Сварки в сім'ї (сімейні сварки) - поради психолога
Чому виникають сварки в сім'ї (сімейні сварки)? Причин може бути багато. Набагато важливіше зрозуміти, як уникнути конфліктів і досягти взаєморозуміння.
Побутові питання виховання дітей, бюджет, секс – нерозуміння може виникнути в будь-якій сфері. Сімейні сварки – тема, яка хвилює абсолютно всіх.
Як визначити ту межу, коли звичайні дрібні чвари переходять у справжній конфлікт інтересів, який може зруйнувати сім'ю? Часті гнівні спори – привід терміново переглянути свою поведінку і вивчити прийоми, що допомагають відновити мир і гармонію.
Причини сімейних конфліктів
Нам всім хочеться тепла, добра і миру. І, створюючи сім'ю, ми сподіваємося, що будемо жити дружно. Але конфлікт застає нас зненацька: іноді для того, щоб розгорілася сварка, достатньо іскри. Чому ж так трапляється, в чому причини сімейних сварок?
Психологи всі причини ділять на дві великі і об'ємні категорії:
- Побутові сварки: невимитий посуд, не куплений журнал, неадекватне начальство та інші;
- Різниця темпераментів і поглядів. Іноді зустрічаються люди, які не тільки по-різному дивляться на життя, але і відчувають не так, як партнер. Це викликає нерозуміння.
Як уникнути сварки в родині
Для чого люди сперечаються? Звичайно, для того, щоб здобути перемогу і довести свою правоту. Але насправді програють обидва: нескінченні суперечки – шлях до розлучення.
А ти знаєш, чому люди сваряться? Читай статтю.
Хто агресор?
Після примирення подружжя обіцяють собі більше не доводити ситуацію до «точки кипіння», але в «гарячий» момент знову зриваються. Нерідко це відбувається з-за того, що один з подружжя є агресором.
Він швидко виходить з себе, підвищує голос і провокує партнера на прояв емоцій. Виникає відчуття, що навіть найменша плутанина може перекреслити роки щасливого сімейного життя.
Це ваша ситуація? Тоді потрібно терміново вчитися приборкувати гнів. Агресору чекає велика робота над собою, але спокій у родині цього варто. Потрібно розвивати в собі терпимість, прийняття і співчуття, зрозуміти, що друга половинка теж має право на свою думку і емоції.
Попрацювати доведеться і партнеру. Важливо вловлювати настрій своєю запальною половинки, і «гасити» сварку. Коли гнів людини виходить з-під контролю, він починає стискати кулаки, у нього рухаються щелепи і червоніє обличчя. Нехай це стане тим самим моментом, коли краще припинити сварку або піти в іншу кімнату і дати партнерові можливість взяти себе в руки.
Йдемо додому тільки з позитивом!
Це дуже важливе правило. Часто причиною сварок стають негативні емоції, отримані за межами дому. Потрібно стежити за тим, щоб не виплескувати їх на членів сім'ї.
Коли захочеться накричати на домочадців, згадайте про те, що вони не винні у вашому поганому настрої. Краще обійміть їх і скажіть добре слово, ну або, в крайньому випадку, не вступайте в суперечки, прийміть освіжаючий душ.
Не напускайте туману»
Чоловіки прямолінійні і не люблять натяки. Тому дружина доб'ється більшого взаєморозуміння, якщо буде висловлювати всі претензії чітко і ясно. Важливо переконатися, що чоловік зрозумів, чим саме незадоволена дружина.
Не ображайте чоловіче его
Це правило більше стосується жінок. Чоловіче самолюбство – для багатьох хвора тема. Не всі представники сильної статі настільки впевнені в собі, щоб пропустити образливі жіночі слова повз вуха. Це обов'язково потрібно враховувати.
Яка б не була причина сварки, і наскільки б чоловік не завинив, важливо акуратно підбирати слова і стежити за своїми висловлюваннями.
Жінка в серцях може «перегнути палицю», не надаючи особливого значення словам. Її в цей момент більше хвилюють емоції. Але чоловік запам'ятає образи, у нього залишиться осад.
Скажіть батькам «ні»
Очевидно, що інтереси власної родини повинні бути на першому місці. Але от на практиці нерідко виходить інакше. Дружина слухає свою маму і не сприймає поради свекрухи, чоловік злитися, що теща перевищує повноваження.
Учасники можуть мінятися місцями і вносити свій «внесок» у ситуацію, але одне залишається незмінним – нерозуміння тільки зростає.
Щоб у старшого покоління не виникало бажання вершити долі молодих, потрібно показати, що рішення ви будете приймати самостійно і удвох. Відмінно працює фраза: «Спасибі, ми обговоримо ваш рада з чоловіком і вирішимо, чи підходить він нам».
Невиправдані очікування
На жаль, нерідко сварки в родині відбуваються з-за невиправданих очікувань. При цьому другий партнер може навіть не підозрювати про те, що від нього чогось чекають. Люблячий людина хоче віддати якомога більше, підсвідомо розраховуючи на подяку. Але «половинка» може сприймати це як належне.
Щоб уникнути таких розчарувань, потрібно більше спілкуватися. З'ясуйте, що для чоловіка пріоритетніше всього і направте свої зусилля саме туди.
Що робити, якщо батьки сваряться через гроші? Читай тут.
Як вибачитися перед подругою, якщо сильно накосячила? На допомогу тобі стаття.
Тоді вам не доведеться хапатися за всі справи одночасно і ображатися, що ви втомилися, а ваші труди не цінують.
Головний і ведений
Розмови про те, чи повинна дружина беззаперечно слухатися чоловіка, ведуться багато років. Психологи рекомендують забути про стереотипи та дотримуватися важливого правила: кожен чоловік відповідає за свою зону відповідальності.
Досягти взаєморозуміння допоможе такий прийом: після того, як партнер висловив свої претензії, необхідно уточнити: «Я тебе правильно зрозумів (ла)...». І далі озвучити думку чоловіка. Якщо лунають заперечення, потрібно формулювати думку до тих пір, поки не буде повного взаєморозуміння.
«Холодна» війна
за Причиною серйозної сварки може стати постійне придушення своїх емоцій. Вони накопичуються і в результаті людина «вибухає» по дрібницях. Щоб уникнути цього, потрібно вирішувати проблеми відразу.
«Мовчанка» і маска людини, яка всім задоволений, не принесуть користі в сімейному житті. Спокійно і без лайки донесіть до партнера свої переживання, він повинен зрозуміти, що саме вас засмучує.
Своєчасний компроміс допоможе зберегти сімейне щастя і умиротворення.
Смирення – добро чи зло?
Багато жінки в сімейному житті роблять велику помилку: демонструють повне смирення. З часом вони стають «мішенню» для докорів, на них перекладається вина навіть за ті події, до яких вони не мають відношення.
Втрата власної точки зору – крок до неповаги.
Поради психолога
- не буває правильного або неправильного думки, просто у кожного воно своє: вчіться не лише слухати, але і чути один одного;
- не затаїли образу;
- критикуйте тільки після похвали;
- не створюйте проблему штучно;
- не робіть необдуманих вчинків «зопалу»;
- бережіть любов і нервову систему один одного.
Щоб сімейне життя було щасливим, подружжя повинні пам'ятати про те, що вони знаходяться в одній упряжці. Відвертість, щирість, турбота – це тільки мала дещиця того, що дозволяє зберегти мир і гармонію в родині.