Релаксація - що це, для сну, вправи для дітей
Уміння розслаблятися має стати звичкою будь-якої людини. Релаксація – це пропуск у спокійне і розмірене життя. Що це таке і як їй користуватися – про це в нашій статті.
Медики б'ють на сполох: у наш надшвидкісне час все більше людей потрапляють в мережі постійної напруги і депресії. Поліпшення якості життя тягне за собою незадоволеність нею. Парадоксально, але це факт.
Людина розучився розслаблятися. Навіть у вільні від роботи години, він постійно прокручує в голові проблеми та вирішує нагальні завдання.
Постійна напруга негативно позначається на психологічному стані людини, і він просто «вигоряє». Порятунком від такого «вигоряння» є релаксація.
Що це таке
Релаксація – це здатність організму зняти напругу з м'язів і відчути стан спокою і розслаблення. Буває вона довільна і мимовільна.
Мимовільну ми відчуваємо при засипанні або після сильного емоційного напруження. Довільну викликаємо самостійно, тоді, коли в цьому потребуємо.
На жаль, не всі вміють викликати це почуття за своїм бажанням, але навчитися цьому не тільки можна, але і потрібно. Існують спеціальні методи, навчальні людини розслаблятися тоді, коли це необхідно.
У чому користь
Здатність розслабитися і сконцентруватися на внутрішньому стані допомагає нашому напруженому організму скинути втому, відволіктися від турбот і зрозуміти причину стресу. В результаті занять людина стає спокійний душею, у нього підвищується працездатність і віра в свої сили.
Скидання м'язового і психологічного напруження відновлює фізичне здоров'я - багато хвороби, частіше психологічного характеру, були вилікувані лише за допомогою релаксації.
Крім того, достатньо всього однієї вправи по релаксації, щоб пройшла головний біль, «відпустило» серце або нормалізувався тиск.
Різновиди
Розроблені і успішно використовуються десятки методик релаксації. Всі вони переслідують одну мету – зняти м'язові затиски і повернути людину в стан спокою. Умовно їх можна розділити на кілька видів.
Релаксація може бути:
- Довготривала (гіпноз, наркоз, медикаменти);
- Короткочасна (швидко повертається напруга);
- М'язова (розслаблення виконується з допомогою м'язів);
- Образна (використовуються уявні образи);
- Поверхнева (невеликий відпочинок);
- Глибока (найефективніша, дає потужний поштовх бадьорості та енергії організму, має цілющий ефект);
- Екстрена (в разі крайньої необхідності);
- Довготривала (постійна практика, використовується в лікувальних цілях).
Які симптоми психічного розладу у жінок? Читати далі.
Прогресивна
Її сенс у тому, що після сильного напруги обов'язково настає розслаблення. Тому для досягнення цього самого розслаблення методика пропонує напружувати різні м'язи тіла, а потім їх «відпускати».
Виглядає це наступним чином:
- Чоловік лягає на спину і внутрішньо концентрується на певній групі м'язів, наприклад, черевного преса.
- Потім їх треба сильно напружити і різко розслабити.
- Починати потрібно з однієї групи м'язів, поступово додаючи нові.
Зазвичай м'язи напружуються-розслабляються зверху вниз – від шиї до стоп. Але в цій техніці є один істотний недолік – вона вимагає багато часу і місця, де ніхто не потурбує. А це не завжди вдається поєднати.
Диференціальна
Цей метод дуже зручний в першу чергу тим, що не вимагає прийняття горизонтального положення.
Суть його в усвідомленні того, які м'язи у даний момент напружені в силу необхідності, а які затиснуті мимоволі.
Найчастіше у людей «затискається» особа, рідше – м'язи рук або ніг. Користуватися цією технікою можна де завгодно, та просто не завжди про неї згадуєш. Цю звичку можна виробити шляхом постійних тренувань.
Дихання для розслаблення
Дихання відіграє важливу роль в спробі зняти напругу. Ви, напевно, не раз помічали, як при сильному нервовому напруженні дихання «перехоплює».
Це відбувається через миттєвого спазму м'язів горла: стає важко дихати, і напруга зростає. Варто «відкрити» подих і напруга буде потроху спадати.
Спробуйте:
- Наберіть повільно-повільно якомога більше повітря в легені і затримайте дихання.
- Порахуйте, не поспішаючи, до чотирьох і повільно видихніть.
- Знову порахуйте до чотирьох, і вдихніть.
- Виконайте ці дії кілька разів, і ви фізично відчуваєте, як відступає напруженість, звільняючи м'язи від затиску, а голову від проблемних думок.
