Ревнощі дитини старшого до молодшого - ознаки, як уникнути
Після народження братика або сестрички старший дитина змінився до невпізнання? Не можете знайти підхід до нього? Вся справа в дитячих ревнощів, з якою потрібно впоратися, поки в сім'ї не почалася війна!
Ревнощі - негативне явище, якому піддаються не тільки дорослі, але і діти. При цьому найчастіше малюки ревнують батьків, які принесли з пологового будинку ще однієї дитини.
Спостерігаючи, як навколо новоявленого члена сім'ї розвивається бурхлива діяльність, вони починають відчувати власну непотрібність і поступово наповнюються негативними емоціями по відношенню до братикам чи сестричкам.
Звідки береться суперництво
Важливо розуміти, що дитяча ревнощі – це, насамперед, неабияка боротьба за увагу мами і тата. Старший дитина сприймає молодшого, як конкурента, і намагається «розправитися» з ним всіма доступними способами.
Боязнь втратити батьківської любові і турботи штовхає його на агресію, непослух, а також спроби завдати малюкові біль і незручності.
Мало того, не бажаючи ділити увагу сім'ї з новонародженою «перешкодою», старший нащадок може симулювати хворобу чи насправді захворіти, причому всерйоз і надовго.
Ознаки ревнощів дитини старшого до молодшого
Ревнощі дитини старшого до молодшого можна розпізнати за такими симптомами:
- Копіювання дитячого поведінки. Абсолютно несподівано для дорослих, дитина починає вести себе як дитина, відмовляється самостійно одягатися, ходити на горщик і навіть намагається доторкнутися до грудей. Подібна манера поведінки продиктована помилковим висновком, що слабких і безпомічних дітей люблять набагато більше.
- Замкнутість або надмірна активність. Організм дитини, відчуває муки ревнощів, зазнає сильного стресу. Звідси перепади настрою, плаксивість, підвищена збудливість, а також всі інші «принади» афективного розладу.
- Яскраво виражений бунтарський настрій. Прагнучи привернути увагу батька і матері до своєї особи, чадо впадає «у всі тяжкі». Перш такий вихований і тихий дитина починає хуліганити, відмовляється підкорятися, не визнає нічий авторитет, йде наперекір усім і всьому.
Про способи втихомирити ревнощі до колишнім читай статтю.
Що робити
Для початку батькам варто зрозуміти, що малюк ні в чому не винен. В силу свого віку він ще не вміє справлятися з емоціями і не може взяти їх під контроль.
Самий кращий варіант – запастися терпінням і невпинно доводити старшенькому, що він любимо анітрохи не менше молодшого брата або сестри.
Як уникнути
Бажаючи попередити виникнення дитячої ревнощів, необхідно прислухатися до наступних порад:
- Море уваги у відсутність мами. Передчуваючи швидкі пологи слід подбати про те, щоб дитина не відчував себе покинутим, поки найулюбленіший і близька йому людина буде в пологовому будинку. Якщо є можливість, краще на час запросити в гості бабусю, яка підтримає онука і допоможе йому легше перенести недовге розлуку.
- Не забуваємо про ніжних «обнимашках». Повернувшись з пологового будинку, важливо в першу чергу міцно обійняти свого первістка, тим самим показавши йому, як мама сильно скучила. На жаль, багато жінок, захоплені новими емоціями, забувають виконати цей священний ритуал, тим самим травмуючи дитину і породжуючи в ньому перші ознаки ревнощів.
- Готуємо приємний сюрприз. Щоб перша зустріч дітей пройшла вдало, не зайвим буде заздалегідь придбати старшому дитині подарунок від молодшого. Краще всього купити що-небудь велике і відразу ж впадає в очі. Як показує практика, подібна хитрість нерідко допомагає примирити потенційного ревнивця з новим членом сім'ї.
- Не протистоїмо бажанням допомогти. У перші місяці старшого сина або дочку не варто залишати наодинці з немовлям. Однак якщо дитина виявляє сильне бажання піклуватися про маленького, цілком можна піти йому назустріч і дозволити трохи пограти з ним. Головне, весь час залишатися поруч і м'яко припиняти будь-які спроби зробити новонародженому боляче, намагатися нагодувати або переодягти його.
- Знаходимо кілька хвилин на ексклюзивне спілкування. Навіть самі бурхливі протести проти присутності в будинку нового чоловічка будуть усунені, якщо виділити старшому дитині трохи часу для особистого спілкування з мамою і татом. При цьому зовсім не обов'язково витрачати дозвілля на корисні розвиваючі заняття, іноді цілком достатньо подивитися книжку або влаштувати бій диванними подушками.
- Не забираємо у первістка дитинство. Деякі батьки, які зважилися на народження другого малюка, мають звичай нагадувати старшенькому, що він вже виріс і просто не має права вести себе, як маленький. Без перебільшення можна сказати, що це помилкова позиція, в результаті якої дитина нерідко починає відчувати себе обмеженим.
Поради психолога
- занурившись в турботи про немовля, ні в якому разі не забувайте про старшого дитини, адже для дітей найстрашніше покарання – зіткнутися з материнським байдужістю;
- активно залучайте первістка в свої справи, пов'язані з доглядом за немовлям, це додасть йому відчуття власної важливості і дозволить зберегти баланс в сім'ї;
- помічаючи, що дитина проявляє ініціативу (без нагадування приносить памперс, включає воду в потрібний момент, знаходить загублену соску), обов'язково привселюдно похваліть його;
- не лайте старшого дитини, якщо його дратує або обурює поведінка молодшого, просто визнайте, що він має право на різні емоції, в тому числі і негативні;
- приймайте бік первістка, якщо бачите, що він правий, а братик або сестричка просто намагаються скористатися тим, що вони маленькі і з допомогою цього досягти бажаної мети;
- ніколи не порівнюйте своїх дітей, віддаючи перевагу комусь одному, вони можуть бути абсолютно різними, але повинні отримувати однакову кількість любові і визнання.
Профілактика дитячої ревнощів
Уникнути дитячої ревнощів можна, якщо ще в період вагітності підготувати свого первістка до появи малюка. Для цього необхідно:
- Ходити в гості до багатодітних парам. Побачивши, як дружно грають між собою інші діти, дитина, безсумнівно, захоче, щоб і у нього з'явилися веселі брати і пустотливі сестрички. Тим більше, що на відміну від друзів з дитячого майданчика, вони і вдень і вночі будуть поруч.
- Називати речі своїми іменами. Завагітнівши, не потрібно говорити, що «в животику росте кавун». Краще не вдаючись до допомоги таких відмовок відразу сказати, що чекаєте малюка. При цьому не варто занадто бурхливо виявляти свої емоції, досить дотримуватися радісного, але спокійного тону.
- Не задавати дурних питань. Лукаво питаючи: «а ти хочеш братика або сестричку?», батьки не завжди готові до того, що дитина відповість негативно. Якщо не хочете зародити в ньому відчуття, що до його думки зовсім не прислухаються, добре подумайте, перш ніж цікавитися подібними речами.
- Запроваджувати нововведення заздалегідь. Плануючи переселити старшенького з дитячого ліжечка в підліткову (або з батьківської спальні в окрему кімнату), зробіть це задовго до поїздки в пологовий будинок. Інакше дитина буде сприймати свій «переїзд», як вигнання і звинуватить в ньому новонародженого.
- Сприяти зближенню батька і сина або доньки. Оскільки в недалекому майбутньому матері треба відлучитися з дому, залишивши дитину на піклування глави сім'ї, не зайвим буде переконатися, що вони добре знаходять спільну мову. Створення тісного зв'язку можуть сприяти спільні ігри, ранкові процедури (умивання, зарядка), а також казка на ніч.
- Розповідати про минулої вагітності. Дитині, напевно, буде цікаво дізнатися, як у будинку готувалися до його появи на світ. Закликавши на допомогу все своє красномовство, можна розповісти улюбленому чаду, що дуже чекали, купували потрібні речі, раділи, коли він народився, а тепер неймовірно раді, що він разом з вами зможе відсвяткувати народження ще одного члена сім'ї.
Про те, як змусити дівчину ревнувати тебе, читай статтю.
Що робити, якщо хлопець дуже сильно ревнує? Відповіді тут.
Ревнощі старшої дитини являє собою не тільки негативне явище, яке необхідно подолати, щоб у сім'ї запанували мир і щастя, але і джерело неконтрольованого почуття провини.
Матері, змушені більшу частину часу присвячувати новонародженим дітям, часто вважають, що їхні первістки жахливо обділені. При цьому вони упускають з виду той факт, що старші діти - єдині, кого мами любили хай трішки, але все-таки довше.
Помилково вважати, що дитина обділений, правильно радіти тому, що в його життя раптово з'явився ще один близька людина! А це велике щастя!