Діагностика депресії у літніх людей, у підлітків, методики
18.07.2017 0

Діагностика депресії у літніх людей, у підлітків, методики

Психологія
В закладки


Причини і прояви депресивних розладів відрізняються різноманіттям симптомів. Чим раніше буде проведена діагностика депресії і диференціація її симптомів, тим ефективніше виявиться лікування.

Згідно зі статистикою ВООЗ, у світі від депресії страждають 400 млн. чоловік. Захворювання схильні жителі великих міст: високий ритм життя, постійні стреси, погана екологічна обстановка пригнічують психіку, призводять до стійкого нервового розладу і супутнім захворюванням.

При відсутності належного лікування, хвороба може перейти в хронічне протягом, а в окремих випадках призвести до летального результату. Тому дуже важливо вчасно поставити правильний діагноз і розпочати відповідне лікування.

Важливість правильної діагностики депресії

Важливість своєчасно виявлення депресії пов'язана з тим, що хвороба швидко прогресує і:

  • сприяє розвитку соматичних захворювань або погіршує перебіг наявних;
  • знижує адаптаційні можливості і якість життя;
  • сприяє розвитку суїцидальних нахилів.

1415172001_diagnostika-depressii2Діагностика заснована на виявленні скарг пацієнта, збирання анамнезу життя і захворювань. Об'єктивний діагноз дозволяє визначити природу розлади і підібрати правильне комплексне лікування хвороби.

Постановка діагнозу починається з розпитування пацієнта про скарги не тільки психічного плану, але і фізичних проявів хвороби. Зазвичай, людина скаржиться на подавлений стан, тривожність, швидку стомлюваність, дратівливість, порушення сну.

Дізнайся про симптоми суїцидальної депресії в нашій статті.

Для експрес – оцінки ступеня психічного розладу, а в подальшому ефективності призначень, психіатр найчастіше використовує шкалу Бека або Цунга. Для виключення фізичних причин розвитку захворювання можуть знадобитися консультації інших спеціалістів: невролога, терапевта, ендокринолога, психолога.

Критерії розпізнавання та їх оцінка

У літніх

У літніх людей нервові розлади набувають «вікову» забарвлення. Поряд з характерними ознаками присутні іпохондричний і маревний синдроми.

Прояви надмірної тривожності здатні досягати високого ступеня ажиотации (стогони, одноманітні голосіння, повторення коротких реплік: «все пропало», «вмираю» і т. д., заламування рук). Підвищена рухова активність може чергуватися з повним заціпенінням.

Лікування літніх людей потребує особливої уваги:

  1. Хворим не рекомендується змінювати домашню обстановку, за можливості слід підтримувати їх активність і, як можна більше спілкуватися.
  2. При підборі лікувальних препаратів враховується стан серцево – судинної системи та судин головного мозку.
  3. Дуже важливо правильне харчування, вживання вітамінів та особиста гігієна.
  4. В комплексі з медикаментозним лікуванням проводиться психотерапія з залученням членів сім'ї.

1123

У дітей та підлітків

Ознаки депресії в юному віці в основному проявляються зміною поведінки та активності. Діти стають образливими, дратівливими, замкнутими. Знижується інтерес до ігор і занять, навчання відходить на другий план.

У підлітків проявляється агресивність і схильність до неадекватних вчинків. Молоді люди можуть комплексувати з приводу своєї зовнішності, звинувачують себе в марності і обмеженості.

Часто починаються пошуки сенсу життя, що межують з фобією і нездатність отримувати позитивні емоції від спілкування з друзями, занять спортом або перегляду фільму.

Слід зазначити, що найчастіше депресія відвідує здібних, талановитих дітей, з тонкою душевною організацією і загостреним почуттям справедливості. У цих випадках без медичної допомоги обійтися не можна і тому помітивши деякі дивності в поведінці дитини необхідно відвідати фахівця.

Післяпологова депресія

Пригнічений настрій, що виникає в післяпологовий період, виникає у 15% представниць прекрасної статі. Фактором ризику є жінки, у яких раніше спостерігалися депресивні симптоми, а також жінки піддаються насильству в сім'ї.

Післяпологовий стрес клінічно проявляється стандартними симптомами:

  • апатією;
  • втратою апетиту;
  • підвищенням рівня тривожності;
  • відсутністю інтересу до новонародженого.

acfe6f3d4df5b8039d9d1ede2100ae27

В цьому випадку для постановки діагнозу існує стандартний набір досліджень, але основна ознака – розвиток депресії протягом 6 – 7 тижнів після пологів. Ефективне лікування полягає в комбінації психотерапевтичних методів і відповідної медикаментозної терапії.

