Як правильно зберігати продукти в холодильнику і без, влітку і взимку. Як зберігали продукти, коли не було холодильників
Бажання зберегти їжу свіжою з'явилося у людей в добиблейского часи. Винахід охолоджуючих камер понад 200 років тому здорово полегшило цю задачу. Але то, як зберігали продукти, коли холодильників ще не було, - це історія, яка об'єднує цивілізації та епохи.
Як раніше зберігали продукти, коли не було холодильників
Тисячоліття тому життя людини складалася з безперервного циклу пошуку, полювання, збирання і приготування їжі. І той факт, що лежані продукти не тільки погано виглядають і пахнуть, але і викликають біль в животі, був виявлений їм практично відразу.
Як зберігали продукти, коли не було холодильників, відомо завдяки розкопкам археологів. Перший бункер для складування зерна винайшли в Стародавньому Єгипті. Він представляв собою велике крите сховище. Прохолодне і сухе, це приміщення охороняло зерно в силосі від гниття в неврожайні місяці, а іноді й роки. Однак це було заходом боротьби з голодом і отруєннями.
А першою цивілізацією, шановні свіжість продуктів за їх смак, історики вважають Стародавній Рим. На кухню багатих римлян регулярно підвозили фрукти і овочі відразу після збору, облупленого м'ясо і молоде вино. Кухарі користувалися повагою і шаною, що не дивно: отрута в їжі був найпоширенішим видом зброї.
Римляни прославилися і винаходом особливого способу засолювання продуктів, яким в деяких культурах користуються досі. Для гниття потрібно вологе середовище. Сіль змушує рідину випаровуватися швидше, що позбавляє мікроби живильного середовища і дозволяє продуктам довше зберігатися в теплі. Схожим чином діють і інші процеси дегідратації: сушка, в'ялення, ферментація.
Навряд чи римляни знали про бактеріях, тому що про мікроби, як джерелах хвороби, вчені дізналися не раніше початку 17-го століття. А два століття по тому амбітний Наполеон Бонапарт пообіцяв нагороду тому, хто придумає спосіб зберегти їжу від псування. Несвіжа їжа ставала причиною епідемій серед солдатів, що заважало армії просуватися вперед.
У 1810 році нагороду за винахід отримав Ніколя Аппер. Його спосіб став прототипом сучасного консервування: їжа утрамбовують в банки з герметичними кришками і кип'ятилися в такому вигляді до 4-х годин в залежності від розміру ємності. У 1825 році американці виконали той же трюк з бляшаними банками і запатентували нову технологію.
Не слід плутати консерви з пресервами. Археологи стверджують, що заливка овочів і фруктів солоними, кислими і солодкими розчинами відома людству з 3-го століття до н.е. і бере початок з території Стародавньої Індії та Месопотамії. Так що мариновані огірки, джеми і згущене молоко існували до винаходу консервації.
Вивчення процесів пастеризації і ферментації розпочалося в 1860 році. Дослідження Луї Пастера досі мають велике значення в світі медицини і в області безпеки харчових продуктів.
Але найвідданішим вченим епохи медичних відкриттів став Барбер, який в 1914 році досліджував роль молочних продуктах в масових отруєннях. Він вживав зіпсоване молоко і детально записував свої відчуття і симптоми.
Збереження свіжості їжі не викликало проблем тільки на територіях з прохолодним кліматом або доступом до проточній воді. М'ясо, риба влітку охолоджувалися в струмку або водоспаді, а взимку вивішувалися за вікно.
Один і той же продукт готували до зберігання різними способами, наприклад, влітку рибу засолювали, а взимку заморожували. Чимале значення до сих пір мають холодні льохи, в яких в зимові місяці зберігають коренеплоди та інші овочі.
Першим прототипом холодильника стала система зберігання, використала природний лід. Продукти складировались в невелика шафа з товстими дверцятами, на верхній полиці якого знаходився великий куб льоду.
