Допологова депресія - причини, симптоми, як боротися
На останніх термінах вагітності деякі жінки стикаються з такою недугою, як допологова депресія. Що це таке, які її симптоми і як з нею боротися – відповіді на ці питання ви знайдете в даній статті.
Вагітність – один з найяскравіших періодів в житті жінки, час приємного очікування, усвідомлення своєї жіночності і свого призначення. Проте, вагітність також пов'язана з певними труднощами, які в деяких випадках можуть стати причиною допологової депресії.
За оцінками фахівців, у 10% вагітних жінок спостерігаються ознаки депресії. Найчастіше даними недугою страждають в третьому триместрі вагітності.
Допологова депресія: причини
Умовно причини депресії перед пологами можна розділити на дві групи: фізичні і психологічні.
Фізичні причини:
- зниження або набір ваги, зміна кольору обличчя, поява розтяжок і набряків – все це не може не позначитися на настрої жінки, яка хоче виглядати красиво;
- різні больові відчуття (при розходженні кісток тазу на останніх термінах вагітності, болі в спині і ногах при ходінні) також впливають на самопочуття жінки;
- загострення хронічних захворювань погіршує стан вагітної;
- безсоння викликає втому, млявість.
Психологічні причини:
- боязнь викидня, падіння або іншого нещасного випадку переслідує багатьох вагітних жінок;
- переживання і страхи з приводу близьких (виникають через зміни гормонального фону, які провокують загострення чутливості);
- сумніви у власній здатності стати хорошою матір'ю;
- небажана вагітність;
- переживання з приводу необхідності залишити роботу і провести довгий час вдома;
- проблеми в сім'ї або втрата близької людини також можуть стати причиною початку допологової депресії.
Симптоми
У жінок, які страждають передпологовій депресією, спостерігаються наступні симптоми:
- Тривожність і дратівливість, плаксивість – загальне підвищення емоційної напруженості, ескалація всіх проявів почуттів.
- Мігрень і порушення звичного розпорядку сну: підвищена сонливість або, навпаки, безсоння.
- Байдужість до всього, що цікавило й тішило раніше, апатія.
- Швидко наступає стомлюваність, млявість, небажання що-небудь займатися.
- Часті сльози з будь-якого приводу.
- Постійне відчуття власної непотрібності, сумніви в любові близьких людей.
- Втрата фізичного потягу.
- Розлад режиму харчування: переїдання або небажання що-небудь їсти.
Оцінка
Своєчасне визначення симптомів необхідно для успішного перебігу вагітності і правильного розвитку плоду.
чи Є універсальні засоби проти депресії? Відповіді тут.
Якщо ви вагітні і відчуваєте, що стали часто плакати, сумувати, відчувати себе нещасною, розкажіть про це лікаря, який веде вашу вагітність. Він допоможе вам справитися з даними недугою або направить до психолога.
Існує кілька факторів ризику:
- попередні вагітності були невдалими;
- проблемна вагітність;
- фінансові проблеми в сім'ї;
- складні стосунки з чоловіком;
- стрес – переїзд, ремонт, звільнення з роботи;
- генетична схильність (мати вагітної також відчувала подібне при виношуванні своїх дітей).
Якщо дані фактори мають місце у вашому житті, постарайтеся вчасно звернутися до фахівця, щоб не допустити розвитку допологової депресії, яка може вплинути на плід.
При виникненні суїцидальних думок, нападів паніки і випадків повної дезорієнтації необхідно терміново звернутися до лікаря, який призначить лікування. Ні в якому разі не можна пити ніяких заспокійливих засобів без рецепта!
Як самостійно вийти із затяжної депресії? Читай далі.
Про ознаки депресії та неврозу читай в статті.
Як боротися
Після постановки діагнозу лікар прописує необхідні препарати. Крім медикаментозного лікування існує чимало способів впоратися з неприємними проявами розладу.
- Якщо вас не влаштовує стан власного тіла, мучать головні болі або постійна втома, запишіться на гімнастику або аква-аеробіку для вагітних. Нескладні фізичні вправи під керівництвом досвідченого тренера в компанії таких же майбутніх мам неодмінно піднімуть настрій і поліпшать самопочуття і зовнішній вигляд.
- Відігнати похмурі думки допоможе будь-яке заняття, що приносить вам задоволення. Це може бути читання гарної і позитивної книги, неквапливе в'язання гачком або спицями, шиття приданого для майбутнього малюка, приготування різних екзотичних страв. Чим би ви не займалися, думайте про те, як здорово присвячувати час улюбленій справі, насолоджуйтесь моментом.
- При будь-яких проявах депресивного настрою показані прогулянки на свіжому повітрі. Покличте з собою близької людини і зробите вилазку в довколишній парк. Ковток свіжого повітря очищає голову від сумних думок, а спілкування з дорогими вам людьми стане ліками від почуття самотності та непотрібності.
- Порушення сну і прийому їжі можна виправити з допомогою розпорядку дня. Заведіть собі щоденник, в якому складіть загальний план на кожен день, що включає кілька прийомів їжі в певний час, прогулянку, ваші улюблені заняття, прийом вітамінів. Планування свого життя допомагає відчувати себе впевненою у завтрашньому дні.
- Спілкування з друзями і однодумцями – ще один рецепт для лікування від допологової депресії. Зустрічайтеся з подругами і колегами по роботі в кафе, ходите в кіно – загалом, виходьте в світ, не сидіть вдома. Так ви точно не відчуєте себе відірваною від життя. Зареєструйтеся на одному із сайтів для мам, щоб спілкуватися на теми, які вас цікавлять вагітності, пологів та догляду за новонародженим.
- Будь вагітній жінці для прекрасного самопочуття необхідний відпочинок. Візьміть за правило нетривалий денний сон. Він допоможе відновити сили і не відчувати себе розбитою в кінці дня. Не робіть тривалі прогулянки на останніх термінах, використовуйте будь-яку можливість перепочити. Зрозумійте, ваше цікаве положення накладає на життя свої корективи, ви вже не можете весь день пурхати, як метелик.
Головний рецепт порятунку від депресії під час вагітності – це позитивний настрій. Шукайте у всьому позитивні риси. Пам'ятайте, що зараз з вами відбувається справжнє чудо – перетворення з дівчини в прекрасну мудру жінку, маму, і зовсім скоро на світ з'явиться той, хто точно стане вашим щастям на все життя.