Калина - лікувальні властивості, користь і протипоказання для жінок, чоловіків і дітей. рецепти застосування
Лікувальні властивості калини відомі як в медицині, так і в косметології. На основі калини готують відвари, настойки, що допомагають при застуді, гіпертонії, онкології і інших захворюваннях. Але, вибираючи народний засіб, необхідно пам'ятати про протипоказання.
Корисний складу ягоди
Вміст корисних речовин в різних частинах рослини неоднакове. Так, ягоди містять кислоти - аскорбінову, оцтову, ізовалеріанову; пектини, смоловидна ефіри, дубильні речовини, цукру, таніни, ефірні масла, вібурнін.
вітаміниНайменуванняЗміст (мг)C80E2KДо 0,18A2,5P1макроелементиКалій120Кальцій40Магній16Фосфор100мікроелементиБор0,32Железо6Йод0,09Кобальт0,03За кількістю вітаміну C рослина значно випереджає малину, яку традиційно використовують як джерело вітаміну C при застуді, а за кількістю заліза вона конкурує з шипшиною.
Кора, крім оцтової кислоти, містить і інші органічні кислоти, наприклад мурашину, лінолеву, пальмітинову, похідні ізовалеріанової і валериановой кислот, смолисті, дубильні речовини та інші сполуки. А в насінні багато жирних кислот.
Лікувальні властивості ягід і інших частин рослини
Калина надає дії:
- болезаспокійливий;
- протизапальну;
- заспокійливу;
- кровоспинний;
- спазмолітичну;
- загальнозміцнюючий;
- в'яжучий;
- бадьорить.
Застосування калини показано при:
- проблемах з серцево-судинною системою, зокрема аритмії і слабких судинах;
- слабкому імунітеті;
- підвищеному артеріальному тиску;
- різних захворюваннях невротичного характеру.
Кору калини використовують:
- для зниження рівня холестерину в крові;
- як діуретик;
- при проблемах з шлунково-кишкового тракту;
- для попередження викидня;
- для зменшення хворобливості і тривалості місячних;
- для зупинки маткових кровотеч;
- як седативний засіб.
Ягоди допоможуть при:
- гіпертонії;
- ослабленому імунітеті;
- набряках;
- неправильної роботи кишечника;
- гастритах і колітах;
- шкірних захворюваннях;
- підвищеної стомлюваності;
- простудних захворюваннях.
Відвари на основі кісточок ягоди використовують для лікування:
- захворювань серця, судин;
- неврозах і безсонні.
Кісточки підсилюють скорочення серцевого м'яза і усувають спазм судин.
Рекомендації до вживання
Калину застосовують не тільки як суто народний засіб. Її лікувальні властивості підтверджує медична практика. Лікарі призначають як відвари і настої з калини, так і фармацевтичні препарати на її основі з урахуванням протипоказань.
Широко поширене застосування калини в лікарській практиці для купірування внутрішніх кровотеч, як антисептичний, болезаспокійливий, заспокійливий і вітамінного кошти при таких захворюваннях, як бронхіт, кашель, що супроводжується задухою, неврози, безсоння.
Відвари і настої кори використовують для полоскань при стоматитах і пародонтозі. Препарати на основі калини призначаються для знижень рівня артеріального тиску і холестерину.
Користь калини для жінок
У калині містяться гормоноподобниє речовини. Лікувальні властивості виправдовують її застосування в період клімаксу у жінок, коли виробництво власних гормонів йде на спад.
Крім того, калина допоможе боротися з розростанням тканини молочних залоз, що має назву на мастопатію, при болісних менструаціях і кровотечах матки, але протипоказанням є вагітність.
Для лікування цих жіночих хвороб використовують такі рецепти:
- Від хворобливих місячних допоможе калиновий чай з висушених плодів. 2 ст.л. ягід потрібно розтовкти в ступці і висипати в посуд з емальованим покриттям, щоб не сталося процесу окислення, адже калина містить велику кількість вітаміну C.
Ягоди заливають 1 ст. кип'яченої води і кип'ятять на слабкому вогні протягом 10 хв, потім охолоджують, проціджують і п'ють напій як звичайний чай, додаючи по 1 ч.л. меду.
