Осіння депресія - причини, симптоми, як боротися, лікування
Осіння депресія – як не піддатися тузі, дратівливості і поганого настрою. Симптоми, причини і профілактика цього стану.
Багатьом з нас знайоме тяжке відчуття наближення осені, слідом за якою йде меланхолія та роздратованість. Давайте дізнаємося, чому це відбувається і як з цим боротися.
Осіння депресія. Що це таке
Депресія є захворюванням – психічний розлад, що характеризується пригніченим станом і зниженням рухової активності.
Незважаючи на оборотність процесів депресивного стану, воно потребує медичного втручання. Хворому потрібна допомога не тільки психіатра і психолога, а іноді навіть медикаментозне лікування.
Осіння депресія відрізняється від справжньої депресії тим, що вона не є хворобою, а являє собою лише неврівноваженість психічного стану, що характеризується низкою певних ознак.
Причини
Депресія в перекладі з латині означає «придушення». І найчастіше це придушення внутрішніх переживань людини, що залишилися непрожитыми. Такі незавершені переживання, які не знайшли відповідного рішення, здатні накопичуватися.
У боротьбі з нудьгою нічого не допомагає? Дізнайся, як самостійно вийти з важкої депресії.
Які ознаки хронічної депресії? Читай статтю.
Депресивні люди характеризується саме тим, що «закривають» в собі власні переживання. Їх згорблена постава, а плечі – опущені, ніби вони несуть непідйомну ношу і погляд їх порожній.
Людина нечасто відпускає переживання і минулі негативні спогади для того, щоб просто відпочити або вийти на новий життєвий рубіж. Восени їм простіше проявиться за рахунок:
- укороченого світлового дня;
- похмурої дощової погоди;
- темних одягу;
- сірих буднів, що настають після золотої пори відпусток і канікул.
Симптоми
Головні ознаки сезонної депресії:
- відчуття своєї провини;
- тужливі думки;
- безпричинний страх;
- висока втомлюваність;
- зайва емоційність;
- розлади сну або безсоння;
- раптові перепади настрою;
- посилення тяги до калорійної їжі.
Одні симптоми бувають більш виражені, інші — менш. В цілому осіння депресія протікає в легкій або тяжкій формі
З її полегшеної ступенем успішно можна боротися самостійно, однак якщо симптоматика не змінилася, а стан тільки погіршується, потрібно скористатися послугами фахівців.
Групи ризику
У владі сезонної депресії може виявитися будь-яка людина, незалежно від темпераменту, статку чи соціального положення.Тим не менш, групу найбільшого ризику можна сформувати з:
- самотніх людей;
- працівників сфери обслуговування (у них нерідко трапляється надлишок спілкування, тому часто настає «психологічне вигорання»);
- люди, повернувшись на робоче місце після відпустки (їх відчуття свободи потрапляє в лещата обмежень щоденної роботи і термінів).
Варто відзначити, що у жінок більша схильність до емоційних негараздів: їх організм, на відміну від чоловічого, виробляє вдвічі менше серотоніну.
Як з нею боротися
Існує кілька ефективних способів боротьби з депресією.
Яскраві фарби
Купити собі щось яскраве, будь-то помада або нова кофтинка. Порадуйте себе новою зачіскою і новим кольором! Наприклад, перекрасьтесь в рудий, під відтінок осіннього листя.
Помаранчевий колір привносить особливий позитив і сприяє гарному настрою, так чому б не порадувати себе та інших домочадців, наприклад, нової апельсинової посудом?
Позитив
Щоб позбутися від осінньої хандри, зателефонуйте друзям, поспілкуйтеся з однокласниками та однокурсниками. Дивіться старі добрі комедії, спілкуйтеся з приємними людьми.
Додайте в своє життя більше жартів та сміху, адже саме сміху властиво гальмувати вироблення стресових гормонів — кортизону і адреналіну.
Підготовка до свят
Напевно серед ваших знайомих, колег чи родичів є люди, народжені восени. Почніть підбирати їм подарунок!
Або влаштуйте тематичну вечірку на Хелловін – прикрасьте квартиру, виріжте з гарбуза ліхтарик, придумайте частування і костюм, покличте друзів.
І хто сказав, що рано готуватися до Нового року? Ніщо так не радує і не розбурхує як вибір новорічних сюрпризів і прикрас для рідних і близьких.
Ароматерапія
Справитися з нападами осінньої депресії вам допоможе старий перевірений метод – аромати. Наприклад:
- Аніс (зніме депресію і знизить нервозність).
- Лаванда (прибере напруга, зніме перезбудженість, заспокоїть після важкого дня).
- Лимон (подарує позитивні емоції і забезпечить приплив енергії).
- Меліса (допоможе при депресії та безсоння, зніме роздратування).
- М'ята (усуне тривогу і поверне силу).
Відпочинок і розваги
Осінь – чудовий час для походів в театр або кіно, але можна і просто посидіти в кафе і поспілкуватися з друзями.
Розширюйте кругозір – сходіть на актуальну виставку, а якщо любите активний відпочинок - катайтеся на льодовому майданчику.
Не забувайте про те, що в осінній період необхідно по можливості більше часу бувати на сонці, на свіжому повітрі. Навіть домашнє і робоче освітлення треба робити більш інтенсивним.
Хто більше страждає в любовному трикутнику? Відповіді тут.
Про те, як прикрасити особистий щоденник, читай далі.
Профілактика
Що робити для того, щоб не поринути в калюжу осінньої депресії?
- Приділіть увагу вашого раціону. Харчуйтеся правильно – вживайте якомога більше фруктів, а також овочів. Продукти, які сприяють утворенню серотоніну — це банани, апельсини, фініки, м'ясо і молочні продукти. Загальновідомий антидепресант – шоколад, але захоплюватися їм не варто, якщо ви не хочете, щоб сезонна депресія змінилася депресією з приводу зіпсованої фігури. У період сезонної хандри багатьом людям притаманне непереборне бажання насолоджуватися солодощами та випічкою, однак кондитерські вироби приносить більше шкоди, ніж користі.
- Рекомендується змінити чай і кофеїн трав'яними настоями. Поганий настрій нейтралізують відвари чебрецю і липи. До того ж ці травички самим сприятливим чином відбиваються на загальному самопочутті і, зокрема, на нервовій системі.
- Досить дієвими при депресії фізичні навантаження. Наприклад, легкі пробіжки, тривалі прогулянки, відвідування занять у спортзалі. Чудовий ефект справляє на організм вода, так що відвідування басейну, по можливості, дуже рекомендовано. Водні процедури зарядять вас бадьорістю і, в той же час, нададуть розслабляючу дію. Якщо варіант з басейном не для вас, спробуйте використовувати контрастний душ.
- Встановіть режим сну і неспання. Пам'ятайте, що щодня спати необхідно хоча б 8 годин. Якщо вночі виспатися не вдалося, не стане зайвим нетривалий денний сон (близько півгодини).
- Постарайтеся читати свої улюблені книги хоча б 20 хвилин на день.
- На один день викресліть зі свого життя ЗМІ. Якщо для вас це важко протягом всього дня, звільніть від них вечір.
- Відмінний метод боротьби з депресією – заняття йогою, медитація.
Не дозволяйте осінньої депресії увійти у ваше життя і затьмарити її. Не втрачайте почуття гумору і не зраджувати тузі і поганому настрою!