Вправи
Якщо ви відчуваєте себе як «вичавлений лимон», якщо ви не бачите виходу з заплутаної життєвої спіралі, то пора приступити до дій. Почати можна з найпростіших технік – прогресивної або дихальної. Наступний етап – релаксація образами.
Образна релаксація (друга назва визуализированная) змушує свідомість ПОВІРИТИ в те, що ви самі собі подумки намалюєте.
Наша підсвідомість має одну властивість: для нього, що реальні події, що вигадані – суть одне. А якщо переконати підсвідомість в реальності того, що відбувається, і свідомість прийме це як догму.
вправа Виконується наступним чином:
- Виберіть місце, де вас ніхто не потурбує.
- Прийміть зручну позу і закрийте очі.
- Повільно вдихніть кілька разів.
- Намалюйте в своїй уяві те місце, в якому ви б відчували себе захищено та комфортно. Це може бути берег пляжу, галявина в лісі або замок за високим парканом.
- Відзначайте це місце усіма найдрібнішими деталями – зелені листочки, гриб під пеньком, гладкі голяки під водою...
- Утримуйте образ у свідомості, «злийтеся» з ним. Чим реальніше ви зможете створити картинку, тим краще буде ваш стан – адже не може бути погано там, де спокійно і затишно.
- Відпочивши у своєму «секретному місці», повільно повертайтеся у реальність.
Потужні техніки
Якщо ви навчилися розслаблятися, то ви отримали від життя великий приз – вам не страшні негаразди та життєві негаразди, ви зможете легше пережити розставання з коханою людиною або знайти сили і бажання для вивчення древнеарийского мови.
Але «відразу» не буває – щоб чогось досягти - потрібно докласти хоч малу дещицю зусиль.
Зробіть своїм правилом кожен день приділяти кілька хвилин для себе – адже ви і є найголовніша цінність вашої ж життя – і зміни не змусять себе чекати.
Використовуйте деякі (або всі) з наведених методик. Вони володіють потужним дією і вважаються найбільш важливими релаксації напруг.
Важливий зараз
«Якщо ти хочеш зміну в майбутньому – стань цією зміною в сьогоденні», сказав Махатма Ганді.
В одній фразі він лаконічно і чітко висловив головну думку релаксації – важливість має тільки зараз. Від того, що ви робите в дану мить, залежить те, чого ви досягнете в майбутньому.
Турбуватися про те, що вже ніколи не повернеться або переживати за те, що може бути коли-небудь відбудеться, щонайменше, нерозумно.
Живіть сьогоденням і запам'ятайте: важливий тільки зараз.
Оточення
На свідомість людини досить сильно «тисне» навколишнє оточення. Якщо ви працюєте в колективі, де кожен намагається «підсидіти» іншого, або ви перебуваєте в товаристві людей, головною метою яких є приниження гідності оточуючих, або, озираючись навколо, ви помічаєте безлад – ви ніколи не зможете розслабитися.
В дискомфортній обстановці напруга тільки наростає. Для того щоб відчути спокій, все навколо повинне бути просякнуте спокоєм. Затишок і безтурботність оточення зробить мирним свідомість.
Для початку спробуйте навести порядок в будинку – розміреність і чистота житла - головні козирі внутрішнього спокою.
Медитації
Медитації потрібно вчитися. Найскладніші заняття – перші, оскільки досить важко звільнити свій мозок від засмічуючи його думок. Пустіть думки у вільне плавання.
Уявіть свою думку птицею або пером, яке відлітає, повільно погойдуючись у повітрі.
Всього кілька спроб, і ви зможете відсторонено спостерігати за тим, як безліч пір'я кружляють у повітрі. Не намагайтеся обговорювати думки, нехай вони просто пливуть.
Медитації сприяють повному розслабленню, відступають тривога і неспокій, думки приймають інший напрямок, і прийняті рішення завжди виявляються більш ефективними і правильними.
Досить чверті години в день, щоб отримати захисну дозу спокою і адекватно реагувати на «підніжки», які щодня підставляє нам навколишній світ.
Відео: Медитація Глибоке розслаблення і зцілення
Продуктивність проти зволікання
Релаксувати – це не значить отлеживать боки на дивані цілий день. Правильна релаксація допомагає зібратися, виконати поставлені завдання якісно, а не на «тяп-ляп».
Навчитеся відсіювати дрібні проблеми та приділяти увагу головним. Неможливо всидіти однією п'ятою точкою на двох стільцях – вирішуйте завдання по одній і по мірі їх важливості.
Зосереджуйте тільки на те, що робите – це позбавить вас від стресу і гнітючого почуття постійного цейтноту.
