Гайморит: причини, симптоми, лікування в домашніх умовах
Нежить — настільки відоме і банальне захворювання, що мало хто звертає на нього увагу. Багато хто навіть не лікують його, вважаючи, що він сам пройде через тиждень-півтори. Часто саме так і відбувається. Але іноді виникають ускладнення — небезпечне захворювання під назвою гайморит. Досить сказати, що ті, хто хоч раз у житті відчув на собі хірургічне лікування гаймориту, не забудуть ніколи. Більш того, гайморит, одного разу виникнувши, може переслідувати вас все життя при найменшому переохолодженні. Погодьтеся, неприємна перспектива. Наслідки гаймориту вельми неприємні. Найнебезпечніше — це менінгіт, запалення мозкової оболонки, адже відстань від носових пазух до мозку — всього нічого. Крім того, існує небезпека виникнення міокардиту, запалення серцевого м'яза, ураження нирок, гінекологічних захворювань. Твоя Ізюминка розповість чому виникає гайморит, що є його "провокатором", поговоримо про ознаки та лікуванні гаймориту в домашніх умовах, торкнемося питання чи можливо уникнути проколу.
Що таке гайморит, причини, симптоми
Наш ніс - як коридор з безліччю кімнат: дві гайморові пазухи, дві лобові, дві клиноподібні і багато дрібних. Коли з-за нежитю слизова оболонка «коридору» набрякає, виходи з «кімнат» закриваються. У них накопичується слиз, а потім і гній. Так виникає запалення приносових пазух - синусит. Найчастіше докучає його різновид гайморит. Гайморит - це захворювання, коли запалюється і набрякає слизова оболонка гайморової пазухи.
Причини виникнення гаймориту
Як правило, в основі розвитку захворювання лежить кілька причин, але частіше всього гайморит розвивається на тлі вірусної інфекції, як ускладнення після хвороби.
- Основною причиною захворювання (75% випадків) є: ГРЗ, грип, застуда, ангіна.
- Не вилікувані зуби будучи постійним вогнищем інфекції можуть спровокувати запалення гайморових пазух, розташованих близько до них. Таке спостерігається в 20% випадків захворювання.
- І, нарешті, аденоїди і поліпи в носі, а також викривлення носової перегородки (5%) можуть стати причиною появи гаймориту.
Симптоми гаймориту
Дуже важливо зуміти вчасно розпізнати гайморит. Справа в тому, що розвивається це захворювання поетапно, і чим раніше ви виявите, тим легше від нього позбавитися. Гайморит в самій початковій стадії - катаральний. Захворювання починається з відчуття болю у пазухах носа, тиску над переніссям і очима, в області чола і щік, рідше в зубах. Є закладеність носа, вага в голові, загальне нездужання, температура тіла може бути трохи підвищена. Особа стає злегка набряклим, іноді спостерігається сльозотеча. Це найлегша, початкова стадія гаймориту. Саме на цій стадії потрібно почати лікування, інакше катаральний гайморит може перейти в гнійний, а це загрожує хірургічним втручанням.
Чим відрізняється катаральний гайморит від гострого?
На початковій стадії гаймориту температура трохи підвищена до 37,5 градусів, біль не така сильна, виділення з носа більш водянисті.
Гнійний гайморит характеризується високою температурою - до 40 градусів, болем в голові, загальною слабкістю, зеленувато-жовтими, каламутними виділеннями з носа.
Як лікувати гайморит?
Чому важливо відразу ж почати лікування? Щоб уникнути переходу гаймориту в хронічну форму, при якій будь-яка застуда та переохолодження (варто скупатися в прохолодному водоймі або посидіти на протязі), буде віддаватися: головним болем, безсонням вночі через закладеності носа, зниженням концентрації уваги вдень, постійним вибиванням із сил. Крім зниження якості життя, гайморит небезпечний серйозними ускладненнями для організму, найважчим з яких є менінгіт - запалення оболонок головного мозку. На тлі не вилікуваного гаймориту може розвинутися міокардит, коли запалюється серцевий м'яз, запалення може перекинутися і на інші органи: нирки, очі, зуби.
Існує два способи лікування гаймориту:
- Консервативний.
- Хірургічний.
