Гепатоз печінки: що це за захворювання, причини, діагностика, лікування
Позаду залишилися новорічні свята з їх сильними возеданиями і надмірними выпиваниями, після яких деякі люди починають відчувати біль у правому підребер'ї. Там розташована печінка, один з головних природних фільтрів нашого організму, яка більше за всіх страждає, оскільки несе сильну навантаження в такі дні. Вона відсіває потрапляють шкідливі речовини і токсини, а також є своєрідною фабрикою з переробки поживних речовин, необхідних для нормальної життєдіяльності людини.
це таке гепатоз і який він буває?
Коли наша печінка здорова, вона добре справляється зі своїми функціями - очищенням і переробкою різних речовин, що надходять в організм з їжею, рідинами, ліками і т. д. Але якщо цей орган має ті або інші ураження, то він починає все гірше справлятися зі своєю роботою. Так, наприклад, у людини при вживанні копченої, жирної або солодкої їжі, на тілі можуть з'явитися шкірні висипання. На перший погляд, здається, що це проблема пов'язана з якимись алергічними проявами і багато хто з цим йдуть до дерматолога або алерголога. Але коли прописані цими фахівцями протиалергічні препарати не несуть своєї дії, тоді виявляється, що суть проблеми лежить дещо глибше і полягає у хворої печінки, її гепатоз. Гепатоз — захворювання печінки, при якій відбувається дистрофія, тобто, переродження печінкових клітин. Гепатози бувають двох видів:
- Жирові
- Холестатические
При жировому гепатозі клітини печінки заростає жиром, а при холестатичному порушується вироблення печінкою жовчі. Таким чином відбуваються дифузні зміни печінки за типом гепатозу. Обидва випадки виникають в результаті порушення роботи цього важливого органу та, якщо не лікуються, можуть переходити в хронічну форму.
Що відбувається при холестатичному гепатозі?
Перш за все, при холестатичному гепатозі порушується процес вироблення жовчі. Це означає, що їжа перетравлюється в кишечнику не повністю, так як жовч є основним травним ферментом організму. Таким чином, організм постійно недоотримує поживних речовин, що може стати причиною його швидкого виснаження, підвищення стомлюваності, втрати ваги і фізичної сили.
Крім того, хронічний дефіцит поживних речовин може призвести до порушення роботи серця, судин, головного мозку. Крім цього, печінка не справляється зі своєю антитоксичної функцією. Тобто вона вже не здатна знешкоджувати отрути, так або інакше що надходять в організм. Отже, ці шкідливі речовини будуть циркулювати в крові, вражаючи різні системи та органи. Одне з таких поразок — ураження шкіри, у вигляді висипань або її пожовтіння. Білки очей теж можуть набувати жовтяничний відтінок, а також падати гострота зору. Якщо перший дзвоник вже продзвенів не варто відкладати справу в довгий ящик, потрібно негайно вживати заходів. В іншому випадку все може закінчитися далеко не кращим чином: хронічний гепатоз переросте в цироз печінки. Необоротне захворювання, невиліковне і загрожує негативними наслідками аж до смертельного результату. Словом, поспішайте приймати міри!
Що відбувається при жировому гепатозі?
Розглянемо дифузні зміни печінки, які відбуваються за жирового гепатозу. При надмірному вживанні жирної їжі, відбувається надмірне надходження в печінку жирів, при цьому порушується механізми переробки зайвих жирових клітин і вони починають відкладатися в печінці. У початковій стадії захворювання жирові клітини відкладаються у вигляді окремих крапель. Далі слід 1 ступінь жирового гепатозу для якої характерне помірне ожиріння печінки у вигляді окремих її ділянок. На 2 стадії поряд з мелкопапельными ділянками жиру спостерігаються крупнокапельные. І, нарешті, найбільш тяжкий прояв жирового гепатозу - коли в печінці виявляються тільки крупнокапельные скупчення жиру і видно кісти, заповнені жиром. В цьому випадку вже ставлять діагноз: дифузний жировий гепатоз печінки. Найчастіше такий тип розвитку гепатозу відбувається у людей, страждаючих надмірною масою тіла. Любителі занадто жирної і солодкої їжі, напівфабрикатів і фаст-фуду, часто розплачуються за свої пристрасті до такої їжі жировому гепатозом.
Печінка, яка страждає від ожиріння, починає погано працювати і це в свою чергу негативно позначається на роботі інших органів і систем людини. Мало того, що сам орган сильно збільшується в розмірі і тисне на прилеглі органи, починає страждати вся травна система. Це веде до появи і утворення в жовчному міхурі каменів з-за постійного застою жовчі. Недолік вироблення жовчі в свою чергу викликає перевантаження підшлункової залози і веде розвитку панкреатиту. З-за того, що порушується процес перетравлення білкової їжі в кишечнику починають розквітати гнильні і бродильні процеси, знищуючи в ньому корисну мікрофлору і отруюючи весь організм в цілому. А це підвищує навантаження на і без того хвору печінку, вона не справляється з функцією очищення, організм продовжує зашлаковуватися і слабшати. Знижується імунітет, людина стає схильний до частих застуд та інших захворювань. Все це веде до передчасного снашиванию організму і його старіння.
Крім того зростає ризик утворення пухлин, оскільки порушується гормональний фон, з-за збоїв в метаболізму гормонів в печінці. Особливо це стає небезпечним для жінок після 35 - 40 років, коли з-за всього цього можуть утворюватися пухлини в статевій сфері. Вся серцево-судинна система організму теж страждає із-за збоїв в роботі травної системи. Це виражається в підвищенні артеріального тиску, веде до появи варикозу. Тому якщо не вживати заходів, зростають ризики появи серйозних захворювань організму.
Причини виникнення гепатозу
Гепатози зазвичай розвиваються внаслідок хронічних отруєнь організму. Найбільш частими причинами гепатозу є:
- робота на шкідливому хімічному і радіоактивному виробництві
- часте і безсистемне вживання сильнодіючих ліків
- хронічні захворювання (діабет, панкреатит, холецистит, жовчнокам'яна хвороба, подагра, атеросклероз)
- алкоголізм і наркоманія
- неправильне харчування
- гіподинамія
- надмірна вага
- захоплення дієтами
Імовірність виникнення захворювання підвищується, якщо робота людини пов'язана з постійному впливом на її організм ряду шкідливих хімічно активних речовин. Це можуть бути професійні шкідливості: бензин — у водіїв, сполуки фосфору — у працівників хімічної галузі і т. п.
Гепапоз може проявитися в тих, хто часто прикладаються до чарці, щоб розслабитись після трудового дня. Це може бути алкоголь, в групу ризику входять і любителі пивного напою.
Великий ризик заробити гепатоз у часто простужающихся і хворих людей, у яких знижений імунітет. Це можуть бути ГРВІ, грип та ангіни — особливо в тих випадках, коли ними часто хворіють, коли ці хвороби протікають особливо важко і вимагають прийому сильнодіючих препаратів.
Коли людина займається обжерливістю, любить смачно і ситно поїсти, робить це без розбору і у великих кількостях за один раз. Це можуть бути безпардонні погрішності в дієті — зловживання копченостями, соліннями, солодощами, смаженими, солоними та маринованими грибами, помідорами, баклажанами, жирної і гострої їжею і навіть… тропічними фруктами — бананами, ананасами, манго і папайя.
Зароблені і придбані раніше хронічні захворювання травної системи людини можуть призвести до гепатозу. Це можуть бути захворювання жовчних шляхів (холецистит, жовчнокам'яна хвороба). Це можуть бути захворювання підшлункової залози — панкреатит та цукровий діабет. Порушення обміну речовин і витікаючі від сюди такі, наприклад, захворювання, як подагра, можуть провокувати гепатоз. Ви напевно здивуєтеся, але дане захворювання зустрічається і у вегетаріанців. Справа в тому, що при повній відмові від прийому тваринних білків у їжу може відбуватися порушення вуглеводного обміну.
Любителі самостійно ставити собі діагнози і прописувати без участі лікаря ліки, можуть зіткнутися з проявами гепатозу. Нарешті, гепатоз може спровокувати тривалий прийом ліків, таких, як антибіотики, транквілізатори (реланіум, еленіум, феназепам), нейролептики (аміназин, хлорпротіксен, сонапакс).
Як розпізнати гепатоз?
Часто хворобу на ранніх стадіях себе мало проявляє і не сильно турбує людину. Однак є початкові симптоми гепатозу печінки, на які обов'язково потрібно звернути увагу. Перші ознаки гепатозу печінки — періодичні розлади стільця (пронос змінюється закрепом, і навпаки, часте відсутність апетиту, загальна слабкість, втомлюваність. Якщо людина на цьому етапі не звертається до лікаря, то гепатоз продовжує розвиватися. При сформованому гепатоз печінки до цих ознак приєднуються підвищена пітливість, а також висипання на шкірі, про яких говорилося вище. До речі, шкірні прояви найбільш характерні для холестатичного гепатозу.
Зверніть увагу на один нюанс, печінка при цьому захворюванні взагалі не може хворіти. Адже в ній немає чутливих нервів. Болі в правому підребер'ї можуть бути обумовлені чим завгодно, тільки не печінкою. Насамперед, каменями в жовчному міхурі та протоках, спазм жовчовивідних шляхів (так звана дискінезія жовчних шляхів), нарешті, виразкою 12-палої кишки. При гепатозах, як правило, правий бік майже ніколи не болить. Або бувають тягнучі болі в правому підребер'ї, більш характерні для жирового гепатозу, які трапляються наприклад, у дні святкових застіль, коли людина в надлишку вживає важку їжу і алкоголь.
Сам собі діагност
Для того, щоб підтвердити або, навпаки, виключити гепатоз, потрібно перевірити розміри печінки. Якщо край печінки злегка виступає з-під правої реберної дуги — значить, має місце початкова фаза гепатозу. Якщо ж печінка знаходиться за реберної дугою, при цьому край її щільний — значить, гепатоз присутня вже давно.
Остаточний діагноз ставиться на основі УЗД і біохімічних аналізів крові. В останніх перш за все звертають увагу підвищені в 2 — 3 рази цифри трансаміназ (АЛТ). Крім того, може бути кілька підвищена ШОЕ і висока амплітуда ЛУНА, що виявляється на УЗД.
Крім УЗД можна також досліджувати хворий орган на томографі, тобто зробити МРТ (магнітно-резонансну томографію). Іноді фахівець може призначити біопсію та ангіографію печінки для уточнення діагнозу.
Гепатоз печінки складно виявити на початковій стадії його розвитку. Ось чому так важливі всі ці дослідження і аналізи.
Чим небезпечний гепатоз?
Як вже говорилося вище, гепатоз може протікати взагалі без яскраво виражених симптомів, в цьому небезпека цього захворювання. Виявити можна у себе випадково і симптоми, на перший погляд, можуть сигналізувати про іншому захворюванні, як, наприклад, у випадку з періодичними шкірними висипаннями на тілі. Але зовнішнє благополуччя оманливе, потрібно обов'язково звертати увагу на різні нездужання, особливо якщо вони у вас трапляються часто і в цілому загальне самопочуття у вас залишає бажати кращого.
Якщо ви у себе знайшли якісь із симптомів хвороби: підвищену втомлюваність, пітливість, нестабільний стілець, шкірні висипання, біль праворуч під ребром, достатньо для початку зробити УЗД внутрішніх органів, пройти це дослідження. Дане обстеження взагалі рекомендовано робити всім людям хоча б 1 раз в рік, але особливо показано людям зрілого та похилого віку, а також тим, хто вже має якісь хронічні захворювання травної системи. Тоді ви зможете на самій ранній стадії, коли вашому організму ще нічого не загрожує, виявити гепатоз і своєчасно почати лікування під наглядом фахівця.
Будемо лікуватися?
Якщо у вас виявили гепатоз, як бути далі? Звичайно основні рекомендації вам призначить лікар, але загальні рекомендації при протіканні цього захворювання добре відомі. При діагнозі гепатоз печінки, лікування полягає в призначенні і дотриманні пацієнтом правильної дієти і прийому медикаментів.
Дієта при гепатоз печінки
Гепатоз печінки можна вилікувати, особливо якщо він виявлений на ранніх стадіях, лікування буває дуже ефективним. Одразу хочу зауважити, що дуже багато залежить від самої людини. Йому слід повністю переглянути свій раціон, тільки в цьому випадку результат буде успішним. Лікування головним чином полягає в підборі правильної дієти. Дієта повинна бути досить суворою.
Що під забороною
Слід категорично відмовитися від прийому алкогольних напоїв, а також смаженої і жирної їжі. Тому їжу треба готувати собі або на пару, або на воді, а не смажити. Треба також обмежити прийом жирів, особливо тваринного походження. Виключаються з раціону жирні сорти м'яса (свинина, баранина, сало тощо), а також наваристі м'ясні бульйони. Під заборону потрапляють всі консерви і копченості, гриби та бобові культури. Обмежується вживання цибулі, часнику, помідорів.
Продукти, які можна їсти
З продуктів харчування благотворну дію на печінку надають:
- тріска зварена на пару або воді,
- овочеві та молочні супи,
- пивні дріжджі,
- нежирний сир і кефір,
- негострі і не жирні сорти сиру,
- варені яйця (не більше 1 штуки в день зварене некруто),
- каші з гречаної, вівсяної, рисової крупи,
- будь-яка зелень крім цибулі і часнику: кріп, петрушка, салат,
- з фруктів: кавуни і дині,
- сухофрукти.
Питво. Можна пити звичайну або мінеральну воду (без газу), чай, особливо зелений, останнього можна випивати до 2-3 чашок в день. Дуже корисним для відновлення клітин печінки є свіжовичавлений морквяний сік. Його краще пити до сніданку в кількості 30-40 мл слід Виключити всю газовану воду, а також обмежити вживання какао і кави.
Медикаменти. Що ж стосується лікування гепатозу печінки ліками, то їх, залежно від поставленого діагнозу (жирового гепатозу або холестатичного типу), повинен вам прописати лікар. З препаратів зазвичай призначають: вітамін В12, хлорид холіну, фолієву і ліпоєва кислота, препарати, що містять гідролізати і екстракти печінки (есенціале сірепар та ін). Але самим прописувати нічого з цього не можна, це може зробити тільки ваш лікуючий лікар!
Друзі, а ви проходите процедури дослідження роботи свого організму в якості профілактики? Як часто здаєте загальні аналізи? Слідкуйте за станом свого організму і його самопочуттям?
Буду рада якщо стаття вам була корисна і ви проголосуєте за неї "зірочками", а також пропостите її в соціальні мережі, натиснувши відповідні кнопочки. Вступайте в групу Твоя Родзинка в Контакті і підписуйтесь на новини сайту.
З повагою, Любов Федорова.