Чорна смородина - корисні властивості; застосування в медицині і косметології
Яку ягоду можна сміливо назвати беззаперечним лідером за вмістом аскорбінової кислоти? Відповідь, гадаю, відомий багатьом - це чорна смородина, корисні властивості якої починаються саме з вітаміну С, але на ньому не закінчуються, бо ягода воістину є справжнім джерелом біологічно активних речовин і може застосовуватися для лікування та профілактики багатьох захворювань.
Дикоросла чорна смородина широко представлена в помірних і навіть північних широтах нашої півкулі, а окультурене рослина присутня на кожному дачній ділянці. Любов дачників до цієї ягоди сімейства крижовнікових цілком виправдана - мало знайдеться ягід, овочів або фруктів, які дають такий вихід корисних компонентів на одиницю маси.
Про вітаміні С ми вже почали говорити. Рекордсменами за вмістом аскорбінової кислоти серед усіх ягід і фруктів є саме чорна смородина. За різними даними, в ста грамах ягід міститься від 350 до 550 міліграмів вітаміну С, а це значить, що все 20-50 ягід чорної смородини можуть повністю задовольнити добову потребу в цьому елементі будь-якого дорослої людини.
Високий вміст кислоти аскорбінової дозволяє використовувати чорну смородину як прекрасний засіб для підняття імунітету, допомагає вона при лікуванні захворювань бронхіального дерева, інфекційних процесів в носоглотці, при грипі та ангіні. Звичайно, не одним вітаміном С пояснюється ефективність і користь чорної смородини при цих недугах - в складі ягід є фітонциди, або природні антибіотики, які згубно впливають на всі патогенні агенти, включаючи віруси, гриби та бактерії.
Вітаміну С здорово допомагають його колеги - вітамін А і вітамін Е. Кожен з них є потужним антиоксидантом, а, значить, допомагає очищати наш організм від токсичних речовин, радіонуклідів, канцерогенів. Їм вторять глікозиди групи антоцианидинов, які містяться в багатьох ягодах і фруктах, надаючи тим настільки яскраву і специфічне забарвлення. Антоціани також мають виражені антиокислювальні властивості і потенціюють антиоксидантну дію вітамінів. Цим, зокрема, пояснюються і протипухлинні властивості чорної смородини - ягода використовується для боротьби із злоякісними утвореннями, а регулярний прийом фолієвої кислоти має профілактичну дію.
{ad1}Пацієнтам з порушенням обмінних процесів обов'язково потрібно включати в своє меню ягоди чорної смородини, адже вона застосовується в ендокринології як засіб, застережливий розвиток цукрового діабету, і призначається пацієнтам з порушенням толерантності до глюкози. Так що, відновлення обмінних процесів рекомендуємо починати саме з корекції раціону, з чорної смородини.
А як бути сердечникам, чи варто їм звернути свою увагу на ягоду, і чим корисна чорна смородина при патології судин? Відомо, що смородина має антисклеротичну дію, тобто, перешкоджає ураження судин і сприяє профілактиці атеросклерозу.
Вітамін Е вкрай необхідний для злагодженої роботи репродуктивної системи, і всім, хто відчуває труднощі в статевій сфері, який би характер вони не носили, ми можемо рекомендувати саме вітамін Е, а чорна смородина стане прекрасним його джерелом. Корисний віт. Е і для шкірних покривів. А ось ретинол (витий.А) допоможе поліпшити гостроту зору і буде корисний всім, чия робота пов'язана з інтенсивним навантаженням зорового аналізатора.
Принадність чорної смородини ще і в тому, що використовувати можна не тільки ягоди, а й листя. Ви запитаєте, а чим корисні листя чорної смородини, і як їх можна застосовувати?
З листя, як правило, готують настої і відвари. Для того, щоб приготувати настій, вам знадобиться десять столових ложок листя, термос і два літри води. Подальші дії, вважаю, не вимагають додаткових пояснень, а настій буде готовий приблизно через пару годин.
При яких захворюваннях можна застосовувати цей настій? Почнемо, знову-таки, з відновлення обмінних процесів - настій з листя сприяє зниженню концентрації в крові сечової кислоти, ніж здорово допомагає при подагрі. Сечогінний ефект настою знадобиться в лікуванні захворювань нирок і сечового міхура, а ось потогінний ефект ви зможете використовувати при застуді, ГРВІ, грип та інших інфекційних захворюваннях. При захворюваннях шлунково-кишкового тракту листя нададуть легку послаблюючу дію, а при кровотечах допоможуть відновити проникність судинної стінки.
У педіатричній практиці також застосовуються листя чорної смородини, корисні властивості яких використовуються для лікування діатезу. Для цього, як правило, готують відвар з листя (хоча можна і настій за описаним вище рецептом), і цей відвар додають в ванну. Дитина повинна приймати ванну протягом 10 хвилин, на курс рекомендують 10 сеансів.
Ну і, звичайно, не залишилася чорна смородина без уваги косметологів і любителів натуральних масок! Завдяки високому вмісту фруктових кислот, маска з чорної смородини має дією хімічного пілінгу - сприяє ексфоліації ороговілих клітин епідермісу, очищає і вибілює шкіру. Для більшого ефекту для приготування маски змішуємо сік (або кашку) з НС з медом, цей склад наносимо на обличчя на 15-20 хвилин. Після - змиваємо маску, обробляємо шкіру тоніком і вже після декількох процедур насолоджуємося ефектом!