Консервативний застосовують коли хвороба вчасно виявлено і використовуються всі методи, щоб не допустити проколу, хірургічний - коли існує загроза ускладнення. Саме хірургічний метод, коли неминучий прокол, найбільше лякає пацієнтів ЛОР-лікаря. Єдиним плюсом цієї процедури можна вважати те, що після неї головні болі припиняються і ніс починає дихати.
Але не запущений гайморит за допомогою лікаря можна перемогти і без проколів, використовуючи фізіотерапію, зняття набряку, промивання і інгаляції. Саме на початковій стадії хвороби на допомогу приходять народні методи лікування. Пам'ятайте лише одне: всі вони є лише допоміжними і не можуть замінити лікування, призначене лікарем.
Правило №1. Завжди лікуєте навіть самий легкий нежить. Не запускайте хворобу!
З бабусиної аптечки
До консервативним методам лікування гаймориту відносяться такі народні методи лікування: як промивання носа настоями і інгаляції з них, легкі прогрівання і питво відварів лікувальних трав. Їх можна застосовувати як допоміжні і полегшують стан хворого кошти в домашніх умовах при початковому (катаральному) гаймориті. Це дасть можливість уберегтися від більш серйозної його форми і уникнути проколу.
Промивання носа при гаймориті
Промивання краще робити вранці, для цього можна використовувати теплий настій ромашки, череди, яку мінеральну або злегка підсолену воду. Якщо у вас є муміє,то зробіть з нього розчин (1 г на 0,5 л теплої кип'яченої води). Для промивання візьміть шприц 20 мл, надягніть на нього тонку поліетиленову трубочку довжиною 3-4 див Трубочку обережно введіть в ніс, нахиліться над умивальником і натискайте на поршень. Промивши одну половину носа, потім промийте і іншу. Можна скористатися також маленької спринцівкою.
Правило №2. Якщо сморкаетесь, то робіть це правильно: кожну ніздрю від слизу потрібно звільняти по черзі: спочатку закрити пальцем одну ніздрю і звільнити вміст інший. І навпаки, щоб уникнути попадання слизу в слухову трубу і середнє вухо. При цьому не потрібно робити надмірних зусиль.
Інгаляції настоєм трав при гаймориті
Для інгаляцій при гаймориті використовуються трави, які покликані зняти набряк і набухання в носі, сприяють розрідженню виділень з носа, мають бактерицидну дію. Ви можете приготувати собі наступний збір для проведення процедури.
Склад
- звіробій і чистотіл — по 1 частини
- квітки ромашки—2 частини
- деревію — 3 частини
Приготування
- Перемішайте сухі трави в зазначених пропорціях, візьміть 2 столові ложки збору, заваріть 1 склянкою окропу.
- Залиште на 30 хвилин настоюватися у теплому місці, після чого настій готовий для проведення інгаляцій.
Проводячи інгаляції при гаймориті вдих треба робити через рот, а видих - через ніс. По закінченні процедури затримайте рушник на обличчі, щоб воно відразу ж не охололо. Робіть інгаляції щодня. Курс лікування — 6-8 процедур по 5 хвилин. Якщо у вас є небулайзер, то провести цю процедуру буде значно легше.
Для інгаляцій можна використовувати картоплю, відварену в мундирі, розчинений у воді сухий ментол крупинках або спиртову настоянку прополісу (пів чайної ложки настоянки на каструлю гарячої води).
Прогрівання носа
Гайморит лікують теплом, оскільки завдяки йому звільняються пазухи носа від слизу, йде біль. Прогрівати можна перенісся і боки носа за допомогою носових хусточок. Всередину яких помістіть кухонну сіль або крупу (наприклад, гречану) і нагрійте їх на сковорідці або гарячої батареї. Прогрівання можна робити і вареним яйцем (круто), яке теж потрібно помістити в шматочок бавовняної тканини.
Добре поряд з прогріванням носа зробити гарячу ванну для рук або ніг. Або поставте полуспиртовой компрес на стопи — це хороша відволікаюча процедура.
Правило №3. При найменшій підозрі на наявність у носових пазухах гною категорично не можна гріти область носа і пазух! Це загрожує дуже серйозними ускладненнями, є небезпека того, що гній може прорватися в очну западину або головний мозок!
Пийте більше рідини
За гаймориті і запаленні інших приносових пазух корисно багато пити трав'яних настоїв. В лікарські збори повинні входити рослини, багаті вітамінами, які мають загальнозміцнюючу, протизапальну, антиалергічну дію. Допоможе Вам на вибір один із зборів.
