Чому люди сваряться - як цього уникнути
Чому люди сваряться? Розбираємо поширені проблеми в різних видах відносин: між батьками і дітьми, друзями, чоловіком і дружиною, хлопцем і дівчиною. Розповідаємо про те, як уникнути конфліктів в кожній такій ситуації.
Чому люди сваряться: батьки і діти
- Різні погляди на життя. Діти думають, що батьки старомодні, в той час як батьки роблять висновки, що їх діти прагнуть швидше подорослішати і спробувати все в житті. Причому ця проблема зберігається протягом усього життя.
- Надмірна турбота. Людини нерідко ображає те, що його вважають безпорадним, не розуміються в якихось питаннях. Надлишки турботи часто проявляються як по відношенню до дітей, так і на користь батьків (вже в похилому віці). Однак набагато частіше саме перший варіант призводить до сварок. Також причинами конфліктів стає подальша «невдячність («Я стільки для тебе старалася, а ти…!»).
- Розпещеність. Батьки часто намагаються «потурати» своїм дітям. Деякі так роблять, посилаючись на те, що вони самі були позбавлені багато чого в дитинстві, іншим просто дозволяють кошти і можливості, а треті приходять до такого способу, щоб «заткнути» дитини. Все це в підсумку призводить до розбещеності та егоїзму. Проте часто цю ситуацію можна зустріти в зворотному порядку. Це відбувається, коли діти і батьки живуть разом. Перші приділяють другим багато уваги, турботи, всі гроші несуть у будинок. Але як тільки у сина або дочки з'являється друга половинка, майже всього цього батьки позбавляються, і тут же починають «топати ногами».
Як цього уникнути?
Питання різних поглядів на життя
Батькам:
- Не потрібно нав'язувати дітям думка, яке було актуально 15-20 років тому. Сучасний світ просунувся далеко вперед. Згадайте себе. Хіба ви не були такими? Напевно вам також ваші батьки намагалися донести, що таке «добре», а що таке «погано». Але ви також махали на них рукою або злились, що вони занадто старомодний.
- Нехай у них буде свій імідж. Зачіска, одяг, макіяж – іноді для вас це виглядає смішно або безглуздо, проте сучасна молодь рідко щось бере з своєї голови. У них є орієнтири – зірки, однокласники, просто перехожі. Якщо ви почнете нав'язувати спосіб, прийнятний для вас, дитина може стати причиною насмішок. Нехай він йде в ногу з часом.
- Зрозумійте, що, зрештою, до дитини дійде істина, яку ви хочете до нього донести. Але це станеться тільки тоді, коли він подорослішає. Все як у всіх.
Дітям:
- Не лайте батьків за те, що вони не настільки сучасні. У них було інше виховання, інше оточення, інші інтереси. Все це вплинуло на їх світогляд, яке з віком складно змінити. Повірте, коли у вас будуть свої діти, ви потрапите абсолютно в таку ж ситуацію.
- Не ображайте. Так, нехай тато і мама не розуміють вас. Але це не дає вам право говорити їм образливі речі, типу: «відсталі», «старики» та ін. Це дуже прикро чути від власних дітей.
- Намагайтеся розповісти плюси вашої поведінки. Так, наприклад, якщо ви яскраво і нестандартно одягаєтеся, скажіть, що ви залучаєте багато уваги, а це дає вам можливість спілкуватися з великою кількістю людей, збільшувати кругозір інтересів і т. д.
Питання надмірної турботи
Батькам:
- Не опікати дітей! Хороші батьки – не ті, які все життя оберігають своїх синочків і дочок від неприємностей, а ті, які дають їм можливість познайомитися з дорослим життям і навчитися справлятися з труднощами самостійно.
- Не вимагайте замість великих подяк. По суті, вас ніхто не просить проявляти надмірну турботу, тому не варто ображатися не те, що діти або її не сприймають, або не помічають.
Дітям:
- Не дратуйтеся. Батьки хочуть зробити так, щоб вам було краще. Якщо це «краще» вам не треба, спокійно поясніть, що хочете впоратися самі, і, якщо не вийде, то це буде повністю ваша вина, що ви це усвідомлюєте.
- Дякуйте. Навряд чи ви десь ще зустрінете людей, які будуть робити для вас хоча б стільки ж. Цінуйте те, що вони хочуть для вас кращого життя, а не «плюють» на вас.
Питання розбещеності
Батькам:
- Тверезо обмірковуйте кожне своє рішення і купівлю. Це означає, що не варто робити все те, що говорить дитина, однак не треба і скупитися. Звертайте увагу на ступінь необхідності і ваші можливості.
