Кульбаба - лікувальні властивості і протипоказання, користь і можливу шкоду застосування. Рецепти застосування кореня, квіток, листя
Кульбаба, лікувальні властивості та протипоказання якого були відомі ще древнім грекам і римлянам, в наші дні активно використовується народною медициною, його заслужено називають «рослиною від 100 хвороб».
Властивості і хімічний склад
Кульбаба відноситься до лікарських багаторічних рослин, він має багатий хімічний склад і ряд цілющих властивостей, на латині зветься - Taraxacum officinale.
Зустрічається повсюдно, дуже невибагливий до якості і складу грунту, швидко поширюється за рахунок розсіювання насіння вітром.
Для садівника-городника кульбаба вважається швидше бур'яном, але в народній медицині він заслужив звання «еліксиру життя».
Коріння, листя, суцвіття, насіння - всі частини кульбаби мають певні лікувальні властивості.
До складу рослини входять:
- комплекс вітамінів (А, групи В, С, Е, К, РР):
- мікроелементи (бор, залізо, калій, кальцій, кобальт, марганець, мідь, цинк, фосфор);
- цукру;
- білки;
- органічні кислоти;
- інулін, стерин, каротиноїди;
- ефірні масла;
- дубильні речовини.
За рахунок такого багатого хімічного складу, кульбаба наділений безліччю лікувальних властивостей:
- стимулює обмінні процеси;
- перешкоджає утворенню тромбів, знижує ризик інсультів;
- сприятливо впливає на роботу травної системи;
- сприяють нормалізації рівня холестерину;
- благотворно впливає на імунітет;
- має болезаспокійливу, жовчогінну, сечогінну ефектами.
У чому користь і шкода
Вченими детально вивчений склад цієї рослини, встановлені його корисні властивості:
- Використання зелені кульбаби в їжу дозволяє збагатити організм цілим комплексом вітамінів і життєво необхідних речовин, поліпшити загальне самопочуття, підвищити опірність імунітету;
- Правильно приготовані настої, відвари на основі кульбаби використовуються для боротьби з серйозними захворюваннями - діабет, патологіями внутрішніх органів, гіпертонією, онкологією;
- Кульбаба - прекрасне очищає засіб для організму, він швидко виводить шлаки і токсини;
- Допомагає ефективно боротися з шкірними захворюваннями (дерматит, екзема, себорея).
Незважаючи на очевидні лікувальні властивості кульбаби, він має і протипоказання, т. К. Його вживання може завдати і шкоди організму.
Щоб цього не сталося, обов'язково потрібно:
- перед застосуванням будь-яких лікарських засобів з кульбаби провести тест на алергенність (прийняти невелику кількість, поспостерігати за станом);
- строго дотримуватися рекомендацій щодо дозування (при надмірному прийомі коштів можуть виникнути нудота, запаморочення, відчуття гіркоти у роті);
- уважно вивчити протипоказання.
Протипоказання
У ряді випадків застосування кульбаби в лікувальних цілях знаходиться під суворою забороною:
- при виразці і гастриті з підвищеною показником кислотності (тому що рослина сприяє посиленню вироблення шлункового секрету);
- при закупорці жовчних проток (тому що володіє сильним жовчогінним ефектом);
- при діареї (може її посилити);
- при індивідуальній непереносимості.
Коли заготовлювати кульбаба
Кульбаби цвітуть з кінця квітня і до самого кінця літа. Розпустилися бутони рекомендується збирати на самому початку цвітіння у віддалених від доріг і заводів місцях і просушувати в теплому сухому місці.
Листя потрібно заготовлювати до періоду цвітіння. Їх акуратно зрізують або зривають і сушать на сонці.
Коріння кульбаби можна викопати ранньою весною, до появи пагонів, або восени. Їх необхідно добре промити і висушити.
Як зберігати складові частини кульбаби
Заготовки з кульбаби рекомендується зберігати в теплому, сухому місці, захищеному від прямих сонячних променів. Коріння зберігають свої лікарські властивості протягом 5 років, їх необхідно тримати в ящиках з дерева.
Квіти і листя квітки потрібно використовувати протягом року після заготовки, їх краще всього помістити в паперовий або полотняний мішечок, або скляну ємність.
Застосування кульбаби в лікуванні захворювань серця і судин
Перевірений засіб для лікування гіпертонії - відвар з кульбаби.
Для його приготування 250 мл води доводять до кипіння, додають 10 г сушеного сировини (коріння або зелень), продовжують відварювати на повільному вогні протягом 10 хв. Рідина проціджують. Режим прийому кошти: по 10 мл 3 рази на день.
При серцевих недугах, у тому числі після перенесеного інфаркту або інсульту, допоможе відновитися настій кульбаби. Спосіб приготування: 5 г трави залити 200 мл крутого окропу, настояти 2 години. Процідити. Режим прийому: по 50 мл 3 рази на день (перед їдою).
Застосування кульбаби в лікуванні суглобів
При подагрі, артриті, відкладення солей з кульбаби можна заготовити настойку для розтирання і компресів.
Для цього на початку літа необхідно зібрати свіжі квіти, помістити їх в темну скляну тару, залити горілкою, щільно закрити кришкою. Через 2 тижні засіб можна використовувати: розтирати їм на ніч суглоби.
При артрозі дуже ефективний настій кореневій частині кульбаби. Приготування: 5 г перемеленого кореня залити склянкою окропу, залишити до охолодження. Випивати по 50 мл до їди (3 рази в день).
Застосування кульбаби для печінки
При патологіях печінки народна медицина рекомендує пити сироп з кульбаб по 1 ст. л. за 30 хв. до їди (рецепт див. нижче). Курс лікування - 14 днів.
Користь кульбаби в лікуванні діабету
За допомогою стебел кульбаби можна помітно знизити рівень цукру в крові. Їх збирають під час цвітіння, промивають і жують в сирому вигляді.
Горький сік, що міститься в стеблі - це і є ліки від діабету.
Важливо знати! Рекомендована кількість цветоножек в день - не більше 7 штук.
В інший час для лікування діабету використовують відвар з коріння і листя кульбаби. Режим прийому: 3 рази на день по 10 мл.
Лікувальні властивості кульбаби при онкології
В ході спеціальних досліджень вчені встановили, що до складу кореня кульбаби входять полісахариди, здатні надавати протипухлинних вплив.
На сьогоднішній день це лікарська рослина широко застосовується як допоміжний засіб при лікуванні онкозахворювань, особливо ефективним корінь кульбаби вважається при боротьбі з раком грудей.
Онкохворим рекомендується випивати по склянці відвару кореня кульбаби вранці і ввечері (за 10-15 хв до прийому їжі).
Для його приготування потрібно довести до кипіння 500 мл води, засипати 15 г меленого кореня, протушкувати на слабкому вогні 15 хв. Відвар остудити, процідити.
Лікування кульбабою очей і зубів
Різні захворювання очей раніше лікували кульбабою.
Існує безліч рецептів з використанням цього лікарського рослини для лікування різних офтальмологічних проблем:
- Зняти втому, а також позбутися від мішків і синців під очима допоможе маска з квіток кульбаби. Приготувати її можна так: свіжі бутони потрібно залити на 15 хв окропом, після чого злити рідину і добре віджати квіти. Отриману кашку накласти на область навколо очей на 20 хв .;
- Запальні процеси, короткозорість, катаракту лікують за допомогою мазі з соку кульбаби, соку цибулі і меду. Компоненти беруть в однаковій кількості, змішують, залишають на ніч при кімнатній температурі. Засіб слід наносити перед сном на слизову нижньої повіки;
- Уникнути очних захворювань і поліпшити гостроту зору допоможе спеціальний лікувально-профілактичний коктейль з кульбаби, володіє тонізуючим і вітамінізуючу властивостями (протипоказаний при виразці шлунка). Спосіб його приготування: до половини склянки свіжого соку з моркви додати 50 мл одуванчикового соку, 100 мл соку чорної редьки і 15 г меду. Рекомендується пити щодня натще.