Трав'яний збір проти гаймориту №1
Склад
- ромашка
- шавлія
- чебрець
- подорожник
- меліса
- береза
- звіробій
- низка
Трав'яний збір проти гаймориту №2
Склад
- календула
- ромашка
- шипшина
- мати-й-мачуха
- береза
- низка
- звіробій
Приготування
Всі подрібнені трави потрібно взяти в рівний частинах, добре перемішати.
- Візьміть 1 столову ложку збору, заваріть 1 склянкою окропу.
- Поставте на плиту, доведіть до кипіння, зменшіть вогонь і кип'ятіть ще протягом 3 хвилин.
- Дайте настоятися півгодини.
прийняти
Приймати по половині склянки 3 рази на день за чверть години до їди.
Лавровий лист для лікування гаймориту
Лікування гаймориту лавровим листом обумовлено його цілющими властивостями. Ця широко використовується в кулінарії спеція має антисептичну, протимікробну і зміцнюючою дією. Все це дозволяє швидше впоратися із запаленням і зупинити ріст вірусів і мікробів. При гаймориті готують з настої лаврового листа, цілюще масло і п'ють з них відвар - як лікувальний чай.
Як приготувати чай з лаврового листа
Для підтримки здоров'я, покращення самопочуття і зміцнення захисних сил в гострий період захворювання корисно заварювати і пити чай з листочків лавра.
Для нього потрібно придбати пряність найкращої якості: листочки повинні мати зелений колір, яскравий аромат. Бляклі або рудуваті лаврові листи з плямами на них не варто застосовувати, оскільки такий колір говорить про залежалом продукт, в ньому практично вже немає корисних властивостей.
Заварити чай з лаврового листя дуже просто:
- Візьміть 3-4 штучки і залийте склянкою окропу (200 мл).
- Через 10-15 хвилин цілющий напій готовий.
Пийте протизапальний чай у проміжках між прийомами їжі 2 або 3 рази в день. Протипоказанням до вживання може бути захворювання шлунково-кишкового тракту.
Як приготувати компрес з лаврового листа
Поряд з вживанням цілющого чаю з лаврового листа всередину, ви можете провести курс лікувальних процедур у вигляді компресів для зовнішнього застосування. Такий компрес знімає набряклість носа, зменшить головний біль, сприятиме кращому відходженню слизу. Настій для компресів готують насичений:
- Візьміть 10 листочків лаврового листа.
- Помістіть в невелику каструлю або миску.
- Залийте 100 мл води.
- Як вода закипить, вимкніть вогонь.
- Дайте настоятися 10 хвилин.
Компрес роблять так: шматок складеної в кілька шарів марлі або х/б тканини змочити в настої і покладіть на область лоба і перенісся. Як охолоне, потрібно виконати процедуру знову, так 2-3 рази.
Як приготувати краплі олії і лаврового листа
При лікуванні гаймориту в домашніх умовах можна приготувати лаврове масло для закапування в ніс. Є кілька способів приготування лікувального масла, але найшвидший такий:
- Візьміть упаковку лаврового аркуша - 20 р.
- Листочки краще подрібнити, потім складіть їх у невелику каструлю.
- Залийте 100 мл рослинної олії (оливкова, соняшникова), закрийте каструлю кришкою.
- прокип'ятіть На водяній бані масло протягом 15 хвилин.
- Як охолоне, процідити через марлю або дрібне сито, листя відіжміть. Зберігайте в скляній тарі під кришкою.
Застосування: закопуйте лаврове масло в кожну ніздрю по 2 краплі 2-3 рази на день.
Курс проведення лікувальних процедур (компресів і закапування носа маслом) при гаймориті становить 7-10 днів. Але зазвичай позитивний результат спостерігається раніше цього терміну.
Алое для лікування гаймориту
Широко застосовується сік алое при лікуванні запальних захворювань. Якщо у вас є це чудове рослина на підвіконні, то цим можна скористатися при лікуванні гаймориту.
Зірвіть самий соковитий листочок з рослини, бажано, щоб квітці було вже 2 роки. Добре його попередньо витримати в холодильнику, він тоді збере більше корисних властивостей. Листя алое м'ясисті, тому з них легко можна вичавити сік. Свіжовичавлений сік потрібно закапувати по кілька крапель в обидві ніздрі. Процедуру можна робити кожні дві години.
Моркву для лікування гаймориту
Краплі з морквяним соком, ще один відомий спосіб народного лікування гаймориту. Для їх приготування вам знадобиться моркву, часник і олію.
Склад
- Свіжовичавлений сік моркви — 1 частина
- Рослинне масло — 1 частина
- Кілька крапель соку часнику
Приготування
Змішайте всі інгредієнти.
Застосування
Закапуйте в ніс по 4-5 крапель 3-5 разів на день.
Буряки для лікування гаймориту
Свіжий сік буряка з медом також капають в ніс при гаймориті, зробивши таку суміш.
Склад
Свіжий віджатий сік буряка - 7 чайних ложок
Мед - 3 чайні ложки
Приготування
Змішайте сік з медом. Якщо мед у вас закристаллизовался, то доведіть його до тягучого стану на водяній бані. Перед застосуванням, перевірте чи немає у вас алергії на мед. Щоб уникнути цього, краще брати гіпоалергенний - акацієвий сорт.
Застосування
потрібно Закопувати в кожну ніздрю по 5 крапель 4-5 разів на день.
Цикламен для лікування гаймориту
Мало хто знає, що квітка, який прикрашає наші вікна, має лікувальний корінь-бульба. З нього здавна готують сік для лікування гаймориту. Ця рослина має яскравий виражений лікувальний ефект: усуває гній з пазух носа, утихомирює головний біль, приводить в норму артеріальний тиск, знімає запалення.
Щоб приготувати сік цикламена, потрібно викопати бульба, звільнити його від землі і промити під струменем води. Прямо зі шкіркою натерти на дрібній тертці, потім через складену в два шари марлю віджати сік. Сік обов'язково потрібно розбавити холодною кип'яченою водою 1:7, злити у пляшку і зберігати в холодильнику. Закапувати сік цикламена потрібно дотримуючись обережності, не більше 2 крапель у кожну ніздрю два рази на день, вранці і ввечері. При цьому може з'явитися невелике печіння в носі, виникнути сльозотеча, підвищитися чутливість в області верхньої щелепи. Після цього підуть рясні слизово-гнійні виділення з носа. Робити цю процедуру потрібно при гарній переносимості, якщо больові відчуття яскраво виражені, то лікування соком цикламена потрібно припинити. Використовувати сік у чистому вигляді не можна, рослина отруйна.
Замість закапування розведеного соку в ніс можна вставляти змочені в ньому ватні турунди. Прийняти лежаче положення, залишити ватяні джгутики на 10 хвилин. Робити двічі в день - вранці і ввечері протягом тижня.
Більш м'який вплив на слизову оболонку носа при лікуванні гаймориту надають краплі з соком цикламена на основі соняшникової олії. Для цього свіжовичавлений сік кореня цикламена потрібно розбавити рослинним маслом в співвідношенні 1:20. Масло з соком цикламена добре зволожує слизову оболонку носа, легко за нею розподіляється при цьому не пересушує носову порожнину. Капати його потрібно також як і розчин соку.
Правило №4. Закрапувати краплі в ніс потрібно прийнявши положення сидячи на стільці або лягти на спину, потім трохи закинути голову назад і повернути її в бік, закапування крапель.
Мед для лікування гаймориту
Медові стільники допомагають очистити верхньощелепні пазухи. Пережовування сот (5-6 разів у день) покращує кровообіг і поставляє велику кількість необхідних для місцевого і загального оздоровлення мікроелементів, ферментів, вітамінів і гормонів. Якщо боїтеся, що мед може викликати алергію, використовуйте для лікування його, як вже говорилося вище, - акацієвий.
Прополіс
З прополісу можна зробити коржі, які прикладають на точку, розташовану між бровами. Якщо в цьому місці немає подразнення шкіри, то можна накласти прополіс на всю ніч. Курс лікування — 6-8 разів. Взагалі, це відома в китайській традиційній медицині точка, що знаходиться посередині перенісся під назвою "інь-тан". Впливаючи на неї, можна очистити від інфекції пазухи носа. Більш докладно про те, як допомогти собі при застуді і нежиті, освоївши прийоми точкового самомасажу, можна подивитися тут.
Зробіть з вати джгутики, змастіть їх маззю з прополісу і помістіть в ніздрі на п'ять хвилин. Процедуру потрібно робити вранці і ввечері.
