Як подати на розлучення - документи, на аліменти, заяву, порядок, терміни
Для того щоб бути обізнаним про те, як подати на розлучення, необхідно знати порядок звернення із заявою в органи РАЦС. Законодавством також передбачені випадки, коли питання про розірвання шлюбу вирішуються виключно в судовому порядку.
Як подати на розлучення
згідно з нормами сімейного законодавства подружжя, перебуваючи у шлюбі, право подати на розлучення в будь-який час і незалежно від яких-небудь причин, що спонукали їх на такий вчинок.
Розірвання шлюбу можливе в органах РАЦС і суді:
- Звернення в ЗАГС передбачає безконфліктний вихід розлучення, тобто у подружжя немає спору про дітей, аліменти та розділі майно.
- Судовий порядок розлучення вимагає вирішення певних конфліктних ситуацій і реалізується в передбаченою законом процедурою.
Порядок подання заяви
Для подачі заяви на розлучення подружжю необхідно особисто звернутися до фахівців загсу. Заповнюється спеціальний бланк, в кінці якого чоловік і дружина ставлять свої підписи.
Можливо роздільне звернення з заявами - коли один з подружжя не може бути присутнім в рагсі за місцем реєстрації шлюбу або прописки в силу важливих обставин: по хворобі, з-за військової служби або відрядження та ін. Підпис відсутнього з подружжя потрібно завірити в нотаріуса.
Адміністративні правила розірвання шлюбу в загсі застосовуються, якщо подружжя згодні на розлучення і у них немає спільних дітей віком до 18 років.
Статтею 19 СК передбачено правило, коли подружжя може розлучитися в загсі, навіть якщо у них є спільні маленькі діти. Це можливо, якщо:
- Вступило в силу рішення суду, який встановив безвісну відсутність одного з подружжя.
- Один з подружжя є недієздатним.
- Один чоловік потрапив у місця позбавлення волі на термін, що перевищує 3 роки.
У всіх вищевказаних випадках заяву в загс подається іншою особою одноосібно. Співробітники рагсу зазвичай не з'ясовують мотиви розірвання шлюбу. Але подібний спосіб розлучення може вплинути на можливість зберегти сім'ю тому, що реєстрація запису про розлучення здійснюється тільки через місяць після подачі заяви.
Можна також використовувати портал держпослуг РФ. Щоб оформити розлучення дистанційно необхідна реєстрація на сайті, заповнення форми електронного бланка з додатком сканованих копій документів ( паспортів подружжя, свідоцтва про шлюб).
Подання заяви через держпослуги не звільняє подружжя від особистої присутності в загсі. До отримання свідоцтва про розлучення ніхто з подружжя не має права знову одружуватися або виходити заміж.
Сімейний кодекс накладає на чоловіка заборона подавати заяву на розлучення в період вагітності дружини, а також протягом року після народження малюка.
Куди звернутися
Заява про розірвання шлюбу можна подати в рагсі, а в судові органи ( у світовій і районний суд) потрібно звертатися, якщо у подружжя є спільні неповнолітні діти або якщо один з подружжя не хоче розлучатися.
Через суд слід розлучатися тоді, коли один з подружжя фактично не заперечує проти розлучення, але відмовляється прийти в загс з різних причин.
При розірванні шлюбу через суд можлива ситуація, коли у подружжя є спільні маленькі діти, але немає спору про місце їх проживання. Більш складні судові розгляди вимагають вирішення питань про те, з ким із колишніх подружжя залишаться діти, з кого з подружжя будуть утримуватися аліменти.
Про способи подати на аліменти після розлучення дізнайся у статті.
Суддя також повинен з'ясувати, чи бажають подружжя розділити спільно нажите майно.
Строки розгляду справи
Реєстрація запису про розлучення в загсі проводиться протягом місяця після подачі подружжям заяви. Розгляд справи в суді може зайняти кілька місяців. Суд вправі встановити тримісячний строк для примирення сторін. Ця міра націлена на збереження сімейного союзу, що дуже важливо, якщо у подружжя є маленькі діти.
Термін розгляду справи може бути збільшений, якщо один з подружжя заявляє у суді клопотання про відкладення справи з причини хвороби, або пошуку додаткових доказів.
На практиці суд дає подружжю строк-3 місяці для примирення, і якщо після цього з'ясовується, що подальше збереження шлюбу неможливе, приймає рішення про його розірвання. У всіх випадках суддя повинен враховувати інтереси неповнолітньої дитини.
До судового засідання подружжя може скласти угоду про місце проживання дітей. Можливо також узгодження порядку сплати аліментів, а також добровільний поділ майна.
Скільки коштує розірвання шлюбу
В 2014 році держмито за розірвання шлюбу сплачується у таких розмірах:
- при взаємній згоді подружжя на розлучення і в судовому порядку - 400 руб;
- за розлучення з недієздатним, безвісно відсутнім чоловіком, або чоловіком, засудженим на термін понад 3-х років - 200 руб.
Висловлювалися думки про збільшення держмита до 30 тис. рублів. Вважалося, що така сума буде сприяти меншої кількості розлучень. Але подібна радикальна міра, як вважають юристи, не буде сприяти збереженню родини, а викличе ряд проблем: вимушене співжиття, проблему зі сплатою аліментів і т. д.
Форма позову
Позовна заява про розірвання шлюбу повинно суворо відповідати ст. 131 ЦПК РФ. У верхньому правому куті такого документа слід вказати:
- назва районного ( міського) суду або найменування світового судді судового ділянки;
- дані про позивача, його місце проживання, а також інформація про представника і його адресу: якщо позов подає за довіреністю представник;
- дані про відповідача та його місце постійного (тимчасового) проживання;
- ціна позову - якщо розлучення супроводжується суперечкою про розділі майна або сплати аліментів.
