Шкала депресії бека - опис, рівень, самооцінка тяжкості
Шкала депресії Бека є ефективним інструментом діагностики й самодіагностики депресивних станів у дорослих і підлітків.
Цей тест розроблений в середині минулого століття Аароном Беком, американським психологом, і часто використовується для самооцінки тяжкості депресії.
Шкала депресії Бека. Опис методики
Розробка тесту була здійснена на основі клінічних спостережень, що виявили основні симптоми депресії і зафіксували найбільш часті скарги пацієнтів. Тест кілька разів змінювався, одна з його останніх версій вийшла в 1996 р. Перша публікація опитувальника відбулася в 1961 р.
Тест Бека використовують не тільки для оцінки стану дорослих, але і для діагностики депресії у підлітків від 13 років. Для підлітків існує адаптований варіант опитувальника.
Шкала депресії Бека допомагає оцінити динаміку депресивних розладів, що дозволяє застосовувати тест для оцінки якості проведеного лікування.
Процедура проведення
Спочатку тестування здійснювалося у присутності експерта, зачитывавшего формулювання тверджень. Пацієнту видавалася копія опитувальника, але відповідав він усно.
Експертом також враховувалися додаткові показники (анамнез, рівень інтелектуального розвитку обстежуваного і т. д.). Зараз процедура проходження тесту значно спрощено.
Бланк тесту складається з 21 групи тверджень, кожна з яких містить фрази, або марковані цифрами від 0 до 3, або не марковані (в цьому випадку розстановка балів здійснюється після проходження тесту).
З кожної групи потрібно вибрати одне твердження, найточніше відбиває стан людини, яка проходить тест, на момент тестування і протягом тижня. У кожній групі фрази розташовані в порядку збільшення ступеня прояву ознаки. Деякі категорії включають альтернативні пункти, які оцінюються однаково.
Перш ніж вибирати те чи інше твердження, необхідно ознайомитися з усіма варіантами, поданими в групі.
У версії 1996 р. кожна група тверджень має назву. Раніше вони не були включені в тексти опитувальників. Оцінюється апетит, сон, стомлюваність, занепокоєння, самозвинувачення, наявність суїцидальних тенденцій і так далі.
Як розвинути пам'ять і увагу? Читай статтю.
Зроблено уточнення, що в разі, якщо в одній групі здаються вірними кілька тверджень, вибирати потрібно останній пункт. У попередніх версіях допускався вибір всіх відповідних тверджень. Формулювання фраз також піддалися переробці.
Обробка та інтерпретація результатів
Дорослий варіант опитувальника
Обробка отриманих результатів може здійснюватися як психологом, так і самостійно.
Підсумовується загальна кількість балів за всіма симптомами, і на основі отриманого числа дається оцінка тяжкості депресії:
- якщо балів менше дев'яти — діагностується відсутність депресії;
- 10-15 балів — легка депресія;
- 16-19 балів вважається рівнем помірної депресії;
- 20-29 — середня, виражена депресія;
- 30 балів і вище — важка депресія.
Легку депресію можна відкоригувати без допомоги ліків: добре допомагає музика, книги, спілкування. Часто при терапії легкої депресії використовується когнітивний підхід.
Сума балів вище вісімнадцяти вже може служити показанням до клінічного лікування. Ніж сума вище — тим бажаніше не просто приймати антидепресанти, але і прийняти рішення про госпіталізацію.
Крім загальної кількості балів, можна розрахувати вираженість симптомів депресії у двох субшкалах: когнітивно-афективної (пункти 1-13) і в субшкале соматичних проявів депресії (пункти 14-21).
Читай про методи розвитку креативності в статті.
Як маніпулювати коханим чоловіком? Читай далі.
Варіант для підлітків
У цьому варіанті рівень депресії за шкалою бека оцінюється тим же способом, що і в попередньому. Самі формулювання опитувальника змінено: наприклад, група тверджень «Втрата інтересу до сексу» була викреслена, з'явилися твердження, пов'язані з оцінкою власної зовнішності.
Результати варіанти для підлітків інтерпретуються наступним чином:
- задовільний емоційний стан — до 9 балів;
- легка депресія — 10-19 балів;
- помірна депресія — 19-22 бали;
- важка депресія — вище 23 балів.
Шкала депресії Бека довела свою ефективність для оцінки тяжкості депресивних станів. Дослідження проводилися в англомовних та німецькомовних країнах. Даний тест можна застосовувати в сукупності з іншими, службовцями вже для вимірювання окремих аспектів депресивних розладів.