Туя: вирощування з насіння в домашніх умовах в горщику. Посадка і догляд
добре ростуть у приміщенні і деякі сорти туї гігантської (складчастої), такі як:
- Зебрина – класична конічна «ялинка», що досягає за 10 років висоти 2,5 м. Красива зелена хвоя поцяткована жовтувато-білими смужками.
- Зебрина Екстра Голд – вдосконалена форма попереднього сорту. Висота дорослої рослини – близько 2 м. Хвоя двоколірна – зелена біля основи і жовтувата по периферії.
- Корник – швидкозростаюча туя висотою 2,5–3 м. Хвоїнки зелені з кремово-жовтими кінчиками.
- Випкорд – оригінальний сорт з никнуть, шнуровіднимі пагонами, які майже не розгалужуються. До десятилітнього віку рослина досягає висоти 0,3 м при ширині крони близько 0,6 м.
Всі описані сорти відрізняються компактністю крони і малим зростом, але і великі туї відчувають себе в домашній колекції цілком комфортно, просто з часом їх потрібно буде висадити у відкритий грунт.
Деякі квітникарі вважають ідеальним варіантом для дому ту східну (плосковеточник). Цього теплолюбивому рослині, дійсно, буде затишніше на підвіконні, ніж у відкритому грунті середньої смуги, ось тільки туями як такої воно не є і представляє інший рід сімейства кипарисових.
Коли садити
Терміни посадки кімнатній туї залежать від обраного способу вирощування. Найкращий час для сівби насіння – кінець березня – початок квітня, а до розмноження туї живцюванням приступають у червні.
Вирощування з насіння
Насіннєве розмноження туї – заняття не для поспішайок, адже повноцінне деревце не сформується раніше, ніж через 3-5 років. Майте на увазі, що до посіву придатні тільки свіжозібране насіння хвойника, які протягом зими необхідно стратифікувати під снігом або в овочевому відсіку холодильника. Посів здійснюють навесні, дотримуючись наступного порядку дій:
- Невеликий контейнер заповнюють вологою торфопесчаной сумішшю з додаванням невеликої кількості землі (1 : 1 : 0,5). Для знищення паразитичної флори субстрат попередньо проливають розчином марганцівки.
- Насіння туї сіють на глибину 5-6 мм.
- Контейнер накривають склом і до появи сходів містять в півтіні, періодично зволожуючи грунт через дрібнодисперсний пульверизатор.
Коли з землі проб'ються паростки, укриття з посівів знімають, присипають грунт під сіянцями сухим торфом і влаштовують контейнер в добре освітленому місці. Підростаючу «молодь» регулярно поливають, захищають від палючого сонця і двічі в місяць підгодовують слабким розчином повного мінерального добрива. За перший сезон вегетації юні туї досягають висоти 7-8 див. Взимку їм забезпечують прохолодний (від +14...+16 °C) період спокою, а навесні розсаджують.
Живцювання
Для вирощування туї з живців з дорослої рослини різким рухом зривають один або кілька двох-трирічних здерев'янілих пагонів або полуодревесневших пагонів поточного приросту. Кожен держак повинен мати підставі «п'яту» (фрагмент материнської деревини з корою). Укорінюють зібраний матеріал наступним чином:
- «п'яти» живців обробляють розчином препарату-корнеобразователя «гетероауксин».
- Розсадний ящик заповнюють стерилізованої сумішшю дернової грунту, торфу і піску (1 : 1 : 1) і помірно проливають її теплою водою.
- Живці висаджують в субстрат, заглиблюючи на 1,5–2 див.
- Ящик накривають плівкою і розміщують на світлому підвіконні.
Для успішного вкорінення растеньицам потрібна висока вологість повітря, але без надлишку води в ґрунті, тому поливають посадки строго через розпилювач. Коли живці сформують власну кореневу систему, тепличку починають провітрювати, а через деякий час молоденькі туї можна буде розсадити по окремих горщиках.
Умови утримання
Туя вважається тіньовитривалої культурою, але це відноситься лише до хвойникам, що ростуть на вулиці. Горшечним рослинам потрібно м'яке світло, інакше вони будуть сильно витягатися. При односторонньому освітленні ємність з туями слід регулярно повертати навколо власної осі, щоб деревце не вийшло кривобоким.
Містити кімнатну тую рекомендується далеко від опалювальних приладів на західній чи східній стороні, але не на підвіконні, а на низькому столику або на спеціальній підставці. Оптимальна температура – від +20 до +24 °C. Влітку хвойну вихованку можна влаштувати в саду або на балконі.
Основний догляд
Все, що потрібно домашньої туе для повноцінного розвитку, – це своєчасні поливи і регулярні підгодівлі. Поливають рослину досить часто, щоб земля в горщику завжди залишалася вологою. Сухості повітря хвойник теж не любить. Щодня обприскуйте хвою прохолодною водою, а раз на тиждень влаштовуйте деревця прохолодний душ. У літню спеку піддон під горщиком з туями рекомендується наповнити мокрою галькою або поставити неподалік від рослини зволожувач повітря.
Кожні 2-3 тижні деревце підгодовують міцними торф'яними або перегнойными настоями. З мінеральних сполук можна використовувати комплексні універсальні добрива (наприклад, «Кемиру Універсал») або спеціальні підгодівлі для хвойних культур.
Пересаджують горшечную тую кожні 2 роки. У нову, більш простору ємність, рослина перевалюють, не руйнуючи старого земляної грудки, і заповнюють порожній простір свіжим поживним субстратом.
Що стосується обрізки, то в ній кімнатна туя практично не потребує. Для підтримки природної форми крони достатньо буде лише зрідка вкорочувати вибилися з зачіски» пагони.
Хвороби та шкідники
Кімнатні туя, на відміну від своїх сестер, що ростуть під відкритим небом, не уражується грибковими захворюваннями. З шкідників кімнатний хвойник дошкуляють попелиця і ложнощитовки. Як правило, паразити переселяються на деревце з сусідніх кімнатних рослин. Знищують комах народними засобами (відвар цибулиння, концентрований розчин господарського мила) або промисловими препаратами інсектицидної дії («Децис», «Актеллік», «Карбофос»).
Правила зимівлі
Восени кімнатну тую починають готувати до періоду спокою – поступово скорочують подачу води і повністю скасовують підживлення. На відпочинок рослину бажано визначити у світле прохолодне приміщення, в якому температура не піднімається вище +16 °C і не падає нижче +8 °C. Поливають «сплячий» хвойник рідко і скупо, не допускаючи при цьому повного пересихання грунту в горщику. З настанням весни перезимовавшую тую повертають у колишні умови.