- Не йдіть на поводу. Якщо сказали одного разу «ні», нехай ваше рішення залишається таким до кінця. Але обов'язково обґрунтуйте його (скажіть, що зараз немає грошей, що в цьому немає необхідності, ви думаєте, що краще зробити по-іншому тощо). Однак іноді можна поступитися своїми принципами, щоб просто побачити щасливі очі сина або дочки.
Як вибачитися перед дівчиною, якщо сильно образив? Відповідь тут.
Дітям:
- Будьте самостійні. Якщо батьки не можуть дозволити щось купити чи зробити для вас, то дійте самі. Сьогодні це навіть модно. Часто можна зустріти дітей і підлітків, які працюють, щоб заробити на свою мрію.
- Вмійте слухати відмови. Напевно у батьків є достатньо підстав, щоб сказати так. Не треба бути егоїстом – необхідно намагатися чути людей.
- Вмійте поєднувати. Це підійде для тих, хто почав позбавляти батьків уваги чи засобів існування.
Чоловік і дружина
- Ревнощі. Ця риса характеру нерідко параноидна: затримка на роботі, «усмішки» по телефону, занадто ретельне приведення себе в порядок і пр. Звичайні спроби переконати другу половинку часто не приводять до успіху.
- Втому один від одного. Постійне проведення часу разом дає про себе знати. У наслідку того, що ви багато спілкуєтеся, зменшується кількість тем для розмови, виникає більше протиріч, на цьому тлі з'являється гострота реакцій на певний дії і видно надмірна дратівливість.
- Розбіжності. У деяких ситуаціях ви думаєте так, а ваш улюблений людина зовсім по-іншому. Кожен намагається розповісти, що його варіант краще, внаслідок чого і відбувається конфлікт. В більшості випадків справа навіть і яйця виїденого не коштує. Але, тим не менш, трапляється те, що трапляється.
- Гроші. Бюджет кожної сім'ї ведеться по-різному: в одних він спільний, в інших – окремий. Проте завжди з цього приводу виникають сварки. Кому-то завжди здається, що коханий чоловік занадто марнотратний або скупий.
Як цього уникнути?
Питання ревнощів
Ревнующему:
- Стримайте свій запал. Бути може, ваші підозри безпідставні.
- Щиро поговоріть про свій страх втратити кохану людину. Дружина/чоловік, напевно, вас почують.
- Навчитеся вірити. Дуже важко стає жити з людиною, яка постійно підозрює у зраді.
- Давайте інструкцію. Пропонуйте варіанти поведінки (адекватного!), які не викликали б у вас ревнощів.
Підозрюваному:
- Вмійте слухати коханої людини. Ваша поведінка здається йому неприйнятним. Напевно простіше виключити щось у своїх діях, ніж постійно лаятися.
- Ставте себе на місце ревнующего. Нерідко в таких ситуаціях сам підозрюваний погоджується, що йому теж було б неприємно таку поведінку.
- Кожен день говорите коханій людині слова кохання. Комплемент, переконання, що він – найкращий, обіцянки того, що ви ніколи не зможете бути з іншим – все це вплине позитивно.
Питання втому один від одного
Рада тут один для всіх: урізноманітніть дозвілля. Можна сходити в гості, в кіно, в кафе і т. д. Головне – змінити оточення, обстановку і зовнішній вигляд (люди завжди більш ретельно приводять себе в порядок, якщо виходять на вулицю).
Також можна знайти собі заняття по душі і заглибитися поки в нього. Підійде заняття спортом, захоплення певним хобі, перегляд серіалу та ін
Питання розбіжностей
Обом сперечальника потрібно:
- Чути співрозмовника. Можливо, він зможе вас переконати, або ви дізнаєтеся якусь нову інформацію по темі розмови.
- Навчитися приймати інша думка, яке не відповідає вашому. Кожна людина має право на свою точку зору. Думати так йому дозволяють певні факти, які, можливо, вас не переконали. Нехай краще буде дві думки, ніж крики, сльози і образливі слова.
- Говорити спокійно. Адже навіть сама переконуюча інформація звучить агресивно, що викликає відповідні дії у відповідь.
І ще хотілося б порекомендувати вам діяти за принципом анекдоту:
– Як Вам вдається бути таким спокійним? Просто я ніколи не сперечаюся з людьми. Але це ж неможливо! Ну, неможливо, отже, неможливо...»
Питання грошей
Актуальні поради для цієї проблеми:
- Почніть вести щоденник витрат і доходів. Так ви не тільки зможете наочно побачити, куди «йдуть» гроші, але і дізнаєтеся, хто витрачає більше, хтось – менше.
- Обговорюйте всі покупки разом. При цьому наводите аргументи «за» і «проти». Можна записати їх на папері, а потім вступити в дебати.
- Відкладайте гроші на спільні мрії. Ви живете разом, значить і добре має бути вам обом.
- Дивіться на ситуацію з боку. Наприклад, якщо жінка особливо не має можливості купити шубу, але робите це, звичайно, її чоловіку буде прикро – таке дороге придбання буде корисно тільки для неї.
Хлопець і дівчина
- Великі очікування. От є у людини видимий недолік, але вам з ним добре. Ви думаєте: «Ну, потім виправимо», «Потім це піде» та ін., А цього «потім» так і немає. Ні через рік, ні через десять років. Також може почати дратувати те, що у ваших стосунках йде щось не так, як ви планували, не по красивому сценарієм, а «все як завжди».
- Сторонній вплив. Подружки, друзі, батьки, родичі – іноді деякі з них незадоволені вашим вибором. Вони починають говорити про те, які недоліки у вашого улюбленого людини, що вас чекає в перспективі і т. д. Причому, майже завжди посилаючись саме на особисті переваги. Під такий вплив можете потрапити і ви, і ваша друга половинка.
- Сором перед іншими. Часто молоді люди дивляться на реакцію оточуючих: як вони реагують на їх пару, що говорять про другій половинці і т. д. Саме тому з'являються вимоги наступного типу: «Не смійся занадто голосно!», «Одягайся пристойніше!», «Давай худни!» та ін. Виникають сварки. І все це з-за того, що один партнер відносин соромиться іншого.
Як цього уникнути?
Питання великих очікувань
- Ніколи не чекайте, що людина кардинально зміниться. «Пиляти» з цього приводу ви будете його все життя. Вам це треба? Якщо несуттєвий недолік, то закрийте очі і живіть далі. Якщо ж ви впевнені, що не зможете з цим жити, розлучайтеся з людиною відразу: не втрачайте ні час, ні нерви.
- Єдине, що можна зробити – це поговорити з людиною, розповісти про своїх очікуваннях, поглядах на життя, про те, як ви бачите ваші відносини і сімейне життя. Якщо ваші думки зійшлися, значить, це ваш чоловік.
Питання стороннього впливу
Того, хто піддався сторонньому впливу:
- Оцініть ситуацію. Тут два варіанти: або люди говорять дійсно слушні речі (наприклад, відмовляють дівчину від заміжжя за хлопцем, який любить випити). Оцініть обговорювані недоліки: важливі вони саме для вас, якщо – так, то чи зможете ви з ними прожити довгі роки?
- Живіть своїм життям. Запам'ятайте: ті ідеальні відносини, в які ніхто сторонній не сунеться. Поставте обговорення цієї теми під заборону. І буде вам щастя.
Того, чий улюблений людина піддається сторонньому впливу:
- Поговоріть. Скажіть, що ви живете з ним/нею, а не з цими людьми. Якщо у нього/неї є якісь об'єктивні висловлювання, зауваження на вашу адресу – нехай висловить, ви намагаєтеся звернути на це увагу.
- Дійте кардинально. Скажіть, що ви, в принципі, така людина. Нехай ваша друга половинка саме зараз вибере: або життя з вами, або плітки з сторонніми.
Питання сорому
Того, хто соромиться:
- Оцінюйте свої бажання. Чи здійсненні вони? Скільки на це потрібно часу? Зусиль? Можливо це поєднати з справами і здібностями вашої другої половинки? Якщо – так, то крім критики розкажіть про те, як все це можна зробити.
- Не прагнете до ідеалу. Якщо вимог дуже багато, це не сподобається нікому. Прагненням зробити людину краще, ви можете втратити і те, що маєте зараз.
- Вмійте правильно просити. Це значить, без криків і образ. Краще застосувати ласку і ніжні прохання, конструктивне обґрунтування своїх прохань (наприклад: «Кохана, я б хотів, щоб ти відмовилася від штанів і стала носити спідниці і сукні. У таких романтичних образах ти будеш ще красивіше і ефектніше! Я думаю, ти швидко звикнеш, і тобі самій сподобається!»).
Того, кого соромляться:
- Поставтеся з розумінням. Ваш улюблений чоловік хоче, щоб ви були його гордістю. Це нормальне бажання.
- Не рубайте зауваження на корені. Бути може, це справді піде вам на користь: ви будете виглядати ефектніше, привабливішим, а ваше життя стане простіше або цікавіше. У відносинах часто потрібно йти на поступки, щоб не тільки уникнути конфліктів, але і самому стати досконалішими, краще.
А ти знаєш, що таке сварка, і яке значення несе в собі це слово? Цікаві дані тут.
Про те, як перестати сваритися з чоловіком, читай далі.
Друзі/подруги
- Заздрість. Всі люди неоднакові: у кого-то краще фігура, у кого-то фінансовий добробут, а кому-то потрібно сказати пару слів, щоб підкорити серце представника протилежної статі. Список можна продовжувати довго. Але це однозначно породжує заздрість у одного з друзів.