- Маткові кровотечі успішно купіруються в результаті прийому всередину відвару кори калини. Порошок кори в кількості 4 ч.л. заливають 1 ст. окропу. Ставлять на вогонь і млоять протягом 20 хв, після проціджування макуха віджимають і доливають той обсяг води, який встиг википіти. Приймають по 1 ст.л. перед їжею.
- При фіброзних розростаннях використовують компрес з ягід калини. Для приготування пюре буде потрібно 2-3 ст. ягід в свіжому вигляді. Перетерту кашку поміщають на відрізок тканини (якщо тканина тонка, потрібно скласти її в кілька шарів) і прикладають до молочної залози, турбують ділянці.
Компрес слід тримати протягом 2 годин. Після його зняття необхідно докласти на те саме місце тонкі скибочки свинячого несолоного сала і потримати не менше 30 хвилин. Терапію показано проводити до повного лікування.
Чи корисна калина при вагітності
Вживання калини всередину при вагітності пов'язане з деякою небезпекою. Цікаве становище в більшій частині випадків є протипоказанням для прийому калини, незважаючи на необхідні лікувальні властивості, оскільки вона підвищує тонус маткової мускулатури і може провокувати викидень.
Без консультації з спостерігає лікарем застосовувати калину під час вагітності не рекомендується.
Однак калина може бути корисна при вагітності в невеликих дозах, особливо для тих жінок, які страждають від ослабленого імунітету, анемії. У калині міститься багато заліза, яке сприяє виробленню червоних кров'яних тілець.
Протипоказання
Калину можна вживати, якщо є:
- підвищена чутливість до вітаміну C (викликає алергію);
- тонус матки;
- низький тиск;
- схильність до тромбозів (калина підвищує згортання крові);
- індивідуальна непереносимість;
- захворювання нирок і шлунка.
Заборона на вживання всередину не означає відмову від застосування в якості компресів, наприклад, при шкірних захворюваннях.
Калина при ангіні, запаленні легенів і бронхіті
Хімічний склад калини визначає її лікувальні властивості і успішне застосування для лікування захворювань інфекційного характеру, якщо враховувати протипоказання. Її благотворний вплив полягає в протизапальних, протинабрякових, жарознижуючих, відхаркувальних і протикашльових властивостях плодів, кори, квіток рослини.
Рецепти лікувальних складів:
- Калина з медом у вигляді настою при сухому кашлі. Для приготування потрібні плоди калини, мед, окріп в співвідношенні частин 1: 3: 3. Плоди необхідно перетерти, залити окропом, а мед розтопити на водяній бані і додати до настою. Час настоювання - 3 ч. Після чого продукт готовий до вживання в кількості 1 ч.л. 2 рази на день.
- Чай з калиною - корисний для досягнення загальнозміцнюючий ефекту. Допомагає при появі перших симптомів захворювання. Плоди калини заливають водою в співвідношенні 1: 3. П'ють тричі на день по 0,5 ст.
- Корисно і просто додавати кілька ягід калини в чорний чай. Після додавання ягоди необхідно акуратно розчавити в склянці ложкою.
- Настій для полоскання горла при запальних процесах. Використовують ягоди і порошок кори в пропорції 1: 1 - всього 50 г. Заливають 1 ст. окропу і настоюють протягом 4 годин.
- Ще один рецепт для полоскання: 1 ст.л. дрібно нарізаних квіток калини заливають 1 ст. окропу. Настій допомагає при ангіні, фарінгіте.Для полоскання при зникненні голоси використовують настій, приготований з 1 ст.л. потовчених ягід і 1 ст. окропу. Суміш залишають для настоювання на 15-20 хвилин.
- При полоскання також використовують сік калини з водою в співвідношенні 1: 1.
- Суміш меду і перетертих ягід калини для лікування кашлю та бронхіту. Беруть мед в кількості 200 г і змішують з попередньо перетертими ягодами без макухи (100 г) приймають після кожного прийому їжі по 1 ст.л.
- Сік з ягід, який вони віддадуть після пересипання їх цукром, використовують для лікування запалення легенів, грипу та ангіни.
Калина від кашлю у дітей
Калину як зміцнювальний імунітет кошти можна давати дітям в невеликій кількості з 6-8 місяців у вигляді неконцентрованих компотів і морсів. Дитина може пити такий напій без подслащивания, якщо ж він здасться йому кислуватим, рекомендується додати трохи меду (якщо у дитини немає на нього алергії) або цукру.
{ad1}Рецепти засобів з калиною для дітей:
- Основу для компотів і морсів готують заздалегідь. Ягоду перетирають, віджимають сік (або використовують соковижималку). Переливають отриману рідину в стерильну посуд, яку герметично закривають і поміщають в холодильник.
Для дітей старше року розводять сік водою в пропорції 1: 1, дитині молодшого віку пропонують менш концентрований сік (1: 2, 1: 3).
- Якщо змішати 0,5 ст. соку калини з медом в кількості 100 г і додати 1 л води, вийде вітамінний морс для лікування застуди.
- Калина в будь-якому вигляді при регулярному вживанні в невеликій кількості служить для профілактики простудних захворювань у дітей.
- Настій, отриманий при заварюванні калини в термосі протягом 3 годин, використовується для лікування застуди та кашлю у дітей. Хорошу жменю ягід засипають всередину і заливають окропом. Дозволений вік - з 3 років. Дозування - 0,5 ст. після їжі.
- Відвар для лікування кашлю готують так: розтирають 2 ст.л. ягід в кашку, розводять в 1 ст. гарячої води і томят на водяній бані протягом 20 хв. Після чого проціджують суміш і остуджують. Додають 1 ст. води, перемішують і дають дитині по 1/3 ст. 3-4 рази на день.
- Для лікування хронічного дитячого кашлю наполягають протягом тижня перетерті ягоди зі свіжим медом (1: 1). Приймають по 1 ст.л. вранці до їжі.
Калина при гіпертонії
Лікувальну властивість калини - зниження підвищеного артеріального тиску (обов'язково враховують протипоказання).
Рецепти приготування лікарських настоїв і відварів наступні:
- Перетерті ягоди в кількості 40-50 мл заливають 3 ст. окропу і настоюють 4 години, після чого проціджують і використовують за призначенням, приймаючи по 0,5 ст. 4-5 раз до їжі на добу.
- Калина з медом - настій. Мед (200 мл) розтоплюють на водяній бані, змішують з перетертими плодами калини (40 г) і настоюють протягом 2 год. Рекомендоване дозування: 1 ст.л. 4 рази на добу після їжі.
- Тривалий рецепт приготування. Калину складають в скляні банки, заповнюючи їх на 1/3 об'єму, після чого досипають банки доверху цукром. Закривати герметично не потрібно. Настоюють протягом півроку з темному прохолодному місці. П'ють сироп по 50 мл 2-3 рази на день. Рецепт протипоказаний при цукровому діабеті.
При серцево-судинних захворюваннях
Існує кілька дієвих рецептів на основі ягід калини, які допомагають при різних серцево-судинних захворюваннях.
Одним з таких рецептів, що допомагають від болю в серці, є настій ягід. Знадобиться зовсім небагато ягід, промитих і очищених від гілочок (20 г). Їх заливають 1 ст. окропу, після чого залишають настоюватися приблизно на 4 год. Отриману рідину потрібно процідити. Стакан кошти ділять на три прийоми і випивають протягом дня.
Ще один засіб: ягідно-медовий настій. Для приготування ліків будуть потрібні ягоди в кількості 600 г, стільки ж меду і вода - 2 л. Ягоди потрібно пересипати в 3-літрову скляну банку, воду довести до кипіння і залити нею ягоди. Банку утеплюють ковдрою і залишають настоюватися на 6 ч.
Після чого всі разом проціджують через сито, а ягоди перетирають (використовують для цього дерев'яну ложку або лопатку). Потім додають мед, перемішують і зберігають складу в холодильнику. Дозування: 1/3 ст. тричі на день перед їжею. Курс лікування: 1 місяць.
