Лікування депресії у стаціонарі - показання, методи
Депресія – захворювання досить поширене. Однак, перебіг і наслідки такого психічного розладу не дозволяють підходити до лікування шаблонними методами.
Часом єдиним для людини способом виходу з важкого стану є лікування депресії у стаціонарі.
Коли варто звернутися до фахівця
Певна пригніченість не може бути точним симптомом депресії. Людині властиві періоди поганого настрою і деякою апатії.
Варто насторожитися, коли від таких відчуттів неможливо позбутися. Вони стають нав'язливими і зачіпають всі сфери життя:
- з'являються складнощі у спілкуванні з оточуючими;
- такий стан негативно позначається на виконанні трудових обов'язків в роботі;
- частішають сімейні сварки і конфлікти;
- з'являються думки про самогубство.
Останній пункт особливо важливий, тому що на цьому етапі депресивний стан переходить в особливо важку форму.
Ознаки важкої депресії
Існує ряд ознак, за якими діагностується важка депресивна форма. Отже, якщо людина:
- не може про себе подбати в плані елементарних дій: вмитися, зачесатися, поїсти і т. п.;
- весь день проводить у постелі;
- відмовляється від прийому їжі;
- знаходиться у вкрай пригніченому стані;
- висловлюються суїцидальні наміри.
Необхідно приділяти особливу увагу поведінці хворого, оскільки при важкій формі депресії людина становить небезпеку для самого себе.
Лікування депресії у стаціонарі
Після того, як важка форма депресії діагностована, необхідно рішення головної терапевтичної завдання – максимальне скорочення тривалості прояви симптомів, властивих перебігу захворювання до моменту надання медичної допомоги.
Як розвинути розумові здібності, пам'ять та увагу? Читай в статті.
Медикаментозне вплив
Трициклічні антидепресанти
Традиційним лікуванням депресії вважається прийом препаратів, що підвищують настрій, - трициклічних антидепресантів. Ефективність їх обумовлена впливом на різні ділянки нейромедіаторної системи, головним чином, на норадреналовый і серотоніновий.
Прийом антидепресантів має ряд особливостей:
- препарат повинен адаптуватися до організму, тому починають і закінчують курс прийому поступово;
- ефект від прийому з'являється не так швидко, необхідно дочекатися змін функцій нейромедіаторної системи, а на це потрібна тиждень.
У більшості випадків розвиток антидепресивного ефекту відбувається протягом 30 днів. Якщо у цей проміжок часу він ніяк себе не проявляє, то лікар може замінити антидепресант на інший препарат.
Трициклічні антидепресанти і в сучасній медицині залишаються досить популярним препаратів в боротьбі з депресивними станами, але значна кількість побічних ефектів обмежують їх застосування.
Інгібітори
Перший препарат з групи селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну був синтезований в 1988 році, відкривши новий напрямок у лікуванні депресивних станів.
Дія препарату базується на збереженні у високій мірі концентрації серотоніну в синапсах. Інгібітор виключає захоплення серотоніну назад в нервову клітину, відправляє повідомлення в мозок, тим самим відключаючи виробництво нової порції серотоніну.
В результаті інформація також передається і активує клітини, уражені депресією. Поступово депресивні симптоми пом'якшуються проходять.
Селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну добре легко переносяться організмом, а м'яке дію зводить до мінімуму прояви побічних ефектів.
Препарати, що стабілізують настрій
Для вирівнювання настрою, який у період депресії то підвищується, то знижується, призначають особливі препарати:
- Літій, пом'якшувальний почуття туги. Він сприяє стримування проявів підвищеного фону настрою і зберігає баланс у відновний період. Візуально препарат являє собою мінеральну сіль, що складається з карбонату або цитрату літію.
- Антиконвульсанти, або протисудомні препарати, що пригнічують напади захворювання і попередити їх подальше виникнення.
Ці препарати можуть бути призначені як в комплексі, так і окремо.
Анксіолітики
Лікування тяжкої форми анксіолітиків, або транквілізаторів, дозволяє зняти тривогу і внутрішнє напруження, послаблює почуття страху. Прийом таких препаратів активізує позитивні емоції.
Транквілізатори являють собою синтетична речовина, найбільш популярним з яких бензодіазепін. Найчастіше саме його використовують для лікування пацієнтів психіатричної лікарні.
Поряд з таким хімічним з'єднанням вироблені речовини, що отримали назву денних транквілізаторів. Вони не мають снодійну та протисудомну ефектами, що не впливають на властивості уваги і працездатність.
Сучасні анксіолітики підвищили якісний рівень життя хворого, але тривале їх застосування все ж небажано, інакше з'являється залежність від препарату.
Світлолікування
Терапія депресивного стану світлолікуванням актуальна в зимовий час. Процедура являє собою знаходження хворого в променях досить яскравого світла. Таким чином компенсується брак сонячного світла, провокуюча сезонну депресію.
Сеанси проводяться щоденно, їх тривалість варіюється від півгодини до кількох годин. Поліпшення настрою посредствам світлолікування відбувається через кілька днів. В ідеалі процедури необхідно проводити в ранкові години протягом 2-х тижнів.
Лікування світлом має ряд побічних ефектів:
- поява головних болів;
- швидка стомлюваність очей;
- дратівливість;
- безсоння.
У разі появи таких симптомів лікування необхідно замінити іншим методом.
Немає бажання реагувати на банальні запитання? Дізнайся, що відповісти на питання як справи.
Про те, як розвинути харизму жінці, читай в статті.
Чим можна здивувати чоловіка? Відповіді тут.
Біхевіоральна психотерапія
Біхевіоральна, або поведінкова, психотерапія має своєю метою вирішити поточну проблему хворого і зняти поведінкові симптоми:
- пасивність;
- відмова від задоволень;
- рутинний спосіб життя;
- ізольованість від оточуючих;
- неможливість планування і залучення цілеспрямовану активність.
Завданням поведінкової психотерапії є надання допомоги страждаючим від депресії хворим видозмінити свої дії та вчинки, які сприяють загостренню тяжкості переживань.
Теоретичне виклад методу полягає в тому, що депресія – це поведінка, якою людина вчиться, але можна і розучитися вести себе так.
Поведінкові психотерапевти вважають, що депресія виникає в той момент, коли від людини вимагають багато, при цьому винагороджують незрівнянно малою.
Електросудомна терапія
Метод електросудомної терапії застосовується в тому випадку, коли хворий знаходиться в такому важкому депресивному стані, що не може приймати лікарські препарати.
Терапія являє собою процедуру впливу електричного струму на мозок. Електричний шок впливає на мозкові центри, що відповідають за регуляцію настрою.
Розрядами струму відбувається стимулювання вироблення мозком амінокислот, які запускають синтез молекул біохімічних посередників – медіаторів. Вони, в свою чергу, і беруть участь в регуляції настрою.
Курс становить 21 день за 3 процедури. До побічних ефектів електросудомної терапії відносяться сплутаність свідомості і порушення функцій пам'яті.
Лікування депресії у стаціонарі проходить під контролем лікарів, що дозволяє використовувати сучасні методи і засоби, знижуючи ймовірність побічних проявів та підвищуючи ефективність терапії.