Лід добували з замерзлих гірських озер і зберігали в спеціальних будинках обернутим в кілька шарів ізолюючих матеріалів. У північних країнах Європи, особливо в Англії, послуга доставки льоду на будинок користувалася популярністю.
Як правильно зберігати продукти в холодильнику, морозильній камері
Сучасний холодильник - це вже не просто шафа для їжі, а високотехнологічний пристрій з постійно низькою температурою. Не всім продуктам рекомендовано зберігання в холодильнику:
- томати краще розкривають аромат при кімнатній температурі;
- цибуля, гарбуз і картопля складують в сухих і темних місцях;
- пряні трави кілька днів залишаються свіжими у вазі з холодною водою;
- банани зберігають більше поживних речовин в теплі;
- кави вимагає меншої вологості при зберіганні.
Існують продукти, які можна зберігати в кухонній шафі, але максимальні свіжість і якість вони набувають тільки в холоді. Наприклад, горіхи, цельнозерновую борошно, рапсове і оливкові масла в спекотні літні місяці краще перекласти в холодильник.
Для запобігання зростанню бактерій і мікробів встановлюється режим охолодження не вище +4 градусів Цельсія, режим заморозки - -18 градусів і нижче.
Але температура всередині пристрою варіюється в залежності від близькості до більш холодному тілу елементу.
Правильне розташування продуктів в різних відсіках холодильника продовжує термін зберігання і економить електроенергію:
- Відсік на двері - це найтепліше місце в холодильнику. Воно призначене для найбільш стійких до перепадів температури продуктів.
Яйця і пакети з молоком в таких умовах зберігати не можна. А приправи, соки, питна вода, оцти, пляшки з маслом і банки з томатною пастою будуть завжди під рукою.
- Верхні полиці відрізняє стабільність температур, що підходить для зберігання приготованої їжі. Каструлю з супом, контейнер з обідом на завтра, глечик з морсом або компотом розташовують саме тут.
Свіжі трави ставлять вертикально в глечик з водою і нещільно накривають поліетиленовим пакетом. Делікатеси та ягоди також зберігають ближче до верхньої частини.
- Якщо принцип роботи пристрою передбачає технологію охолодження по задній стінці, то найнижча температура буде підтримуватися на нижніх полицях.
Це кращий вибір для зберігання сирого м'яса, яєць, морепродуктів і молочних продуктів. Для запобігання поширенню бактерій з поверхні свіжого м'яса, краще відвести йому окрему полицю і тримати його в оригінальній упаковці або закритому контейнері.
- Завдання пластикових ящиків в самому низу холодильника - підтримувати високу вологість, необхідну для збереження овочів і фрукти. Але це не означає, що їх можна зберігати упереміш.
Багато фрукти, в тому числі яблука, персики, сливи, груші та дині, виділяють етилен, який прискорює дозрівання. Це добре для доведення до кондиції жорстких авокадо або зелених томатів.
Решта овочі в присутності етилену швидко жовтіють, проростають і навіть гниють. З цієї причини слід тримати овочі в одному ящику, а фрукти в іншому.
- Морозильна камера призначена для зберігання льоду, заготовок з овочів і ягід, м'яса і риби. Але цей відсік надає набагато більше можливостей для зберігання.
Можна заморожувати коржі, макарони, соуси, бульйони. Хліб в морозильній камері не втрачає смак до 3-х місяців, на відміну від холодильника, де він моментально висихає і вбирає навколишні запахи.
Важливо оптимізувати зберігання: використовувати штабельований пластикові контейнери або плоскі пластикові пакети, де маркером відзначена дату заморозки.
У маленьких кухнях простір над холодильником часто використовують для зберігання хліба, батонів та солодощів. Однак котушка конденсатора досить сильно нагріває повітря навколо холодильника, і вологі гарячі потоки затримуються якраз нагорі. В результаті хліб швидше пліснявіє, а печиво розмокає.