Оскільки кульбаба відрізняється великим вмістом кальцію, магнію і фосфору, вживання його в будь-якому вигляді в їжу або в якості лікарського засобу надає сприятливу дію на стан зубів - зміцнює їх, попереджає поява карієсу.
Кульбаба від безсоння і перенапруги
Справитися з безсонням допоможе відвар з квіток кульбаби (5 г на 100 мл води потрібно протушкувати 10 хв на слабкому вогні). Пити його слід по 1 ст. л. перед основними прийомами їжі.
Від перенапруги, почуття втоми і депресії дуже ефективна спиртова настоянка кореня кульбаби.
Приготування: 1 ст. л. меленого кореня залити 200 мл міцного алкоголю, дати настоятися в темному місці протягом 2 тижнів. Курс лікування - 14 днів. Режим прийому: 15 крапель перед кожним прийомом їжі.
Чим корисний кульбаба для жінок
Кульбаба, лікувальні властивості та протипоказання якого знаходять своє застосування не тільки в медицині, здобув любов жінок завдяки своїм косметичним властивостям.
Його сік володіє живильною, відбілюючим, протизапальну, очищує і іншими ефектами:
- Для боротьби з висипом вугрів використовують молочний сік зі свіжого листя і стебел кульбаби, розведений водою в однакових пропорціях. Такий засіб слід наносити на шкіру обличчя на 15 хвилин (потім треба вмитися) вранці і ввечері;
- Вивести веснянки і пігментні плями допоможе лосьйон, приготований за рецептом: 50 г свіжозібраних квіток подрібнити і проварити протягом півгодини в 500 мл води. Засіб остуджують і проціджують. Рекомендується використовувати вранці і ввечері для очищення шкіри;
- Для приготування очищає лосьйону необхідно взяти 3 цілих рослини (разом з корінням), ретельно їх промити і подрібнити. Отриману суміш потрібно помістити в скляну тару відповідного розміру, залити горілкою. Засіб залишають в темному місці на 2 тижні, потім проціджують, розбавляють водою (1 до 2). Таким лосьйоном рекомендується очищати шкіру вранці і увечері.
Користь кульбаби для чоловіків
Систематичне включення зелені кульбаби в раціон і вживання різноманітних напоїв з нього дозволяє чоловікам поліпшити загальний стан, підвищити працездатність, уникнути ожиріння і проблем з потенцією.
{ad1}Застосування кульбаби для дітей
Кульбаба з незапам'ятних часів використовують для лікування і профілактики дитячого рахіту. Для цього лікарська рослина можна давати дитині практично в будь-якому вигляді - свіжу зелень, чай, сироп, мед.
Добре допомагає впоратися з дитячою безсонням настій з кореня кульбаби.
Спосіб приготування: з'єднати 10 г м'яти, 5 г меліси, 5 г кореня кульбаби, добре перемішати. 5 г збору залити 1 л крутого окропу, залишити до охолодження. Давати дитині перед сном по 100 мл.
Кульбаба для схуднення
Завдяки тому що кульбаба має сечо-і жовчогінний ефект, нормалізує роботу травного тракту, прискорює метаболічні процеси, сприяє виведенню шлаків і токсинів, його широко використовують з метою позбавлення від зайвої ваги.
Дієтологи для схуднення рекомендують включати в раціон кульбаба в різних видах:
- настій з листя;
- настій і відвар з кореня;
- салати зі свіжим листям.
Мед (варення) з кульбаб - користь і шкода
Одуванчіковий мед (його також називають варенням) - це ще один спосіб заготівлі лікарської рослини.
У такій формі кульбаба зберігає всі свої цілющі властивості і може бути використаний для:
- профілактики авітамінозу;
- лікування захворювань;
- підтримки імунітету.
Давати його можна дорослим і дітям як в чистому вигляді, так і в якості добавки до напоїв і десертів. Приготувати такий мед в домашніх умовах дуже просто.
Головний інгредієнт в цьому рецепті - пелюстки свіжозібраних кульбаб, рвати їх потрібно в першій половині дня в екологічно чистому місці. Перед приготуванням варення сировину потрібно злегка промити в ємності з водою.
Рецепт меду:
- Пелюстки від 500 квіток заливають 500 мл води.
- Кип'ятять 5 хв, дають відвару повністю охолонути.
- Далі слід процідити, в рідину всипати цукровий пісок (1,5 кг), варити на слабкому вогні до загусання.
- Зберігати мед з кульбаби рекомендується в стерилізованих банках.
Незважаючи на очевидну користь такого продукту, важливо розуміти, що, як і сам кульбаба, в певних випадках він може нанести шкоду.
Мед з кульбаби протипоказаний:
- при захворюванні на цукровий діабет;
- дітям віком до 3 років;
- при розладах шлунка;
- у випадках алергії на квітковий пилок.
Сироп з кульбаби - рецепт, лікувальні властивості
Сироп - солодка альтернатива інших лікарських засобів з кульбаби.
Такий спосіб заготівлі дозволяє максимально зберегти корисні властивості рослини, а також надати приємний солодкий смак. Сироп можна давати і дорослим, і дітям.
Кульбаба, лікувальні властивості та протипоказання якого зберігаються в сиропі, застосовують в такій формі:
- для боротьби з вірусними захворюваннями;
- для нормалізації роботи органів травного тракту;
- в якості заспокійливого і засоби від безсоння.
Існує кілька рецептів сиропу, однак, максимально зберегти користь кульбаб дозволяє метод приготування без використання високих температур.
Рецепт сиропу:
- Свіжі квіти необхідно помістити в скляну тару, засипати цукром (2 до 1), закупорити.
- Залишити на 3 доби в місці, захищеному від сонця.
- Потім процідити рідину (це і є сироп), зберігати його потрібно в холоді.
Сік кульбаби: застосування
Молочний сік, що міститься в листі і стеблі кульбаби, багатий калієм, кальцієм, магнієм, залізом і іншими корисними речовинами. Заготовлювати сік рекомендується до цвітіння рослини.
рецепт:
- Листя збирають, ретельно промивають, перемелюють за допомогою ступки або м'ясорубки, рідина віджимають через марлю.
- Потім потрібно сік змішати з такою ж кількістю води, прокип'ятити кілька хвилин.
- Остигнула рідина зберігають при низьких температурах до 3 днів.
Курс лікування Кульбабова соком - не менше двох тижнів. Режим прийому: по 10 мл перед основними прийомами їжі.
Сік кульбаби застосовують:
- для нормалізації рівня цукру;
- як жовчогінний засіб;
- від безсоння;
- для лікування подагри;
- для відомості пігментних плям, веснянок, бородавок (зовнішньо).
Мазь з квітів кульбаб. Рецепт приготування
Мазь з квітів кульбаби - ефективний засіб для лікування опіків, ран, пролежнів, робить сильний знезаражувальне, протизапальну дію.
Застосовується зовнішньо. Для приготування мазі використовують подрібнений корінь, зелень і квіти кульбаби. 20 г висушеної суміші з різних частин рослини потрібно залити 50 мл будь-якого рослинного масла, залишити настоюватися на ніч.
Спиртова настоянка з квіток кульбаби - приготування і застосування
Спиртова настоянка з кульбаби - універсальний засіб, яке можна застосовувати як зовнішньо, так і внутрішньо. Заготовивши її в період цвітіння рослини, можна забезпечити себе ефективними ліками від самих різних недуг на весь рік.
Для отримання настойки слід:
- Квітки щільно вкласти в тару зі скла, залити горілкою.
- Ємність закупорюють, прибирають в затемнене місце на 20 днів, час від часу струшуючи.
- Потім проціджують, переливають в чистий пляшечку, тримають в холоді.
Настоянку застосовують зовнішньо для:
- компресів від кашлю;
- розтирання суглобів при подагрі;
- обробки вугрової висипки.
Настоянку рекомендується застосовувати всередину:
- для лікування застуди;
- як заспокійливий засіб;
- для зняття набряків;
- для лікування безсоння;
- при гіпертонії;
- для поліпшення обміну речовин.
Режим прийому: 15 крапель перед основними прийомами їжі, курс - 20 днів.
Настій кульбаби. Рецепт, застосування
Настій кульбаби сприяє швидкому виведенню з організму токсинів і шлаків, покращує апетит, стабілізує травні процеси, а також надає тонізуючу дію.
приготування:
- 10 г меленого кореня або сушеної зелені заварюють склянкою окропу.
- Ємність накривають, залишають настоюватися 2 години.
- Приймати настоянку потрібно за 15 хв до прийому їжі, по 10 мл.
Відвар кульбаби. Лікувальні властивості
Відвар кульбаби надає таке ж лікувальну дію, як і настій.
Відрізняється способом приготування: потрібно закип'ятити 250 мл води, додати 20 г подрібнених коренів або сушеної зелені, томити на повільному вогні 10 хв. Холодну рідину слід процідити.
Відвар рекомендується пити по 10 мл 3 рази на день.
Салат з листя кульбаби - в чому користь
Отримати максимальну користь від кульбаби можна включивши його в раціон в свіжому вигляді.
Оптимальний варіант - приготування салатів з його соковитої зелені. Для цієї мети найкраще підійдуть молоді, ще нецветущіе рослини. Листя слід зібрати в першій половині дня, добре їх промити і залишити на 20 хв у холодній воді (ця процедура прибере гіркота).
Для приготування салату листя кульбаби можна змішувати з іншою зеленню, свіжими овочами, яйцями, м'ясом, фруктами.
Лікувальні властивості кульбаби в такому вигляді максимально сильні (протипоказання також зберігаються), тому страви зі свіжим листям дуже корисні при авітамінозі, діабеті, хворобах серця і шлунково-кишкового тракту, хронічних запорах. Їх обов'язково потрібно включати в раціон людям, охочим схуднути.
Порошок з кореня кульбаби - застосування
Порошок з кореня кульбаби використовується для приготування відварів і настоїв, які застосовуються для нормалізації рівня холестерину, поліпшення обміну речовин, боротьби з вірусами, профілактики і лікування атеросклерозу.
Використовують його і зовнішньо: для обробки ран, опіків, лікування грибкових захворювань.
Кава з коренів кульбаби. Рецепт, користь і шкода
Для приготування кави сушений корінь кульбаби потрібно добре подрібнити в ступці або кавомолці, обсмажити в духовці або на сухій сковороді. Для приготування напою беруть 10 г «кава» на чашку, заливають водою, кип'ятять 3-5 хв.
Регулярне вживання такого напою сприяє нормалізації роботи жовчного міхура, печінки, нирок. Крім цього, така кава відмінно тонізує і покращує працездатність.
Незважаючи на лікувальні властивості, в окремих випадках напій з коріння кульбаби має протипоказання. Як і класичний кави, він підвищує артеріальний тиск, тому пити його можна не всім.
Чай з кульбаби. рецепти
Корисний чай з кульбаб можна приготувати різними способами. При бажанні в нього можна додавати мед, цукор, лимон.
рецепти:
- Чай зі свіжих квітів. Жменя квіток потрібно промити, видалити цветоножки, потім засипати жовті пелюстки в чайник для заварювання, залити окропом, заварювати 3-5 хв .;
- Чай з листя (сухих або свіжих). Подрібнюють щіпку свіжозібраного листя або беруть 1 ч. Л. сушеного сировини, заливають окропом, заварюють 3-5 хв.
Насіння кульбаби: лікувальні властивості
Насіння кульбаби містять ті ж речовини, що і в інших частинах рослини. Найчастіше їх використовують для приготування лікувальних масел і настоянок. Спиртова настоянка насіння особливо ефективна в лікуванні «кісточок» на ногах.
Масло кульбаби: застосування в косметології
Масло кульбаби має протимікробну, протизапальну, загоює. Його рекомендують втирати в шкіру для усунення рубців, опіків, ран.
Крім цього, Кульбабова масло застосовується в косметичних цілях, т. к. має омолоджуючий, заспокійливим, відбілюючим ефектом.
Екстракт кульбаби: інструкція із застосування
Екстракт кульбаби - висушене сировину, подрібнене до стану порошку. Продається в аптеці в готовому вигляді.
Використовується як сокогонное і жовчогінний засіб. Застосовується у вигляді теплого відвару по 50 мл 3 рази на день, до їди.
приготування:
- 1 ст. л. сировини помістити в емальований ємність, залити склянкою окропу, постійно помішуючи, томити на водяній бані півгодини.
- Остигнуло засіб процідити, розбавити кип'яченою водою до повної склянки.
Компот з кульбаб
Компот з кульбаб - смачний, вітамінізований напій для всієї родини.
В основі рецепта - зелень і квіти кульбаби, для поліпшення смаку додаються за бажанням - м'ята, лимон, розмарин, цукор і т. д. До інгредієнтів потрібно додати воду, кип'ятити не більше 5 хв. Пити в охолодженому вигляді.
Вино з кульбаб
У вині з кульбаб містяться ті ж корисні речовини, що і в відварах і настоях.
Його можна приймати в малих дозах як ліки від застуди або поставити на святковий стіл.
Спосіб приготування:
- Свіжі пелюстки кульбаби щільно укладають в 3-літрову банку, пересипаючи цукром, його потрібно близько 1,5 кг.
- Залишають на 3 доби в затемненому місці, потім вливають 500 мл кип'яченої води, дають настоятися ще 3 дні.
- Рідина проціджують, додають в неї 150 г темного родзинок, сік двох лимонів.
- Потім майбутнє вино слід перелити в пляшку, на шийку надіти рукавичку (для відстеження процесів бродіння) і залишити в темному теплому місці.
- Готове вино зберігають в холодильнику.
Компреси і примочки з кульбаби
Компреси і примочки з кульбаби роблять на основі спиртової настоянки або відвару:
- Для зняття болю при артриті і подагрі потрібно просочити марлеву тканину відваром кульбаби, прикласти до хворого місця, зафіксувати зверху бинтом;
- Для лікування кашлю застосовують компреси на спиртовій настоянці, їх накладають перед сном на грудну клітку, загортають вовняним шарфом або хусткою, залишають до ранку.
Фармацевтичні препарати і таблетки на основі кульбаби
В аптеках можна зустріти цілий ряд готових лікарських засобів, в яких головним компонентом є Кульбаба лікарська:
- однокомпонентний чай і лікарські збори;
- препарат «Арістохол» (призначений для лікувань хвороб жовчного міхура і печінки);
- гомеопатичні засоби різної спрямованості;
- масло кульбаби;
- бологіческі активні добавки.
Кульбаба, лікувальні властивості та протипоказання якого ретельно вивчені на сьогоднішній день, у багатьох випадках є ефективною альтернативою дорогим аптечним препаратів, а також профілактичним засобом від цілого ряду захворювань.
Лікувальні властивості і протипоказання до застосування кульбаби:
Корисні рецепти з коренів і листя кульбаби: