
Ревнощі - це добре чи погано
Ревнощі – яскраве, сильне почуття. І часом так важко відповісти на питання: ревнощі це добре чи погано?
Природа ревнощів
Існує багато визначень ревнощів. Єдності думок не спостерігається навіть серед психологів. Ось кілька класичних трактувань цього терміна:
- Страх втрати. Ревнує боїться, що зрада призведе до розриву у відносинах, це і викликає бурю почуттів у його душі.
- Бажання володіти партнером цілком і повністю. У певному сенсі поведінка ревнивця не надто відрізняється від поведінки хижака, який охороняє свою здобич.
- Відчуття втрати контролю над ситуацією. Людина розуміє, що ніякі його дії не можуть змінити обставини, що склалися. Він не має влади над іншими людьми і їх вчинками, він безсилий. Ревнощі – це приниження, образа, безпорадність, злість і ображена гордість. Це – почуття дитини, у якого підлітки відібрали улюблений м'яч.
- Форма заздрості. Ревнивець заздрить більш успішному супернику, він хоче опинитися на його місці. Це визначення, до речі, стосується не тільки любовних відносин. Можна ревнувати до чужих успіхів на роботі, вважаючи себе несправедливо обійденим.
У всіх цих визначень, таких, на перший погляд, різних, є один загальний момент. Ні в одному з них не сказано, що ревнощі виникає з любові. Так, це почуття зовні спрямоване на партнера. Але фактично ревнивця хвилює тільки він сам.
Багато психологи виділяють ревнощі як прояв слабкості і ревнощі як прояв деспотизму.
Почуття слабака
- Ревнивець не впевнений перш за все в собі. Він порівнює себе з потенційними суперниками і кожен раз переконується, що він гірший. Саме тому він завжди готовий повірити, що партнер захоче іншого. А як же інакше? Адже суперник багатшими, або розумніші, або привабливіше і більш темпераментні.
- Невпевнена людина завжди знайде причину, по якій він гірше. При цьому він навіть не задумається про те, що у нього теж є виграшні сторони, а у суперника – недоліки. Не згадає про те, що партнер любить його – а значить, вважає гідним цього почуття.
Про деяких жінок жартують: «Сама придумала – сама і образилася». Саме так і поступає слабовільний ревнивець. Він уявляє собі, що саме про нього і про його суперника думає партнер – і дуже скоро забуває, що це не реальність, а просто плід його фантазії.
Почуття тирана
Для людини надмірно владного у відносинах головним є відчуття контролю. Він може і не любити партнера, але ніколи його не відпустить.
Для таких людей важливо відчувати, що саме вони керують ситуацією, що близькі люди належать їм цілком і повністю. Тирана не хвилює, чи любить його партнер чи ні – лише б він не надумав утекти.
Треба відзначити, що така форма ревнощів зовсім не говорить про лідерських якостях людини або про його адекватної самооцінки. Просто якщо для слабака страшно отримати підтвердження власної нікчемності, то тиран боїться втратити своє місце повелителя.
Як перестати ревнувати чоловіка? Поради психолога читай далі.
А якщо людину так лякає чужа незалежність, значить, не так вже він упевнений в собі. Сильному нічого боятися.
Ревнощі - це добре чи погано?
Є люди, які вважають, що стосунки без ревнощів – це їжа без прянощів і солі. Інші вважають, що це почуття вбиває любов, адже вона будується насамперед на довірі.
Так можна однозначно відповісти, ревнувати – це добре чи погано? Чи є це почуття підтвердженням любові або, навпаки, першою ознакою її згасання? Відповідь на це питання категоричним бути не може.
на Жаль, ревнощі – всього лише емоція. Така ж, як гнів, страх або радість. Хіба можна сказати, що гнів – це завжди погано, а радість – це завжди добре? Все залежить від ситуації. Можна радіти чужій невдачі або відчувати цілком виправдане бажання вдарити негідника. Точно так само йдуть справи і з ревнощами.
Нормальна
Боятися втратити коханої людини – це природно. Також природно і прагнути зберегти звичний, комфортний спосіб життя. Людині властиво прагнути одержувати приємні емоції від життя, в цьому немає нічого поганого. Тому побоюватися, що якийсь незнайомець мимохідь зруйнує з такими труднощами створений світ – це абсолютно нормально.
Нормальна ревнощі завжди ґрунтується на конкретних фактах, а не на припущеннях. І вона ніколи не приймає руйнівних форм.
