоб під час вживання нового продукту дитя було здорово. Краще всього давати ожину в подрібненому вигляді, оскільки вона активніше засвоюється. А ще з цієї ягоди можна приготувати багато смачних і корисних страв.

Рецепти дитячих страв з ожини

Ожиновий кисіль

Продукти: 300-350 г ожини, півсклянки цукру, 45 г крохмалю, лимонна кислота на кінчику ножа.

Приготування:

  • Ягоди ретельно промити і протерти через сито або подрібнити у блендері, після чого помістити в холодне місце.
  • Через годину залити гарячою водою, покласти до неї цукор і лимонну кислоту, поставити на вогонь і дочекатися, коли страва закипить.
  • Відцідити, поставити на охолодження.
  • Крохмаль розвести водою, після чого акуратно змішати його з вже остившім відваром.
  • Знову довести до кипіння, потім покласти в блюдо відціджену перш ягідну м'якоть. Подавати в охолодженому вигляді.

Пісний крамбл

Продукти: 200 г чорниці та ожини, 2 склянки вівсяних пластівців, середнього розміру лайм, склянку меду, 3 стіл. ложки оливкової олії (можна замінити соняшниковою), листя м'яти — за смаком.

Приготування:

  • ягоди Помістити в посудину, покласти до них 5-6 листочків м'яти, обприскати лаймовим соком.
  • Половину меду змішати з вівсянкою, оливковим маслом і борошном.
  • Залишився мед акуратно додати до ягід.
  • Вівсяні пластівці викласти на ягоди, розрівняти, після чого відправити в заздалегідь розігріту духовку (170-180° С).

В середньому на випікання потрібно до 10 хвилин. Пиріг володіє оригінальним смаком, діти його поїдають з величезним задоволенням.

Ожиновий смузі

Продукти: ванільний пломбір, 150 г стиглої полуниці, 50 г лісових ягід ожини, чорниці та малини.

Приготування:

  • Ягоди підготувати, помити, обсушити, позбавити від чашолистків, потім збити до пюреобразного стану.
  • В самому кінці додати до смузі морозиво, потім перемішати до отримання однорідної маси.

Ожиновий морс

На 1 кг свіжих ягід ожини потрібно 350 г цукру і 1, 5 л води.

Приготування:

  • Воду поставити на вогонь, як закипить — додати цукор.
  • Ягоди ретельно перебрати, видалити чашолистки, шматочки гілочок.
  • За допомогою сита (можна використовувати марлю) вичавити сік.
  • Ягідний макуха залити цукровим сиропом, закип'ятити, проварити протягом 2-3 хвилин, процідити, змішати з соком.

Перед подачею морс треба охолодити, так він смачніший.

Комментарии (0)
Додати коментар
Кукурудза в раціоні дітей. З якого віку можна давати дитині кукурудзу
У свій час кукурудзу називали «царицею полів». Таке ім'я вона отримала з-за безлічі корисних властивостей. Це одна із самих калорійних овочів — по енергетичній цінності
Калина для дітей: користь і шкода, рецепти. З якого віку можна вводити в раціон?
Яскраво-червоні ягоди калини особливо гарні після перших заморозків: зникає характерна для них гіркоту, смак стає набагато приємніше. Ці плоди — справжній дар природи,
Інжир в раціоні дітей. З якого віку можна давати дитині інжир
Плоди інжиру в свіжому вигляді в Росії купити вкрай важко. Смак у них нейтральний, не надто солодкий, кислинка відсутній — як правило, ні дорослі, ні діти не проявляють
Ананаси для дітей: корисно і смачно. З якого віку можна давати дитині ананас
Солодкі і соковиті ананаси з ледь помітною кислинкою володіють приголомшливим ароматом — перед ними встояти неможливо. Не дарма до нього з собою симпатією ставляться не
Тушкована спаржева квасоля рецепт з фото
Тушкована спаржева квасоля - це страва, спробувавши яке хоч раз, ви відразу станете його шанувальником. На відміну від найближчої родички класичної квасолі, молоденькі