Шизоидный тип особистості - що це, причини, ознаки, лікування
Люди, що мають подібний тип особистості, не рідкість. Серед них зустрічаються і генії, які є рушійною силою розвитку цивілізації, і типи, повністю отгородившиеся від світу (форма шизофренії).
Ми залишимо за рамками цієї статті психіатричних хворих, а дамо інформацію про людей здорових. Також трохи розповімо про прикордонний стан між нормою і патологією, тобто про розладі особистості з шизоидному типу.
це
Основна психологічна характеристика такої людини – повна або часткова відірваність від реального світу, замикання на самому собі і нерозвиненість емоційної сфери.
Переживання і почуття людей цього типу багатогранні. Їх дуже багато, вони переповнюють людину, але він не випускає їх назовні і не виявляє емоцій. Зазвичай люди з такою організацією психіки переконані, що повністю вільні від умовностей і традицій суспільства.
Вони намагаються відгородитися від соціуму і зарозуміло відносяться до інших. Їх звична позиція «мені ніхто не указ», « я сам бог і хазяїн життя» та ін
Люди цього типу погані розрадники і не чуйні слухачі. Їм складно співчувати іншим або радіти за кого-небудь.
Часто людині з такою організацією особистості застосовують епітети дивак, дивний, замкнутий.
Причини
Часто причиною формування особистості шизоидному типу є психічні травми (загроза небезпеки життю або втрата почуття захищеності), отримані на різних етапах розвитку.
У внутрішньоутробному періоді
- Приклад (А). Мати дитини, його батько та інші родичі бажають перервати вагітність, тобто хочуть, щоб ця дитина не з'явився на світ. Енергія злості і неприйняття виходить від них. А плід сприймає ці потоки енергії, що впливають на нього негативно. Як наслідок, з'являються блокування, переривають взаємозв'язок органів.
- Приклад (Б). Мати не збирається позбавляти життя дитини, проте постійно знаходиться у стресовій ситуації (моральне і фізичне насильство в сім'ї). Це теж загрожує життю плода, а він, намагаючись її зберегти, затихає і затаюється. Кажучи образно, розколює себе на шматочки. Все вищесказане, є передумовами до негативних відчуттів, які народжена дитина починає відчувати до оточуючих.
Відразу після пологів
Якщо новонародженого негайно забирають від матері, то він це може сприймати як загрозу життя - залишився один в незнайомому світі, кинутий.
Відчуваєш боязкість при реальному спілкуванні з дівчатами? Дізнайся, як можна зацікавити дівчину по листуванню.
А ти знаєш про те, як стати стервом для чоловіка? Читай статтю.
При неправильному вихованні в сім'ї
- Недолік ніжності і фізичної близькості з боку тих, хто піклується про новонародженого.
- Неправильний і нерегулярний контакт з людьми, від яких малюк залежить.
- Неминучість раннього дорослішання (дитина бере на себе роль померлого батька).
- Конфліктні відносини між батьками (сина і дочку використовують як посередника, який повинен згладити конфлікт, хоча він відчуває душевний біль і страх, перебуваючи в такій сім'ї).
- Обстановка постійного стресу (коли у одного з батьків невпинно коливається настрій і він настільки непередбачуваний, що може спочатку обсипати ласками своє дитя, а потім відчитувати і навіть бити його по незрозумілим для дитини причин).
- Гіперопіка батьками свого нащадка.
Висновок: відчуження батьків або піклувальників від дитини, а також безцеремонне нав'язування своєї думки часто сприяє тому, що особистість починає розвиватися з «шизоидному» шляху.
Адже дорослі зобов'язані не тільки формально опікувати своїх синів або дочок, але і спілкуватися з ними, даруючи ласку і тепло, вселяти в дітей почуття впевненості і безпеки, намагатися зрозуміти їх.
Дитина, яка не має чеснот і друзів в особі батьків, починає шукати такого покровителя і заступника всередині себе. Так він оберігає індивідуальність, щоб її не поглинули і не розчавили.
Етапи становлення
ДОШКІЛЬНІ РОКИ
Перші риси шизоїдного характеру можна помітити у дитини вже в дошкільному віці (3 або 4 роки).
- Він не доставляє дорослим дискомфорту, т. к. усамітнившись, із задоволенням грає один.
- Галасливі ігри та забави однолітків його не приваблюють.
- Він з цікавістю слухає розмови дорослих.
- Може рано пристраститися до читання книг.
- Особливої прихильності до членів сім'ї не проявляє.
ШКІЛЬНІ РОКИ
У шкільні роки дитина особливо не змінюється. Він не намагається встановити контакт з однокласниками і знайти собі друзів. Самооцінка дитини висока і думка оточуючих його хвилює мало.
Найчастіше йому подобається чисто інтелектуальне спілкування, обмін інформацією, без всяких емоцій. Нерідко у таких учнів відкриваються непересічні здібності до математики або літературної творчості.
Іноді, здається, що дитина знає дуже багато. Тільки одне йому не під силу – мову людських взаємин.
Сам дитина, звичайно, зауважує, що йому важко встановлювати контакти з іншими дітьми. Тому він не прагне на прогулянки.
Дитина з такою організацією особистості абсолютно неэмоционален і не проявляє бурхливої радості, смутку або гніву. Спілкуючись з ним, складно зрозуміти, як він сприймає ваше вплив на нього. Батьки часто переживають дитячу холодність (якщо самі не відносяться до шизоидному типу).
Такі діти не люблять цілувати і обіймати своїх батьків і не переносять подібних ласк по відношенню до себе (їм це неприємно).
Нестандартні риси характеру шизоїдних особистостей і їх нездатність до спілкування з однолітками часто провокують конфлікти з однокласниками. Зазвичай для цих диваків уготовано становище ізгоїв.
Такі діти не вміють відстоювати себе і маніпулювати оточуючими. Роль керівника для нього чужа і мало зрозуміла в майбутньому.
ПІДЛІТКОВІ РОКИ
Це найважчий період для замкнутих дітей. Інтелектуальну перевагу над однокласниками – добре. Постійне відторгнення однолітками і невміння встановити з ними відносини – погано.
Самооцінка підлітка починає постійно змінюється. Вона може піднятися до манії величі або стрімко впасти вниз, коли дитина відчуває себе нікчемним і займається самобичуванням.
Спроби батьків вторгатися в його внутрішній світ часом зустрічають бурхливий протест.
Шизоїдного підлітка буде дратувати багато:
- Батьки ввійшли в кімнату і не постукали.
- Чіпали його речі.
- Контролюють навчання.
- Цікавляться його життям.
Дуже часто самотність не обтяжує підлітків з подібним типом особистості, але їх замкнутість і постійна відособленість від однолітків привертає увагу. Заняття спортом не чужі таким дітям. Але, вони вважатимуть за краще не командні, а поодинокі види спорту.
Що робити і як ставитися до замкнутого дитині
- Розмовляти на інтелектуальні теми.
- Прикладати зусилля до різнобічного розвитку, тобто не тільки давати їжу для інтелекту, але і прищеплювати навички спілкування.
- Вести бесіди про різних формах взаємин між людьми.
- Постійно спонукати дитину спілкуватися з іншими людьми. Це можна зробити, запрошуючи в будинок гостей або беручи його з собою в гості.
- Відмовитися від насильницької соціалізації.
- Допомогти підібрати приємний для дитини коло спілкування.
Шизоидный тип особистості
Особливості
Дорослі індивідууми мають уже сформований характер. Він сповнений протиріч. А зрозуміти їх внутрішній світ майже неможливо. Що турбує такої людини, які почуття його захльостують, що сильно ранить?
Важко сказати, тому що зовні він виглядає душевно байдужим і холодним. Зрозуміти і уявити, як шизоидный тип сприймає світ вкрай важко.
Незначна дрібниця, на яку більшість людей не зверне уваги, для нього дуже важлива. І, навпаки, дуже важливі факти для нього не будуть мати ніякого значення.
Поведінка
Людина ставиться до себе неоднозначно. Він усвідомлює свій високий інтелектуальний потенціал. Це вселяє в нього почуття гордості та зарозумілості, а часом і презирства до оточуючих.
Проте абсолютне нерозуміння соціальних відносин, в яких задіяні інші люди, сильно знижує самооцінку шизоидов.
Для їх поведінки характерні такі особливості:
- Невміння вести себе навіть у найпростіших ситуаціях.
- Якщо людина майже відкрито показують свою неприязнь, їм важко оцінити і зрозуміти ситуацію.
- Їх інтуїція нерозвинена і вони не можуть протистояти інтригам і недоброзичливцям. А якщо до них ставляться з симпатією і любов'ю, це теж залишається непоміченим до тих пір, поки їм про це не скажуть прямо і відкрито.
Мистецтво спілкування для людей з шизоідним характером – китайська грамота, яку їм не дано освоїти.
Антипатія до спілкування проявляється ними різноманітно: від боязкості і соромливості до грубої іронії і жорстокості (лише б швидше залишили в спокої). В людині уживаються взаємовиключні риси: упертість з піддатливістю, холод і байдужість з ранимістю.
Для них характерна любов з першого погляду. Проте в сімейному житті їм властива побутова влаштованість і байдужість до маленьких дітей, подружні зради. Вони є нелегкими партнерами.
Ідеальний партнер для шизоида той, який буде постійно прибирати за ним, звільнить від побутових турбот: оплати рахунків, планування бюджету, виховання дітей.
Зовнішність
Люди шизоїдного типу сприймаються оточуючими як диваки і чудачки.
Їх поведінку, хода, міміка, манери, почуття – все виглядає химерним:
- рухи незграбні, різання, неприродні, а іноді надміру вигадливі і манірні;
- зазвичай мають худорляву статуру з вираженою сутулістю (хоча зустрічаються і повні індивідууми);
- плечі постійно піднімають, немов прагнуть доторкнутися до вух, а голову «утискують» в плечі;
- голову тримають не прямо, а опускають вниз, ніби бояться зустрітися очима з іншими людьми;
- одягаються в одяг насичених кольорів, ігноруючи моду;
- не цікавляться думкою оточуючих щодо обраного наряду (йде або не йде), головне, щоб подобалося самому.
Негативні риси
- Надмірна замкнутість.
- Нездатність до співчуття і турботу про інших (егоїзм).
- Виставляється напоказ зарозумілість.
- Ідеалізація своїх ідей і бажань.
- Нездатність до компромісу.
- Прагнення до особистої свободи, але відмова в ній своїм близьким.
- Завищена підозрілість.
- Схильність до наркоманії та алкоголізму.
Позитивні риси
- Допитливість, начитаність, високий інтелектуальний потенціал.
- Багатий внутрішній світ, в якому багато ідей і фантазій.
- Завзятість при вирішенні складних завдань.
- Постійні переваги.
- Дотримання меж чужого особистого простору.
- Прихильність до висунутої ідеї і наполегливість у реалізації задуманого проекту.
Страхи
- Шизоиду на підсвідомому рівні здається, ніби йому буде відмовлено в можливості існувати, що його знищать, поглинуть.
- Не покидающее почуття тривоги і відчуття, що скрізь і всім чужий.
- Ці негативні емоції можуть породжувати почуття гніву, а стреси можуть спровокувати розлад особистості.
Ознаки розладу
Психоаналітики розглядають такий розлад як прикордонне стан між шизоідним типом особистості і шизофренією. Це розлад не відносять до психотичному рівня (індивідуум розмежовує уявний світ і реальний).
