5 Тиждень вагітності
П'ятий тиждень вагітності за акушерському календарем є дуже важливим етапом вагітності, адже саме зараз відбувається формування основних, життєво важливих систем, органів вашого майбутнього малюка - мова йде про головному і спинному мозку, а також про серце.
В цей період вагітності варто особливо дбайливо ставитися до себе, майбутній мамі, до свого фізичного, психологічного стану, потрібно намагатися створити для себе найбільш комфортні, спокійні умови життя, намагатися всіляко уникати стресів, вести здоровий спосіб життя. Іншими словами, слід суворо дотримуватися тих рекомендацій, які ми давали на першому тижні вагітності.
Ви втомилися від комп'ютера і роботи? Не варто мучити себе - вирушайте погуляти в парк або на природу, йдіть подихати свіжим повітрям. І не так важливо, яка пора року зараз на дворі, важливо, щоб ви могли відчувати себе максимально комфортно, радісно, добре. Жіночий організм починає свою копітку роботу - роботу над створенням, формуванням нового життя, і ви повинні постаратися максимально допомогти йому в цьому.
До тих змін фізичного та психологічного самопочуття, які можна було спостерігати минулого, четвертому тижні вагітності, можуть додатися нові «сюрпризи» у вигляді головних болів, прискореному сечовипусканні, сонливості, нудоти і навіть блювання, зниження апетиту. Підвищується ймовірність прояву нестандартних кулінарних пристрастей, але як правило, все починається з формування непереборної тяги майбутньої мами до різних маринадів, соленостям. Причому, ця тяга обумовлюється гормональною перебудовою жіночого організму, яка і здатна призвести до раннього токсикозу вагітних.
Втім, справедливості заради треба відзначити, що зовсім не обов'язково, що вагітна жінка може зіткнутися з вищенаведеними проблемами - багато жінок проходять ранній період вагітності без будь-яких ускладнень, неприємних відчуттів. Так що, якщо вас не нудить вранці, якщо у вас не болить голова, якщо ви не носіться в туалет по двадцять-тридцять разів на день, це не привід для занепокоєння, швидше, вас можна тільки привітати - ранній токсикоз вагітних обійшла вас стороною. До речі, якщо ранній токсикоз все ж є, якщо він сильно виражений, якщо доставляє вам великий дискомфорт, краще звернутися до фахівця, який допоможе пом'якшити неприємні відчуття. А ось займатися самолікуванням ні в якому разі не можна - від цього може бути тільки гірше.
Майбутній малюк. Починаючи з п'ятнадцятого дня від зачаття (п'ятий тиждень вагітності за акушерському календарем) ембріон починає стрімко збільшуватися, міняти свою форму. Тепер ваш майбутній дитина вже не так схожий на плоский диск - починаючи з п'ятого тижня він більше нагадує невеликий, але дуже симпатичний циліндрик, довжина якого може досягати півтора-два міліметри.
При діленні клітин ембріона можна простежити певну логіку - вже зараз можна буде уявити, де буде головка, де ніжки, де животик, а де спинка. Можна розрізнити спинну струну і розташувалася уздовж неї нервову трубку, які є своєрідними взірцями хребта і спинного мозку.
Саме в цей період починається закладка нервової системи, починають формуватися головний і спинний мозок. На дев'ятнадцятий день формуються перші кров'яні клітини - здебільшого йдеться про мегалобластах, які являють собою величезних за розмірами предків еритроцитів.
Вже на двадцятий день від моменту зачаття серцева трубка починає скорочуватися. Зрозуміло, що ще дуже рано говорити про повноцінне серце, але воно вже б'ється - і це на двадцятий день! Тобто, на двох вже у вас є два серця, і майбутня мама повинна дуже старатися, берегти і своє серце, і сердечко свого малюка, адже через малий проміжок часу серцева трубка вже сформується остаточно.
Крім серця, на п'ятому тижні йде активне формування головного і спинного мозку. В майбутньому головному мозку в цей період починають формуватися особливі ямки, які незабаром трансформуються в очні міхури. Ці очні міхури в найближчому майбутньому сформують очі вашої дитини.
Зародок зараз зігнутий, і нагадує за формою букву «З». Ембріон захищають дві оболонки. Це утворення називається желточным мішком і за формою нагадує великий міхур - саме тут і відбувається вироблення кров'яних клітин для ембріона. В цілому, на п'ятому тижні вагітності по акушерському календарем ембріон з оточуючими його мембранами, жовтковий мішок, рідина мають розмір близько одного сантиметра… І ваш малюк тут займає близько півтора міліметрів - як мала літера «с» у віддрукованому книжковому тексті.