Броваллія: вирощування з насіння в домашніх умовах. Посадка й догляд, розмноження, хвороби і шкідники
Перші, дуже тендітні паростки бровалліі здадуться над землею через 12-14 діб. В очікуванні їх появи тепличку щодня відкривають на 30-40 хвилин для провітрювання, краплі конденсату з укриття перуть м'якою серветкою, а поверхня ґрунту обприскують з розпилювача відстояною водою.
По окремих горщиках рослинки пікірують у фазі 3-4 справжніх листків.
Умови утримання
Створюючи сприятливий мікроклімат для заморської вихованки, слід врахувати всі її хоч і нечисленні, але дуже важливі вимоги:
- Броваллія любить яскраве світло, але при цьому не виносить прямих променів: під палючим сонцем листя покриваються некрасивими жовто-бурими плямами опіків. Тому бажано влаштувати горщик з ніжним рослиною на підвіконні східної сторони. Якщо ж ваше вікно виходить на захід, чи на південь, то в полудень, «ховайте» квітка за тонкою мереживною фіранкою.
- Оптимальна річна температура змісту культури – від +20 до +25 °C. Взимку кімнатній бровалліі буде цілком комфортно при +15...+17 °C.
- У спекотні задушливі вечора балуйте свою красуню прохолодним душем з дрібнодисперсного розпилювача на водні процедури вона вдячно реагує.
- Поливають влаголюбивую броваллію рясно. Влітку процедуру проводять кожні 2 дні, а в сильну спеку щодня. В осінньо-зимовий період кількість поливів скорочують до 2 разів на тиждень. Постарайтеся не перестаратися з подачею вологи, інакше грунт в горщику перетвориться на мініатюрний закислі болітце, і коріння рослини почнуть гнити. Полив рекомендується здійснювати ввечері, а на ранок рихлити субстрат під рослиною, щоб забезпечити доступ кисню до коренів.
- Верхівки пагонів бровалліі необхідно періодично прищипувати, ця нескладна маніпуляція сприяє формуванню щільного і пишного куща. Для підтримки охайного вигляду рослини зів'ялі суцвіття і старі, оголені стебла необхідно своєчасно видаляти.
- Кожні 2-2,5 тижні броваллію підгодовують комплексним мінеральним добривом.
Пересаджувати броваллію не має особливого сенсу. По закінченні цвітіння постарілий, що розвалюється кущик виглядає неохайно, тому на його заміну краще виростити нову рослину з насіння або з живців.
Розмноження
При наявності дорослого куща розмножити броваллію нескладно живцюванням. Технологія досить проста:
- З маточного рослини зрізують кілька пагонів без бруньки.
- Живці висаджують в торфопесчаную суміш під укриття (плівка або скло).
- Догляд за посадками в процесі вкорінення полягає в регулярному поливі і щоденному провітрюванні.
- З появою 3-4 кореневих відростків молоді рослинки розсаджують по квіткових горщиків.
Будьте обережні! Броваллія – отруйна рослина, тому всі роботи по черенкованию, санітарної обрізки, прищіпки пагонів, а також видалення зів'ялих квіток необхідно проводити тільки в рукавичках. По завершенні процедур не забудьте гарненько вимити з милом руки та робочі інструменти.
Хвороби та шкідники
В домашніх умовах броваллію можуть атакувати попелиці, трипси і щитівки. Сухість і висока навколишня температура підвищують ймовірність ураження рослин червоним павутинним кліщем. Знищують комах як підручними засобами (концентрований розчин господарського мила, настої часнику і цибулиння), так і промисловими інсектицидами («Акарин», «Фуфаноном», «Фітоверм», «Актеллік»).
З хвороб найбільшу небезпеку для бровалліі являє борошниста роса, дізнатися яку можна за характерним сизому нальоту на листках і пагонах. З боку може здатися, що уражений кущ, обсипаний борошном або світлою пилом. Зволікати у боротьбі з заразою не варто: при перших симптомах інфекції обприскати кущі розчином сильнодіючого інсектициду («Хом», «Фундазол», «Превікур»). Сильно уражені рослини вилікувати практично неможливо, тому щоб уникнути поширення захворювання їх краще утилізувати.
Кращі сорти
В садовій культурі вирощується кілька видів броваллії, але на кімнатних підвіконнях міцно влаштувалася тільки одна представниця роду – броваллія красива, кращими сортами якої серед квітникарів визнані:
- Silver Bell, White Troll – білі;
- Blue Troll, Вірність – небесно-блакитні квітки з білою серединкою;
- Океан – миксовый сорт з синіми і білосніжними квітками-зірочками;
- Blue Bell, Jingle Bell – всі відтінки блакитного;
- Індиго – насичений фіолетово-синій.
У квітковій колекції витонченої бровалліі відмінну компанію складуть кімнатні бальзаміни і примули. Крім того, її ніжні трубчасто-зірчасті суцвіття будуть вигідно виглядати на тлі декоративно-листяних культур – фікус Бенджаміна, домашнього лимона і миртового дерева.