Краща ідея для цього простору - зберігання кулінарних книг, запасного комплекту приладів або паперових рушників.
Загальне правило для всіх відділень холодильника: не заповнювати полки до верху. Холодне повітря повинен вільно циркулювати між продуктами для забезпечення стабільного температурного режиму. В іншому випадку можлива поява кишень теплого повітря, їжа в яких буде псуватися швидше.
Як зберігати сипучі продукти
Навіть в чистих кухонних шафах іноді з'являються дрібні шкідники. Вони проникають в будинок і відкладають яйця в нещільно закритих ємностях з сипучими продуктами. З яєць вилуплюються личинки, які виглядають як дрібні черв'яки, а потім виростають повноцінні комахи, які псують їжу.
Для запобігання зараження про правильному зберіганні борошна і круп необхідно задуматися відразу після повернення з магазину:
- Фабрична упаковка. Якщо крупа або борошно будуть використані за короткий проміжок часу, то допускається зберігання в оригінальній упаковці. Для зберігання терміном більше, ніж пара тижнів, сипучі продукти перекладають в контейнери з щільними кришками.
Полиці в шафі регулярно протирають сухою ганчіркою - волога і крихти приваблюють шкідників. Розкритий пакет використовують до кінця, перед тим, як відкривати новий. При цьому нерозкриті упаковки з продуктами слід тримати в окремій шафі - це вбереже їх в разі зараження відкритих запасів
- Контейнерне зберігання. Для компактного зберігання борошно і зернові пересипають в скляні, бляшані або щільні пластмасові банки. Кришки на них повинні бути загвинчуються або мати ущільнювальну гумку.
У великі ємності можна поміщати запаси відразу в фабричній упаковці, а при великих обсягах зберігання використовувати пластиковий совок.
- Холодильник. Якщо комахи вже завелися або з'являються періодично, сипучі продукти зберігають в холодильнику в тих же контейнерах. Герметичні кришки оберігають борошно і рис від втрати вологи і вбирання запахів.
Цільнозернових борошно таким чином збережеться протягом півроку, біла - рік, кукурудзяна - 18 місяців.
- Морозильник. Але найправильнішим, хоч і несподіваним варіантом зберігання є морозильна камера: всі види борошна зберігаються при низьких температурах два роки, крупи - рік. В якості тари можна використовувати пакети для заморозки.
Як зберігати продукти влітку в поході, на пікніку, в дорозі
Знання того, як зберігали продукти, коли не було холодильників, допоможе організувати повноцінне харчування «на ходу». Перед далекою дорогою важливо продумати основне меню і перекушування, спланувати порядок використання продуктів в залежності від терміну їх зберігання. Свіжі продукти не тільки багато важать і займають місце, але і псуються швидше, ніж сушена і консервована їжа.
У довгому поході важливу роль відіграють домашні заготовки:
- добре прожарений стейк, охолоджений і упакований в фольгу, послужить вишуканою трапезою на першому привалі;
- смажена курка, заморожена цілком, стане центровим місцем холодній частині рюкзака, навколо якого мають продукти, що вимагають низьких температур зберігання;
- копчену рибу, в'ялене м'ясо, балик, сушені ковбаси герметично упаковують і на ніч підвішують на деревах або закопують в землю;
- морква, селера, перець очищають, нарізають паличками і компактно укладають у контейнери;
- каші та крупи вибирають в індивідуальних пакетах для зручності транспортування, макарони кращі також компактних видів: локшина, спагеті, вермішель;
- тушонка - кращий друг туриста - допоможе протриматися в дорозі без обмеження терміну, але важкі і об'ємні банки погано позначаються на вазі рюкзака;
- для перекусу підійдуть протеїнові батончики, сухофрукти, галетное печиво, солоні горіхи;
- плоди шипшини, какао, сухе молоко, розчинна кава, сушені яблука послужать основою для тонізуючих напоїв.
Пікнік також вимагає організаційної роботи, але в менших масштабах. У жаркий день з особливою обережністю стежать за свіжістю швидкопсувних страв: М'ясних нарізок, сирних асорті, молочних десертів. Не зайвим буде озброїтися в упаковці-холодильником, якщо до місця пікніка доведеться добиратися на машині.
Ось 5 ідей, як зробити обід на природі безпечним:
- Уникати заправок на основі сметани та майонезу. Соус вінегрет, що складається з рослинного масла і лимонного соку, корисний і довго зберігається навіть в теплі.
- Упаковувати кожен продукт окремо. Молочні, м'ясні, овочеві закуски поділяють по зіп-пакетах, ретельно прибираючи зайве повітря перед закриттям.
- Мариновані м'ясо для шашлику або рибу для гриля діставати з холодного місця (тіні, багажника, термосумки), тільки коли вугілля будуть розігріті і готові для смаження.
- Рибні консерви, нарізки у вакуумній упаковці відкривати на місці, безпосередньо перед вживанням. Хлібні вироби транспортувати в паперовому пакеті.
- На десерт вибирати свіжі фрукти, шоколадні кекси, вафельні торти - все, що містить мінімум тварин і молочних складових.
Організація зберігання продуктів в дорозі залежить від тривалості шляху.
Свіжу їжу, зручну для транспортування, як приготоване заздалегідь м'ясо, кисломолочні напої, сири і ковбаси, загортають у фольгу і вживають в перший день шляху.
На другий день далеко від прямих сонячних променів свіжими залишаться домашня випічка без м'яса, плавлені сири, палички зі свіжих овочів, варені яйця.
У наступні дні подорожі за умови доступу до гарячої води готують локшину, каші, пюре швидкого приготування в супроводі салатів зі свіжих овочів, консервованих бобів чи кукурудзи.
Хліб можна замінити сухарями, галетами і злаковими крекерами. Ці продукти не вимагають особливих температурних умов і придатні в їжу навіть в довгих літніх поїздках.
Як зберігати продукти на кухні в шафах
У сухих, чистих, прохолодних кухонних шафах їжа зберігається довгий час. У плетені і пластикові кошики складають немиті сухе овочі (часник, цибуля, томати, картопля, гарбуз цілком) і фрукти (банани, цитрусові, дині).
Хліб залишають в фабричному пакеті або перекладають в спеціальний ящик з кришкою. Сипучі продукти, горіхи, спеції після відкриття упаковки пересипають в контейнери з щільною кришкою і також зберігають в шафах.
Немає сенсу займати місце в холодильнику і наступними категоріями продуктів:
- нерозкриті консерви: м'ясні, рибні, овочеві, молочні;
- сухі сніданки: пластівці, мюслі, батончики, суміші горіхів і сухофруктів;
- пакетовані напівфабрикати: суміші для випічки, супи в пакетиках, сухе молоко, пюре швидкого приготування;
- продукти в нерозітнутих скляних банках: соуси, оцет, масло, джеми, мариновані овочі.
Існують на кухні і місця, непридатні для харчових продуктів:
- Це шафа під раковиною, де часто встановлюється занадто вологий і теплий мікроклімат.
- Місця на полицях поруч з побутовою хімією, яка може забруднити продукти або видасть Його специфічний запах.
- Простір над плитою з різкими стрибками температури, що доходять до екстремальних значень.
На всіх цих полицях краще зберігати посуд для приготування їжі, сервіровки тарілки і прилади.
Як зберігати продукти на вулиці (на балконі взимку)
У холодну пору року ідея складувати запаси їжі на балконі або в гаражі здається логічною. Урожайна осінь, підготовка до новорічних застіль, закупівля м'яса тварин цілої тушею для релігійного свята унеможливлює вмістити в побутової холодильник все, що слід зберігати при низьких температурах.
Зберігання на балконі або в підсобному приміщенні на вулиці відрізняється тим, що температура там непостійна. Зростання і розмноження бактерій в їжі починається після перевищення порога в +4 градуси. Варто пропустити цей момент з-за раптової відлиги - і на вигляд незмінне м'ясо і риба стають небезпечними для здоров'я.
Варіанти використання балкона в якості холодильника сильно залежать від розміру приміщення, його вологості, амплітуди коливання температур. При відсутності заморозок облаштовують утеплені ящики для зберігання коренеплодів.
Картопля, ріпу, буряк, морква загортають в газету і пересипають піском. Таким чином зберігають і кислі види яблук і груш. Існує позитивний досвід в тривалому зберіганні круп в скляних банках і полотняних мішках.
Складувати продукти харчування на незаскленого і невтепленому балконі нераціонально - високий ризик переморозіть їжу, подіяти на неї опадів або інтересу з боку птахів або кішок. Але не забороняється скористатися морозною погодою в ніч перед святом, коли холодильник не вміщає все заготовлене для гостей.
Як зберігати продукти на дачі
На дачі в повній мірі можна відчути, як зберігали продукти, коли не було холодильників. Добре, якщо є колодязь або льох, куди можна спускати скоропортящуюся їжу на зберігання. Але навіть при відсутності таких, свіжість основних продуктів харчування можна зберегти на 2-3 дня:
- м'ясо, курку маринують з часником і оцтом або загортають в підкислену тканинну серветку;
- рибу потрібно потрошити, що не промиваючи, і рясно натирають сіллю;
- молоко кип'ятять з дрібкою соди і зберігають в глиняному посуді;
- вершкове масло загортають в пергамент і покривають холодною солоною водою;
- сир щільно утрамбовують в стерилізовані банки, придавивши вантажем і закривши доступ повітря;
- свіжі трави ставлять у вазу з холодною водою;
- яйця змащують будь-яким жиром і загортають кожне в паперову серветку;
- овочі і фрукти не миють, але ретельно висушують перед зберіганням;
- готову їжу зберігають в герметичному контейнері, вміщеному в таз з холодною водою.
На короткий термін допоможе сумка-холодильник або заморожені пластикові пляшки з міцним сольовим розчином.
Як правильно зберігати часник, мед, цибуля, картоплю в домашніх умовах
Часник, цибуля, картоплю і багато інших продуктів можна зберігати так само, як за часів, коли холодильників ще не було.
При зберіганні часнику важливо вберегти його як від надмірної сухості, так і від вологи, а також від цвілі, проростання і харчових шкідників.
Хорошим варіантом стане емальована каструля, в якій шари часнику пересипають шарами крупної солі. Аналогічний спосіб - в трилітровій банці без кришки з заповненими борошном порожнечами. Більш сучасний спосіб - загорнути кожну цибулину в кілька шарів харчової плівки, залишивши хвостик вільним.
Лук традиційно сплітають в коси або підвішують у капронових сітках в темних сухих приміщеннях. Не менш ефективно і зберігання в плетених кошиках, пластикових контейнерах з доступом повітря, тканинних мішках. Складування здійснюють в шар не більше 30 см. Для запобігання від гниття і проростання цибулини регулярно перебирають, позбавляючись від пошкоджених.
Для зберігання картоплі вибирають пізні сорти і ретельно сортують цілі, сухі коренеплоди. До весни вони збережуться в холодних льохах - розсипом, в дерев'яних ящиках або капронових мішках, які перебирають 2-3 рази за сезон.
Свіжа зона холодильника вбереже бульби на місяць, а кухонні шафи - все на 2 тижні, навіть в прохолодних і сухих умовах. Заморожувати сиру картоплю недоцільно - це додає йому неприємний солодкуватий присмак. Однак це не поширюється на оброблений теплом продукт, тому до заморозки бульби очищають, ріжуть брусками і ошпарюють окропом.
Мед при дотриманні умов зберігання залишається корисним кілька років. Головне - зберігати сталість температури і не перевищувати межу в 20 градусів.
