Як побороти лінь - апатію, депресію, поради психолога
Напевно, кожній людині відомо, що таке лінь. Всім нам буває складно змусити себе приступити до справи, руки опускаються, а очі закриваються самі собою. З цим станом необхідно боротися, але тільки грамотно і правильно.
Лінь – це грізний біч величезної кількості людей. Вона отруює життя, руйнує всі плани і взагалі псує настрій.
У ледачих мало що виходить, а нагальні справи изо дня в день відкладаються на потім. І все ж, перемогти цю недугу можна. Тільки необхідно знати кілька секретів, які реально можуть допомогти.
Добре чи погано
Як би не називали це стан, як би не намагалися позиціонувати його, все одно лінь – це лінь. Вона не дозволяє втілити в дійсність більшість намічених планів, гальмує справи і розвиток, так і просто псує життя, викликаючи у нас невпевненість в собі.
Коли людина добре попрацював, він щасливий і задоволений, відчуваючи почуття гордості за себе. І з іншого боку, якщо частину наміченого не довелося виконати, тому що розібрала ненависна лінь, ми починаємо відчувати внутрішнє незадоволення.
І, врешті-решт, неминуче стикаємося ніс до носа з апатією. Ось чому з лінню у собі необхідно боротися і вбивати її на корню, щоб не розросталася.
Але все ж бувають ситуації, коли без цього стану просто не обійтися. Наприклад, якщо організм дуже перетружден, він автоматично включає режим ліні, щоб мати можливість перепочити.
Ще дуже корисно безделие під час вагітності. Тут не варто забувати, наскільки це складний період для жінки, і відпочинок просто життєво необхідний. І, нарешті, лінь, як спосіб розслабитися, дуже хороша на відпочинку.
Але тільки не в роботі. Тому будемо вчитися ефективно боротися з нею.
Як побороти лінь
Отже, ви раптово зледачіли і абсолютно нічого не хочете робити. Що ж, стан, це знайоме кожному. Його можна і потрібно знищувати. І ось кілька прийомів для цього.
Прокидайся бадьоро
Дуже важливо, щоб день починався бадьоро, весело і обов'язково на позитиві.
Недарма в народі існує приказка про те, як день почнеться, так він і буде проведений. І недарма понеділок вважають важким, адже він задає тон всій тижня. А ранок – усього дня.
Тому привчайте себе до раннього підйому, щоб встигнути привітатися із сонечком. Щоб не поспішаючи взяти ранковий контрастний душ й випити чашечку кави. Поперемінно змінюються, холодна і тепла вода – це відмінний спосіб підбадьоритися і моментально прийти у форму.
Відмінно, якщо в щоденний режим ви включіть легку зарядку. Це буде корисно не тільки для загального стану здоров'я, але і для підняття настрою.
І, навпаки, якщо ранок буде проведено зім'ято і похапцем, то так само пролетить і весь день. Найгірший варіант – це валятися в ліжку до останнього моменту, тому що він є провокацією ліні і налаштовує весь організм на сонне бездіяльність.
Зміни діяльність
Дуже часто лінь з'являється в результаті того, що людина змушений протягом дуже довгого часу займатися одним і тим же. Монотонність вбиває всяку ініціативу і вводить в сонний ступор.
Для того щоб побороти лінь і апатію, необхідно навчитися змінювати види діяльності:
- Навіть якщо у вас сидяча робота, не передбачає жодної рухової активності, вчіться перемикатися. Можна зупинитися і зробити легку гімнастику для рук (як в школі, пам'ятаєте: «ми писали, ми писали...»).
- Можна провести вправи для очей: переводити погляд від далекого предмета до близького, обертати зіницями, закривати і відкривати очі. Це допоможе, по-перше, відпочити, а по-друге, просто відволікає від основного заняття.
- Також важливо використовувати можливість пройтися, наприклад, до кулера з водою або вийти в туалет. Все це відволікає. Повернувшись, людина вже з новими силами вступає в роботу або навчання.
Зроби перерву
Багато людей воліють не перериватися, поки не дороблять розпочате. З одного боку, це вірно. З іншого, якщо заняття довгий (це відноситься до навчання або офісній роботі), то інтерес до нього може швидко втратити і, як результат, прийде лінь.
Як допомогти хворому шизофренією? Відповідь тут.
Щоб такого не сталося, необхідно робити паузи і перерви. Але і тут все не так просто. Скільки хвилин повинен тривати такий перерву і як часто його слід влаштовувати? Насправді, точної відповіді немає.
Психологія стверджує, що найоптимальніше – це перериватися на 20 хвилин кожні 2 години.
Але в реальному житті таке не завжди можливо. Орієнтуйтеся по собі і за обставинами.
Відчуваєте, що необхідна перепочинок, зупиніться і зробіть її. Чітко визначте межі, щоб не втратити дорогоцінного часу.
І пам'ятайте одну просту, але дуже вірну істину: краще трохи перепочити в розпал роботи, ніж, не відпочивши, впасти в знемозі потім. Або просто разлениться.
Делі на частини
В психології радять велику справу ділити на дробові частини і йти до нього через невеликі шажочки.
Щоб досягти будь-якої поставленої мети, навіть якщо вона здається нездійсненним, шлях до її здійснення потрібно розділити на більш маленькі завдання. Так, вирішуючи кожну послідовно, ви невблаганно наближаєтеся до мети.
