Депресія після відпустки - причини, поради психолога
Депресія після відпустки – це часте явище: люди повертаються додому і незабаром починають відчувати нудьгу, апатію, стрес і небажання працювати. Стаття допоможе розпізнати причини виникнення поствідпускного синдрому і легко справлятися з неприємними наслідками.
Осінь традиційно вважається не тільки прекрасним часом року, коли навколо все блищить золотом, повітря прозоре, а тихі вечори і таємничі, але і часом загострення депресії.
Здавалося б, чому людина сумує в оточенні такого пишноти? Може бути, це через погану погоду? Найбільш ймовірно, що причина депресії – післявідпускний синдром.
Причини поствідпускного синдрому
Депресія після відпустки починається у більшості росіян, які повернулися з відпочинку на морі. Існує кілька об'єктивних причин, що провокують осінню хандру:
- Зміна сонячної, теплої погоди на дощ і сльота. Як кажуть, у природи немає поганої погоди, але російську осінь часом важко сприймати вдячно: буває, що дощ не припиняється протягом декількох днів, а тротуари перетворюються на глибокі калюжі. Особливо важко терпіти примхи осінньої погоди людині, яка за два тижні перебування на морі звик зовсім до іншого.
- Необхідність повертатися до роботи. Деякі люди люблять свою роботу і навіть примудряються скучити за неї за час відпустки, але переважна більшість воліли б залишитися на курорті ще на пару тижнів, а не повертатися в офіс. До того ж, після відпустки працівника зазвичай очікує безліч накопичених невирішених питань, які неминуче викличуть стрес, перенапруження і, як наслідок, депресію.
- Зміна режиму дня. За вихідні багато хто звик вставати не раніше 10 годин, тоді як робочий графік передбачає більш ранній підйом. Організм не встигає перебудуватися на новий режим і реагує неадекватно: погіршується концентрація, настрій, приходить відчуття млявості.
- Невдалий відпустку. Нерідко довгоочікуваний відпустку виявляється далекий від ідеалу: погана погода, погане обслуговування в готелі, затримка рейсу – причин для цього може бути досить багато. Розлад з-за втрачених грошей і невдалого відпочинку, також може стати причиною початку депресії.
Про нові методи лікування шизофренії читай далі.
Хто більше схильний
Далеко не всі люди схильні до депресії після повернення з відпочинку. Існують певні професії і психотипи, володарі яких найбільш часто відчувають післявідпустковою синдом:
- Стресові професії: керівні посади, лікарі, власники невеликих підприємств, журналісти, торгові агенти. Головний винуватець депресії в даному випадку – робочий аврал через накопичені за час відпустки справ.
- Працівники сфери послуг: продавці, офіціанти. На море за ними доглядали: готували їжу, прибирали в номері, розважали екскурсіями і концертами. На роботі вони змушені піклуватися про інших, забуваючи про себе.
- Меланхоліки і флегматики. Емоційно слабкі меланхоліки і недовірливі флегматики важко перебудовуються на новий лад, тому післявідпускний синдром для них – звичайна справа.
Депресія після відпустки: як уникнути
Для того, щоб не випробовувати розчарування після відпустки, необхідно правильно його провести. Під час відпочинку виконуйте наступні правила:
- Вибирайте місце відпочинку за своїм розсудом, незалежно від рекомендацій друзів: ви не отримаєте задоволення від щоденних екскурсій по історичним місцям, якщо головним вашим бажанням є розслаблення на пляжному лежаку.
- Забудьте про роботу: по можливості вимикайте мобільний телефон, не беріть з собою ноутбук.
- Відпочивайте від 2 до 3 тижнів. Менший час не допоможе вам якісно відпочити та відновити сили, а більше – розслабить настільки, що потім вам буде важко знову почати працювати.
Також необхідно подбати про повернення в робочий ритм. Для цього проробіть наступні дії:
- За тиждень до закінчення відпустки почніть прокидатися раніше. Кожен день спите менше на півгодини, щоб до дня відльоту домогтися підйому у відповідний для вашого робочого графіка час.
- Розплануйте відпустку таким чином, щоб ваше повернення не довелося на день виходу на роботу: залиште проміжок у два дні. За цей час ви зможете звикнути до зміни обстановки.
- Після виходу на роботу першим ділом складіть план на тиждень, який допоможе вам рівномірно розподілити справи, що нагромадилися в залежності від ступеня їх важливості. Спочатку займіться тим, що не терпить зволікань, а потім перейдіть до поточних питань.
Як побороти лінь і почати вчитися? Відповіді в статті.
Про причини розлучення в позовних заявах читай далі.
Поради психолога
Що ж робити, якщо депресія після відпустки все-таки вас наздогнала? Психологи розробили корисні рекомендації для даної ситуації, які допоможуть вам максимально швидко вийти з депресивного стану без втрат.
- Прогулянки на свіжому повітрі. Намагайтеся не проводити вечори вдома, користуйтеся будь-якою можливістю провести час на природі: виїхати з друзями на пікнік, відвідати у вихідні родичів у селі. Це допоможе організму набрати сил для боротьби з осінньої нудьгою.
- Розслаблення. Боротьба з депресією передбачає зняття напруги. Приймайте ванни з ароматичними маслами, закутайтеся в плед і почитайте хорошу книгу, сходіть на сеанс масажу або в СПА-салон, освойте медитацію.
- Пройдіть курс прийому вітамінів. Насичення організму необхідними вітамінами і мінералами допоможе уникнути млявості і відсутності настрою, а також поліпшить стан шкіри, волосся і нігтів.
- Побалуйте себе. Дозвольте собі купити що-небудь, що приносить вам задоволення. Позитивні емоції від купівлі та подальшого використання нової речі обов'язково піднімуть вам настрій.
- Хобі. Займіться улюбленою справою або почніть вивчати що-небудь нове. Концентрація на приємному занятті допоможе вам забути про робочі моменти.
- Почніть планувати новий відпустку. До наступної відпустки у вас не так багато часу – всього півроку. Для того щоб прогнати тугу про сонячних країнах, почніть заздалегідь думати про наступну поїздку. Виберіть країну, яку хочете відвідати, почитайте про її пам'ятки, культуру і кліматі, виберіть туроператора або готель. Приємні клопоти допоможуть прогнати похмурі думки.
- Відвідайте психолога. Якщо попередні поради не допомогли вам поліпшити емоційний стан, можливо, причина вашої депресії криється більш глибоко. В такому випадку краще звернутися до фахівця, який допоможе вам вийти з хворобливого стану і почати знову насолоджуватися життям.