Також згубні для нього сонячні промені і надмірна волога в повітрі. Ідеальна тара для меду банки з темного скла, глиняні, керамічні контейнери. Пластикова тара хороша для транспортування, але не годиться для тривалого зберігання, як і бляшані банки.
При зберіганні важливо щільно закривати тару кришкою і не допускати попадання повітря, сусідства з пахучими продуктами. Найбільш підходяще місце в умовах кухні - це шафи далеко від джерел тепла або верхні полиці холодильника.
Як довго зберігати продукти
Залежно від місця і температури зберігання продукти харчування залишаються свіжими і придатними в їжу різну кількість часу.
Сипучі продукти зберігаються довго без особливих секретів. Однак на тривалий термін їх краще попередньо прожарювати і прибирати в стерилізовані сухі скляні банки. Терміни зберігання в середньому складають:
- гречка, рис, горох - понад рік;
- манка, вівсянка, пшінки - менше року;
- рослинне масло - півроку;
- макарони - від року до двох років в залежності від складу;
- цукор, сіль - термін не обмежений, встановлюється виробником;
- хліб і вироби з нього - 3 дні;
- коренеплоди - 2 тижні.
Термін зберігання продуктів в холодильнику залежить від мікроклімату всередині. При високій вологості овочі гниють, а зелень, навпаки, довше залишається свіжою. У випадку з напівфабрикатами не рекомендується перевищувати терміни, зазначені виробником на упаковці.
При відсутності маркування, можна орієнтуватися на наступні терміни:
- свіжа курка, риба, індичка, м'ясний бульйон, підлива - 1-2 дня;
- закуски овочеві, салати без заправки, свіже м'ясо, відбивні - 3 дні;
- приготована домашня їжа, за винятком бульйонів та підлив - до 4-х днів;
- пастеризоване молоко, варені яйця, сир, йогурт, листові салати, ковбаси варені, рибу холодного копчення - 1 тиждень;
- свіжі овочі, сосиски - 2 тижні;
- яйця свіжі, коренеплоди - 1 місяць;
- майонез, гірчиця, кетчуп - 2 місяці.
Заморожувати їжу найзручніше в пластиковому посуді з кришкою, зіп-пакетах, лотках з фольги. Навіть частково відталий продукт повторно заморожувати не рекомендується, це може привести до харчових отруєнь.
У морозильній відсіку при температурі -18 градусів продукти зберігаються по кілька місяців:
- м'ясо, курка, великі стейки - до року;
- напівфабрикати, котлети, субпродукти - 3 місяці;
- ковбаса, шинка шматком - 2 місяці;
- риба - до півроку;
- морепродукти - 4 місяці;
- вершкове масло - 9 місяців;
- сири, в тому числі терті - 2 місяці;
- гриби лісові - до півроку;
- овочі окремі - близько року, в суміші - півроку;
- фрукти, пюре, ягоди - до року;
- горіхи - більше року;
- готова їжа, хліб, десерти - 2 місяці.
Чи не піддаються заморожуванню м'які сири, сир, майонез, листові салати, консерви.
Коли не було холодильників, продукти зберігалися менший термін, так як в цілому була менш розвинена індустрія стерилізації, підготовки, упаковки їжі для тривалих перевезень, зберігання на складах і полицях магазинів.
Сире молоко навіть при низькій температурі залишається свіжим не більше 6 годин, тоді як стерилізоване цілком протримається від 3х днів до тижня, а упаковане в тетрапак і зовсім півроку не потребує холодильнику.
Майбутнє за космічними технологіями збереження максимуму поживної цінності і смаку в легкій упаковці, нечутливою до екстремальних значень температур і тиску. А поки розуміння основ збереження їжі свіжої в різних умовах дозволяє зробити раціон більш якісним, поживним і фінансово раціональним.
Як зберігали продукти, коли не було холодильників:
Правила зберігання продуктів в холодильнику: