Розлучення за наявності дітей - неповнолітніх, оформлення заяви, правила, умови
Нюанси і особливості оформлення розлучення за наявності дітей – про це піде мова в даній статті. Все що вам необхідно знати, що допоможе вам швидше завершити процедуру.
Розлучення – завжди складний і навіть трагічний період в сім'ї. Особливо гостро вся драматичність ситуації відчувається, коли мова йде про долю неповнолітнього дитини.
Але в ряді випадків рішення про розірвання шлюбу здійснюється в його інтересах, так як жити з постійно з'ясовують стосунки батьками для малюка набагато гірше, ніж жити з кимось одним. Розглянемо деякі юридичні тонкощі цієї процедури.
Куди подавати заяву за згодою і односторонньої ініціативи
Укладаються шлюби у відділеннях ЗАГС. Цілком закономірно, що і розривати союзу теж треба там же. Однак при наявності неповнолітніх дітей ситуація дещо змінюється.
Необхідно в першу чергу врахувати інтереси дитини, тому такі питання вирішуються через суд, навіть якщо обоє знайшли компроміс, згодні на розлучення і визначили основні позиції розділу майна, а також майбутнє проживання дитини.
Сімейне законодавство допускає лише кілька випадків розірвання шлюбу в РАГСІ при наявності в сім'ї неповнолітніх дітей:
- Коли один з подружжя позбавлений волі за скоєний злочин терміном більше ніж на 3 роки.
- Коли один з подружжя у встановленому законом порядку визнається безвісно відсутнім.
- Коли один з подружжя у встановленому законом порядку визнається недієздатною.
Якщо згодні обоє
В ситуаціях, коли обоє змогли домовитися по всіх пунктах (з ким залишиться дитина, розмір аліментних виплат, розділ майна), то до заяви в суд додається укладений між ними договір, в якому детально прописуються всі положення.
Заява подається у світовій суд за місцем проживання одного з подружжя. Питання про сплату державних зборів вирішується між батьками в добровільному порядку.
Якщо ініціативу проявляє лише один з подружжя
Ініціювати розлучення при наявності маленьких дітей може і один з подружжя. Заяву до суду готуватися в установленому порядку, та подається за місцем проживання одного з подружжя.
Як навчитися жити після розлучення? Читай далі.
Допускається залучення до справи професійного юриста або адвоката, який допоможе в спірних ситуаціях правильно оформити документи та використовувати всі можливості для забезпечення найкращих умов для розвитку і виховання дитини.
Винятки з цього правила диктуються Сімейним кодексом:
- Якщо не отримано згоду дружини, яка чекає дитину, то протягом усього періоду вагітності буде діяти заборона на отримання розлучення чоловіком.
- Якщо в сім'ї є малолітня дитина віком до 1 року, і дружина не згодна на розлучення, то подружжя не розведуть, діючи в інтересах матері і дитини.
- Це ж положення буде діяти в ситуаціях, коли дитина народилася мертвою, або в силу якихось обставин помер до досягнення нею віку 1 року.
Як відбувається оформлення
В незалежності від того, ви подаєте заяву за взаємною згодою або ініціюєте розлучення в односторонньому порядку, оформлення шлюборозлучного справи виглядає однаково.
У світовій суд за місцем проживання позивача або відповідача подається заповнений бланк заяви з вимогою розгляду шлюборозлучного справи, в якому зазначається інформація про найменування судового ділянки, ПІБ судді, повні дані позивача і відповідача із зазначенням адреси проживання.
Тут же необхідно вказати причини та обставини, які призвели до настільки неприємного рішенням. Якщо є які-небудь докази, що підтверджують вашу позицію, то суду необхідно пред'явити (довідки з мед. пунктів тощо). Зразок заяви можна взяти у секретаря.
До готового і оформленої за всіма правилами заяви необхідно додати наступні документи:
- Копія позовної заяви (цей документ суддя надсилає відповідачу для ознайомлення);
- свідоцтво про укладення шлюбу необхідно надати судді оригінал документа;
- свідоцтва про народження дітей з копіями;
- довідка про склад сім'ї;
- квитанція про сплату державного мита за розгляд громадянського справи.
Якщо з якихось причин у вас на руках відсутній будь-який документ з перерахованих, потрібно заздалегідь подбати про отримання дубліката. Робиться це в тому ж органі, який вам відповідний папір видавав (наприклад, відділення РАГСУ).
У разі, коли документ знаходиться на руках у відповідача, про це необхідно вказати в заяві і попросити суд витребувати його для розгляду справи.
Серед переліку необхідних документів вказана довідка про склад сім'ї. Цей документ потрібно обов'язково скласти (особливо якщо ви претендуєте на те, щоб дитина залишилася жити з вами) в доказ, що займаєтеся вихованням малюка саме ви, а не хтось з ваших родичів.
Коли повний пакет документів зібраний, його можна нести в суд. Другий варіант – відправити рекомендованим листом поштою. Другий варіант цілком можливий, але потребує більше часу.
Терміни процедури
Якщо ви відвідали суддю особисто і змогли донести свої вимоги, то порядку із зазначенням дати попередньої бесіди ви отримаєте відразу. Якщо ж Ви зважилися відправити документи через пошту Росії, то і вам вручать повістку також через поштове відділення рекомендованим листом з повідомленням.
В середньому весь шлюборозлучний процес триває від 1 до 3х місяців в залежності від:
- бажання/небажання подружжя;
- з'ясування додаткових обставин;
- вирішення спорів про розділ майна і подібного.
В цей період входять дні, встановлені законом для розгляду справи суддею.
Якщо жоден з подружжя у призначений суддею день в зал судового засідання так і не прибув, то заява вважається недійсним. У випадку, коли це відбулося з-за будь-яких обставин, але бажання розлучитися раніше сильно, доведеться подавати всі документи.
Шлюборозлучний процес закінчується винесенням рішення судді: задоволення або незадоволення позову, або ж відкладення розгляду справи на термін, необхідний для можливого примирення.
чи Варто відновлювати відносини після розлучення? Читай статтю.
Про те, як жити після розлучення жінці з маленькою дитиною читай далі.
Після задоволення позову в десятиденний строк рішення набирає чинності. У відділення Рагсу направляються відповідні документи, на підставі яких ви зможете там отримати свідоцтво про розірвання шлюбу.
Умови і вартість
зараз державне мито в суд для розгляду шлюборозлучного процесу становить 400 рублів. Цю суму оплачує кожен чоловік. З 2015 року законодавці обіцяють збільшити цю суму до 650 рублів з кожної сторони.
Гроші необхідно перерахувати на відповідні реквізити (можна дізнатися у секретаря або в відділеннях Ощадбанку) до моменту подання позовної заяви.
Квитанція про оплату входить в обов'язковий перелік документів, прикладених до заяви.
Розлучення при наявності неповнолітніх дітей
У сімейному законодавстві прописуються положення, що захищають інтереси дитини, тому і шлюборозлучний процес у певних випадках має свої особливості.
До 1 року
При наявності в сім'ї грудного дитини, яка не досягла віку 1 року, розірвання шлюбу можливе тільки за згодою обох подружжя. Якщо жінка з якихось причин не бажає розлучається, то суд стане на її бік і відмовить у розгляді позову.
До 3х років
Якщо дитина в сім'ї не досяг 3х річного віку, то для розірвання шлюбу буде потрібна письмова згода другого з подружжя. Однак тут діє умова – другий батько проживає разом з дитиною та здійснює повною мірою турботу про її розвиток і виховання.
Дитини-інваліда
Особливості розлучення при наявності в сім'ї дитини-інваліда пов'язані із стягненням аліментів на його утримання. При цьому суд враховує не тільки необхідні щомісячні плати на лікування та догляд, але і на реабілітаційні заходи та придбання необхідного обладнання.
Іпотека і розділ майна
Іпотечне кредитування – часом єдиний вихід для молодої сім'ї знайти своє житло, але за статистикою розлучення в нашій країні оформляються в більшості випадків до закінчення виплат, що при розірванні шлюбу є великою юридичною перешкодою.
Кращий спосіб вирішити суперечку про іпотечне кредитування – домовитися мирним шляхом, про що скласти відповідну угоду. В іншому випадку є кілька варіантів розвитку подій:
- Коли іпотечний кредит був оформлений у шлюбі, при розірванні обоє несуть за нього однакову відповідальність. Найчастіше кредит розбивається на рівні частки (рідко – на частки, різні за величиною), з банком підписуються додаткові угоди, в якому обов'язки подружжя перед банком розмежовуються.
- За наявності в сім'ї неповнолітньої дитини банк може переглянути розмір частки на користь того з батьків, з ким залишається дитина.
- Можливий і такий варіант, коли кредит повністю переоформляється на одного з подружжя, при цьому другий чоловік повністю звільняється від зобов'язань перед банком (права власності в цьому разі він втрачає).
- Ще один варіант вирішення проблеми за іпотечним кредитом при розірванні шлюбу – продати нерухомість, на яку оформлена іпотека. Це робиться тільки за згодою та під контролем банку-позичальника. При цьому більше шансів на отримання позитивного рішення буде, якщо покупець здатний внести частину або повну суму залишку по кредиту.
За яких би умов не проводився б розлучення, при наявності дітей краще зробити це як можна менш травматичним для них, адже саме маленька людина найбільше страждає від суперечок дорослих.
І якими б серйозними не були б претензії до чоловіка, треба постаратися максимально захистити малюка від судових розглядів.