Комплекс електри - у дівчаток, як позбутися
04.07.2017 0

Комплекс електри - у дівчаток, як позбутися

Психологія
В закладки


В психології багато термінів беруть початок з античних міфів. Не є винятком і терміни, що позначають потяг дитини до батьків протилежної статі — едипів комплекс і комплекс Електри.

Міфічні витоки

Едіп — герой трагедії Софокла, який вбив свого батька і одружився на рідній матері. І нехай це сталося через незнання, муки совісті не дають йому спокою. Вважаючи себе негідним навіть смерть як позбавлення від страждань, Едіп выкалывает собі очі і живе, постійно пам'ятаючи про свою провину.

Електра — дочка царя Агамемнона, одного з героїв «Іліади». Після повернення з троянського походу його вбиває дружина Клітемнестра, позбавляючи Електру не тільки батьківської любові, але і багатства і соціального статусу.

Через 8 років вмовляє повернувся брата-близнюка помститися матері за смерть батька. Електра і Орест розправляються з Клітемнестрою і її коханцем. Після цього Електра благополучно виходить заміж і живе спокійно, адже вона виконала волю богів і покарала вбивцю батька.

В психології терміном «комплекс Електри» позначається едипів комплекс у жінок. Термін був введений учнем Фрейда Карлом Юнгом ще в 1913 році і з тих пір отримав широке поширення, хоча «батько психоаналізу» його не визнавав.

Виявляється він у сильної прихильності дівчинки до батька і в той же час ревнощами або навіть ненавистю до матері. З'являючись у віці 3-5 років, такі почуття можуть вплинути на все подальше життя, якщо дівчинка і дівчина не зможуть вчасно позбутися комплексу.

Передумови розвитку

За Фрейдом едипів комплекс пов'язаний з переживаннями хлопчика, якого мати — найближча людина. Мимоволі він стає суперником власного батька в боротьбі за її увагу.

Про синдромах страхів у дітей читай тут.

Те ж саме можна сказати про дівчинку з комплексом Електри. Тільки вона змушена була змагатися з матір'ю, щоб привернути увагу і отримати схвалення батька.

Найчастіше комплекс Електри в дівчаток формується в тих сім'ях, де дитині не вистачає уваги з боку батьків:

  • Батько, цілими днями пропадає на роботі, часто їде у відрядження, навіть у вихідні вирішальний якісь проблеми, пов'язані з бізнесом, воліє відкуповуватися подарунками замість живого спілкування з дочкою. А їй хочеться, щоб з нею розмовляли, похвалили, пишалися її успіхами, просто приголубили… Замість цього батько швиденько вручає коробку цукерок, чергову ляльку або нове плаття, а сам усамітнюється з дружиною у спальні. Ось і причина для ревнощів і недоброзичливого ставлення до матері.
  • Батько-алкоголік — інша крайність. Дочка ставиться до нього з ніжністю, адже коли тверезий, він добрий і хороший. Через почуття провини він намагається приділити більше уваги дітям, спілкується з ними, купує подарунки. Все добре до наступного запою. Мати, ругающая батька, стає ворогом. З'являється навіть думка про те, що це через неї він п'є: адже вона його постійно лає, пиляє… А якщо при цьому дістається і дочки за незроблені уроки, за відсутність допомоги по дому, готовий привід для формування комплексу.
  • Зрада батька, відхід у іншу сім'ю, розлучення — всі ці випадки також можуть привести до появи у дівчинки переживань з приводу власної непотрібності батькам і відбитися на всій її подальшого життя.

В сім'ї, де панують любов і гармонія, комплексам не місце. Там батьки завжди знайдуть час для дітей, а шанобливе ставлення їх один до одного не дозволить дівчинці звести маму в ранг суперниці і ворога. Навпаки, вона буде намагатися стати схожою на неї, адже тато її любить саме таку.

Психологічний портрет дівчинки-Електри

Комплекс Електри - це тісний емоційний зв'язок з батьком. А ставлення до матері може варіюватися від простої неприязні до ненависті:

  1. Дівчинка з малих років обожнює батька, не уявляючи собі життя без нього, так само, як і тато без неї. Вони чудово спілкуються, у них свої маленькі секрети, свої ігри.
  2. Підростаючи, дівчинка починає вимагати до себе підвищеної уваги батька, а мати сприймає як суперницю. Проявляється це в ігноруванні прохань або розпоряджень матері, в істериках, непослуху. По відношенню до батька ж вона залишається маленькою дівчинкою-паинькой.
  3. Коли дівчина виростає, вона погано ладнає з кавалерами, адже всім їм далеко до папи. Вона чекає від них такої ж безкорисливої любові, ніжної турботи, а хлопці не здатні на це. У підсумку, вона або залишається жити з батьками, або знаходить собі дорослого чоловіка набагато старше, поруч з яким відчуває себе так само комфортно, як з батьком.

fe88b53dc907a2235ccb0fd819b93dd9-vert

За Фрейдом, витоки комплексу лежать в так званій «заздрість до пеніса». Проявляється вона в той момент, коли діти починають усвідомлювати свою статеву приналежність. Дівчатка відчувають свою неповноцінність у зв'язку з відсутністю такого предмета гордості, як у хлопчиків. В цей час мати вважається головною винуватицею несправедливості, адже це вона народила її дівчинкою.

