Шизофренія - що це таке, симптоми, ознаки, види, лікування, відео
Що таке шизофренія? Дізнайтеся більше про цю неоднозначну хворобу, її причини та симптоматиці, про те, як вона протікає і лікується.
Багаторічні спостереження і лікарські дослідження і на сьогоднішній день так і не прийшли до однозначного висновку як вилікувати шизофренію, яка продовжує вважатися досить загадковим захворюванням.
Шизофренія. Що це таке
Шизофренія - найбільш поширене захворювання психіки з наростаючими змінами в розумових процесах, сприйняття, активності в соціумі, почуттів, мови і мотивацій.
Всі чули про роздвоєння особистості – так найчастіше називають цю недугу в народі. Однак це поняття образне, воно виникло в результаті проявів нелогічного мислення та поведінкових особливостей хворих.
Хвороба часто починається у віковій категорії від 15 до 25 років і прогресує. Її діагностує лікар-психіатр, він же займається її лікуванням. Іноді обстеження пацієнтів передує госпіталізація в психіатричну клініку. Діагноз «шизофренія» виноситься, як правило, коли захворювання триває близько півроку.
Шизофренія являє собою нозологічну форму, значною мірою визначає інвалідність при психічних хворобах, а також її стійкість і тяжкість.
Причини
- Схильність у спадок (їй належить ключова роль).
- Психічні травми.
- Перенесені захворювання.
- Травми голови.
Симптоми
- слухові псевдогалюцинації (як-ніби хтось програмує хворого своїми думками або віднімає у нього власні думки);
- вербальні галюцинації (коли чують голоси);
- марення впливу (чиєсь вплив незвичайного характеру, керуючи помислами, почуттями, поведінкою хворого або представляючи загрозу його здоров'ю);
- неадекватність і бідність емоційної сфери;
- химерний, стійкий марення (розповіді про контакт з прибульцями, іншим світом);
- кататонічний ступор або збудження;
- моменти некерованого потоку думки;
- розірваність мови;
- апатико-абулічний синдром (байдужість, втрата бажань, безвілля).
Перші ознаки
Першу стадію можна позначити двома головними симптомами: появою галюцинацій і марення. Це однаково властиво людям обох статей. Але деякі особливості, тим не менш, присутні.
У жінок
Вторинні симптоми шизофренії — складний емоційний стан, депресія у слабкої статі проявляються більш яскраво, і зустрічаються в якості ознак цієї хвороби серед жінок досить часто. Ці явища здатні розвиватися роками до моменту виникнення більш продуктивної симптоматики.
чи є ліки від страху? Читай далі.
Варто відзначити, що уповільнене захворювання викликає слабкі й непомітні спалахи агресії у дівчат, проте прагнення уникнути контактів і роздратування, непривітність в соціумі виділяє хворих досить різко.
Також у пацієнток набагато помітніше зовнішня симптоматика — неохайна зовнішність, відсутність бажання у догляді за собою.
Жіноча шизофренія в більшості випадків прогресує повільніше і менш помітно, порівняно з чоловічою.
У чоловіків
Якщо перші прояви захворювання серед жінок починаються віком приблизно 25 років, то у чоловіків на 5 років раніше. До 30 років сильна стать часто володіє явними ознаками шизофренії, а хлопчики-підлітки виявляють агресивність і асоціальність.
Продуктивні симптоми у чоловіків найчастіше більш помітні. Визначити захворювання чоловіка простіше – наприклад, одним з перших ознак може послужити поява манії переслідування.
У дітей
Раннім проявом дитячої шизофренії виступають різні страхи. Малюк стає недовірливим, до остраху додається тривога і зміни настрою, роблять дитину більш пасивним, що скаржиться на те, що йому нудно.
Разом з порушенням активності, нерідко з'являється імпульсивність, дивні вчинки і безглузді витівки.
Хворі діти химерно фантазують. Їх фантазії часто відображають побоювання і дивні бажання, ворожість до оточуючих, ненависть до людей.
Чим раніше процес починається, і чим він довший, тим більше наростає холодність до близьких, втрата душевної зв'язку.
Види і типи перебігу
Є 2 класифікації різновидів захворювання.
За типом проявів:
- параноїдальна форма шизофренії – хворому здається, що його переслідують;
- гебефреніческая шизофренія – хворому складно сконцентруватися і вловити хід думки, спілкування утруднене практично неможливо, часто змінюється настрій;
- маніакальна шизофренія (маніакально-депресивний психоз) – протікає під впливом нав'язливих ідей;
- прихована шизофренія – безліч всіляких симптомів, їх практично не можна систематизувати;
- проста шизофренія – найбільш легка форма хвороби (проблеми мислення і емоційного фону при відсутності галюцинацій і марення), яку, втім, теж не можна ігнорувати;
- біполярна шизофренія – її не можна однозначно визначити, але її притаманні різкі зміни емоцій, всілякі манії та їх поєднання, депресія.
