Як розвинути пам'ять - фотографічну, феноменальну, слухову, зорову, довготривалу, короткочасну
04.08.2017 0

Як розвинути пам'ять - фотографічну, феноменальну, слухову, зорову, довготривалу, короткочасну

Психологія
В закладки


Короткий екскурс в пристрій і основні види людської пам'яті. Рекомендації на тему як розвинути пам'ять: вправи, тренінги та поради фахівців.

Пам'ять – це одна із функцій людської психіки, яка полягає в тому, щоб закріплювати, зберігати і згодом відтворювати дані, досвід і відчуття.

Як влаштована наша пам'ять

Людське сприйняття має аудіальні, візуальні і кинестетические канали сприйняття: це слух, зір і дотик.it_24633_89950

Інформація по цих каналах надходить в гіпокамп – парну частину системи головного мозку, розташовану в глибині скроневих часток і зберігається там (щось перетворюється в довготривалу пам'ять, що не забувається).

Скаржитися на погану пам'ять зазвичай починають після 40 років. Однак вона не стає гірше, пам'ять так сказати детренується.

Крім того, погану пам'ять людини провокують наступні фактори:

  • вживання алкоголю, куріння;
  • надлишок інформації;
  • неправильне харчування;
  • нестача кисню в крові;
  • депресія, занепокоєння і стрес;
  • недолік сну;
  • симптом наближення хвороби (розсіяний склероз, хвороба Альцгеймера).

Можливості людини постійно вражають різноманітністю. Наприклад, абсолютна пам'ять, володарі якої пам'ятають власне життя до самих дрібних деталей.

889051_original

Вона поширюється не лише на імена і числа – такі люди можуть цитувати дослівно книги і пам'ятають усі пам'ятні дати родичів і навіть їх телефонні номери.

Види

  1. Наочно-образна пам'ять – фіксація матеріалу первосигнально, у вигляді зорових, дотикових, слухових та інших уявлень. В її рамках існує ейдетична пам'ять — різновид зорової пам'яті, що характеризується здатністю точно, чітко і детально, з легкістю запам'ятовувати і потім відновлювати картини побаченого протягом досить довгого періоду.
  2. Словесно-логічна, або змістова - запам'ятовування думок, виражених у словах, які відображають суть явищ.
  3. Рухова – її зміст укладено в м'язово-рухових образах завчених рухів (величина, форма, швидкість, амплітуда і т. д.)
  4. Емоційна - пройшли емоційні стани.
  5. Музична – це швидке запам'ятовування музичного твору і можливість його максимально точного відтворення навіть через довгий час після його вивчення.

UCHIT'SYA-LEKO-2Як розвинути пам'ять

Ми запам'ятовуємо те, що помічаємо, ну а помічаємо тільки якщо уважні. Тобто свою увагу слід тренувати.

Щоб розвинути хорошу пам'ять, підійдуть навіть прості ігрові вправи. Мозок швидко зосереджується на деталях і звикає до динамічної роботи в різних ситуаціях.

Поєднання різних типів пам'яті

Вчителькам, які скаржаться на коротку пам'ять двієчників, не навчаючих вірші, хочеться порекомендувати змушувати учнів вимовляти їх вголос і віджиматися. Діти стануть запам'ятовувати вірші одночасно з м'язовими зусиллями і рухами, що допоможе навіть через роки згадувати ці вірші при віджиманнях.

Про методи розвитку креативності читай в статті.

Багатьох малюків вчать таблиці множення, змушуючи переписувати її і промовляти про себе.file59433121_68dba3d0

Запам'ятовування по частинах

Суть методу полягає в розкладанні інформації «по поличках»: текст слід компонувати в конспект, ділити слова на групи, вчити формули разом з прикладами.

Важливо також одночасно вирішувати виниклі питання, так як, самостійно здобуваючи необхідну, ми краще його засвоюємо. Ви швидше завчіть рядок, якщо вона містила незнайоме слово, підглянуте в словарике.