При захворюваннях печінки
Калина володіє очисними і жовчогінні властивості, що благотворно впливає на печінку. Завдяки прийому лікарських засобів на основі калини, позбавляються від хронічного гепатиту, стимулюють вироблення жовчі, очищають кров.
використовують такі рецепти:
- Перетирають ягоди, додають за смаком мед і приймають протягом тривалого проміжку часу по 1 ст.л. 3 рази на день.
- 0,5 кг ягід заливають в емальованому посуді такою кількістю води, щоб вона покрила плоди. Потім варять до готовності. Отриманий продукт перетирають, позбавляючись від шкірки і кісточок. Змішують з медом в кількості 250 г і приймають по 2 ст.л. до їди з ранку і перед відходом до сну. Курс лікування - 2 тижні.
При захворюваннях травної системи
Прийом калини, приготовленої за народними рецептами, актуальний при виразках шлунково-кишкового тракту, зниженій кислотності шлунка, нетравлення.
При гастриті зі зниженою кислотністю готують такий склад: беруть 1-2 ст.л. ягід калини, заварюють 1 ст. крутого окропу, настоюють протягом 4 годин, після чого проціджують від осаду і беруть до їжі 5 разів на день по 2 ст.л.
Виразки шлунково-кишкового тракту лікують настоєм подрібнених ягід калини на холодній кип'яченій воді. Пропорції: 1 ст.л. ягід на 0,5 склянки води. Наполягають 10-12 год, після чого позбавляють від осаду проціджуванням. Дозування: 1 ст.л. за 1 год до прийому їжі.
Від нетравлення шлунка допомагають насіння калини, заварені 1 ст. окропу. Потім суміш млоять на водяній бані протягом 0,5 год, доводять до кімнатної температури і проціджують. Приймають 3 рази на день по 2 ст.л. за 1 годину до їжі.
Калина при геморої і порушення стільця
Калина допомагає як при рідкому стільці, так і при запорах. Рецепти приготування для кожного випадку будуть різними.
Проносним ефектом володіють насіння калини. Беруть 1 ст.л. насіння і перемелюють їх в блендері або кавомолці, потім заварюють в 1 ст. окропу. Наполягають - 10 хв. Приймають по 2 ст.л. 2 рази в день, підсолоджуючи медом або цукром.
Якщо, навпаки, необхідно закріпити стілець, то використовують ягоди калини. 2 ст.л. плодів перетирають з медом ½ ст. і підігрівають на повільному вогні, на водяній бані протягом 10 хв, помішуючи суміш дерев'яною ложкою або лопаткою. Досить приймати по 1 ч.л. декілька разів в день.
Таку делікатну проблему, як геморой, лікують відваром калини. Необхідно взяти 4 ч.л. порошку кори рослини, залити 1 ст. окропу і протушкувати на водяній бані протягом 10 хвилин. Охолоджений і проціджений відвар приймають по 0,5 ст. 3 рази на день за 1 год до їди.
При злоякісних утвореннях
У народній медицині для лікування різних злоякісних утворень використовують сік калини, розведений водою. Готують його за такою методикою:
- 4-5 вимитих кистей плодів калини заливають 1 ст. окропу, залишають настоюватися на 5 хв.
- Рідину зливають. Ягоди розминають і проціджують. Доливають в ягідну кашку рідина, в якій ягоди наполягали.
Пити такий настій можна як чай. Але довго зберігати не можна - тільки 4 доби. Значного збільшення терміну зберігання можна домогтися, якщо використовувати в якості консерванту і корисною добавки мед. Дозування така: 3 ст.л. на 1 ст. соку.
Якщо змішати приготований таким чином сік калини з медом у рівних пропорціях, то склад приймають по 2 ст.л. 3-4 рази на добу.
Рак молочної залози лікують компресами з ягід калини. Для цього плоди калини просто розминають і прикладають до хворого місця, розклавши на тканині.
Настій для лікування злоякісних пухлин можна приготувати з плодів і гілок чагарнику. Пропорції інгредієнтів, відповідно такі: 2 ст.л. / 4 ст.л. Гілки і плоди перед використанням подрібнюють. Заварюють суміш 2 ст. окропу і залишають настоюватися на 3 ч. Приймають по ½ ст. перед прийомом їжі.