Плоди каштана для лікування гаймориту
Це старовинний народний рецепт лікування гаймориту, він дуже простий, але в той же час ефективний. Треба замочити горіх каштана в гарячій воді на 20 хвилин, щоб легко очистити його від шкірки. З однієї часточки горіха вирізати маленький конусоподібний шматочок залежно від ширини і глибини ніздрі (див. рис.), гострий верх зрізати, щоб не вколоти ніздрю, а внизу ножиком зробити поглиблення (пунктирна лінія) і зав'язати ниточку з кінцями 2 см, щоб потім було легко його витягнути оскільки він слизький. Якщо болить правий бік, вставити в ліву ніздрю приблизно на 1,5-2 години. Як тільки з іншої ніздрі почне капати, потрібно підставити блюдце і сидіти 1,5-2 години, поки йдуть виділення. Підуть і слиз і гній, і згустки. І так робити кілька днів, поки виділення не припиняться. Від нежиті за допомогою цієї процедури можна позбутися за один вечір — самі здивуєтеся, як багато вийде слизу, але до ранку вже будете здорові.
Правило №5. Щоб зменшити кількість слизу, яка утворюється під час протікання захворювання, в гострий період потрібно переглянути свій раціон і виключити з нього такі продукти:
- цукор,
- торти і тістечка,
- хлібобулочні вироби,
- макаронні вироби,
- рис,
- морозиво.
Хрін з лимонами
Для зменшення кількості слизу змішайте 1/3 склянки тертого хрону і сік трьох лимонів. Приймайте суміш по 0,5 чайної ложки через 20 хвилин після сніданку. Засіб можна застосовувати, якщо у вас немає проблем з шлунково-кишковим трактом (виразки, гастриту, підвищеної кислотності шлунка).
Ментолове масло
Добре закопувати ментолове масло по 3-5 крапель у кожну ніздрю, одночасно змастіть їм ніс, віскі і лоб.
Мідь
При гаймориті будуть корисні аплікації мідних дисків (монет) по обидва боки носа. Важливо брати для лікування випуску монети до 1961 року. Якщо у вас вдома є такі, то використовуйте цей нешкідливий метод лікування гаймориту в домашніх умовах.
Профілактика гаймориту
1. Загартовування організму допоможе уникнути зіткнення з цим захворюванням. Важливо тільки робити це поступово і регулярно. Почати можна з найпростішого: щоденного обливання ніг прохолодною водою. Ходіння по будинку босоніж, теж сприятиме зміцненню організму.
2. Робіть регулярне провітрювання кімнати, де ви часто перебуваєте. Спати краще в більш прохолодному приміщенні, але на протязі!
3. Якщо ви застудилися, при нежиті можна почати капати судинозвужувальні краплі, щоб ніс дихав, але не довше тижня! Інакше настане звикання і ви заробите медикаментозний риніт.
4. Остерігайтеся будь-яких протягів, не сидите біля відкритого вікна в машині, поруч з працюючим вентилятором і т. д.
5. Взимку і в міжсезонні не виходьте з непокритою головою, носіть головні убори, особливо якщо у вас одного разу вже був гайморит. Слід також тримати ноги в теплі, правильно одягатися в холодну погоду.
6. Слідкуйте за стан своїх зубів, особливо за верхніми іклами і корінними зубами, оскільки вони знаходяться ближче всіх до гайморової пазусі.
7. Якщо у вас трапляються часті гайморити, то можливо є необхідність видалити поліпи і аденоїди в носі, про це потрібно проконсультуватися у ЛОР-лікаря.
8. Пам'ятайте, що навіть вилікуваний гайморит може настати через два тижні після одужання від застуди, дати про себе знати тільки одним слабовыраженным симптомом. Гайморит любить «маскуватися» і таїтися тижнями в організмі. Перевірити чи є він у вас можна так: знайдіть дві симетричні точки на середині щоки (прямо над верхньою щелепою) і несильно натисніть на них, а також у внутрішнього кута очей. Якщо відчули біль, значить, швидше за все у вас гайморит.
Буду рада, якщо стаття вам виявилася корисною і ви проголосуєте за неї зірочками і натиснувши соціальні кнопочки. Вступайте в групу Твоя Родзинка в Контакті і підписуйтесь на розсилку. З повагою, Любов Федорова.