Фізичні ознаки

Складовою частиною прояви депресивних станів є соматичні розлади.

  1. Нестабільність дихальної і серцево–судинної системи. Хворі скаржаться на слабкість і рясну пітливість, сильний головний біль, почуття печіння в області серця. Періодично може з'являтися тахікардія, порушення дихального ритму.
  2. Патології шлунково-кишкового тракту. Депресія може спровокувати гастрит, дискенезию жовчновивідних шляхів, коліт. Важливою ознакою є синдром роздратованого кишечника.
  3. Різноманітні розлади сечостатевої системи. У пацієнтів спостерігається прискорене сечовипускання, знижується лібідо або зовсім відсутня тяга до протилежної статі.
  4. Депресія може виявлятися алергічними реакціями: нейродермітом, кропив'янкою, бронхіальною астмою.
  5. Невралгический варіант. Дуже часто можна спостерігати скарги на болі різної локалізації:
  • зубний біль;
  • невралгії;
  • болі в спині.
  • м'язові посмикування, різні тики і спазми.

Сукупність ознак фізичних розладів може вказувати на наявність захворювання і необхідність звернення до фахівця.305_cover

Методики

Лабораторна

В терапії депресії велике значення мають лабораторні дослідження, які доповнюють псиахитрическое та інструментальне обстеження.

При клінічному обстеженні призначаються загальні та біохімічні аналізи крові і сечі, іноді дослідження спинномозкової рідини. Також досліджується імунологічний і гормональний статуси.

Аналізи дозволяють оцінити стан систем і органів пацієнта і використовуються лікарем для контролю над станом хворого та ефективності проведеного лікування.

Диференціальна

Диференціальна діагностика застосовується для непатологических випадків захворювання у психічно здорової людини і проводиться для виключення серйозних соматичних розладів та збору анамнезу.

Для цього використовуються спеціальні опитувальники, так звані шкали Цунга і Бека, що дозволяють оцінити ступінь патології і контролювати процес лікування.

Female and patient male doctor

Тестування визначає два десятки факторів, які визначають рівень депресії. Висока чутливість опитувальників дає можливість уникнути втрати часу; враховуючи інші діагностичні методи поставити вірний діагноз і призначити адекватну терапію.

Допомога фахівця при виявленні депресивних станів

При виявленні у себе ознак депресії обов'язково потрібно звернутися до лікаря. В іншому випадку хвороба може перерости в стійку форму і послужити каталізатором загострення інших проблеем зі здоров'ям.

Що таке терапевтично резистентна депресія? Читай далі.

Як вивести чоловіка з депресії після розлучення? Відповідь тут.

Участь хворого в діагностиці - детальний опис свого стану, допоможе лікарю правильно і максимально оперативно підібрати лікування. Ведіть щоденник і записуйте найменші зміни в настрої і самопочутті.

Тільки тісний контакт лікаря і пацієнта дозволить прискорити вихід з цього гнітючого стану. Необхідно брати активну участь в процесі лікування. Заняття спортом, здоровий спосіб життя, збалансована дієта і виконання рекомендацій фахівця допоможуть в короткі терміни вийти з болота депресії.

Відео: Ефективний метод лікування

Комментарии (0)
Додати коментар
Важка депресія - симптоми, ознаки, як вийти, лікування
Важка депресія – складна форма депресивного стану. Ознаки захворювання проявляються в поведінці, фізіології, емоційній сфері. Як діагностувати і вилікувати цю недугу, не
Маскована депресія - симптоми, причини, лікування
Депресивний стан може бути абсолютно непомітним для оточуючих, але відчуватися людиною на рівні фізичного нездужання і навіть виразних болю в тій чи іншій частині тіла.
Депресія або невроз - ознаки, відмінності
Від психологічного стану людини залежить практично все його життя – відносини з людьми, успіх у кар'єрі, здоров'я. Якщо вам здається що у вас або когось із близьких
Види депресії - психологія, у чоловіків, у жінок
Депресія - хвороба, яка порушує емоційний стан людини. Захворювання це досить поширене, але мало кому відомо, що видів депресії досить багато, і кожен з них має свої
Біполярна депресія - що це, симптоми, лікування
Біполярна депресія є психогенним захворюванням, що супроводжується частими і різкими перепадами настрою. У статті розглядаються причини, симптоми захворювання,