Батько ж стає ідеалом чоловіка, адже він добрий, ласкавий, чудовий, та ще й з великим пенісом! А мати відбирає його у неї. І у дівчинки з'являється бажання прибрати маму подалі від батька, щоб вся увага діставалося тільки їй. Саме в цей час вона збирається вийти заміж за батька.

Як говорить Фрейд, після усвідомлення наявності пеніса і у інших чоловіків дівчинка перестає змагатися з матір'ю.

Вона переносить свою увагу на інших представників протилежної статі. Якщо це відбулося вчасно, то все в порядку. Якщо ж дівчинка затрималася на цій стадії, майбутнє навряд чи буде приємним.

Винні батьки?

Як не сумно усвідомлювати, але в будь комплексах підрослих дітей винні батьки. Точніше, їх нездатність, небажання або лінь приділяти достатньо уваги своїм чадам:

Розлучення як початок кінця

найпоширеніша причина, що штовхає на розвиток комплексу Електри. При будь-якому порушенні гармонії в родині насамперед страждають діти, як найбільш слабкі і залежні її члени.

Батько пішов і забув про дітей, не надає їм достатньої матеріальної допомоги. Мати вимушена працювати на знос, щоб підтримати нестійке фінансове становище.

Дорослий зрозуміє і її втому, дратівливість і поганий настрій. Але для дівчинки, якій часто потрапляє просто так або за дріб'язкової причини, це привід до ненависті. Вона починає співчувати батькові, жаліти його, адже не можна було жити з такою скандальною і недоглянутою тіткою.

Якщо батько продовжує спілкуватися з дітьми, зустрічі з них перетворюються на свято. Він завжди в гарному настрої, готовий принести їм задоволення подарунками, розвагами або просто розмовами про їхні справи.

Порівняння батьків не на користь матері, вона сприймається як служниця, повагу до неї тане. А любов до батька зростає.

Гиперзабота на зло

Але небезпечна й інша крайність, яка проявляється в цілком благополучних сім'ях. Батько може надавати надмірне увагу підростаючої дочки у вигляді надмірної опіки:

  • Він контролює, як вона одягається;
  • забороняє фарбуватися;
  • строго регламентує, з ким їй можна спілкуватися;
  • скільки часу проводити поза домом.

Тримаючи під суворим контролем все життя дочки, він формує у дівчинки-підлітка закомплексованість. Ставши дорослою, вона не вміє поводитися з чоловіками, не може навчитися користуватися своєю жіночністю.

Якщо ж батько раптом вирішує, що пора відпустити доньку з короткого повідка, дати їй свободу і самостійність, часто це призводить до протилежного результату. Дівчинка не може зрозуміти, що вона зробила не так, чому батько раптом відвернувся від неї. Вона шукає свою вину, намагаючись виправити становище. А так як батько не хоче повертати колишнє положення справ, у дівчинки формується комплекс неповноцінності.

Все це не означає, що у всьому винен тільки батько. Матері теж необхідно розуміти, що її любов і ласка необхідні дочки не менше, ніж увагу батька. Відчуваючи себе коханою і потрібною близьким людям, дівчинка не виросте закомплексованою сірою мишкою.

739760

Феномен прояви у дорослої жінки

Комплекс Електри у дорослих жінок може проявлятися по-різному:

  1. Звикнувши до турботи і ніжності з боку батька, дівчина підсвідомо порівнює всіх кандидатів у супутники життя з його ідеалізованим образом. Але порівняно з ним усі інші чоловіки явно програють. В результаті дівчина залишається одна, не зумівши створити сім'ю.
  2. Жінка все життя страждає від того, що вибирає не тих чоловіків. Весь час їй зустрічаються такі типи, які її використовують, нічого не віддаючи натомість. Вони ні в що її не ставлять, принижують, а її як магнітом тягне саме до таких егоїстам. «Чим менше жінку ми любимо, тим легше подобаємося ми їй…» Ці слова саме про таких жінок, яким у дитинстві бракувало батькової любові. Вони раз по раз наступають на одні і ті ж граблі, обираючи недостойних чоловіків. Адже вони проектують на свої взаємини з чоловіками ставлення батька до матері.
  3. Намагаючись довести батькові, що її є за що любити, дівчина-Електра може багато досягти в кар'єрі. Вона старанна, відповідальна, тому легко отримує гарну освіту, стає цінним працівником. Ось тільки щастям в особистому житті вона обділена, так як не вміє залучати чоловіків, залишаючись для них «своїм хлопцем».
  4. Багато жінок, не знайшовши свій ідеал чоловіка, народжують синів. Це можна пояснити бажанням самої виховати найкращого в світі чоловіка. Але переносячи всю свою любов на сина, вони душать його, не даючи ніякої самостійності. І хоча робиться все це з благими намірами, нещасними будуть і мати, яка не бажає ділити ні з ким свого ідеального сина, і син, не здатний до самостійного життя, і його обраниця, сприймана свекрухою як суперниця.

Чим небезпечний комплекс Електри

Небезпечний він в першу чергу для самих жінок, адже він заважає особистого щастя. Це хвороблива емоційна залежність, подібна алкоголізму або наркоманії:

  • Один з наслідків — інцест, це явище рідкісне, але і без нього наслідки можуть виявитися плачевними.
  • Електра буде прагнути догодити тому образу батька, який вона придумала. Вибираючи супутника життя, буде шукати чоловіка, схожого на батька. Прагнучи самоствердитися, може намагатися сподобатися якомога більшій кількості чоловіків і отримає погану славу. Недолік уваги з боку батька призведе до проблем в її сімейному житті.
  • все життя дівчинки-Електри присвячена тому, щоб добитися уваги і визнання з боку батька. Це часто змушує її робити необдумані вчинки. Добре, якщо вона прагне отримати похвалу за гарне навчання, досягнення в мистецтві чи спорті. Але ж іноді дівчата роблять серйозні проступки і навіть злочину, зневірившись привернути увагу іншими способами. Найстрашніша з них — вбивство власної матері, що заважає щастя з батьком.
страх водінняОтримав права, і що далі? Читай все про страх водіння автомобіля у новачків.

Страх перед можливою невдачею не дає реалізувати задумане? Тобі буде корисна наша стаття.

Як подолати страх і невпевненість? Читай тут.

Як позбутися

Жінки, які усвідомили свої комплекси і хочуть їх подолати, повинні знати, що необхідна допомога психотерапевта. Грамотний фахівець допоможе їм розібратися у витоках проблеми і намітити шляхи позбавлення від залежності.

Лікування буде успішним, якщо жінка сама буде робити рішучі дії. Що їй потрібно робити в першу чергу:

  1. Усвідомити неідеальність батька, побачити його недоліки.
  2. Стати самостійною, не давати регламентувати своє життя.
  3. Шукати і знайти позитивні риси у матері, зрозуміти, за що її полюбив батько.
  4. Постаратися повернути духовну близькість з матір'ю.
  5. Зрозуміти, що батько, яким би він не був гарним, ніяк не підходить в якості чоловіка.
  6. Полюбити саму себе і не дозволяти третирувати себе.
  7. Звернути увагу на чоловіків, які самі надають знаки уваги, а не змушують доглядати за собою.
  8. Розвивати свою жіночність, кокетувати, посміхатися, іноді покапризувати, тобто вести себе як жінка.
  9. Зрозуміти, що життя жінки не обмежується роллю дочки. Є не менш привабливі ролі, як дружина, мати, бабуся.
  10. Навчитися отримувати задоволення від життя.
  11. І звичайно, звернутися до висококваліфікованої психотерапевта, який допоможе впоратися з комплексом.

Відео: Сиблинговая ревнощі

Комментарии (0)
Додати коментар
Страх за дитину - як впоратися
Нормальні батьківські почуття, занепокоєння, побоювання за свого малюка – це правильно і природно. Однак, як і всі переживання, емоції, вони повинні знаходитися в рамках
Чому виникають конфлікти між батьками і дітьми - як їх вирішити
Самою природою закладена особлива зв'язок дитини і батьків, яка безумовна на відміну від інших уподобань. Чому ж виникають конфлікти між батьками і дітьми?
Комплекс відмінниці - як позбутися дитини, у дорослого
Приказка «краще – ворог хорошого» як не можна більш вдало підходить для перфекціоніста. Прагнення довести все до ідеалу робить людини залежним від думки соціуму і блокує
Коли чоловік любить жінку - ознаки, відео, поведінка
Коли чоловік любить жінку? Завжди! Виключаючи ті рідкісні випадки, коли він любить чоловіка. Любити жінку йому наказано природою. Це єдиний стимул для продовження роду
Як позбутися від комплексів і стати впевненим у собі
Звідки беруться психологічні комплекси, як вони діють на життя людини та як їх подолати? На ці питання важливо не тільки отримати грамотну відповідь, що більш важливо