Суїцидальна депресія - думки, поведінку, симптоми, лікування
Суїцидальна депресія – страшне захворювання, яке, якщо вчасно не почати лікування, закінчується смертю людини. Ця стаття допоможе вам відрізняти ознаки та попереджувальні сигнали тривожного поведінки, розповість, що робити, якщо близька вам людина хвора, і куди звертатися за допомогою.
У всіх бувають погані дні, коли захльостує туга, почуття безвихідності, жалості до себе. Але постійне перебування в такому настрої – явна ознака депресії.
найстрашніше, чим вона може закінчитися – суїцид, тому при діагностуванні цього психічного захворювання, потрібно негайно приступати до лікування.
Суїцидальна депресія. Статистика
Американські вчені оприлюднили шокуючі результати своїх досліджень: щорічно добровільно цей світ покидає 4 000 000 чоловік. Насправді ці цифри набагато більше, оскільки статистичні дані потрапили лише люди, самогубство яких не викликало сумнівів.
Кожен другий самогубець страждав від депресії, симптоми якої вчасно не були помічені рідними. Пальму першості в цьому невеселому рейтингу тримають китайці, росіяни ж займають почесне четверте місце: кожен рік з-за суїцидальної депресії помирає близько 3 000 наших співвітчизників.
Лікарі вже давно говорять про те, що проблема самогубств і проблема депресивного поведінки пов'язані разом, тому варто звертати більше уваги на своїх рідних, щоб вловити сигнали, які вони надсилають. Основні групи ризику – молоді люди від 16 до 20 років і чоловіки.
Ознаки сумних думок
найбільша помилка – плутати поганий настрій і депресію. Від точності діагнозу залежить, настільки лікування буде ефективним. Почуття пригніченості природно для людини, але якщо ви розумієте, що не можете з ним упоратися тривалий час, варто звернутися за допомогою.
У чому полягає психотерапія при депресії? Читай далі.
Найбільш явна суїцидальна думка – Я ХОЧУ ПОМЕРТИ. Але часто людина може навіть не здогадуватися про те, що все глибше і глибше занурюється в депресію. Слідкуйте за роздумами, які відвідують вас найбільш часто.
Топ-10 суїцидальних думок виглядає так:
- Немає ніякого сенсу в тому, що я існую.
- Життя – страшна і небезпечна штука.
- Мене оточують жахливі люди.
- Ніхто мене не любить.
- Я невдаха, нічого не зміг добитися і вже ніколи не досягну.
- Самоусунутися – єдині вихід з мого становища.
- Потойбічне життя буде набагато краще реальною.
- Вмирати зовсім не страшно.
- Померши, я зможу побачити коханого/кохану/маму/дитини і т. д.
- Небуття дозволить мені відпочити від життєвих труднощів.
Нав'язливі депресивні думки, від яких ви ніяк не можете позбутися, – явні симптоми передсуицидального стану. Краще не ризикувати і звернутися за допомогою.
Фактори ризику
Причини суїцидів дійсно різноманітні. Ще якихось два десятиліття тому у медичному висновку самогубці писали «психічний розлад». Сьогодні ж бувають випадки, коли не найбільш кваліфіковані психіатри, ні рідні, які повинні краще за всіх знати покійного, не можуть назвати чинники, які призвели до суїциду.
Після тривалих досліджень вченим вдалося виявити ряд чинників ризику, які найчастіше призводять до появи суїцидальної депресії:
- психічні захворювання;
- наркотична та/або алкогольна залежність;
- історія родини (закінчував чи хтось із кревних родичів своє життя самогубством);
- наявність в минулому у пацієнта спроб розлучитися з життям;
- пережите сексуальне або фізичне насильство;
- не припиняється психологічне чи фізичне насильство в сім'ї;
- несправедливість з боку суспільства, наприклад, вирок до ув'язнення невинної людини;
- низку невдач на особистому або професійному фронті;
- смерть близької людини.
Попереджувальні сигнали нездорової поведінки
Свідомо чи підсвідомо люди, які страждають від суїцидальної депресії, посилають сигнали своїм рідним, щоб ті змогли врятувати.
Наприклад, відвести до лікаря, який зможе підібрати правильне лікування, або знайти потрібні слова, щоб відмовити від такого необачного кроку.
Якщо ви знаєте, що хтось із ваших близьких перебуває в депресії, то варто особливо ретельно прислухатися до нього, вловлювати передсуицидальные сигнали, які ця людина може вам посилати.
Про те, як лікувати приховану депресію читай далі.
Як проходить лікування депресії у літніх людей? Читай статтю.
Найбільш поширені посили:
- втрата інтересу до всього, повна апатія;
- всі запити у пошуковику так чи інакше пов'язані з темою самогубства;
- єдина покупка за останні дні або тижні – предмети для нанесення каліцтв: мотузка, ніж, пістолет і т. д.
- постійні розмови про смерть, її ідеалізація;
- бажання привести в порядок всі незакінчені справи;
- написання заповіту та спроби підготувати рідних до самостійного життя;
- людина раптово кидає фітнес, хоча займався ним 10 років, або ігнорує випуск рідкісної марки, хоча завжди був азартним філателістом;
- раптове небажання стежити за своїм зовнішнім виглядом;
- нескінченні розповіді про те, як важко жити, що щастя немає і не буде і інші;
- несподівані телефонуй або візити в позаурочний час з метою попрощатися.
Що робити рідним
Найчастіше хворих депресією підштовхують до суїциду рідні люди своєю байдужістю і небажанням розпізнавати симптоми захворювання.
Якщо ви бачите, що близька вам людина постійно перебуває в пригніченому стані і мляво реагує на навколишній світ, то постарайтеся вирвати його з виру поганого настрою, поки він не затягнув його остаточно.
Якщо ви запідозрили, що хтось з ваших рідних розмірковує про суїцид, ваші дії мають бути такими:
- Щодня розпитуйте хворого про його справи, успіхи, давайте поради з приводу дрібних невдач.
- Всіляко висловлюйте свою підтримку і бажання допомогти у важкій ситуації.
- Не сперечайтеся і не кричіть на страждає від депресії, вживання фраз типу «Зберися, ганчірка!», «Годі скиглити!» та інших неприпустимо.
- Постарайтеся переключити увагу близької людини на щось цікаве, постарайтеся дати йому те, заради чого можна жити. Можна, наприклад, взяти в будинок бездомне кошеня чи цуценя.
- Сховайте всі колючо-ріжучі предмети та інші речі, за допомогою яких можна здійснити суїцид.
- Намагайтеся не залишати хворого в самоті.
- Зверніться за допомогою до фахівця і спробуйте умовити родича або друга сходити до нього на прийом.
До кого звернутися за допомогою
Якщо ви бачите, що суїцидальна депресія близької вам людини загострюється і самостійно ви з нею не справляєтеся, то не варто тягти зі зверненням за кваліфікованою допомогою. Найскладніше – це переконати хворого сходити на перший прийом.
Іноді здається, що будь-які сказані слова падають у прірву, вас просто не слухають, не йдуть на контакт, виношуючи замість цього плани відходу з життя. У цьому випадку варто взяти на себе відповідальність і відправити близької вам людини на примусове лікування.
Якщо хворий все ж зважився на самогубство, але ви встигли застати його живим, то заберіть предмет нанесення каліцтв, негайно викличте швидку і надайте потерпілому першу медичну допомогу.
Навіть якщо вам чи комусь із ваших близьких поставили діагноз суїцидальна депресія, то це ще не вирок. Медична допомога, особисте бажання одужати і увага близьких кого завгодно повернуть до повноцінного життя.