Як пережити смерть коханого чоловіка - поради психолога
Жінка, волею долі що стала вдовою, відчуває величезне емоційне потрясіння, весь її світ змінює свої обриси.
В таких умовах відповідь на питання, як пережити смерть коханого чоловіка, стає життєво необхідним і актуальним.
Втрата близької людини – це завжди трагедія, горе і біль, але відхід з життя улюбленого чоловіка обертається ще більшими переживаннями. Відносини подружжя дуже складні, між ними існує особлива, ні з чим не порівнянна зв'язок, адже вони ділять турботи, радості, смутку і удачі на двох.
Довгі роки вони створюють загальну життя, облаштовують своє існування, ростять дітей, зігрівають один одного по ночах. І коли одного разу кохана, найрідніша людина раптом йде, душа люблячої супутниці падає в безодню горя, самотності й відчаю.
чи Є вихід з цієї ситуації? Як дружині змиритися з жахливим словом «вдова» і навчитися жити далі? І чи це можливо?
В полоні скорботи
Спочатку шок від смерті коханого настільки сильний, що неможливо заспокоїтися. Але намагатися відразу ж подолати цей стан не варто, та й не вийде, психіка таким ступором рятує себе.
У цей момент жінка, що залишилася без підтримки і опори після смерті чоловіка, може мучитися почуттям провини, як правило, уявної, роздумами про те, чи могла вона якось змінити хід речей. Це неминучий етап, на якому можна акцентуватися.
Багато молоді жінки, які втратили рідного і коханого в розквіті років, відчувають викликану відчаєм злість до оточуючих за їх благополуччя, недостатню, на думку вдови, туга за який пішов.
Якщо це емоційний стан не проходить довгий час або погіршується, необхідно звернутися до психолога.
Не бажаючи приймати неминуче, вбита горем жінка подумки заперечує подію, не допускає думки, що це могло з нею статися. Підсумком глибоких переживань може стати депресія, відчуженість від життя, стан байдужості і апатії.
Ідеальна коханка одруженого чоловіка: хто вона? Читай далі.
У перші дні після події такі переживання неминучі і частково нормальні, через них доводиться пройти, але тривала концентрація на них вже небезпечна.
Тому так важливо починати наступний етап – вчитися жити без рідної людини, заново будувати свій світ і побут.
Як пережити смерть коханого чоловіка
Втратити рідного і коханого – значить випробувати важке потрясіння, оговтатися від якого складно. Для цього можуть знадобитися роки, багато що залежить від особистісних особливостей жінки.
Але є деякі рекомендації, які будуть корисні кожної вдові.
Час лікує
Іноді необхідно покластися на це давнє твердження і просто повірити, що минуть тижні, місяці, і біль потихеньку відступить, сховається в далекому куточку душі і буде нагадувати про себе рідкісними напливами легкого смутку і ностальгії.
Дозвольте собі сумувати
Це необхідно, щоб душа загартувалася в горнилі втрати і стала готовою до нового життя. Такі важкі емоції можна і просто небезпечно заганяти в себе, «кріпитися», демонструючи свою стійкість перед лицем випробувань.
Зцілитися можна тільки зрозумівши і прийнявши свою біль. Невиплакані сльози і не вистраждане горі стануть перешкодою на шляху до оновлення, можуть спровокувати важкі емоційні стани надалі.
Відпустити, не означає розлюбити
Деяким жінкам здається, що будь-яка спроба впоратися з горем, зменшити його – це зрада перед померлим чоловіком. Але тим самим вони не тільки оплакують його смерть, але і припиняють своє життя.
Безупинні спогади про минуле, жалі, сльози, усамітнення, відхід у себе – хіба цього хотів би люблячий вас людей?
Зберігайте пам'ять про нього у своєму серці, але продовжуйте жити і намагайтеся отримувати задоволення від кожної миті, адже перед обличчям смерті воно набуває особливу цінність.
Треба змиритися і відпустити померлого, не дарма релігії свідчать, що невтішно живих затьмарює дух небіжчиків.
Підтримка близьких
Допомогти пережити смерть коханого чоловіка можуть діти, родичі, друзі. Потрібно частіше звертатися до них, бувати в їх суспільстві, обіймати себе турботою про них. Це дозволить відволіктися від гірких думок і поступово втягнутися в реальне життя.
Їх любов допоможе рані затягнутися швидше, дасть необхідну підтримку і тепло.
Благодійність
Багато жінок бачать порятунок у допомозі нужденним. Вони відправляються в лікарні, притулки або шукають людей, які також втратили близьких.
Надаючи допомогу іншим, розділяючи з ними складні моменти, які страждають жінки вчаться стійкості в протистоянні горя.
Поради психолога
Часто смерть улюбленого настає раптово, дружина не встигає розповісти йому про свої почуття, про те, як багато значив для неї, може, попросити прощення за якісь речі або подякувати за його любов і турботу. Це посилює горе і відчай.
Психологи радять написати чоловікові листа і висловити в ній усе те заповітне, що в щоденних клопотах не було часу. Вилив на папері свої переживання, жінка полегшить свою ношу і зможе подумати про подальше життя.
Багато дружини головним своїм завданням бачать турботу про чоловіка, вони підпорядковують свій побут його інтересам, планами і перевагам. Та й у кожній родині важлива частина життя жінки пов'язана з чоловіком, тому коли він раптом зникає, вдові складно знайти собі заняття і навчитися бути одній.
У цей момент настає час пожити для себе, сконцентруватися на власних потребах і бажаннях. Важливо зуміти побудувати схему дій, яка допоможе відволіктися і не відчувати себе покинутою.
Що таке криза середнього віку? Читай далі.
Як зрозуміти, що ти закохалася в однокласника? Дізнайся зі статті.
Обов'язковою умовою повинна стати постановка нових цілей. Спочатку це буде складно, але якщо орієнтир був вибраний правильно, він скоро стане приваблювати до себе і допомагати залишати позаду трагічні події.
Психологи радять приділити собі більше часу, зайнятися своєю зовнішністю, здоров'ям. Позитивні візуальні зміни неухильно приведуть до поліпшення внутрішнього стану.
Знайти вихід переживань і відчуттів допоможе творчість. Почніть малювати, писати вірші, вишивати, фотографувати або готувати. Це дозволить знову відчути смак життя, відволіктися і поступово прийти в норму.
Добре, якщо творчість буде пов'язана зі спілкуванням по інтересам, це розширить коло знайомих і привнесе нові враження.
Взагалі, варто більше контактувати із зовнішнім світом. Якщо перший час сторонні люди будуть напружувати, можна просто побродити по вуличках, посидіти в затишному кафе.
Стрімке протягом життя навколо обов'язково торкнеться якісь струнки, змусить замислитись над собою і необхідністю змін на краще.
Іноді буває корисно відвідати психолога, він не тільки терпляче вислухає, але і порекомендує, які додаткові кроки необхідно зробити, щоб прискорити процес реабілітації та повернення до нормального життя.
Смерть коханого чоловіка – це катастрофа, яку треба пережити, осмислити і подолати, зібравши воєдино всі свої життєві сили і бажання.
Шляхів досягнення цієї мети безліч, головне, власне прагнення жінки і її розуміння того, що смерть найдорожчої людини незворотна, з цим доведеться змиритися і навчитися повноцінно жити зі світлою пам'яттю, вдячністю і теплотою.