Як змусити чоловіка близнюка одружитися? Дізнайся зі статті.
Подобаються хлопцям повненькі дівчата? Читай далі.
Вважається, що при шизоїдному розладі людині властиво йти у світ фантазій і захищати себе, таким чином, від зовнішнього світу. Причому характерні особливості особистості при цьому залишаються збереженими.
Загальні критерії розладу особистості:
- Повна відсутність задоволення від близьких відносин.
- Повний відхід від спілкування.
- Жоден вид діяльності не приносить задоволення.
- Байдужість до похвали або критики.
- Явний прояв емоційної холодності і відчуженості.
Людини з абсолютно «чистим» типом характеру складно зустріти. Як правило, найчастіше зустрічаються змішані типи. Наприклад, шизоидно-истероидный тип особистості.
У цьому випадку до виражених рис додадуться деякі особливості, характерні для истероидов:
- сугестивність,
- неадекватна демонстрація своєї сексуальності у поведінці та зовнішності,
- показний характер,
- надмірна заклопотаність своєю привабливістю.
Якщо людині властивий параноїдально-шизоидный тип особистості, то додадуться особливості, властиві параноїдальним типами:
- Постійна підозрілість і недовіру.
- Схильність перекладати відповідальність із себе на інших.
- Презирство до всього слабкого і збитковий.
- Підвищена чутливість до невдач і відмов.
- Завищене оцінювання власної значущості.
Професії
Шизоїди можуть займатися різними видами діяльності, які не припускають інтенсивного спілкування. Вони зустрічаються серед лікарів, вчених, поетів, філософів, а також диваків-колекціонерів і волоцюг, які не рахуються з життєвими цінностями.
Приклади з історії
Люди з таким характером часто досягають у професійній діяльності небувалих успіхів завдяки своєму інтелекту і концентрації уваги на завданнях, які вони перед собою ставлять. Історичних підтверджень того чимало.
Художники Ван Гог і Сальвадор Дали. Філософи Кант і Гегель. Вчені А. Ейнштейн, Менделєєв, Ньютон. Композитори Бах і Бетховен. Поет Пастернак Б.. Психоаналітик З. Фройд.
Лікування
Люди, що мають шизоїдний розлад, що за медичною допомогою звертаються рідко. А ті, які все ж зважилися прийти до лікаря, відчувають страх перед бесідою. Адже не дуже хочеться відкривати сторонній свій внутрішній світ.
Проте побоюватися нічого. Кваліфікований фахівець ніколи не буде тиснути на вас. Він чітко усвідомлює, що без попиту не можна вторгатися в особистий простір і індивідуальні думки людини. Спілкуючись з досвідченим лікарем, люди домагаються відчутного поліпшення стану.
Ліки. Спеціальних препаратів для лікування таких розладів не існує. Однак лікар може порекомендувати лікарські засоби, які знімуть симптоми тривожності і депресії, супутні розладу.
Психотерапія. Застосовують когнітивну поведінкову терапію. Саме вона допомагає пацієнтові змінити свою поведінку і переконання, які викликали проблему. Вдаючись до такої терапії, людини вчать адекватним способам реагування на різні ситуації, допомагають впоратися з тривожністю, яка з'являється при необхідності спілкування з людьми.
Групова терапія. Лікування проходить найбільш ефективно в психотерапевтичних групах. Групові сеанси підтримують пацієнта і підвищують соціальну мотивацію.
Рекомендації
Тим, хто усвідомлює, що його характер близький до шизоидному типу, психотерапевти рекомендують:
- Вчитися проявляти позитивні емоції.
- Звернути увагу на стиль спілкування з близькими та родичами.
- Пам'ятати, що помірна стриманість сприймається людьми позитивно, а ось надмірне її прояв – як відчуженість.
- Якщо відчуваєте, що самому важко впоратися з проблемою, то не бійтеся звертатися за допомогою до фахівців.