- Борги. Борги в дружбі – річ хитка... То один поскупиться і не дасть, то інший забуде про заборговану суму, то така виручка постійно пригадується. Загалом, образи з цього приводу трапляються постійно.
- Стало менше уваги. Буває так, що друзі довго спілкуються один з одним, а потім один з них «йде з поля зору». Це може виникнути із-за того, що він знайшов нових знайомих, коханої людини або пішов з головою в роботу або навчання. У другого одного на неподсознательном рівні з'являється своєрідна ревнощі. Так-так, це саме вона.
Як цього уникнути?
Питання заздрості
Того, кому заздрять:
- Не хваліться. Так ви робите неприємно вашим друзям.
- Допомагайте. Якщо не можна надати допомогу діями, то підтримуйте одного морально.
- Не зазнавайтеся. Те, що є зараз у вас, може зникнути вже завтра. Не плюйте в той колодязь, з якого, можливо, потім доведеться пити.
Того, хто заздрить:
- Підвищуйте свою самооцінку. Ваш друг не краще, просто він більш упевнений у собі.
- Зверніть увагу на свої переваги. У вас їх теж чимало. Можливо, вам теж хтось заздрить, дивлячись на них.
- Працюйте над собою. Ваш друг більш красивий – почніть працювати над собою, своїм стилем; більш багатий – є багато способів заробити грошей (та й не в них щастя, ви це неодмінно коли-небудь зрозумієте); йому більше пощастило в любові – просто ви його не дочекалися «того» людини, який зробить вас найщасливішим.
Питання боргів
Того, хто дав у борг:
- Поговоріть. Ненав'язливо запитаєте, як справи у вашого друга, коли його кошти дозволять йому віддати борг.
- Вимагайте. Це необхідно в тому випадку, коли ви бачите, що боржник собі, в принципі, ні в чому не відмовляє, але і гроші повертати не збирається. Вимагати можна у формі жарту чи сказавши про те, що ви зараз теж маєте потребу у фінансах.
- В подальшому завжди уточнюйте, коли ваш друг зможе віддати гроші. Пошліться це на ваше бажання знати, як самому розпоряджатися фінансами в даний момент, поки ви чекаєте борг.
Того, хто заборгував:
- Не тягніть. Краще відмовте собі в чомусь, але як можна скоріше віддайте потрібну суму.
- Розкажіть, якщо не можете повернути кошти. Причина повинна бути грунтовною.
- Віддайте борг. Якщо один не може чекати (наприклад, з вимушеним обставинами), то перезаймите у кого-небудь іншого і розрахуйтеся з ним.
- Потім обов'язково подякуйте. Можливо, вашому другу теж були потрібні ці гроші, але вони вже були у вас. За терпіння і готовність йти на допомогу виразіть свою подяку (купити шампанське і цукерки, сувенір або просто промовте приємні слова).
Питання малого спільного проведення часу
Того, хто «забув» про одного:
- Постарайтеся пояснити ситуацію. Дорога вам дружба або вже немає, важливо розповісти людині всю правду, щоб він не нервував, не чекав і не думав нічого зайвого.
- Поєднуйте свої справи з дружбою. Так, якщо ви знайшли свою любов і хочете проводити весь час разом, можете іноді брати з собою і друга. Так само і з домашніми справами/роботою та ін
Того, хто «покинуть» іншому:
- Не будьте нав'язливі. Зараз людині не до вас. Не треба принижуватися і набридати.
- Знайдіть собі справу. Наприклад, почніть займатися саморозвитком (читати цікаві статті, вивченням іноземних мов, спортом тощо), захопіться хобі, подорожами і т. д.
- Заведіть нових друзів. Нехай це буде реальне або навіть віртуальне спілкування.
Поради психолога
Тут ми перерахуємо причини сварок, які часто зустрічаються в будь-яких відносинах:
- Поганий настрій. Нерідко ми зриваємося на людей тільки тому, що сьогодні не виспалися, втомилися на роботі, щось не вийшло, посварилися з іншою людиною і т. д. Ваші близькі в цьому не винні. Кращий спосіб виплеснути зло – заняття спортом (для чоловіків – особливо груша, яку можна повісити в гаражі, у дворі або навіть в квартирі, якщо дозволяє площа приміщення і це не заважає рідним).
- Невміння спілкуватися. Часто саме своїми словами і вчинками можна образити людину або навіть почати його дратувати. Розмовляйте і дійте з людьми так само, як ви хотіли б, щоб поводилися з вами. Якщо дорогий чоловік висловив зауваження, то в більшості випадків варто піти йому на поступки: і нерви цілі, і люди разом!
- Не вимагайте багато. Завжди менше просите. Тоді і очікування будуть не такими великими. З-за цього знизиться кількість образ, сварок і практично піде роздратування.