Як допомогти людині в депресії - поради психолога
Депресивний стан, як сніжний ком, має властивість зростати. З цієї причини вкрай важливо знати, як допомогти людині в депресії, щоб захворювання не призвело до сумних наслідків.
Як допомогти людині вийти з депресії
Чим раніше встає питання про необхідність виходу з депресії, тим швидше і ефективніше людина перемагає цей стан. Тому на плечі близьких людей лягати необхідність своєчасного розпізнавання хвороби і проведення можливих методів боротьби з нею.
Виявлення проблеми і діалог
Позначити причину – це перший крок до вирішення проблеми. Діалогова форма спілкування зможе допомогти людині, яка потрапила в зневіру. В результаті такого спілкування, будь то з близькою людиною або лікуючим лікарем, можливо визначення причини, яка призвела до депресивного стану.
Часто це незначна подія, що перетворилося в підсвідомості людини в цього монстра, а на ділі виявляється, що тривога створена ілюзорна.
Відкритий союзник
Допомогти людині в депресії – це значить стати його відкритим союзником. Щира підтримка здатна налаштувати на позитивний результат і вивести з нездорового стану.
Як самостійно вийти з післяпологової депресії? Читай далі.
Часом досить похвалити людину навіть за незначні дії, вжиті в складній ситуації, нехай вони і не завжди успішні. Ні в якому разі не можна висміювати проблему або намагатися применшувати її значимість.
Навіювання впевненості
Людині в депресії властива невпевненість у собі. Це є основною проблемою, яка постає на шляху до подолання проблеми.
Вселити впевненість, значить зарядити енергією і бажанням боротися з недугою. «У тебе все вийде», «Ти будеш переможцем у цій боротьбі», «Ти обов'язково доб'єшся позитивного результату» - прості фрази, в яких закладений ключ до успіху!
Розуміння і співчуття
Саме сила любові близьких людей допомагає людині, який потрапив в мережі депресії і не може з них вибратися самостійно.
Співпереживання і співчуття оточуючих людей здатні підбадьорити і привести до усвідомлення, що людина не самотня, і в ньому потребують, а тому так важливо вилікуватися і продовжувати радіти життю.
Серйозний підхід
Психіка людини влаштована так тонко, що будь-які зміни в цій сфері вимагають особливого підходу, тому навіть гарне почуття гумору буде не найкращим помічником у цій ситуації.
Людина переживає складний етап у своєму житті, а жарти на цю тему здатні ще більше ранити й посилити депресивний стан.
Звернення
Легку ступінь розладу людина цілком здатний подолати самостійно. На допомогу завжди прийдуть друзі, з якими можна поговорити про свої страхи і тривоги, так і просто відволіктися.
Тут можуть допомогти друзі з близького кола, адже сама людина не завжди здатний адекватно оцінити свій стан, списуючи втому і поганий настрій на складний період у житті, важку роботу чи проблеми в особистому житті.
Більш складні форми депресії потребують уваги психолога. Компетентний фахівець оцінить стан пацієнта і порадить прийнятну терапію. В особливо складних випадках потрібна допомога психотерапевта або психіатра.
Як побороти лінь і виробити цілеспрямованість в собі? Читай статтю.
З чого складається програма з профорієнтації підлітків? Відповіді тут.
Поради психолога
Ефективну допомогу при боротьбі з депресією можуть надати поради психолога. Причому прислухатися до них необхідно як людині, яка перебуває в стані депресії, так і оточуючим його людям, щоб надати необхідну допомогу і підтримку.
- Підтримувати зв'язок. Спілкування – універсальне засіб при боротьбі з депресивним станом. Підтримувати контакти з друзями, колегами, рідними і близькими, значить залишатися завжди на зв'язку. Не можна дозволяти людині залишатися один на один з депресією.
- Вміти вислухати. Не багато здатні до такого простого, але дивно дієвого способу, як елементарне слухання свого партнера. Для людини в стані депресії дуже важливо виговоритися, тим самим звільнитися від нав'язливих похмурих думок, оцінити ступінь небезпеки свого стану, отримати (нехай навіть невербальну) підтримку і відчути надійну опору.
- Чітко продумувати фрази в спілкуванні. Недовірливість і невпевненість в собі, і без того актуальна для хворого цією недугою людини, може посилюватися будь-яким різким необдуманим словом. Оточуючі люди повинні бути максимально коректними у спілкуванні. Кожну фразу необхідно чітко продумувати і формулювати, інакше наслідки можуть бути самими непередбачуваними.
- Фізична підтримка. Рух – це життя, а при депресії ця тема вимагає особливої уваги: прогулянки на свіжому повітрі, відвідування виставок, похід в спортивний зал, на каток, так хоча б елементарний шопінг. Не важливо, що це буде за заняття, головне, щоб з'явилося натхнення і бажання зробити щось незвичайне.
- Крок назад. Поширеною стає ситуація, коли начебто робиш все необхідне, викладаєшся з усіх сил, а результату немає чи проблема лише поглиблюється. У такі моменти необхідно зробити крок назад і подивитися на ситуацію під іншим кутом.
- Не забувати про себе. Оточуючі люди потребують підтримки і розуміння. А коли мова йде про рідних і близьких друзів, то нормальній людині властиво занурюватися в їх проблеми настільки, що весь свій час і думки присвячувати тільки вирішенню складних ситуацій. На певному етапі така залученість цілком доречна. Людина, що знаходиться в глибокій депресії, жадає допомоги від інших людей, але не варто робити чужі проблеми своїми власними.
Депресія – хвороба складна і багатогранна. На жаль, немає унікальних порад, за допомогою яких можна її подолати раз і назавжди. Кожна історія індивідуальна, як і способи виходу з неї.
Основні і непорушні правила виходу зі стану емоційного занепаду – це віра в позитивний результат і оптимізм. А дати такий заряд можуть тільки оточуючі люди, щиро зацікавлені в одужанні людини і прагнуть до істинної допомоги в скрутну хвилину.
Відео: Як надати підтримку