Незалежність від думки оточуючих
Якщо баба Маня з п'ятого під'їзду думає про вас погано, ви гірше спите? Або нервуєте, тому що ваш колега постійно критикує ваші дії? Поки ваша голова «забита» абсолютно непотрібними думками, про релаксації не може бути й мови.
Ідеальних людей не буває. Хтось дуже сильно вас любить, а комусь неприємно навіть чути ваше ім'я. Це нормальний життєвий процес – ви ж не гроші, щоб вас любили.
Щодня тренуйтеся не реагувати на те, що говорять або, як вам здається, думають оточуючі вас люди. Цим ви тільки засоряете свою свідомість, заважаючи йому отримати розслаблення.
У боротьбі за здоров'я довіряєш тільки народній медицині? Дізнайся список народних засобів, які заспокоюють нервову систему.
Як зробити пропозицію коханій дівчині в ресторані? Читати далі.
Про те, як красиво написати прощального листа хлопцеві, читай статтю.
Скористайтеся технікою «думка – перо» або спробуйте методику відомої героїні Маргарет Мітчелл, Скарлет Про?Хара – «Я подумаю про це завтра». Побачите, життя і її сприйняття відразу стане легше.
Час для себе
Завжди – ЗАВЖДИ! – знаходьте час для себе. Робіть невеликі перерви в роботі протягом дня, в самоті прогуляйтеся по парку або посидьте на березі річки.
Виправдання у вигляді: «Мені ніколи», не розглядаються. Навчіться бути з собою – це корисно.
Зміна одно відпочинок
Життя ніколи не буває простою та одноманітною. Якщо ви помітили, що кожен наступний день практично повторює попередній, то ви «застрягли» в центі життєвої рутини.
А випірнути звідти простіше простого: зробіть те, що ви зазвичай не робите.
Якщо після роботи, приміром, ви завжди дивіться новини або серіал, то сьогодні, після закінчення робочого часу, сходіть в кафе. Або ви звикли проводити вільний час за комп'ютером? Тоді сьогодні прочитайте книжку або повышивайте хрестиком.
Кожен день робіть нові дії – візьміть ложку в ліву руку, сходіть в магазин за два квартали від будинку, дістаньтеся до роботи пішки або іншим видом транспорту – можливості безмежні, а віддача буде колосальною.
Релаксація
Це не складно – на деякий час просто «відключитися» від зовнішнього світу і зануритися в себе. Методики релаксації доступні навіть дітям. Релаксація також природна, як дихання, як саме життя.
Помітили виникає напруга – глибоко вдихніть і повільно видихніть, уявляючи, що разом з видихуваним повітрям виходить нервозність і занепокоєння.
Практикуйте це кожен день в будь-який час, і незабаром релаксація стане вашою другою натурою», природним і простим станом вашого організму.
Для дітей
Було б невірно думати, що схильний до стресів тільки організм дорослої людини. Наші діти страждають нітрохи не менше, а в деяких випадках навіть більше, ніж дорослі. Вони тільки вчаться жити, роблять перші висновки про оточуючих людей, зіставляють, « що таке добре, а що таке погано», намагаються утвердитися.
Це все досить складно для незміцнілої дитячої психіки, тому завдання батьків – допомогти їм адаптуватися у світі, навчитися приймати власні рішення і відповідати за свої вчинки. У цьому дуже добре допомагає дитяча релаксація.
Більшість сучасних дітей гіперактивні. Вони швидко приходять у збуджений стан і важко з нього виходять. Є кілька методик, які допомагають дітям зняти нервові зажими.
Найкраще проводити заняття з групою дітей – командний дух змушує їх більш відповідально ставитися до вправ.
Дитина в самоті буде часто відволікатися на сторонні шуми і звуки. Крім того, діти – непосиди, їм складно утримувати увагу на чомусь одному тривалий період часу, а в колективі такі заняття проходять весело і невимушено.
Для сну
Здоровий сон – запорука гарного фізичного і морального стану. Більшість з нас просто без сил падають в ліжко вечорами і з ненавистю вимикають будильник вранці. Спробуйте застосувати релаксацію ввечері, перед відходом до сну. Увімкніть спеціальні мелодії, що сприяють розслабленню (їх у великій кількості можна знайти в мережі інтернет), розслабте м'язи, відпустіть думки і почніть повільно і глибоко дихати.
Денне напруження швидко відпустить, і ви заснете міцним, спокійним сном, а ранок буде бадьорим і енергійним.
Ось коротко про те, що таке релаксація, чим вона корисна і як їй займатися. Зрозуміло, це лише верхівка айсберга, оскільки в одній статті просто неможливо розповісти про все, що може і робить релаксація. Почніть заняття сьогодні, не варто відкладати те, що покращить ваше життя, в довгий ящик. Живіть спокійно!