Згідно відгуками, ефективністю відрізняється спиртова настоянка калини з медом. Беруть сік ягід калини і мед - літр на літр. Заливають ½ л спирту, залишають на місяць в темному прохолодному місці. Після настоювання приймають по 1 ст.л. 3 рази на день під час прийому їжі.
При захворюваннях шкіри і вугрової висипки
Використання калини для лікування захворювань шкіри не рідкість. Її застосовують як при вугрової висипки, так і при хронічних дерматологічних захворюваннях, наприклад таких, як екзема і псоріаз.
Для цього часто використовують сік ягід, який готують за допомогою перетирання і проціджування плодів. Його розбавляють водою в співвідношенні 1: 5 або 1:10 і п'ють як морс. Прийом ефективний проти екземи, вугрової висипки, пігментних плям.
Застосовують і інші частини рослини, наприклад, екстракт кори на спирту, який готують самостійно: порошок кори заливають 50% спиртом (на 1 частину кори беруть 10 частин спирту) і дають настоятися протягом декількох днів. Прийом здійснюють до їжі по 30-40 кап. двічі або тричі на день.
Або п'ють відвар також з порошку кори. Його беруть в пропорції 1 ст.л. на 1 ст. киплячої води. Складові потрібно з'єднати і проварити 30 хв на повільному вогні. Після охолодження відвар проціджують і доливають воду до початкової кількості. Дозування: 1-2 ст.л. після кожного прийому їжі. Ці два рецепти допомагають при гнійника і виразках на шкірі.
З листя для лікування позбавляючи, фурункулів і висипів готують сік. П'ють до прийому їжі по 0,25 ст. Можна розбавити приготовлений сік медом. На 1 частина соку потрібно 2 частини меду.
Як сік листя, так і сік плодів можна застосовувати зовнішньо, змащуючи періодично уражені ділянки шкіри і роблячи компреси.
Використовують також більш простий рецепт у вигляді відвару. Будуть потрібні сухі або свіжі листя. Беруть 2 ст.л. подрібненої сировини, заливають 1 ст. води і тримають на невеликому вогні, поки вода не закипить. Потім відвару дають настоятися протягом 6 год і проціджують. Цим засобом слід протирати шкіру. Результат помітний після декількох процедур.
При перевтомі і стресах
За допомогою кори калини лікують нервова перевтома, стреси, хронічну втому, комбінуючи її з іншими рослинами.
Рецепт №1. Кора калини + меліса. Пропорції сировини 2 ст.л. / 1 ст.л., відповідно. Залив складові 1 ст. окропу, витримують суміш на водяній бані протягом 30 хвилин. Потім наполягають близько години. П'ють по 1 ст.л. за годину до прийому їжі. Курсовий прийом протягом 1 тижня.
Рецепт №2. Кора калини + ромашка аптечна. Беруть по 0,5 ст.л. кожного компонента, заливають окропом (1 ст.) виварюють на водяній бані 20 хв, проціджують і приймають по 2 ст.л. перед відходом до сну.
Калина: протипоказання до вживання
Має калина лікувальні властивості і протипоказання, через які рекомендується її обережне застосування, особливо в період вагітності. Безконтрольне вживання здатне завдати серйозної шкоди організму.
Калина протипоказана при:
- гіпотонії;
- гострій фазі гастриту;
- алергічних реакціях, що викликаються прийомом рослини;
- підвищеному згортанні крові;
- сечокам'яної хвороби;
- вагітності (при лактації після консультації з лікарем);
- артриті та подагрі.
Лікувальні властивості калини нададуть благотворний вплив на організм, але, використовуючи кошти з калини для лікування одного захворювання, слід пам'ятати і про наявність інших захворювань, які є протипоказанням до прийому.
Калина давно відома як високоефективне ліки практично від усіх хвороб, навіть від онкології. Вона заслужила довіру не тільки в народному середовищі, а й у класичній медицині.
Калина - лікувальні властивості і протипоказання:
Рецепт заготовки соку калини на зиму: