Психотерапія при депресії - види, методи, лікування
Один з найпоширеніших на сьогоднішній день методів лікування депресії – психотерапія. Вона включає в себе декілька способів, і за своїм визначенням знаходиться між психіатрією й психологією.
Що таке психотерапія при депресії і як вона допомагає
Депресія – це захворювання, яке має кілька різновидів (одинична, регулярна і хронічна; стресова, внаслідок соціальної ізоляції, з-за негативного фону спілкування в оточенні тощо), і її лікування повинно поєднувати кілька методик: це медикаментозна терапія, психотерапія і прийом антидепресантів.
В загальному сенсі психотерапією є вплив на людську психіку і на організм наслідком впливу на неї в лікувальних цілях.
Вона спрямована на те, щоб навчити пацієнта справлятися з депресивним станом, блокувати її допомогою власних зусиль і контролювати ті емоції, яскраве розвиток яких і призводить до депресій.
Види
Вибір способу залежить від причин виникнення депресії і клінічної картини перебігу. Розрізняють когнітивно-поведінкову, міжособистісну та психодинамическую терапію для лікування захворювання.
Когнітивно-поведінкова
В основі даної методики лежить розуміння психічного розладу як слідства дисфункціональних настанов і переконань. Відповідно, цілі когнітивно-поведінкової психотерапії сформульовані наступні:
- Усунення ознак депресії.
- Посилення ефективності антидепресантів і медикаментів.
- Усунення проблем з соціалізацією, які можуть або передувати розлад психіки, або висловитися в якості наслідки.
- Допомога у виправленні помилок поведінки, переконань, які призводять до депресивного захворювання.
- Зменшення рецидивних ризиків, коли терапія буде пройдена.
Таким чином, техніки когнітивно-поведінкової психотерапії, спрямовані на зміну установок і переконань пацієнта, які раніше приводили до деструктивних впливів.
В техніки включені такі прийоми, як виявлення негативних думок і логічних ланцюжків, доказ їхньої неспроможності, формування нових шаблонів свідомості і вміння бачити, в чому полягає проблема.
Міжособистісна
Ця методика вважається короткочасною, і в її основі лежить трактування депресивного стану як слідства неправильно визначених міжособистісних зв'язків пацієнта з іншими людьми.
Мета:
- Установка симптомів депресії і сфери, звідки вона виникає.
- Лікування ознак депресії.
П'ять основних областей, які провокують розвиток захворювання:
- Горі.
- Сім'ї, де є тільки один батько.
- Трансформація ролей.
- Розбіжності між особистостями.
- Дефіцит у відносинах.
Про лікування біполярної депресії читай далі.
Як правило, методи лікування впливають на одну головну і допоміжну область. В середньому тривалість курсу лікування за цією методикою становить від 8 до 22 сеансів.
Міжособистісна психотерапія визначає депресивний стан в рамках соціальної участі та місця пацієнта в соціумі, яке складається з його поточного стану, відносин з оточуючим світом, особистих намірів в удосконаленні свого стану.
По тому, наскільки успішно пацієнт взаємодіє з іншими, оцінюється ступінь впливу цих відносин на виникнення захворювання.
Психодинамічна
Дана методика лікування передбачає, що причиною виникнення депресії стає якийсь внутрішній конфлікт, що протікає несвідомо і заснований на протиріччі: бажання бути залежним і не залежати ні від чого одночасно, бажання бути спокійним і добрим при наявності регулярно проявляється гніву і т. д.
У цьому разі аналіз терапії присвячений історії пацієнта, в якій криються причини виникнення такого конфлікту.
Головна мета – виявити невідповідність, яка лежить в основі конфлікту, і знайти певний баланс, який дозволить вирішити протиріччя, що і призведе до позбавлення від депресії.
Методи
Психотерапія депресії, будучи поділена на кілька різновидів, має і кілька підходів у лікуванні.
- Когнітивно-поведінкова психотерапія має на увазі виявлення негативних установок у свідомості пацієнта і демонстрація йому помилковості даних переконань. Як правило, пацієнти не бачать необхідності в яких-небудь змінах, дотримуючись моделі мислення, звичної їм, і психотерапевта дуже важливо показати їм, навіщо потрібно змінювати дану модель. Іншими словами, щоб процес змін був запущений, потрібно, щоб сам пацієнт зрозумів, що треба інакше дивитися на проблему і мислити по-іншому, і зміна свого підходу до того, що викликає депресію, стане причиною позбавлення від захворювання.
- Міжособистісна спрямована на навчання пацієнта встановлювати зв'язки з оточуючими таким чином, щоб він відчував себе гармонійно. Коригування очікувань від взаємовідносин, проба себе в різних соціальних ролях, які викликають утруднення в звичайному житті з-за зниженою комунікативності, а також уміння долати ізоляцію від суспільства після розуміння необхідності цього - ось у чому полягають методи лікування даного виду психотерапії.
- При психодинамічної терапії необхідно усвідомити невідповідність, яким характеризується внутрішній конфлікт, і після цього розуміння психотерапевт допомагає пацієнту розібратися з усуненням цієї невідповідності. В яких випадках необхідно знайти компроміс, наприклад, для щирого вираження своїх емоцій при бажанні бути доброзичливим до людей, а в якомусь випадку доречно буде вибрати модель поведінки, проаналізувавши варіанти. Так, якщо людина відчуває потребу в турботі, але при цьому не хоче залежати від кого-небудь, то психотерапевт допомагає йому визначити, чим сильніше пацієнт потребує, і навчитися дотримуватися саме цього напрямку.
Практику медитації від холодної депресії читай далі.
Ажитована депресія: що це таке? Читай статтю.
У цілому можна сказати, що лікування депресії шляхом психотерапії дуже сильно залежить від того, якого роду депресивний стан відчуває пацієнт, наскільки важко воно в даний момент і хоче сам хворий вилікуватися від цього стану.
Особисте розуміння необхідності лікування – це головний фактор, що визначає успіх терапії, і розвиток цього розуміння і бажання вилікуватися є однією з найважчих і найважливіших завдань психотерапевта.