Нерозумна
Патологічної ревнощів не потрібні причини та приводи. Коли ревнивець запитує у дружини, де та провела вечір, відповідь йому не потрібен. Він його навіть не почує – просто тому, що заздалегідь знає все сам.
З такою ревністю потрібно боротися. Вона може тільки руйнувати. Патологічна ревнощі знищує любов і довіру, призводить до взаємного віддалення партнерів. Це – те почуття, з яким не можна миритися, якщо відносини по-справжньому дороги.
Як впоратися
Подолати ревнощі можна тільки вдвох. Не можна вести себе настільки бездоганно, щоб партнер не знайшов підстав для сумнівів. І не можна припинити ревнувати, якщо кохана людина веде себе провокаційно. Потрібне бажання обох сторін, тільки так можна прийти до компромісу.
Головне в боротьбі з ревнощами – взаємні чесність і повагу. Ні в якому разі не можна опускатися до закидів або образ. Це тільки роздує полум'я сварки.
Треба тверезо, спокійно обговорити ситуацію і спробувати виробити лінію поведінки, яка влаштовувала б і чоловіка, і жінку. Головне – бачити в партнері не суперника на уявному полі битви, а людину.
Якщо ревнуєте ви
Якщо ви відчуваєте ревнощі, перш за все зважте ситуацію. Обґрунтовано це почуття? Є в нього реальні, а не вигадані причини?
Якщо підстави для ревнощів є, не починайте сварку. Просто поговоріть з партнером, поясніть, що саме вам не подобається і чому. Якщо він дорожить відносинами, то обов'язково прислухається до ваших слів.
Якщо ви розумієте, то необгрунтована ревнощі, спробуйте впоратися з цим почуттям. І тільки в разі невдачі починайте готуватися до розмови з партнером:
- почекайте день-другий – це допоможе впоратися з хвилею емоцій і розмова вийде спокійним і конструктивним;
- перед бесідою згадайте всі щасливі хвилини вашого спільного життя – так ви зміните свій настрій з войовничого на доброзичливий;
- спробуйте прорепетирувати ситуацію, проговорюючи вголос свої репліки і відповіді партнера – так буде простіше глянути на конфлікт зі сторони;
- якщо ревнощі заснована на почутті власної недосконалості, то її можна використовувати як стимул до саморозвитку – зайнятися спортом, змінити імідж, освоїти нове оригінальне хобі;
- якщо причина ревнощів у страху самотності – це привід попрацювати над власною самооцінкою, відвідавши психолога і заново переосмисливши свої цілі в житті.
Пам'ятайте – не можна однозначно сказати про ревнощі, добре це чи погано. Навіть таке руйнівне почуття можна приборкати. Головне – по-справжньому цього захотіти.
Як підвищити самооцінку дівчині-підлітку? Читай далі.
Як впоратися з ревнощами? Дізнайся зі статті.
Якщо ревнують вас
Складно, а часом і неможливо змінити почуття та образ думки іншої людини. Але якщо вас ревнують, треба все-таки спробувати. До того ж, можливо, проблема зовсім не в партнері.
Виправити ситуацію можна, дотримуючись певної схеми поведінки:
- проаналізуйте власну поведінку – можливо, ви дійсно несвідомо провокуєте партнера;
- поговоріть – найчастіше тільки відверта розмова може допомогти відновити довіру;
- познайомте партнера зі своїм колом спілкування – так він зможе адекватно оцінити ситуацію замість того, щоб придумувати драматичні сценарії;
- спробуйте створити атмосферу тепла, довіри і надійності, нехай ревнивець заспокоїться і зрозуміє, що нічого страшного не відбувається.
Можна спробувати цікаву тактику:
треба дати партнеру те, чого він хоче, але дати в надлишку. Постійно дзвонити, щоб просто дізнатися, як справи, доброзичливо, приязно і, головне, багато розмовляти з ним будинку, наполягати на спільному дозвіллі. Буквально не відходити від партнера ні на крок. Можливо, тоді ревнивець сам взмолиться про помилування і попросить дати йому трохи особистого простору. А значить, погодиться надати його і вам.
Якщо ж всі спроби налагодити нормальні відносини закінчилися невдачею, потрібно звернутися до фахівця. Сімейний психолог допоможе вирішити проблему і зберегти відносини.
Відео: Ревнощі у відносинах - добре це чи погано?



