Корисні властивості цибулі та інших видів цієї рослини
Таке поширене і звичне рослина для наших широт, як цибуля - родом з Центральної Азії. Ще з 4000 року до н.е. в Стародавньому Єгипті цибуля не просто використовували в їжу, а віддавали йому шану, як божественному рослині. А в щоденному раціоні римських солдатів цибулю завжди займав особливе місце, багато хто вважав, що сила і мужність воїнів, які вживають цибулю, зростає у стократ. За часів Гіппократа цибуля приписували хворим, що страждають на ревматизм, подагру і ожирінням. Чим корисний лук добре знали на Сході, древня східна приказка говорить: «Лук в твоїх обіймах - проходить всяка хвороба».
Дата, коли з'явився лук у слов'ян, точно невідома, але здавна цибулю вважається одним з універсальних рослин, яке охороняє і виліковує від усіляких хвороб і недуг. У 1805 році під час лютування чуми і тифу цибулю і його корисні властивості помітили вчені. Під час епідемії хворі, які вживали велику кількість цибулі, що не хворіли на. У стародавній медицині сік цибулі використовували для поліпшення апетиту і травлення, для розчинення каменів і виведення піску при сечокам'яній хворобі, рекомендували для лікування нежиті і головного болю. Користь і шкода цибулі завжди цікавила традиційну і народну медицину і простих обивателів.
Користь лука визначена великою кількістю активних компонентів, які містяться в листі і цибулинах. До складу рослини входять цукри, вітаміни і мінерали. Крім цього, корисні властивості цибулі визначає зміст інуліну, білка, пантотенової кислоти, каротину, флавоноїди, кверцетину, ферментів і фітонцидів. Ефірна олія, яблучна і лимонна кислота надають цибулі різкий, апетитний запах і гострий смак.
В даний час цибуля ріпчаста найбільш культивований з усіх існуючих видів цибулі. Цибуля ріпчаста корисні властивості якого нормалізують водно-сольовий обмін в організмі, а гіркий смак збуджує апетит, широко використовується в кулінарії. Цибулини і зелені соковиті листя використовують як приправу до салатів, вінегретів, овочевих і м'ясних страв. Лук корисний круглий рік, але особливо велику цінність рослина являє в зимово-весняний період. Примітно, що температурна обробка не зменшує корисність смаженої цибулі. При приготуванні: варена, смажена і печена цибуля практично не втрачають свої якості і корисні властивості. Страви зі смаженою цибулею відрізняються чудовими смаковими якостями і приємним ароматом. Кулінарні страви з цибулею користуються великою популярністю в багатьох країнах світу, тому неможливо уявити без цибулі сучасну кухню. У кулінарії цибулю вживають свіжим, смаженим, сушеним і навіть консервованим.
Багато джерел традиційної та народної медицини розповідають, чим корисний ріпчаста цибуля при лікуванні і профілактиці багатьох хвороб. Препарат аллилчеп, отриманий з ріпчастої цибулі, ще в колишньому СРСР відрізнявся протимікробну дію, його використовували при розладах шлунка, при колітах, атеросклерозі і склеротичної формі гіпертонії. Ще один препарат на основі лука аллілгліцер, відомий, як хороший засіб при лікуванні трихомонадного кольпіту. Ефірні масла, які містить цибулю, використовують для інгаляцій, а кашку з свіжої цибулі застосовують для лікування катару верхніх дихальних шляхів.
{ad1}Цибуля ріпчаста і його корисні властивості використовують для приготування настоїв і зілля цілителі і знахарі. У народній медицині сік цибулі з медом часто використовують для лікування кашлю та ангіни. При бронхіальній астмі дуже корисний варену цибулю в молоці, а печена цибулина - чудовий засіб при гнійних ранах і наривах, для лікування отитів.
Цибуля ріпчаста і корисні властивості рослини обумовлюють його широке застосування в косметології. Сік цибулини - ефективний засіб при гніздовий плішивість, при себореї. Цибуля ріпчаста корисний, як засіб проти облисіння і випадання волосся. З давніх-давен цибулинних соком виводили веснянки, а цибулинні маски використовували, як засіб проти зморшок.
Корисні властивості зеленого лука добре відомі хворим страждаючим недокрів'ям. Вирощують зелена цибуля з ріпчастої цибулі або насіння. Чим же так корисний зелений лук? Лук-перо, вирощений з цибулини, містить в 10 разів більше вітамінів, ніж його «батько» - цибуля ріпчаста. Вживання 80 -100 грамів зеленої цибулі задовольнить добову потребу організму у вітаміні С. Зелена цибуля відрізняється відмінними смаковими характеристиками і є естетичним прикрасою багатьох страв.
Крім всім відомого і корисного білого ріпчастої цибулі городники-любителі часто культивують порей, шалот, цибуля-різанець, батун і многокустарний цибулю. Лук порей і користь його при вживанні в їжу відомі ще древнім народам Середньої Азії і Середземномор'я, багато хто знає його як перловий, прас-цибулю, перловий. У деяких країнах Південної Європи порей ще в наші дні зустрічається в дикорослому стані. Цей вид цибулі не має цибулини, а довгі листя розташовані у формі віяла. Біла ніжка порею, так званий помилковий стебло, і зелене листя мають не такий гострий смак, і використовують для салатів і ароматизації м'ясних і рибних страв.
Лук порей і його корисні властивості обумовлені високим вмістом калію, фосфору, заліза і сірки, яка входить в ефірну олію. Завдяки великій кількості вітамінів, ефірного масла і інших корисних речовин порей використовують як ефективний лікувальний засіб при захворюванні подагри, ревматизму, цинги, сечокам'яної хвороби, психічні розлади і ожирінні. Клінічні дослідження довели корисні властивості цибулі. Порей підвищує апетит, володіє антисклеротичну дію, покращує роботу печінки і підвищує секреторну функцію залоз травного тракту.
Лук шалот здавна використовували в народній медицині для лікування очних і шлункових хвороб. Лук має сплюснуті з восковим нальотом листя, містить цукру, вітаміни і ефірне масло.
Лук багатоярусний або єгипетський утворює цибулини не тільки в землі, а й на стеблі. Повітряні цибулини на стеблі розміщені ярусами, звідки і назва лука. В їжу використовують тільки трубчасті листя, а цибулини - як приправу. Лук містить в два рази більше вітаміну С, ніж лимони.
Батун - багаторічний цибулю, який не утворює цибулин. Рослина вирощували в Древньому Китаї, його часто називають татарським, піщаним або непахучі часником. Листя, багаті фітонцидами, використовують в їжу. Лук-батун використовують в медицині, з нього виготовляють препарати, які знижують кров'яний тиск і підвищують еластичність капілярів.
Корисні властивості червоного лука при захворюванні серця, довели китайські дослідники. При проведенні експериментів з тваринами вчені помітили, що червона цибуля сприяє виведенню з організму холестерину, який викликає серцеві хвороби та інсульт. Крім цього червона цибуля рекомендують при онкологічних захворюваннях, його сік - ефективний засіб при кашлі та застуді.
Лук - рослина, яке має дивовижні властивості, зміцнює і захищає організм, наділене незвичайним ароматом і має величезну користь для здоров'я людини.