Те ж саме повинно бути і в роботі. Якщо перед вами лежить великий обсяг справ, який у що б то не стало необхідно виконати, розділіть його на декілька маленьких частин. Коли виконайте першу, відпочиньте і приступайте до другої.
І так далі. Непомітно все буде готово.
Використовуй батіг і пряник
По-іншому це називається методом заохочення і покарання.
Виконали поставлене перед собою завдання – нагородіть себе чим-небудь, навіть просто похваліть. Це буде стимулом для подальшої роботи.
І навпаки, якщо не зробили наміченого, введіть систему покарань. Обмежуйте себе в покупках, ганьте. Тут кожен вирішує сам, як карати себе, але на практиці подібні прийоми виявляються дуже ефективними.
Ми часто лаємо або заохочуємо власних дітей і чомусь забуваємо, що такі ж заходи можуть застосовуватися і щодо самого себе.
Якщо чітко і твердо дотримуватися їх: щиро радіти з того, що зробили і лаяти себе за те, що не виконали, продуктивність власної праці можна підвищити в рази.
Як впоратися з депресією і почати жити повноцінно
Якщо людина остаточно розлінився і систематично не виконує необхідної роботи, це неминучий шлях до депресії. Свідомо чи підсвідомо, але такі люди критикують і засуджують самих себе, у них зростає глибока внутрішня незадоволеність.
зрештою, вона обов'язково виливається в накат апатію, а потім і в депресію. Щоб уникнути цього або вийти з вже виник стану, необхідні деякі заходи.
Депресія жахливо боїться життєрадісних людей, повних сил і позитиву.
А такі люди завжди активні, підтягнуті і начитані. Тому для того, щоб вийти з депресії і перемогти власну втому, необхідно почати наступне.
Займатися спортом
Спорт – наймогутніший союзник у боротьбі з апатією. Для того щоб почати ним займатися, потрібно набратися сил – і приступити відразу. Не відкладайте ні на завтра, ні на понеділок, ні на що-небудь ще.
Як тільки зрозуміли, що вам необхідна фізична активність – беріть себе в руки і починайте. Краще всього відразу ж піти у фітнес-зал, взяти абонемент і почати ходити на регулярні заняття.
Худнути
Багато жінок збираються схуднути, але так і не худнуть. Вони кожен день відкладають на завтра дієти і клянуться собі, що це останній шматок вареної ковбаси. До речі, чоловіки теж багато хто веде себе так само.
Якщо ви вирішили схуднути, зараз же викидайте з холодильника все шкідливе, щоб спокуси не було. І не відкладаючи, починайте стежити за харчуванням і загальним режимом дня.
Вчитися
Навчання – це розвиток, рух вперед, пізнання. Без неї не буває успішних і задоволених життям людей.
Запишіться на цікаві вам курси, читати хороші книги. Все це підживлює мозок і приносить справжнє задоволення.
Без самоосвіти вийти зі стану апатії або, ще гірше, депресії, не вийде. І навпаки, якщо є навчання, то і депресія зникне дуже швидко.
Як позбутися від дитячої ліні і апатії
Діти не менш дорослих схильні станів ліні і апатії. Страх перед іспитами, велике навантаження в школі, предмети, які дитина не розуміє – і будь ласка, йому стає нічого не хочеться робити.
Позбутися від ліні у підлітка можна, але досягти цього будемо трохи складніше, ніж у дорослої людини.
чи є ліки від страху? Читай в нашій статті.
Як керувати некерованим чоловіком в ліжку? Відповідь тут.
Дитина завжди переживає набагато глибше. Він відчуває так само, як і дорослий, тільки багато чого ще не розуміє і не може сам вибратися з цього стану. Просто в силу невеликого віку і ще більш маленького життєвого досвіду.
Для того щоб виробити в дитині здатність протистояти ліні і апатії, батькам доведеться постаратися:
- Тут важливі глибина і щирість відносин. Діти повинні довіряти своїм батькам і повинні вміти формулювати те, що з ними відбувається. Одягнути свій стан в слова завжди не просто. Тому тренуйте малюка з самого раннього віку, вчіть його вслухатися в самого себе і пояснювати, що він відчуває в даний момент.
- Розмовляйте з сином або дочкою на відверті теми, не соромтеся і не уникайте цього. Тоді довіра буде на високому рівні. І використовуйте тактильні дотику. Ласка здатна будь підняти дух.
- Давайте дітям відпочинок. Водіть їх на розваги. Чергуйте розумові заняття з фізичними, знайте інтереси своїх хлопців і підтримуйте їх. І тоді ніяка депресія не страшна.
Пам'ятайте: депресія – це не назавжди, і вибратися з неї можна, тільки якщо є довіра і взаєморозуміння.
Поради психолога
Для виходу зі стану всепоглинаючої ліні психологи радять наступне:
- Поставте собі мету. Вчіться ставити мету й обов'язково досягати її, розбиваючи на більш дрібні завдання.
- Приберіть своє робоче місце. Порядок на робочому місці – це відображення порядку в голові і душі.
- Залишайте час на відпочинок. Не вкалывайте без передиху, вмійте вичинити собі час для власного відпочинку.
- Складайте щоденний план. Для того щоб почати діяти, плануйте собі щоденний план справ і виконуйте його.
Ось і всі секрети, знаючи які ви неодмінно зумієте виробити цілеспрямованість у собі переможете найперші паростки ліні.
Люди, які дотримуються розпорядку, впевнені в своїх силах і успішні ніколи не впадають в депресії. Вони займають активну життєву позицію і впевнено йдуть по обраному шляху.