За характером перебігу:
- неврозоподібних (або уповільнена малопрогредиентная ) – захворювання, по безлічі симптомів нагадує легкі астенічні розлади. Цій хворобі властива втрата відчуття реальності того, що відбувається і деперсоналізація;
- латентна – протікає з незначними змінами емоційного стану хворого і відсутністю ознак параної.
Діагностика ознак шизофренії у підлітків більш проста – явна симптоматика розладу проявляється особливо яскраво саме у дитини. Крім того, ці процеси значною мірою впливають на розвиток малюка, і ознаки дитячої шизофренії проявляються швидше.
Лікування
На жаль, як позбавитися від шизофренії до сьогоднішнього дня точно не відомо. Лікування лікар визначає, яке залежить від загальної картини хвороби, її рівня і протікання.
Безпосереднє лікування особливо гострих нападів відбувається стаціонарно. Подальші прогнози залежать від реакції на проведену терапію. У більшості випадків правильно вибране лікування дозволяє пацієнтові працювати, заводити сім'ю і навіть вести свій колишній спосіб життя.
Проте знайдені препарати, що допомагають пацієнтам стримувати галюцинації та марення і зв'язно мислити. Але подібні антипсихотичні препарати необхідно приймати лише за приписом лікаря. Їх тривале вживання здатне істотно знизити або навіть виключити можливість рецидиву шизофренії.
Дослідження показують, що переважна більшість хворих (до 80 %), які перестали приймати ліки після виписки з клініки, протягом року знову піддавалися нападам захворювання, на відміну від тих, хто не припиняв прийом медикаментів в домашніх умовах (рецидив у 20 - 50 %).
Істотно пом'якшуючи хворобливі симптоми, ліки дає можливість використання різних форм реабілітаційної допомоги і дозволяє хворому продовжувати функціонувати в соціумі.
Як розвинути пам'ять і увагу у дитини 7 років? Читай статтю.
Як музика впливає на здоров'я людини? Відповіді тут.
Як і більшість медикаментів, антипсихотичні речовини мають ряд побічних ефектів. Під час звикання організму до ліків (перші дні прийому) хворі можуть відчувати проблеми із зоровою функцією, незвичну сухість у ротовій порожнині, часті запори, запаморочення, сонливість.
Зазвичай цей дискомфорт проходять через кілька тижнів.
Інші побічні ефекти:
- скуті руху;
- наростаюче почуття тривоги;
- проблеми рухової функції;
- лицьові спазми і т. д.
Крім дискомфорту, серйозних наслідків ці симптоми не наносять, їх можна навіть ліквідувати або пом'якшити вживанням, наприклад, циклодол. Стійкість побічних ефектів, найбільш поширена у людей у віці, вимагає стабільного спостереження у лікаря.
Як допомогти хворому
Якщо хтось із близьких вам людей хворий шизофренією, не відштовхуйте його, адже зміни його особистості - це прояв захворювання.
Намагайтеся стежити за регулярним прийомом таблеток, призначених психіатром. Справа в тому, що самостійна скасування, або відхилення від дози психотропної кошти здатне спровокувати погіршення стану і навіть призвести до повернення симптомів захворювання.
Лікується шизофренія народними методами? Питання спірне, однак, є думка, що деякі способи допомагають.
- Рослинні відвари або чай. Так, 2 ст. л. квітів майорану треба заварити 400 гр. окропу і вживати отриманий відвар 4 рази на добу по півсклянки за 30 хв до прийому їжі.
- Рекомендують також готувати чай з жита. Для цього знадобиться 1 ст. л. жита на 1/4 л води. Робити це краще всього щодня – вранці.
Як би там не було, за допомогою спільної роботи психіатра і сім'ї пацієнта хворий здатний навчитися керувати своїми симптомами, розуміти сигнали можливого погіршення і принципи того, як перемогти хворобу, а саме - виробляючи план по попередженню рецидивів та успішного проходження програм професійної та соціальної реабілітації.
Результати досліджень показують, що подібне навчання сприяє боротьбі зі стресом і ремісії.
Більшість страждають шизофренією можуть дивитися в майбутнє більш оптимістично — грядуть нові методи лікування, більш ефективні лікарські препарати, вченим більше відомо про функції головного мозку і безпосередньо причини недуги, що все більше допомагає тривалому збереженню хворих в соціумі і відновлення якості їх життя.