Повторення - мати навчання

Цей варіант підійде людям з розвиненою зоровою пам'яттю, і поганий слуховий. Вам сказали номер телефону, а можливості записати у вас немає. Під диктовку подумки уявіть трубку і набирайте на ній номер. Повторіть ще раз і ще, проговорюючи вголос номер одного. Навіть через пару годин ви все згадаєте.

Практика такого вправи з кожним разом буде позитивно позначатися на розвитку вашої пам'яті.03_2012_74

Нові знання і відкриття

Займаються студенти, які відвідують лекції, володіють відмінною пам'яттю, не підозрюючи цього. Якщо інформація засвоюється без зусиль і на підсвідомому рівні, їй властиво зберігається довше.

Напередодні сесії студент переживає, що не знає матеріал, проте відповідає на складні запитання однокурсників і розуміє, що варто злегка освіжити пам'ять і він готовий до іспиту. Це відбувається тому, що конспектуючи, ми вникаємо в інформацію, але не думаємо про запам'ятовуванні.

Професійно розвиваючись, вивчаючи іноземні мови і слухаючи новини – ви запам'ятовуєте, а, отже, покращуєте пам'ять.

Самоорганізація

Ми не можемо зафіксувати щось у пам'яті, не розуміючи, що саме запам'ятовувати і коли. Систематизувати необхідно не тільки матеріал, але і самого себе. Обзаведіться щоденником, особистим розкладом, намагайтеся все робити вчасно, згадуйте своїх близьких, яким вже давно не дзвонили.

2(7)

Тренування і вправи

Феноменальна пам'ять – це вже не міф. Розвинути суперпамять допоможе практика! Щотижня хоч 30 хвилин приділяючи увагу спеціальними методиками, скоро ви помітите результат.

Пам'ять, в тому числі і фотографічна – це здатність до запам'ятовування інформації. Для її розвитку потрібні тренування. Краще всього спробувати за 5-10 секунд в деталях запам'ятати будь-яку картинку. Потім подумки відтворити її образ для порівняння з оригіналом.

Що таке інтеграція додаткового та загальної освіти? Читай далі.

Який план роботи з обдарованими дітьми з російської мови? Дізнайся зі статті.

При виникненні необхідності поліпшити окремі види пам'яті можна ознайомитися з вправами, які розвивають пам'ять згідно з її видами.

Для довготривалої

07163630

Постарайтеся відтворити в пам'яті події, що відбулися з вами у віці 12-15 років. Більше деталей – подій, емоцій і т. д. Закінчивши з цим періодом, відновіть у пам'яті спогади, які відносяться до ваших 8-11 років, а потім - 4-7 років.

Певно, ви зможете пригадати події раннього дитинства і навіть здивуєтеся якістю і кількістю отроческих і дитячих спогадів.

Для короткочасної

Постарайтеся запам'ятати десять дрібниць, які стоять на столі вашого співробітника або десяток товарів на полиці в магазині. Можна згадувати дрібниці, що лежать в шухляді вашого робочого столу.

зорової

протягом дня дивіться на відвідувача, потім закрийте очі і згадайте його зовнішність і одяг. Прокручуйте в думках новинні зведення, воссоздавайте в голові барвисті сюжети. Фото, картинки і постери також стануть відмінним підручним засобом для вправ «на бігу».111photographic_memory_by_delayedinsanity

слуховий

Якщо дозволяють обставини, читайте вголос, при цьому виразно промовляючи всі слова, після чого переказуйте текст. Вчіть сподобалися вірші. Спробуйте розпізнавати за звуком кроків того, хто повинен увійти в кабінет.

Поради психологів

  1. Система. Систематизацію — чудовий спосіб запам'ятовування довгого числа. Наприклад, 3510121719242631. Цифри начебто підібрані навмання, але секрет полягає в такій системі - додай 2, потім – 5 і повторюй знову. Потрібно запам'ятати лише першу цифру. Корисний метод для створення цифрових паролів, що вимагають регулярної зміни.
  2. Асоціацію. Прекрасний спосіб для запам'ятовування чисел. Він полягає в підборі слова, що викликає асоціацію з частиною комбінації цифр і яким-небудь чином мати відношення до них. Приміром, 36747365007. Розбиваємо число на більш дрібні і підбираємо до кожного з них асоціацію. Вийде такий ось перелік: колода карт (36), Боїнг (747), дні в році (365), Джеймс Бонд (007). Цей спосіб можна використовувати для полегшення запам'ятовування паролів. Для запам'ятовування всіх образів можна придумати ситуацію з залученням всіх цих об'єктів. Приміром, Джеймса Бонда, летить на Боїнгу, який грає в покер. Це схоже на абсурд, але працює.6_kubiki_s_ciframi
  3. Алфавітний порядок. Щодня нам доводиться стикатися з ним в онлайн каталогах і телефонних довідниках. При необхідності запам'ятовування списку слів, просто розташуйте такі в алфавітному порядку.
  4. Розбивка на фрагменти. Створення окремих блоків даних є корисним методом при запам'ятовуванні, і ми користуємося ними щодня. Яскравим прикладом виступають номери телефонів. Чуючи номер, потребує запам'ятовуванні, ми ділимо його на кілька чисел. Мабуть, це самий дієвий метод для запам'ятовування випадкового числа.
  5. Візуалізація. Є стародавня техніка запам'ятовування (Loci). Згідно з цією методикою треба представити знайоме містечко (наприклад, ваш будинок) і помістити те, що хочете запам'ятати, в різні місця кімнати. Так, запам'ятовуючи список овочів, додайте їх по різних кутах приміщення. А згадуючи цей список, подумки ходите по кімнаті і дивіться, куди ви поклали той чи інший овоч.
  6. Метод історій. Складіть історію, можна безглузду, в яку увімкніть все те, що вам необхідно запам'ятати. Давайте уявимо, що вам треба купити курку, сигарети, чай, новий журнал. А от сама історія: за столом сиділа курить курка, і пила чай, гортаючи журнал!503147-545662
  7. Відчуття. Запам'ятовуючи слово, намагайтеся запам'ятати його за допомогою органів почуттів. Наприклад, бажаючи не забути про купівлю мила, згадуйте його зовнішній вигляд і запах, а щоб не забути про придбання будильника, згадуйте звук, який будить вас вранці.
  8. Класифікація. Якщо необхідно запам'ятати солідний перелік, варто пошукати загальні ознаки між словами і групувати їх за цим рисам. Візьмемо список покупок: Апельсини, зубна паста, сир, йогурт, сіль, персики, гель для душу, борошно.
  • фрукти: апельсини, персики;
  • бакалія: сіль, борошно;
  • молочні продукти: йогурт, сир;
  • для ванної: зубна паста, гель для душу.

найголовніше – це постійність. Всі вправи, які ви вибрали для розвитку пам'яті потрібно повторювати протягом дня не менше 6 разів протягом 1.5-2 місяців. При задовільних результатах ви можете пишатися собою, а якщо бажаєте досягти більшого – беріться за тренування знову.

Відео: Мнемотехніка

Комментарии (0)
Додати коментар
Симптоми страху - фізичні, реакція організму
Визначити, чи дійсно людина чогось панічно боїться, допомагають симптоми страху. Вони наочно вказують – через комплекс зовнішніх і внутрішніх психофізіологічних ознак, –
Нав'язливі страхи - як позбавитися, лікування
Страхи наповнюють людське життя в різні вікові періоди. Прості природні страхи, а часто і життєво необхідні. Нав'язливий страх настільки інтенсивний, що може приймати
Конфлікти в діловому спілкуванні - види, подолання
В тексті описуються конфлікти в діловому спілкуванні, їх специфіка та сутнісні характеристики. Дається інформація про причини та передумови виникнення всіляких ситуацій
Як розвинути в собі екстрасенсорні здібності - вправи, відео, поради
Кожен чоловік здатний на багато що, але не кожен знає, що він може. Стаття розповідає про те, якими можливостями ми володіємо, як розвинути в собі екстрасенсорні
Адаптація дитини в дитячому садку - поради психолога для батьків, правила адаптації, проблеми
Перші дні в дитячому саду – справжнє випробування для дітей. Щоб адаптація дитини в дитячому садку пройшла легко і безболісно, важливо знати особливості вікового