Емпатія - що це таке, види, рівні, психологія, вправи
Одне з головних призначень людини в житті – бути щасливим, а повноцінне щастя неможливе без співчуття. Що таке емпатія, чи є вона у вас, і якщо немає, то можна нею обзавестися?
Слово «емпатія» походить від грецького «empatheia», що перекладається як «співпереживання».
Емпатія. Що це таке
Здатність людини переживати емоційні почуття, схожі з почуттями співрозмовника, прийнято називати емпатією.
В сучасній науці психології значення цього слова трактують, як здатність зрозуміти внутрішній стан іншої людини, долучитися до емоційного життя іншого, розділивши його переживання.
Емпатія - розуміння потреб і почуттів оточуючих людей на несвідомому рівні.
Першим ввів у вжиток це поняття американець Едвард Титчнер.
Види та рівні
У психології розроблено багато тестів, які визначають рівень емпатії та діагностику її виду.
Рівні
- Підвищений рівень характерний яскраво-вираженим співпереживанням. Людина не в змозі відокремити свої проблеми і почуття від проблем близьких, а іноді й зовсім чужих людей. Психологи в даному випадку говорять про афективному рівні емпатії. Ознаки эмпатов афективного типу: надто сильна душевна вразливість, вразливість, безпричинне відчуття провини.
- Нормальний рівень притаманний більшості населення. Емоції вони намагаються тримати під контролем і не показують їх перед сторонніми.
- Низький рівень характеризується нездатністю до співпереживання і прийняття інших точок зору. Вчинки людей, засновані на емоціях, антиэмпат вважає безглуздими. В результаті виникають серйозні труднощі при контактах з оточуючими.
Види
У зв'язку з розвитком рівня емпатії людей прийнято розділяти на чотири види:
- Не эмпаты (або антиэмпаты) – мають низький рівень емпатії.
- Слабкі эмпаты – це більшість населення. У них досить високий рівень емпатії, вони можуть контролювати одержувані з зовнішнього світу враження, але не завжди досить добре. Тому вони схильні до стресів і емоційного перевантаження.
- Функціональні – люди з високим рівнем емпатії, здатні контролювати власні емоції, не пригнічуючи їх. Таких людей мало, зовні вони не відрізняються від інших людей.
- Професійні – легко розпізнають емоції іншої людини по самим незначним формами та ознаками. Тому вони можуть керувати чужими емоціями, спрямовуючи їх у потрібне русло. Вони здатні підняти настрій навіть тяжкохворому, а в період скорботи можуть змусити на час забути про печалі, повірити в себе, коли, здавалося, вже немає надії. Такі люди – велика рідкість.
Психологія спілкування эмпатов
Емпатія – дуже ефективний інструмент спілкування між людьми. Як всякий інструментарій, його важливо вміти застосовувати в житті. Кому-то в цьому допомагає інтуїція, а деяким людям для досягнення життєвого успіху доводиться вчитися представляти себе на місці іншого.
Що таке амбіції? Читай далі.
Чуттєвість і вік
Деякі эмпатические реакції є навіть у немовлят: якщо один малюк починає плакати, то його хором підтримують діти, що знаходяться поруч. Маленькі діти вередують чи бувають сумними, якщо у когось з домочадців є проблема.
Але й умови виховання відіграють роль у формуванні здібностей, вони притупляють, або сприяють розвитку емпатії.
Зазвичай здатність до емпатії все ж збільшується при накопиченні життєвого досвіду. Але бувають і винятки. Особливо загрозливо виглядає низький рівень емпатії у підлітків, коли людина вже не дитина, але ще і не дорослий, думаючий про правові наслідки своїх вчинків.
Фактори розвитку
Є цілих ряд факторів, які дозволяти розвинути в людині здатність до емпатії:
- Теплі і довірчі відносини всередині сім'ї.
- Співпереживання дорослих іншим людям.
- Добре ставлення до інших живих істот: рослинам і тваринам. Особливо в ранньому віці дитини батьки повинні звернути увагу свого чада на те, наприклад, що кішці так само боляче, як і малюкові, коли її тягнуть за вухо і т. п.
- Особливо важлива емоційна реакція на сумні події, яка допомагає ставити себе на місце інших людей.
Як допомагає в житті
- Люди з високим рівнем емпатії доброзичливі і товариські, вони не звинувачують інших за несприятливі події, не вимагають сильних покарань за проступки. Такі люди досягають в житті більшого успіху, ніж ті, хто постійно звинувачують оточуючих і схильні бачити «смітинку в оці». Люди з низьким рівнем емпатії недоброжелательны, замкнуті і більш агресивні.
- Проявляти емпатію у спілкуванні корисно для взаєморозуміння. Це створює сприятливі відносини для діалогу, спільних рішень у будь-якій, навіть в конфліктній ситуації.
- Емпатія допоможе не тільки в реальному житті, але і в мистецтві: акторові вжитися в роль, режисерові або письменникові – донести до глядача або читача свою думку, а глядачеві або читачеві зрозуміти витвір мистецтва і думка автора, збагативши тим самим свою духовну сутність і життєвий досвід.
Підвищений рівень
Людей з гіпертрофованим рівнем емпатії постійно переповнює море почуттів по відношенню до інших. Вони не вміють контролювати свою чуттєву здатність, вона приймає хворобливі форми. Эмпаты часто «рвуть своє серце» над чужими проблемами.
Бути такою людиною – дивно, так як можна зрозуміти іншого, як самого себе. Але це і велика відповідальність для власного здоров'я. Потрібно вчитися контролювати це почуття.
Ось кілька правил, які допоможуть не витрачати життєву енергію даремно:
- У кожної людини свій життєвий вибір. Якщо людина сама не бажає себе рятувати, то і эмпату не потрібно думати про це.
- Емпат не повинен бути емоційним лікарем. Він повинен прийняти почуття іншої людини такими, які вони є, а не намагатися постійно втручатися, особливо, якщо його про це просить сам «болящий».
- Що б заспокоїтися і налагодити душевну гармонію, корисно медитувати.
- Не намагайтеся дружити з усіма. Якщо людина викликає негативні емоції або депресивний стан – потрібно просто дистанціюватися від цієї людини.
Емпат обов'язково повинен полюбити себе таким, який він є, а не приймати на себе вину за весь світ».
Знайома тобі толерантність? Читай статтю.
Як розвинути харизму? Відповіді тут.
Вправи на розвиток
Знижений рівень емпатії, мабуть, ще гірше явище, ніж підвищений. Багато психологи констатують, що емпатія – вроджена властивість. Але спеціальний тренінг допоможе більш точно сприймати співрозмовника і налаштовуватися з ним на одну емоційну хвилю.
Психологи дають рекомендації, які допоможуть:
- навчитися розуміти самого себе – це перша сходинка для адекватного сприйняття інших;
- навчитися управляти не тільки своїми вчинками, але також власними думками і почуттями;
- навчиться розуміти почуття, а потім і думки інших людей.
Для цього психологи рекомендують спеціальні вправи в групі, де всі учасники копіюють міміку, жести і голос співрозмовника. Наводимо кілька прикладів таких вправ.
Вправа 1. Вгадай почуття
Учасникам роздаються завдання, в яких вказані назви різних почуттів. Кожен повинен зобразити мімікою вказане почуття. Всі інші намагаються вгадати.
Вправа 2. Дзеркало і мавпа
Учасники діляться на пари, в якій один буде дзеркалом, а інший – мавпою. «Мавпа» мімікою та пантомімою зображує все, що забажає, а «дзеркало» повинно копіювати всі жести.
Через 5 хвилин «мавпа» і «дзеркало» міняються ролями, потім спостерігачі оцінюють, хто був найкращим у цій грі.
Вправа 3. Телефон
Учасник отримує по секрету завдання розмовляти по телефону з уявним співрозмовником (начальником, сином або дружиною). Весь розмова – пантоміма, всі інші намагаються вгадати, з ким говорить» головний учасник.
Вправ розроблено безліч, Можна придумати і свої варіації. Головне – такі вправи можна проводити самостійно, потрібні інші учасники, які служать чимось на зразок «тренажера для розвитку емпатії».
Емпатія не тільки формує гідного, приємного в спілкуванні індивіда і гуманне суспільство, але і позначається на цілком конкретні досягнення людини в її соціального і особистого життя.