Дитяча ревнощі - як реагувати, поради психолога
Що таке дитяча ревнощі, і як вона проявляється. Які існують методи, щоб запобігти і зменшити неконтрольовані почуття дитини.
Кожна сім'я, де є маленькі діти, рано чи пізно стикається з проблемою ревнощів у дитини. Психологи вважають — дитяча ревнощі виникає із-за недоліку материнської уваги і нерозуміння малюком, що з ним відбувається. Тому якщо вирішити ці завдання, то прояви деструктивного почуття значно знизяться.
Представлені поради фахівців допоможуть вирішити цю проблему і досягти гармонійних стосунків у родині.
Дитяча ревнощі: особливості прояву
У більшості випадків дитяча ревнощі зустрічається у дітей до 5 років. Вони змагаються з молодшими братишками та сестричок, батьком або вітчимом, намагаючись привернути до себе максимум уваги з маминого боку. І цьому є пояснення.
До 3 років мама для дитини є найбільш значущим об'єктом, що забезпечує турботу і любов. Тому будь-яке стороннє посягання на материнське увагу позбавляє його відчуття комфорту і безпеки. В результаті розвивається почуття тривоги і страху, прагнення відстояти особисту територію, що супроводжується криком і плачем.
У 3 роки у малюка формується усвідомлення власного «Я». Він осмислює свої бажання і наміри, навчається усвідомлено досягати свого. У цьому віці дитячі ревнощі може переростати у категорію маніпуляцій.
Часто мамі приємно, коли малюк її ревнує, тому вона несвідомо підкріплює цю реакцію дитини. А він у свою чергу вчиться домагатися бажаного, маніпулюючи материнськими почуттями.
Прояву дитячої ревнощів зазвичай супроводжуються такими вчинками:
- примхами, всілякими примхами, які виступають як засіб боротьби за увагу мами;
- агресією на другу дитину чи дорослого, який відбирає материнське увагу;
- постійними докорами, що мама його недостатньо любить, а іншого любить сильніше;
- замкнутістю в собі і діями наперекір батькам;
- негативною реакцією на похвалу при ньому інших дітей або дорослих.
Дуже часто дитяча ревнощі виникає до молодшому дитині, татові чи вітчиму. Розглянемо більш докладно всі ці ситуації.
Як впоратися з ревнощами чоловіка до минулого жінки? Читай тут.
При народженні другої дитини
Поява молодшого члена сім'ї додає мамі клопоту. В результаті кількість часу, який раніше приділяється первістку, істотно зменшується. Він часто звинувачує маму в нестачі уваги і любові до нього. Як наслідок, у старшого дитини розвивається почуття знедоленості найріднішою людиною.
Що робити батькам в такій ситуації:
- Зловити сприятливий момент. Дитячі ревнощі простіше попередити, ніж боротися з нею. Для цього потрібно зловити момент, коли дитина захоче братика або сестричку. У дітей ближче до 4 років виникає неусвідомлене бажання піклуватися про кого-то. Якщо народження дитини молодшого збігається з даним періодом, тоді ймовірність розвитку ревнощів суттєво зменшується.
- Долучити дитину до очікування. Бажано заздалегідь підготувати дитину до народження дитини. Пояснити, що в животику росте і розвивається малюк, який скоро з'явиться на світ. І вже з цього часу поступово прищеплювати турботу про маму і майбутньому члена сім'ї. Тоді в родині буде троє однодумців, які будуть очікувати народження другої дитини.
- Довірити дитині взяти на руки новонароджену. Цей момент дозволяє відчути старшій дитині відповідальність за малюка, і відчути особливу близькість. Якщо дитина ще занадто малий, можна посадити його на диван, і покласти йому немовля на коліна. При цьому обов'язково потрібно контролювати процес і пояснювати, як вести себе з новонародженим.
- Зацікавити дитину в догляді за новонародженим. Дуже часто старший дитина ревнує маму до малюку тому, що немовлята вимагають цілодобового уваги і піклування. З-за цього первісток відчуває себе скривдженим, адже батьки не можуть приділяти йому стільки часу, як раніше. Ревнощі до молодшого дитині можна виключити, якщо дати зрозуміти старшому, що він повноцінний член сім'ї, якому довіряють «дорослі» справи: віднести пелюшки, подати пляшечку, наглянути за дитиною під час сну.
- Важливо прислухатися до своїх дітей. І якщо старшій дитині набридають клопоти за молодшим, тоді необхідно дати йому можливість зайнятися своїми справами: пограти з іграшками, подивитися мультфільми або помалювати.
- Обов'язково спілкуватися з дитиною наодинці. Потрібно кожен день знаходити хоча б одну годину, щоб провести його удвох зі старшою дитиною, почитати йому казку, пограти або просто поговорити.
- Зберігати справедливість по відношенню до дітей. У період дорослішання дітей виникають різні ситуації, при яких вони взаємодіють. Час від часу з дитячої можуть доноситися крики або плач. Найчастіше такі обставини виникають у погодок, які не можуть поділити потрібну обом іграшку, сваряться з цієї причини або навіть б'ються.
- Не варто відразу ж дорікати первістка, тому що він старший. Іноді досить перемкнути увагу малюків на будь-яке інше заняття. А якщо потрібно розібратися в що відбувається, то робити це справедливо, щоб ні в якому разі не звинуватити невинного.
- Не порівнювати дітей один з одним. Необхідно ретельно уникати обставин, які передбачають порівняння дітей, особливо у великій родині. Кожна дитина весь час порівнює себе з однолітками, а опинитися в чомусь останнім у своїй родині є для нього значною травмою. Тому батьки повинні всіляко утримуватися від порівнянь, зіставлень, і не оцінювати однієї дитини вище за інших.
До нового чоловіка
Так як останнім часом статистика розлучень постійно зростає, кількість повторних шлюбів теж збільшується. І часто гармонійні стосунки в новій сім'ї не складаються через дитячої ревнощів до вітчима.
І мамі, і її новому чоловікові важливо знати, що робити, щоб сформувати позитивні взаємини між вітчимом і дитиною:
- Закласти фундамент дружелюбності і довіри. Необхідно грунтовно підготуватися до першої зустрічі дитини і нового чоловіка, створити особливу атмосферу, щоб їхнє знайомство було доброзичливим і довірчим. Спокійні сімейні вечори, виїзди на природу, походи в зоопарк або на атракціони допоможуть впоратися з імовірною скутістю.
- Пояснити дитині, для чого мамі потрібні нові відносини. Для дитини найчастіше стає досконалої несподіванкою поява нового чоловіка в будинку, розвивається дитяча ревнощі з різними наслідками. Необхідно серйозно і відверто говорити з дитиною про те, що людина не може бути самотній, і йому обов'язково потрібна підтримка і опора.
- Налагодити взаємодію. Щоб стати головою сім'ї, новому чоловікові знадобиться досить багато часу. Проблеми, які з'являються, допоможе подолати займенник «ми». Можна залучати дитину до спільних занять, допомагати йому у вирішенні його дитячих питань.
- Виключити негативні емоції. Взаємини батьків і дитини — це продовження його взаємин з матір'ю. Чоловік повинен не забувати, що він перебуває під наглядом. Дитина не повинна чути різких слів, спостерігати сувору міміку або байдужу реакцію.
- Прийняти дитини таким, яким він є. Відносини батьків і дитини в основному будуть залежати від відносин матері й дитини. Не варто переробляти і перевиховувати дитини на свій лад. Мати все одно стане на бік дитини, а рівновага у відносинах буде порушено.
- Не воювати за любов дитини з його рідним батьком. З часом дитина зрозуміє, так як дитяче серце чутливе до чистоти помислів.
До папи
Багато дітей у віці 1,5–3 роки ревнує маму до папи. Так діти відстоюють власне право володіти увагою мами.
Що робити, якщо дитина не підпускає тата до мами:
- Ні в якому разі не можна відкидати дитини. Краще попередити істерику і залучити дитину в веселу гру з участю всіх трьох членів сім'ї. У процесі гри потрібно створити умови, які показують, що батьки люблять дитину, і у той же час один одного, і ніхто нікого не обділяє. Дитина, введений у спільнота батьків, відчуває ревнощі набагато слабше і вона не настільки руйнівна. Також дитина краще відчуває зв'язок з папою, що є важливим для розвитку здорової особистості.
- Пояснити дитині, що тато теж займає важливе місце в сім'ї. Мамі слід м'яко і ненав'язливо говорити про те, що вона однаково любить і дитини, і тата, і належить їм обом.
- Обніматися разом з дитиною. Не можна, щоб тато виявляв холодність до мами, тільки тому, що дитина ревнує. Тому до обіймів можна залучати батьків і малюка. Це попередить можливу агресію.
- Один день в тиждень потрібно віддати папі. Щоб тато удвох з дитиною сходив в парк, цирк, на атракціони. Нехай батько погодує малюка, укладе спати. Це сприяє зменшенню духу суперництва і зародження взаємодії. У батька і дитини виникають спільні інтереси, спільні спогади і теми для розмов.
Як реагувати
Більшість батьків абсолютно не готові до будь-яких проявів дитячої ревнощів, незважаючи на це вони повинні усвідомлювати, що всі відчуття продиктовані людині природою. У зв'язку з цим неможливо виключити виникли емоції, які іноді не можна пояснити або проконтролювати.
Дитяча ревнощі – це одна з таких здорових та природних почуттів, тому боятися її не треба.
Прояву ревнощів у дитини обумовлюються тим, що мама для нього найголовніша людина на певному життєвому етапі. І бурхливо реагувати на них не варто, так як батьки можуть тільки посилити проблему.
Навіть при жорстких приступи ревнощів, коли первісток ображає молодшого, відбирає іграшки, намагається всіляко йому нашкодити, не слід психологічно пресувати кривдника і карати його.
Краще забезпечити молодшому абсолютну безпеку, перебуваючи постійно поруч. А зі старшою дитиною потрібно довірливо поговорити і пояснити, що мама розуміє, приймає і любить його таким, яким він є. А також сподівається, що він теж зрозуміє, прийме і полюбить маленького братика або сестричку.
найголовніше — це навчитися правильно реагувати на вираження дитячої ревнощів, неприпустимо її ігнорувати і забороняти. Дитини долає ураган незрозумілих і неконтрольованих почуттів. Тому метою батьків повинно бути навчання малюка усвідомлювати власні почуття, не відчувати через них незручність і сором, і в подальшому спрямувати їх у позитивне русло.
Допомогти в цьому може довірча бесіда, під час якої необхідно:
- спробувати пояснити малюкові, що і чому він відчуває;
- заспокоїти дитину, сказати, що це абсолютно природно, і воно само пройде;
- обов'язково переконати малюка в тому, що мама його любить дуже сильно, і завжди любитиме.
- При правильному підході дитина з часом зможе керувати власною ревнощами і вжити всіх інших членів сім'ї.
Як боротися: поради психолога
На думку фахівців, боротися з ревнощами немає сенсу, бо це завдання нездійсненне. Проте зменшити серйозні наслідки цього деструктивного почуття є головною метою батьків.
Що робити з ревнощами до колишнього чоловіка? Поради психологів читай тут.
Чим небезпечна патологічна ревнощі? Читай статтю.
Здійснити це завдання допоможуть наступні поради:
- В першу чергу необхідно зрозуміти, що дитяча ревнощі є обов'язковою складовою внутрішнього світу дитини. Тому не можна лаяти або дорікати малюка за проявлені почуття, тим більше що вони виникли з-за любові до мами. Замість цього потрібно постаратися розрядити обстановку – обняти, посміхнутися, приголубити, сказати дитині про свою любов до нього.
- Прояви любові. Психологами доведено, що для комфортного душевного самопочуття дитині крім поцілунків вранці і перед сном, потрібно отримувати мінімум вісім обіймів протягом дня. При недоліку материнської любові дитина буде домагатися її всіма можливими способами. Він неодмінно відстежить, скільки уваги приділено молодшому брату чи сестрі, буде ревнувати маму до друзів, захоплень і роботі.
- Необхідно залишити той життєвий уклад, який був присутній у дитини до появи нового члена сім'ї. Однак потрібно дотримуватися золотої середини. Іноді батьки намагаються задобрити ревнощі дитини подарунками і позволением робити те, що раніше не дозволялося. Така поведінка не врятує від дитячої ревнощів, але дасть можливість дитині маніпулювати батьками.
- Потрібно всіляко сприяти зближенню членів сім'ї між собою. Продумувати загальні справи і спільний відпочинок.
- Слід привчати дитину говорити про свої емоції. Дуже часто дитяча ревнощі стає прихованою. Необхідно домовитися, що, якщо дитина відчує якесь невдоволення або несправедливість, то повинен повідомити про свої побоювання. Правда, більшість дітей не наважуються розпочати подібну розмову, для цього їм потрібно допомогти. Зазвичай застосовується метод бесід – задаються питання і поступово з'ясовується, чи все добре у дитини, про що він переживає в даний час і не приховує внутрішньої образи.
Казкотерапія
Цей метод допомагає ненав'язливо пояснити дитині, що з ним відбувається насправді, і чи потрібно розвивати всередині себе таке почуття. До того ж казка допомагає знайти спільну мову між дорослим і дитиною. Так як найчастіше вони розмовляють на різних мовах, притому проблеми з спілкуванням відзначаються саме у дорослого.
Казкотерапія більш ефективна, ніж звичайні бесіди. Казкові герої, аналогії, метафори і символи допомагають дитині розкритися, дорослому зрозуміти, що відбувається в дитячій душі.
Бажано, щоб з дитиною і батьками працював психолог або психотерапевт. Саме він зможе підібрати таку казку, яка найкраще відтворить ситуацію і сформувати питання, що сприяють вирішенню проблеми.
Важливо розуміти, що ревнощі є етапом нормального вікового формування особистості. Подолати дитячу ревнощі не можна, її можна лише зменшити, виявляючи свою любов і турботу. Слова любові до дитині важливо підтверджувати на ділі, і не розмежовувати старших і молодших.
Також велике значення мають спільні заняття та дозвілля. Чим більше справ буде зроблено всією родиною разом, тим згуртованішими і міцніше вона буде.