У позові також слід указати місце і дату реєстрації шлюбу. Можна позначити передбачувані позивачем причини розірвання шлюбу (зазвичай вказують фінансові, побутові проблеми, алкоголізм, наркоманію, ігроманію, особисту або сексуальну несумісність та ін).
Позивач повинен позначити всі вимоги, які необхідно вирішити під час судового засідання, в тому числі питання про місце проживання дітей, виплати аліментів, поділ спільного майна, хоча за законом суд може вирішити ці питання і без ініціативи сторін.
Перелік документів
До позовної заяви про розлучення потрібно прикласти наступні документи:
- його копію, яка буде надіслана відповідачу;
- свідоцтво про укладення шлюбу ( оригінал);
- свідоцтва про народження спільних неповнолітніх дітей ;
- документ про оплату державного мита;
- якщо в позові є вимога про сплату аліментів, то необхідні письмові документи, що підтверджують постійний заробіток або інший дохід дружина-платника;
- за наявності спору про поділ спільно нажитого майна необхідна його докладний опис.
До позову можна додати такі письмові клопотання:
- про забезпечення позову, якщо є побоювання, що спільне майно подружжя буде продано одним з них;
- про розстрочення сплати держмита - при поганому матеріальному становищі одного з подружжя.
При подачі позову про розлучення важливо правильно визначити підсудність розгляду справи. За загальним правилом заява подається за місцем проживання відповідача.
Про умови розлучення при наявності немовляти читай в статті.
Як жити після другого розлучення? Читай далі.
Позов можна подати за місцем проживання позивача, якщо він проживає з неповнолітньою дитиною або коли у нього немає можливості приїхати для судового розгляду за місцем проживання відповідача з причини хвороби (цей факт повинен бути підтверджений медичною довідкою).
Подружжя також можуть заздалегідь встановити альтернативну підсудність - самостійно вибрати місце розгляду судового спору.
Як отримати аліменти
Прийнявши рішення «я подаю на розлучення» чоловік-це найчастіше жінка) не завжди замислюється про те, наскільки можливо подальше самостійне утримання дитини.
Адвокати рекомендують відразу включати вимоги про аліменти в позов про розірвання шлюбу і акцентувати на цьому увагу судді вже на самому початку розгляду.
Крім дитини, аліменти можуть сплачуватися одним чоловіком іншому, в тому числі без розірвання шлюбу. Позов про аліменти може бути подано окремо від шлюборозлучного процесу.
Без розлучення
Право на аліменти встановлюється законом незалежно від того, знаходяться подружжя у шлюбі чи ні. По сталій практиці потребує чоловік замислюється про можливість отримати такі платежі зі своєю колишньою «другої половини» вже після розлучення.
В період шлюбу право на отримання аліментів має:
- Дружина в період вагітності, а також протягом 3-х років після народження дитини;
- Подружжя, що потребує матеріальної підтримки, але не має можливості утримувати себе: через хворобу, старості та ін
- Чоловік, який доглядає за загальним дитиною-інвалідів ( до досягнення ним віку 18 років) або за дитиною - інвалідом 1 групи з дитинства.
Аліменти у шлюбі можуть виплачуватися на підставі нотаріально оформленого угоди. У такому документі містяться відомості про платника та одержувачів платежів, сума, порядок їх виплати, умови про зміну, розірвання угоди. Замість грошей може бути видано визначене майно, надані послуги та ін
Можливо також комплексна форма таких платежів - наприклад, половина суми аліментів виплачується грошима, а інша половина певним майном - одягом, продуктами харчування та ін
За згодою аліменти можуть отримувати як діти, так і подружжя ( колишнє подружжя). Сторони можуть подати заяву в суд вдруге, щоб розірвати або змінити цей документ, якщо він суперечить їх інтересам.
Після розлучення
Отримати аліменти після розлучення можна також з попередньо оформленою угодою. Якщо досягти згоди не представляється можливим, то слід звертатися до суду.
Грошове утримання колишнім чоловіком своїй дитині виплачується в розмірі 1/ 4 заробітку або іншого доходу на одну дитину, 1/ 3 заробітку або іншого прибутку на двох дітей, 50% на трьох і більше. Суд може зменшити або збільшити розмір цих часткою на свій розсуд.
Якщо у чоловіка, зобов'язаного сплачувати аліменти, немає постійного доходу, то суд може зобов'язати його платити у твердій грошовій сумі, тобто в рішенні буде вказана конкретна сума, яку «аліментник» буде зобов'язаний віддавати дитині. Аліменти на чоловіка у всіх випадках сплачуються у фіксованому розмірі.
Право на аліменти після розлучення зберігає:
- Колишня дружина під час вагітності, а також протягом 3-х років після появи на світ малюка.
- Якщо колишній чоловік потребує матеріальної підтримки та піклується про загальну дитину-інваліда ( до часу, коли дитині виповниться 18 років) або про дитину інваліда 1 гр. з дитинства.
- Непрацездатний колишній чоловік, який втратив можливість утримувати себе в період шлюбу або протягом року після розлучення.
- Чоловік пенсійного віку, що потребує допомоги, якщо подружжя жили в шлюбі тривалий час, але не пізніше 5 років після розлучення.
Розірвання шлюбу включає не тільки сам факт припинення відносин між подружжям: духовної, фізичної близькості, але передбачає значний фінансовий компонент.
Розлучення вимагає врахування інтересів подружжя, і, насамперед, їх дітей, про яких у будь-якому випадку батьки зобов'язані піклуватися - незалежно від «дорослих» особистих претензій і образ.